Sürüş sonrası kasık bölgesinde ve sağ bacak iç kısımda yanma hissi sizce normalmidir ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
merhaba arkadaşlar doktora gitmeden önce size danışmak fikir alışverişinde bulunmak istedim
kron fd1000 katlanır bisiklet kullanıyorum yaklaşık 2 haftadır sürüş sonrası dinlenirken kasık sağ bölgemde ve sağ bacak iç kısımda kısa süreli " sadece yanma" hissediyorum Son birkaç gündür bisikleti neredeyse hergün sürüyorum ve genelde yokuş tırmanıyorum Sizce aşırı zorlanmadan dolayı bölgesel kas ağrısı vs olabilir mi ? Daha önce yaklaşık 3 yıl kickboks yaptım ve görece bisikletten çok daha zor karın bacak egzersizleri de yaptım ancak bu tarz bir sıkıntı ilk defa yaşıyorum benim gibi bir sorun yaşayan arkadaş varsa yardımcı olurmusunuz sizce sebep nedir ne yapmalı ?

Scudo

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.718
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
bende de sağ ayak baldır bölgesinde ve diz kapağında ağrı oluyor her gün ara vermeden tura çıkınca

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ATALAY16

geçmiş olsun inşallah probleminiz daha da ilerlemez ve iyileşir siz ağrı diyince bahsetmek istedim yaklaşık 5 6 ay önce bisiklet sürerken sağ diz kapağım üstüne düşmüştüm doktor mr çekimi sonrası menisküs yırtığından kıl payı kurtuluğumu söylemişti ve tedavi olarak krem uygulaması ve örme diz kapağı korumalı dizlik desteği ile inadına bisiklet sür ve bacak kasların ile diz kapağını daha da güçlendir demişti ve çok şükür iyileştim

umarım ağrılarınız geçer geçmiş olsun kazasız belasız pedallamalara :)

• Beğen
Tepkiler: ATALAY16

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.718
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
@poyraz poyraz saolun hocam kasları fazla zorlayınco oluyor herhalde 120+ km lerde başlıyor bende

• Beğen

BarisBJK

Daimi Üye
Tepki
313
@poyraz poyraz bu doktorlarin bisiklet kullanma konusundaki tavsiyesi su sekilde; duz zeminde yuksek selede ve hafif tempoda. yani engebeli, yokus inis cikisli, abanarak, 50 km lik turdan soz edilmiyor. Spor salonlarindaki bisikletlerden kullanin. Meniskus riske edilecek bir durum yaratilmamali. Ayrica uzun donemde dizlik de tavsiye edilmiyor. Meniskus ameliyati gecirmis biri olarak gaza gelmeyin derim. Saglik her seyden onemli, detayli paylasimlarim meniskus konusunda yer almakta.

• Beğen

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
Benim de sol dizimde bir sıkıntı var; ilk defa 120 kmlik tırmanışlı bir sürüş yaptıktan sonra olmuştu sonra devam etti, ayrıca sol baldır bölgesinde de sadece sürerken bir ağrı-yanma gibi bir şey hissediyorum sanırım zorlanmadan kaynaklı bir sakatlık oluştu. Normalde 2-3 günde bir çıkıyorum ama bu hafta vizeleri de bahane edip bir 8-10 gün sürmeyeceğim, aynı problem devam ederse mecbur doktora gideceğiz... Sizin probleminiz de bence zorlamadan kaynaklı, spor altyapınız olsa bile bisiklet çok farklı bir olay bence bir süre siz de dinlenen :harika::harika:

• Beğen

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Acaba sizinkisi kaslarin zorlanmasinsan ziyade seleye surtmekten olan bir yanma olabilir mi? Pisik kremi vs kullandiniz mi?
Seleniz cok cok hafif saga bakiyor olabilir mi?

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Evde kondisyon bisikletim var önce onla bir yarım saat dizleri ve bacakları ısıtır öyle yola çıkarım faydasını hep gördüm.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Soguk havada bisiklet surdukten sonra benim iki tarafta yaniyor , sizinkinin tek tarafli olmasi dusundurucu.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sanıyorum kişiye göre değişiyor bu tür şeyler. Mesela benim dizlerimde kütürdeme mevcut ama bisiklet kullandığım zaman kütürdemeler minimum seviyeye düşüyor. Hatta hiç yok denecek seviyeye düşüyorlar. Şöyle 2-3 gün kütürdeme olmuyor. Evet böyle bir faydasını görüyorum çok fazla kasarsam da dizler ve kaval kemikleri kısmında bir gerilme oluyor ve ufak ağrılar oluyor. Tabii onu da oturup kalkarken hissediyorum. Bu arada tek taraflı olması da gayet normaldir. İlle de ikisi birden olacak diye bir şey yok. Orayla yüklenmişsiniz ve yahut zorlamışsınız demek ki. Yine de en kısa zamanda doktora gitmeniz iyi olur fakat sonucu yazarsanız seviniriz. Ayrıca yanılmıyorsam forumda @M.Cevat Bayhan bey doktordu. Kendisinin 1-2 mesajını okumuştum sanırım, o da bizleri aydınlatırsa seviniriz...

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
1.978
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Synapse

Bu kütürdemelerin çoğu hatta neredeyse tamamı tendonlardan yani dizi, ayak bileklerini birbirine bağlayan bağlardan geliyor. Önce, arkada, yanlarda düz ve çapraz olmak üzere oldukça fazla tendon var. Bu tendonlar gençlerde elastiktir ama ileri yaşlarda elastikiyetlerini kaybediyorlar. Fakat genç de olunsa belli bir yaşın üzerinde de olunsa bir tura çıkmadan veya spor ve antrenman amaçlı yola çıkmadan önce mutlaka eklemlerin ısıtılması lazım. Yukarıda da söylendiği gibi, tek taraflı veya eklemin sadece bir tarafında olan ağrılar, yanmalar sadece oraya özgü bir rahatsızlığın habercisi de olabilir.
Ani kalkış ve oturuşlar, daha önceleri ısınmadan yapılmış ani bir hareket sonucu olmuş bir zorlanma bir veya bir grup tendonda gerilemeye bağlı zedelenmeye yol açmış olabilir. İşte bu zedelenmeler sonra iyileşme olsa bile tendonda eski özelliğine yakın bir iyileşme olmuyor. Zedelenen yerde başka bir doku ile tamirat oluşuyor. Bu yeni doku eski elastikiyete hiçbir zaman ulaşmıyor. İşte bu zedelenmiş ve tam olarak eski özelliğine kavuşamamış tendon kullanıldığında bir ömür boyu ağrı, sızı, yanma, kütürdeme meydana getiriyor. Hatta zorlanmalarda önce bu yeterince iyileşmemiş kısım etkileniyor ve oradaki hasar daha da artıyor. Mesela, bir kere burkulan ayak bileği ileri zamanlarda hep burkulmaya devam ediyor. En ufak ters bir harekette, ters bir basmada tekrar tekrar burkulmaya da devam ediyor. Her burkulmada tahribat daha da artıyor ve hiç bir zaman da eski haline dönmüyor.
Tendonlarla ilgili en iyi görüntüleme yöntemi MR dediğimiz yöntem ama bu da çok yüksek radyasyon içerdiğinden sık çektirmemek lazım. Gerçi şimdi özel hastanelerde selam verene çektirmeye başladılar ama ileri derece eklem rahatsızlıklarında çektirip ne olduğunu görmek açısından çok etkili bir yöntem.
Ne olursa olsun dizleri, ayak bileklerini ısıtmadan faaliyetlere başlamamak lazım. Ayrıca düz yürüyüşlerle sürekli egzersiz yapıp eklemleri kasları canlı tutmak da lazım

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@M.Cevat Bayhan bey çok teşekkür ederim ama bir şey daha soracağım müsadenizle. Bu bacaklarda; diz, bilek vs. kütürdemelerin eğer ağrı yoksa kütlemesinde sorun yok diyorlar. Fakat ağrı varsa sorun var diyorlar benim kafam karıştı bu konuda geçerli bir bilgi verir misiniz? Bir de bu kütürdemelere bisiklet ve spor yapmak iyi geliyor az önce de belirttiğim gibi tabii ısınma hareketleri yapmalısınız demeniz iyi olmuş ben yapmıyordum mesela ama artık yaparım ve teşekkür ederim bunun için. Vücuttaki bilhassa bahsettiğim bölgelerdeki kütürdemeler bir ömür boyu kalıcı mıdır yoksa sürekli egzersiz ve spor yaparak bunu her daim minimum seviyeye mi düşürürüz? Ayrıca diğer bilgiler için de çok teşekkür ediyorum...

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
1.978
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Synapse
Kütürdemeler normaldir ama onun da belli bir sınırı var. Sürekli kütürdeyen bir eklem de sinyal veriyor demektir. Ağrıyla beraber olması zaten hastalık işareti. Parmaklarınızı kütürdettiğiniziği düşünün... En çok yaptığımız işlerden biridir. Hiç bir zaman bir hastalık olarak akla gelmez. Günlük rutinimiz içinde alışkanlık haline getirdiğimiz bir eylemdir ve çoğunlukla da yaptığımızın farkında bile olmayız. Diğer kütürdemeler de öyle. Tendonun hareketsiz kalması sonucu oluşmuş hamlıklar nedeniyle oluşuyor. Fakat 120 km bisiklet sürdükten sonra başlayan kütürdemeler çok mantıklı değil. Gerçi yoğun efor sonrası başlayan ağrılar bile bir yere kadar anlaşılabilir ama eklemden gelen sesler normal değildir. Ne kadar süreceği konusunda tahmin yürütülemez ama düzenli egzersizle minimuma iner. Fizik Tedavi denen bilim dalı bunun için var zaten...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@M.Cevat Bayhan çok teşekkür ederim. Bu sayede artık dikkatli oluruz ve bahsettiğiniz şekilde sinyal veren durumlarda da ona göre doktorun kapısını çalarız artık. Şu an için kütürdemeler az seviyede ve bisiklet kullanınca daha az seviyeye düşüyor. Bu durumda sürekli minimum seviyede kalması, sanıyorum yeterli olacaktır tabii ağrı dışında. Tekrar teşekkürler...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ozan k. bu yönünü pek düşünmemiştim ama haklı olabilirsin arkadaşım kullandığım sele çok da iyi birşey değil zaman zaman rahatsız edebiliyor önerini mutlaka dikkate alıcam teşekkürler

@Baris Celik @M.Cevat Bayhan @Synapse @Endorfin @taner07
yorumlarınız için herkese teşekkür ederim ve tecbüreleriniz sayesinde olaya oldukça farklı bakabildim sanırım birkaç gün dinlenmekle birlikte süreci takip etmekte fayda var :):)
SAĞLIKLI ,KASASIZ BELASIZ PEDALLAMALAR DİLEĞİYLE...

• Beğen
Tepkiler: Cevat_MD

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Synapse yasiniza bagli olarak(yasinizi bilmiyorum bu arada) osteo artrit(kireclenme) olabilirsiniz . fizik tedavi uzmani sizinle ilgilenir gerekirse ilaçta baslayabilir. Simdilik bir problem olusturmasada ileride agrilariniz artabilir , eklemlerinize iyi bakın :)