Suntour Raidon XC

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
Suntour'a v-frenli Epicon istediğimi söylemek için gönderdiğim mesaja dönüş yaptılar.
Epicon'un üretilmediğini, ama Raidon XC'nin v-fren pivotlarıyla üretildiğini, isteğe bağlı alüminyum şaft borusuyla alınabildiğini, bu şekilde Epicon ile aralarındaki ağırlık farkının 80 gramdan az olduğunu söylediler.

Tam maşamı seçtim diyordum, bu sefer de nereden bulabileceğim sorun oldu.
(link) bu linkteki bilgilere göre;
Türkiye distribütörü Salcano sanırım, e-mail yoluyla ulaşmayı denedim, cevap gelir mi bilemiyorum, şuan telefonla ulaşma şansım da yok.
Amazon'da ve Ebay'da aradım ama bulamadım, bulsam bile özel olarak alüminyum alaşım şaft borusuyla isteyeceğimden elindeki ürün değil, özel sipariş ile gelecek bir ürün gerekli. :rolleyes:

Çok karıştı işler, Suntour maşa için Türkiye'de Salcano'dan başda resmi satıcı var mı? Salcano perakende satış yapıyor mu isteğe göre getirtip?

Sıfır alacağım için bütçemi ayarlamam da 2-3 ay kadar sürebilir, yani şimdi satıldığı bir yer bulduğumda oranın 3 ay sonra satacağının da garanti olması gerekli, neden 3 ay sonra sormuyorsun derseniz, bulmak zor. 3 ay bekledikten sonra 1 ay da arayarak zaman kaybetmek istemiyorum. :rolleyes:

Sanırım Raidon, Epicon'un alt modeli(ağırlık yönünden altta kaldığından) ve Epicon RL-RC iken Raidon RL-R
aralarındaki fark olan C'nin açılımı "Low Speed Compression Adjust" bu ne işe yarar? önemli bir fark mıdır?
Raidon'da kilit ve rebound ayarı bulunuyor.

son olarak, maşa üzerinden kilitli model 35gr daha hafif, bu fark kablo ve kilit kolunun farkı mıdır yoksa bu farkın üzerine onlar da mı ekleniyor? bu farktan da 50-60gr kurtarsam, epicon ile aynı ağırlığa gelecek neredeyse. hem de fiyatı biraz daha uygun olur. :islik:

Yurtdışında online siparişle alabileceğimiz, Türkiye'ye gönderi yapan yetkili satıcısını bilen var mı?

Scudo

Ufuk Altınkaynak

Salcano XRS033 105
Tepki
115
İsim
Ufuk ALTINKAYNAK
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Türkiyede ki maşa markaları distribütörü hakkında benimde kafamda çok soru işaretleri var.Maşada sorun çıkınca muhattap olacak kişi ve kurumları geçtim,maşayı temin edeceğim yeri bile bilmiyorum ben.türkiyede internet üzerinde maşa satan siteler var ama ürünler kısıtlı veya bir çoğu eski.Bende epicon maşa almayı düşünüyorum ama senin gibi bir kaç aya ihtiyacım var ücreti toplamak için.Yurt dışından alım biraz riskli gibi geliyo bana çünki ne gibi bi maşa ile karşılaşacağın belli değil yani sıkıntı.Sanırım suntour un kendisiyle irtibata geçmektense salcanonun arnavutköydeki yerine gidip bilgi almak en mantıklısı.

• Beğen
Tepkiler: Mert C.

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Ufuk A

suntour'un türkiye distribütörünün salcano olduğunu da yeni öğrendim, bu durumda salcano'nun diğer markalardan uygun fiyatlı olması da anlam kazandı biraz daha, araya ikinci bir aracı girmiyor maşa ve aynakolları için. ve diğer türk markalara suntour'u salcano satıyorsa onların satışından da para kazanıyordur.

(link) şu linki gördüm salcano'nun yenilenmiş sitesinde, canlı destek diyor. henüz aktif değil ancak sanırım yakında anında ulaşabileceğimiz bir müşteri hizmetleri bizi bekliyor :) para toplandığında sistem çalışıyor olursa daha rahat bilgi alabileceğiz.

yine de arnavutköy'e gidersen benim için de istediğim raidon'u sor :)

Ufuk Altınkaynak

Salcano XRS033 105
Tepki
115
İsim
Ufuk ALTINKAYNAK
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Salcanoda ki canlı destek hattı güzel olmuş.Tabii anında cevap alabilirsek :) Salcanonun fabrikasından maşa temin edilebiliyorsa daha ucuza geleceğinden eminim ben.Yakın zamanda arnavutköydeki fabrikaya uğrarım.Eski evimizde o tarafta zaten.Senin içinde raidon u araştırırım.Bakarsın raidon mantıklı gelir bana onu alırım bende. :)

• Beğen

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
forumda raidon xc 2013 kullanan var mı acaba?

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Ben Salcanoya Geçen sene mesaj atmıştım halen dönecekler.Yerinizde olsam ön takımı Hidrolik frene çeviririm,tabi jant göbekleri'de değişecek ama Türkiye'de V fren jant takımı bile yok olsa bile özel örüm.

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@can akıncılar

jantları yurtdışından dt-swiss alacağım telleri ile birlikte.
disk fren kullanmayı düşünmüyorum.

ygtdkc

Forum Demirbaşı
Tepki
259
Bisiklet
Mosso
V frende neden bu kadar ısrar ediyorsun anlayamadım açıkçası :) Hafiflik içinse işe kadrodan başlamanı tavsiye ederim. En büyük kazancı ordan sağlayabilirsin. Diğer parçaları topladıktan sonra her türlü kadronu değiştirmek isteyeceksin zaten :)

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Yiğit Dikici

en büyük farkı maşa yapacak ağırlık olarak, 2.7kg'den 1.7-1.8kg arası bir maşaya geçeceğim.
performans olarak ise tekerlek seti yapacak...

hidrolik disk frene geçip hem çok daha iyi parçalar toplayabileceğim bütçemi boşa harcamam, hem de gereksiz ağırlık taşımam.

sabit duran kadrodaki ek ağırlık dönen tekerlekteki ve rotordaki ağırlık kadar önemli değil. öncelik hareketli sistemde.
hem nereden başlarsan başla, v frenle 1 kilo civarı daha hafif bisiklet toplayabilirsin sonuçta.

sadece fren sisteminden değil, jant göbekleri, çemberleri ve tellerinden de kazanç sağlıyor v-fren.

ygtdkc

Forum Demirbaşı
Tepki
259
Bisiklet
Mosso
@Mert C.

Bence sen yapacağın masrafla bir tane yol bisikleti almalısın :D

• Beğen

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Yiğit Dikici
rahatlığım da önemli, sürekli dümdüz yolda uzun turlar yapmıyorum. kaliteli bir amortisör lazım.
şimdiki xcm maşa bile yetmezken düz maşaya geçmem...
bir de bu bisikleti parça parça yükselteceğim, 9'lu sistem acera'yı 9'lu xt yapacağım. haliyle parçaları tek tek değiştirebileceğim.
tek seferde binlerce lira veremem.

sonuçta karbon kadro yol bisikleti alabilecek kadar masraf yapmış olacağım belki, ama karbon kadro yol bisikletinden daha çok isteyeceğim bir bisikletim olacak.

• Beğen
Tepkiler: ygtdkc

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.389
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Mert C.

35g üzerine kablo ve kilit agirligi da geliyor.
Mert sana sormak istedigim sorular olacak...
1. Bu dediklerini yaparak hafiflik elde etmek istiyorsun, peki didgin gibi toplamaya bu kadro degermi?
2. Bisiklet de bir hafiflik önce kadro, jant seti ve masadan baslar. Bu durumda senin kadron kac kilo?
3. Kaliteli bir masa bana gerek diyorsun ama suntourdan vaz gecemiyorsun. Eger kaliteli bir masa alacaksan Rockshox, FOX ve DT Swisslere bakman gerekiyor. Bütceni az bir sey zorlayarak bunlardan alabilirsin.
4. V_Frenler disk frenlere karsi en az 1kg daha hafiflik el de edilir diyorsun ama bu dogru degil. Bu takilan Fren sistemine bagli olan bir sey. En az V-Fren kadar hafif disk frenler de var piyasada.

Sana bir de manitou masalari tavsiye ederim. Mesela manitou R-Seven.

NOT: Almanya daki Ebayi takip etmeni tavsiye ederim. Kaliteli ve cok ucuz masalar bulunuyor. Sen gel suntour masasini birak ve baska markalara bak. ;)

• Beğen

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@murat cömez

aynı bütçe ile toplayacağım bir bisiklette 1 kilo civarı fark olacaktır, sonuçta gidip xtr disk fren seti alamayacağım... en fazla alivio-deore vs. alabilirim.
aynı şekilde hem hafif hem de sorun çıkarmayacak, disk fren kaldıracak jant ve tellere de bütçem yetmeyeceğinden aynı bütçeyle 150gr(64 tanesi) daha ağır tel, 100gr(2 tanesi) daha ağır çember ve disk uyumlu göbekler(20-25gr eklese) 300 grama yakın fark eklenecek.
bunun üzerine v-fren ile disk fren arasındaki fark da girecek, yarım kiloyu kesinlikle geçecek, 1 kilo olmasa da yakın bir fark olacak.

ben kaliteli derken en üst seviye değil, fiyat/performans oranıyla kaliteli bir bisiklet toplama amacındayım. yoksa 7,000-8000tl verecek olsam zaten bunları düşünmek yerine xtr fren setinin siparişini verirdim.

soruların cevapları:
1-belki değmez, zaten başka bir konuda da yazdım, en son gerekli olursa kadroyu da değiştirebilirim. ama tüm parçaları topladıktan sonra.
2-tahmini 1.8-2kg arasındadır, ama söküp ölçmedim.
3-manitou r7 pro gördüm, ama bütçemin çok üzerinde kalıyor. 1.8kg üst sınır maşa için bana yeterlidir. en iyisini değil, alabileceğim en iyisini istiyorum.
4-hafif disk freni alabileceğim bütçem olsa o bütçeyi de diğer parçaları hafifletmeye harcarım önce. v-fren bana yeterli geliyor, şimdiye kadar sorun yaşatmadı. profesyonel olarak yarışmıyorum.

ikinci el almayı düşündüm, ama bana göre olmadığını farkettim. sıfır olarak da suntour'a karşı rst first tek alternatif gibi görünüyor. ikisi arasında suntour'a daha yakınım.

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
Aslında aynı sıkıntıyı ben de yaşadım. Elimdeki maşa Epicon. Sonuna kadar kullanıp Manitou maşa almaya karar verdim. Sonuçta sağlam ve iş gören bir malzemeyi değiştirmek te istemiyorum. Bisikletimin orjinalinde de Manitou var. Gerek hafiflik, gerekse performans açısından çok iyi. Bu arada kadro da gerçekten önemli;
(link)

Kolay gelsin.

• Beğen

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@akifberkant

tam benlik bisiklet :) v-fren, xt, epicon...
şanslıymışsınız epicon alabilmişsiniz.

siz memnunsunuz değil mi v frenden?

• Beğen
Tepkiler: akifberkant

Ufuk Altınkaynak

Salcano XRS033 105
Tepki
115
İsim
Ufuk ALTINKAYNAK
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mert C.
Selam Mert kardeşim,Salcano'nun Arnavutköydeki fabrikasına uğradım.Senin başlıkta yazdıkarınıda bir kağıda dökmüştüm onlara okutmak için.Almadılar bile :S Hiç yardımcı olmadılar,orada maşa satışı veya başka parçaların satışının yapılmadığını söylemekle yetindiler.Soracağım soruları bile dinlemediler.O kadar yol gittim sorularıma cevap almayı ummuştum.Bana salcanonun iletişim numarasını verdiler(sanki ben araştırıp bulamıyormuşum gibi)Yakın civarındaki salcano yetkili servislerinden maşayı temin edebileceğimi söylediler.Alacak olsamda zaten salcano nun aracılığı ile almam başkasının da almasını istemem.Ve salcanonun benim üzerinden ekmek kazanmasını sağlamam açıkçası.Biraz bütçemizi aşıcak ama Rock shox,manitou veya fox a yönelmek şuan en mantıklısı.Zaten şu sıralar suntour hakkında pekde iyi yorumlar duymuyorum.

• Beğen

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Ufuk A

bakalım, para toplanınca son bir kez daha düşünülecek illaki.
100mm'lik fox bulabilirsem bütçeme uyacak şekilde, süper olacak.
şuan 300 lira var, 750-800 filan olması lazım...

ikinci elden hala çekiniyorum, 670 liralık bisiklete 800 liralık maşa almak zaten garip hissettiriyor :D bir de üstüne ilk kez ikinci el alışveriş yapacak olmak...
ama murat abi aracılığıyla alırsam öncesinde kontrol edilecek, bisiklet konusunda oldukça deneyimli olduğundan sorun çıkarabilecek bir maşa geleceğini sanmıyorum. :) raidon'a o masrafı yapıp orta seviye olacak bir maşayla kalmaktansa, en üst seviye için şansımızı deneyelim :D
türkiye gibi değil sonuçta, almanya'da satıcıların çoğu daha dürüst. parçayı öldürdükten sonra bakımlı diye satmazlar. :p

ayrıca benim için de uğraşmışsınız, daha doğrusu uğraşmaya uğraşmışsınız... teşekkürler :)
satmıyor olabilirler de içeri almamalarının sebebi nedir ki? geçmiş olsun. :(

Ufuk Altınkaynak

Salcano XRS033 105
Tepki
115
İsim
Ufuk ALTINKAYNAK
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mert C.
Bende,senin ayıracağın para kadar ayırmayı düşünüyorum.Rock shox un recon modeline sıcak bakıyorum aslında.İnşallah paranı tez zamanda toplayıp maşana kavuşursun.
Açıkçası bende ikinci elden çok çekiniyorum.Başkası senin,benim gibi kullanmamış olabilir ve çok temiz diye satmaya çalışabilir.Ben sıfır ürün alma taraftarıyım :) 700,800 TL lik bisiklete aynı fiyata maşa takmak etrafça yadırganabilir.Ama bunu bende yapmak istiyorum. :D İkinci el konusunda bisikletten iyi anlayan bir tanıdığının olması ve fikir alıp yardımcı olacak olması seni çok şanslı yapıyor.Yanlış karar vermiş olmayacaksın.Raidon kararından caymana sevindim.Yapabileceğinin en iyisi yap bencede. :D
Ya sorma walla yardımcı olmayı isterdim ama hem senin için hemde kendim için hüsrana uğradım.Oraya gittiğimde 3,4 kapısı vardı hepside kapalıydı arka tarafta personel girişi gibi bi kapı vardı oldukça izbe biyerdi neyse çaldım kapıyı bi dayı açtı dediğim gibi içeri girip bilgi almak istedim ama almadılar telefon numarasını verip kapıyı yüzüme kapattılar.Müşteri çekmek yerine kendilerinden uzaklaştırıyorlar.Birdahada yolumun düşeceğini sanmıyorum.Burdanda Salcano firmasını kınıyorum.İyi geceler :)

• Beğen