sürüş teknikleri

İsmailYetişir

Aktif Üye
Tepki
170
Bisiklet sporunda yeniyim giderek daha nizami pedallamak istediğimden kafamda birçok soru var, km yaparak, deneme yanılma yöntemiyle gidermenin dışında bu sorulara aramızdaki elitlerden cevap bulmak için konularımı açmak istediğim bir alan arıyorum, Karşıma cıkan alan "Diğer Bisiklet Konuları" "Bisiklet Püfleri" kısmı dışında bir alan yok oysaki sürüş teknikleri mevzusu bisiklet sporu hakkında detayda irdelenecek mesele olmasa gerek.
Bir örnek sunayım, ayakta pedal çevirirken ayna kol en yüksek noktadayken bir an geriye (boşluğa) kaçıyor, pedalı kaçırmak bir sürüş hatası mıdır? nasıl düzeltilebilir?
Bilekleri gidon tutmaktan uyuşan bir arkadaşımız sağlık-antreman- beslenmeye konuyu vermiş belki bisiklet püflerine verecekti muhtemelen bu arkadaşımıza teknik aydınlatmalar yapıldı. Sağlık-antreman-beslenme bölümü bu sporu icra edenleri yalnızca taktik açıdan gören bir bölüm (kaç saat süreceğiz, kaç km gideceğiz, kaç km hızla gideceğiz, ne zaman sıvı alacağız, bisikleti destekleyici egzersizler nelerdir vs.) değil mi?

Scudo

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Bence arkadaşın fikri süper. Benim yol bisikletine yeni başladığım zamanlarda bir çok problemi mi forumdan öğrenerek çözmüştüm. Soru cevap şeklinde olursa daha iyi olabilir.

İsmailYetişir

Aktif Üye
Tepki
170
Forumda bisiklet kavramının nasıl değerlendirildiğine dair izlenimim var ekseri marka,malzeme ve bu malzemelerin mekaniği, fiziği, kimyası, ağırlığı (bisiklet tamirci çırağı olsaydım ustamın eli kadar bu forumda dönen argümanları okumak da kafi gelebilirdi) Bisikletin üstünden seslenilen açıklamalar da var bisiklet rijit veya rijit değil gibi... İhtiyacım olan asıl nokta bisikletimin niceliği değil onun selesi üstündeki ben altımdan yol akıyorken nasıl davranmalıyım işte forumda bu açılımı karşılayacak net bir bölüm arıyorum.

bicylerace

Daimi Üye
Tepki
188
Ben hiçbirşeye dikkat etmiyorum arkadaşım hatta midemi ve suluğumu doldurup basıp gidiyorum ,sigara içiyorum ancak bisikletle spor yaparken asla, tek dikkat ettiğim budur, 4 saat kesintisiz sürebiliyorum tempomu trafiğe göre limitte tutmayı tercih ediyorum,hız göstergesi bile kullanmıyorum. Yani bilinçsiz,doğal spor yapıyorum. Profesyonel düşünüyorsan beni dinleme.

bicylerace

Daimi Üye
Tepki
188
@İsmailYetişir

120 km mesafe desem 30 km/h 'a denk geliyor de mi:eek: :ci: :p

bicylerace

Daimi Üye
Tepki
188
@İsmailYetişir

Bir dakika sigara hususunda hassasım demiştim o kilometreleri yapmadan önce tabii ki sigara içilmez, yolda belki içerim senin için.:ci:

Taner Yavuz

Forum Bağımlısı
Tepki
788
@bicylerace

Enteresan bir teknik,incelenirse literatüre bile girebilir bence:eek: :D

• Beğen
Tepkiler: bicylerace

İsmailYetişir

Aktif Üye
Tepki
170
moderatörümüz açtığım konuyu refuse etmiş olmalılar dün bıraktığım yerde bulamıyorum, bu harekette kasıt nedir?

bicylerace

Daimi Üye
Tepki
188
Burada bir önemli konuya daha değinmek istiyorum ,bende zıpkınla balık avcılığı merakı var, kıyılarımızda ne yazık ki balık kalmadığı için Ayvalık'da adalara doğru paletle gidiyorum gidiş-dönüş yol 1 saat sürüyor, bir de balık peşinde koşarken 2 saat en ağır bacak sporu yapıyorsun. Diyeceğim o ki sırf bisiklet, kasların gelişimi için yeterli değil, bacağın alt-üst her yönden çalışması gerekiyor. Ben bacaklarımın yorulduğunu bilmem demir dağ bisikleti kullınıyorum ondan belki de ,alüminyum yol bisletinde 4. saatte bile yorgunluk belirtisi yok. Kasları açmak lazım benim gibi 5 yaşından beri 25 sene bisiklet tepsindeyseniz kaslar pedal çevirmede hiç zorluk çekmez.Saygılarımla.

İsmailYetişir

Aktif Üye
Tepki
170
Hak veriyorum, benim evde en büyük spor dostum kürek makinam (concept2 D model tavsiye ederim) Haricen jogg atıyor ve geniş saatlerce vurmadıkça çok efora mal olmayan tenis de (giderek gereksinimim azaldı) oynuyorum, Katkın için teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: bicylerace