Sürüş sonrası bacak ağrısı

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Cihan Dündar tarafından paylaşıldı.

1. Cihan Dündar

Cihan Dündar Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    İlk günümde 26 km yaptım.Ertesi gün de 9-10 km yaptım.Daha 1 km bisiklet sürmemişken böyle yapmam beni sonradan zora soktu.Kaslarım hala yanıyo ve ağrı var.Nasıl geçer bu dinlenmenin dışında ? Yarın da tur var.Katılmak istiyorum.Çabuk çözümü var mıdır

2. Taner Erinmez

Taner Erinmez Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Var..Egzersiz, açma germe yapmanız gerek..Ayaklarınız sabitken belinizden bükülerek diz kapaklarınıza başınızı yaklaştırın, her seferinde çok az zorlayarak şiddeti artırın ama çokta zorlamayın..Daha sonra bir ayağınızı öne bir ayağınızı arkaya getirin ve esneyin..Arkadaki ağayınızın topuğu yerden kalkmasın..
    http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://2.bp.blogspot.com/_8_RMzM8fYmw/SuJZMFBlmYI/AAAAAAAAAC4/LNtBf2Xx7vU/s640/germe%2Bve%2Besnetme%2Bhareketleri.jpg&imgrefurl=http://antalyasportcenter.blogspot.com/&h=562&w=500&sz=84&tbnid=FEefxvv9OuRLmM:&tbnh=90&tbnw=80&prev=/search%3Fq%3Da%25C3%25A7ma%2Bgerme%2Bhareketleri%26tbm%3Disch%26tbo%3Du&zoom=1&q=a%C3%A7ma+germe+hareketleri&usg=__xIBrx8cqo7A-yGqffhzArAMTlF8=&docid=OvVVQn56pr62cM&hl=tr&sa=X&ei=hSBzUcOOHKbW4ATikYCYDw&sqi=2&ved=0CD0Q9QEwAw&dur=1839

Kasık, Hanmstrng, kalça ve baldır hareketlerini yapmaya çalışınYarın tur varsa tur saatine kadar saat başı veya 2 saatte bir yapmaya çalışın..Büyük ölçüde azalır diye tahmin ediyorum.Turda fazla zorlamayın kendinizi..

OsmanBayraktutan ve ihtiyar bunu beğendi.
  3. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ağrıyı gecirmenin en iyi yollarından birisi, yine aynı adeleleri zorlamadan çalıştırmaktır. Fakat kimlerle beraber ve nasıl bir tur yapmak istediğinizi bilmediğimden, tura katılıp katılma konusunu iyi düşünün. 25 km. bisikletle bacak ağrıları olmuşsa, koşu veya benzeri bir sporu düzenli yapmadığınız ortaya çıkıyor. Çünkü bisiklette ağırlıklı kullanılan bütün bacak adeleleri, koşu sporlarında da kullanılıyor.
    Ya da çok hızlı kullanmaya çalışmış, adelelri zorlamışsınız. Ağrının nedeni, leiflerdeki kılcal patlamalr sonucu, liflerin arasında sıvı birikmesi sonucudur. Bunları tasviye ve bir daha ki küçük zorlamalerı engelleyecek antrenman gerekir.:)

Cihan Dündar

Cihan Dündar Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Cevaplar için teşekkürler.Bu esneme hareketleri iyi bi çözüm.Çok zorladım kendimi daha ilk günden.Senelerdir odasında oturan bi adamım.25 km zorladı beni :D

5. KaanG

KaanG Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Stretching + soğuk su ile masaj rahatlatacaktır. Ancak direk masabaşından birden zorlamayın, yavaş yavaş arttırın yoksa bir yerden patlayabilir. Benim geçen sene dizimden cörtledi mesela :)

6. jeofby

jeofby Yeni Üye

Adı:
    Burak Y.
    Bisiklet:
    Kron
    Arkadaşlar herkese merhaba. 1 hafta önce aldığım kron tx-100 şehir bisikleti ile uzun yıllardır hayalini kurduğum bisiklet merakıma başlamış oldum. Çocukluğumdan beri ilk defa bisiklet kullanıyorum. 1 hafta önce başladım kullanmaya ve ilk günler günlük 10-12 km yol yaptım. Son iki gündür 22-25 km yol yapıyorum. Şu an Düz yollarda ve uzun mesafe Hafif rampalarda ara vermeden sıkıntısız 10 dk sürekli pedal çevirebiliyorum. Ancak kısa mesafede olsa rampa tırmanmaya başladığım an dayanılmaz bacak ağrılarım başlıyor. Örnek olarak 200 m uzunluğuna %5 ilk bir rampayı acıya dayanarak çıkıyorum ama bitince mola vermek zorunda kalıyorum. Bacak ağrılarım daha ne kadar sürer acaba? Sizce bu şekilde bir iki tane zor rampa içeren 20-25 km lik turlara devammı etmeliyim yoksa sadece rampa çıkmaya odaklanıp sürekli rampamı inip çıkmalıyım? Ve merak ettiğim bu ağrılar ne kadar sürer? Herkese teşekkürler

7. K-Pax

K-Pax Yeni Üye

Adı:
    Umut
    Seviye:
    @jeofby Öncelikle bisikletiniz hayırlı olsun. Kaslar zorlandığında mikro yırtıklar oluşur, bu normal bir durumdur. Çalıştırılan kas grubu ağrılar hafifleyene ya da geçene dek dinlendirilebilir. Ağrısız kas gelişimi pek mümkün değil. Her gün aynı kas grubunu zorlamak çabuk gelişmek anlamına gelmez. Bu yüzden bir kaç gün dinlenmenizi ve kaslarınıza gelişmesi için fırsat vermenizi tavsiye ediyorum.

8. jeofby

jeofby Yeni Üye

Adı:
    Burak Y.
    Bisiklet:
    Kron
    @K-Pax İlginiz için teşekkür ederim. Az önce yokuş antrenmanı denedim. %8 lik eğimi olan 200 m uzunluğundaki bir rampayı 5 defa inip çıktım. Aslında seleyi biraz aşağıda kullanıyormuşum. Biraz yükseltince son iki tırmanış da biraz daha rahat ettim. Ama şu an bacaklarım yanıyor :) galiba haklısınız bir iki gün dinlenmem iyi olacak gibi

K-Pax bunu beğendi.
  9. Desert Fox

Desert Fox CARRARO SPORTİVE 321 FAKİR BİSİKLETİ

Adı:
    TAHA
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    ben haftasonları 70-80 km lik zor olan 50 km lik turlara katılıyorum kas ağrım turdan sonraki ertesi 2-3 gün devam ediyor cidden işe yarar başka çözümler var mı?

10. jeofby

jeofby Yeni Üye

Adı:
    Burak Y.
    Bisiklet:
    Kron
    @Desert Fox herhalde sürmeye devam ettikçe geçicek bu ağrılar. Yani öyle umuyorum :)

11. Desert Fox

Adı:
    TAHA
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @jeofby hocam üniversiteden vakit bulamaıyorum ki 8-5 ders görüyoruz inan eve gitsem 6 oluyor söyle 5-6 km kullansam bakmışım hava kararmış üşüyorum vakit de yok pazar günleri tura gidiyorum güzel oluyor ama eziyet çekiyorum turdan sonra

12. jeofby

jeofby Yeni Üye

Adı:
    Burak Y.
    Bisiklet:
    Kron
    @Desert Fox aynı sorun bendede var. İşten gelmem 7 yi buluyor. Bende turlara katılmaktansa haftasonları kendim çıkıp 20-30 km yapıyorum. Çünkü biliyorumki turlara katılsam toparlanmam zor olacak. Bide mümkün olduğunca hafta içi akşamları çıkıp 5-10 km yapıyorum. Bu kışı bu şekilde atlatıp yaza doğru günlük 80-100 km lere çıkarım diye düşünüyorum

13. clubber

clubber Forum Bağımlısı

Seviye:
    Tur öncesi ve sonrası ağrıyan bölgelere Voltaren jel sürün.

jeofby bunu beğendi.
  14. furkangezer

furkangezer istanbul

Adı:
    furkan
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Merhabalar, öncelikle bisikletiniz hayırlı olsun. Aklıma gelen ilk şey sele borunuzu yükseltmenize rağmen hala düzgün ayarda kullanmıyor olabilirşiniz. Yeni bisiklete başlayan bir arkadaşım da korktuğu için alçak kullanıyordu aynı durum olabilir. Forumda doğru sele ayarı ile ilgili detaylı konuları bulabilirsin. Kabaca tarif etmek gerekirse de pedal en aşağıda iken, pedala normal bastığında dizin hafif kırık, topuğunla bastığında ise tam açık olmalı. Seleyi bu ayara getirdikten sonra ağrılarınızın bir nebze azalacağını düşünüyorum. Bisiklete yeni başladığınızı da düşünürsek yorgunluğa bağlı bacak ağrısı da normaldir, çok takmamak lazım. Zamanla bu ağrılar ertesi günün sabahına geçecek seviyeye geliyorlar.

Dipnot: bahsettiğiniz rampalar küçümsenmeyecek rampalar, ısınmadan buralarda kendinizi çok zorlamayın, ve kadansınızı ( dakikadaki pedal çevirme hızı ) 60-80 arasına çıkartmaya çalışın. Bu da bacak ağrılarınızı azaltacaktır. İyi sürüşler :)

jeofby bunu beğendi.
  15. Kunget

Kunget Yeni Üye

Adı:
    Emre
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Arkadaşın dediği gibi sele borusunu doğru ayarlaman yokuş çıkarken de çok yardımı oluyor. Kadans için şu an gidipte bunu bir yerde yapamıyorum ama mesela şu şekilde çalışıyorum. Yokuş çıkarken düzlükte yakaladığım tempoyu yokuşta birer vites düşürerek tempomu korumaya çalışıyorum ve gerçekten daha rahat oluyor. Yavaşladığım an kaslarımın zorlandığını hissediyorum. Her günde ufak ufak binme şansın varsa kısa sürede alışırsın eminim

jeofby bunu beğendi.
  16. parathoner

parathoner Yeni Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Ağrılarınız geçebilir ama acılarınız ve yanmalar geçmeyecek ;) . Çünkü daha fazlasını isteyip daha çok gaza geleceksiniz. Gittiğiniz mesafeler size kısa gelmeye başlayacak. Mesafeleri uzatıp daha zorlu yollara gireceksiniz.

jeofby bunu beğendi.
  17. Desert Fox

Adı:
    TAHA
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    gidonumu ayarlamistim ancak nefes nefese kaldigim zaman sanki nefes almakta zorlaniyorum sanki ağzımdan karbondioksiti atamiyorum belki ondan

HUAWEI GRA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

18. furkantrojka

furkantrojka Forum Demirbaşı

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Antrenman sonrasında kompresyon çorapları giymek, bacaklarınızı yukarı kaldırarka uzanmak, düşük tempoda antrenman yapmak, ağrı kesici jeller kullanmak. Bunlar benim yaptıklarım.

19. ATALAY16

ATALAY16 Forum Bağımlısı

Adı:
    Fatih Mehmet ATALAY
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    abi öncelikle hayırlı olsun bel ağrın da varsa sele gidon ayarlarına bi baktırmanı veya bakmanı öneririm ayrıca turdan önce esnetme turdan sonra da germe hareketlerine dikkat etmeni öneririm bu arada ağrı varsa gelişim var demektir bence, zamanla ağrılar yanmaya dönüşecek iyi turlar :)

20. Yücel akbulut 37

Yücel akbulut 37 Yeni Üye

Adı:
    Yücel
    Seviye:
    Bende yirmi gün oldu bisikleti alalı bir haftadır ise gidip geliyorum ilk bir hafta benimde çok ağrıdı şimdi pek ağrımıyor rampa çıktımdan sonra imkaniniz varsa duz yolda yuksek kadansla pefal cevirip ayaklari dinlendirin ve mutlaka en az binmeye başlamadan 5 dakika bindikten sonra en az 15 dakika a ısınma ve açma germe hareketleri yapıyorum sabah kalktığımda ağrı falan olmuyor tavsiye ederim

parathoner bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

STRAVA AKŞAM.jpg
Merhaba, Şu an aktif olarak kullandığım garmin 520 model bir bisiklet bilgisayarım var. Otomatik olarak stravaya kayıt atıyor. Hız yükseklik vs 3 aşağı 5 yukarı aynı. Lakin yakılan kaloride baya...
8bar-adidas-cycling-skinsuit-0102-Bearbeitet_s.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....
upload_2016-11-16_14-21-34.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...