Sürüş pozisyonu ince ayarı nasıl yapılır?

Levent Topcu

Forum Demirbaşı
Tepki
504
Herkese selamlar,

Başlıkta yazdığım konu hakkında bilgi edinmek istiyorum biraz. Acaba, yol bisikleti ve TT bisiklette en ideal sürüş pozisyonu nasıl belirlenir? Nelere dikkat etmek lazımdır? Bisikletime "arm rest" denen kol dayama aparatından aldım ama birden farkettim ki sürüş pozisyonum radikal olarak değişti. Biraz kafam karıştı işin açıkçası.

Bu konuda ingilizce de olsa bir kaynak paylaşan olursa çok çok makbule geçer.

Teşekkürler,
-levent

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
yol bisikletinde doğru kadro ölçüsü olmak şartıyla

sele yüksekliği
selenin önde yada arkada olması
aynakolun uzunluğu
gidonun yüksekliği
boyunun (gidon ile maşayı bağlayan) uzunluğu kısalığı

had safhada önemlidir. bu ayarlar doğru yapılmassa zaten bisiklete binemessiniz. ayarların nasıl yapılacağının açıklaması en güzel youtube da var. youtube olanağınız yoksa google dan "bikefit" diye aratabilirsiniz

izzmirlipedallar

Aktif Üye
Tepki
64
İsim
Gürkan Erçay
Daha önce şehir bisikletim vardı 600km kadar kullandom. Yol bisikletine geçtim. 3 gün once 20 km sürdüm ve sırtımda, belimde ağrı oldu hâlâ hafif ağrı var.
Sele kelepçesinden aynakolun ortasına olctugumde kadro boyu 56-57 gibi bir şey çıkıyor.
Boyum 1.79
İç bacak boyum 83.5
Alışma süreci olduğu için ki ağrı oldu, yoksa duruşum mu yanlış, yanlis ise neyi düzeltmeliyim ?_20180528_140406.jpg

Ayrica diz/pedal uyumum da dogru mu ?
_20180528_140351.jpg

Konu açmıştım ama buraya taşınmış

• Beğen
Tepkiler: Çağdaş78

Tuzlu_Fıstık

Kendin ol Sonradan Görme olma
Tepki
1.287
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Güzel hort olmuş ama Bisiklet sanki sana büyük gibimi markanın kadro beden tablosuna baktınmı

trek_turkey

Aktif Üye
Tepki
159
Bisiklet
Geotech
Seleyi birkaç cm indirin. Yol bisikletinin sürüş pozisyonu şehir bisikletine göre eğik olduğu için ilk başlarda ağrı olması normal.

• Beğen
Tepkiler: izzmirlipedallar

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öncelik olarak şehir bisikletinden yola geçiş süresi içinde hissettiğiniz ağrılar normal sayılabilecek şeyler malum sürüş oturuş eğilim v.s hepsi farklı...
Bu arada Kadro boyu,179 boya ve iç bacak ölçüsüne göre 54-55 normal 56 (sele ayarı ile tolere edilebilir) 57 ise büyük biraz(iç bacak boyunuzu baz alarak yazdım yanlış anlaşılma olmasın)resimdeki duruş pozisyonun üç aşağı beş yukarı doğru(sele yüksekliği aynakol mili ile selenin tam ortasından ölçtüğünüz zaman 74 cm gibi rakamlarda olması gerek)Sele ileri geri ayarındada bir problem yoksa vücudunuzun alışmasına süre verin derim

Edit:resime tekrar bakınca sele biraz yüksek kalmış.bir önceki mesajda arkadaşın dediği gibi sele yi biraz daha aşağı alın.74 cm gibi olması lazım..

• Beğen

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
@gurkanercay gürkan sıkıntı yokmuş senin bisiklette. Normal gözüküyor.

Not: Selenin yüksekliği normal gibi. Çünkü ayakkabı yok.

• Beğen

izzmirlipedallar

Aktif Üye
Tepki
64
İsim
Gürkan Erçay
@bilalfidanboy fotoğrafta sele yüksekliği 72 cm, diğer fotoğrafta da dizimden aşağı duz çizgi çekince pedalın ortasının biraz ilerisinden geciyor seleyi biraz geri alsam daha mı uygun olur

QWEZXC

Aktif Üye
Tepki
159
sele alçak duruyor,ayağına bir ayakkabı yada terlik giyseydin iyi olurdu,birde tam yandan çekmemişsin fotoğrafı
kadro boyu doğru almışsın

• Beğen

izzmirlipedallar

Aktif Üye
Tepki
64
İsim
Gürkan Erçay
@QWEZXC
Seleyi iç bacağıma göre ölçüp ayarladım şimdi sorun yok

Gidondan bakinca ön jant gobegi bana yakın taraftan gozukuyor bu gidon boğazı uzun demek mi

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@gurkanercay aslında ben su terazisi kulanıyorum biraz daha hassas...sele ileri geri için yine aynakolu yere paralel gelecek şekilde ayarlayın (saat 3 yönünde kalsın) aynakol milinin ortasından arka maşaya doğru 5 cm işaretleyin,selenin ucundan aşağı dik olarak bir sanal çizgi (yada su terazisi kullanın)oluşturduğunuzda işaretlediğiniz 5 cmlik kısım ile selenin uç noktası arasında dikey düz bir çizgi olması gerek
Diğer bir yolda sık bilinen diz kapağı altında kalan kısım ile pedalin yere paralel şekilde kaldığı anda tarak kemiği ile birleştiği yerin yine dil ve düz bir çizgi ile kesişmesi

Bu arada sele yüksekliği cm bazında iç bacak boyunuza göre normal(benim tahminin 74 gibiydi iç bacak ölçünüze göre)

• Beğen

izzmirlipedallar

Aktif Üye
Tepki
64
İsim
Gürkan Erçay
@bilalfidanboy
Anladığım kadarıyla aynakolun ortasından arka tekerleğe dogru 5cm bir düz çizgi çekip dumduz yukarı cikardigimda selenin ucuna mı denk gelmeli

@bilalfidanboy gidondan baktigimda ön jant göbeğinin gözükmesi ne oluyor

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@gurkanercay evet aynen öyle..bir bakıma ikinci bilinen geleneksel yöntem ile bir bakıma aynı kapıya çıkıyor..yinede 30 km gibi rakamlarda varsa anormal bir problem ortaya çıkacaktır...şu anki haliniz olan dile getirdiğiniz ağrılarınız için dediğim gibi biraz alışma süreci tanıyın kendinize
Gidon olayı biraz daha profosyonel şöyleki fren sti kollarından tutup sürüş yaptığınızda ön jant göbeği gözükmeyecek denir( o konuya hakim Arkadaşlar daha iyi cevap verebilir)

• Beğen

Samet M.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.129
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Değerli arkadaşlar 60-65 derece açı ile oturuş esnasında sırt çizgisinin doğrusal bir şekilde değilde eğik bir hal almasının en temel nedeni ne olabilir sizce?