Suntour Axon RLD

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Merhabalar,

bu maşayı kullanan birisi olarak görüşlerimi sizlerle paylaşmak istedim.
Genellikle Suntour markasının giriş seviyesinde ucuz ürünler yapması markaya ait bir önyargıyı da beraberinde oluşturmuş durumda. Gerçi Suntour'un ürün isimleri konusunda da çok başarılı bir politika götürdüğü pek söylenemez. Misal Axon RLD modeli. Biliyorsunuz Axon ürün gamında birden fazla model var ve bu son çıkardıkları RLD modeli diğerlerine pek benzemiyor. Aslında farklı bir isimle piyasaya çıkması gerekirdi.

Genel özelliklere gelince

Havalı / yağlı
Magnesium monocoque yapı,
A7075 taç yapısı
A7075 tüp
Rebound ayarı
Uzaktan kilitlenebilme
1600gr

http://www.mtbtr.com/uploads/977Z51.JPG

Bu özelliklere bakınca bir rockshox SID'den pek bir farkı olmadığı görülüyor. Keza çalışma açısından da pek fark olduğu söylenemez.

Bu modelle ilgili internette çok az yorum olsada, Axon RLD 'nin aynısının Marzocchi 'nin orta segment bir ürünü ile tıpa tıp aynı olduğunu biliyorum. Suntour'un büyük üreticilere uzunca bir süredir üretim yaptığı biliniyordu ve yeni modelleri ile artık kaliteli ürün gamında bizde satışta varız diyorlar.

Bu modeli biraz araştırırsanız Fox ve RockShox ların havalı yağlı modelleri ile kıyaslamalara katıldığını göreceksiniz.

Gösterişten uzak, iyi çalışan, hafif ve özellikle verdiğiniz parayı fazlasıyla hak edebilecek bir maşa istiyorsanız Fox ların 3 te biri fiyatına bu maşayı inceleyin derim.

Scudo

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
http://www.bisikletmisiklet.com/albums/userpics/Eurobike_2008_270.jpg
Suntour, farklı uygulamara da açık bir firma. Kendi renk/logo gamının dışında üretim de yapıyorlar.

• Beğen
Tepkiler: Bulunmaz
Tepki
43
fiyatı ile paralle olarak bu maşanın malzeme kalitesi düşük olduğundan çabuk yıpranma sorunu dile gelmedi değil öyle olması beklenirde zaten. çin malı rock shox gibi bence..

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
Fiyatı, ağırlığı, havalı ve gidondan kilitlemeli bir amortisör olması gayet
cazip kılıyor. Performansından da kullananlar memnun, pro seviyede
kullanılan bir amortisör. Axon kullanıpda verdiğim paraya daha iyisini
alırdım diyeni pek görmedim doğrusu :D

Malzeme olarak tabiki RockShox, Fox'un gerisinde kalması normal,
fiyat az olunca, kullanım ömrü ve bakım aralıkları kısalacak normal olarak.
Aynı fiyata gelen Tora, daha dayanıklı olabilir ama, o da sonuçta
2kg ağırlığa sahip, gidondan kilitlenme yok.

• Beğen
Tepkiler: Bulunmaz

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
@samwolf722_downhıL

Evet malzeme kalitesine çok dem vuruluyor ama mesela 2009 model bir SID Team' i ele alalım.

Taç : A6061,
Alt tüp : Magnezium
Üst tüp : 7000 Serisi Aluminium

Axon'a bakarsak :

taç : A7075
Alt tüp Magnesium
Üst tüp : A7075

Şimdi bu tabloya bakarsak alt ve üst tüp metal tipi benzer olmakla beraber Axon'da kullanılan taç SID team'dan daha iyi. 7075 aloy ların 6061 lerden daha iyi olduğunu biliyorum umarım yanılmıyorumdur.

Axon'u ilk kullanmaya başladığımda bana biraz yumuşak gelmişti ama geçenlerde 2007 model bir SID Team le bir tecrübem oldu ve yumuşaklık konusunda Axon'dan pek farkı olduğu söyleyemem. Vücüt ağırlığı 100kg civarında olunca marka pek farketmiyor sanki :D Yalnız tecrübe ettiğim nerdeyse hiç esnemeyen tek maşa Marzocchi bomber idi. Fox'lar da sağlam gibi görünüyor ama hiç kullanma fırsatım olmadı.

Ali Hekimoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
247
Bisiklet
b'Twin
Suntour'un maşaları aynı kategori ve ağırlıktaki rock shox, fox gibi maşalar kadar rijit-esnemez olamazlar dolayısıyla o sürüş keyfini ve güvenliğini vermezler ama fiyatına göre normal bu sonuç.

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
birde ürünün fiyatını bilen warsa söyleyebilirmi..:D

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
axon rld'nin v fren uyumlu modeli var mı peki?

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
SF9-AXON RLD Magnesium lower: 130mm width
Integraded A7050 forged hollow crown
Control 32mm A7050 hard anodized stanchions
Equipment A7050 steerer
Quick Air spring (air pre-load adjust)
Service 100mm travel
Product Remote speed lock
Hydraulic damping
Rebound damping w/adjuster
International discmount
Remote lock out lever included

Borular 32mm

kadir26

Üye
Tepki
0
arkadaşlar axon rld maşa kullanıorum bende yalnız ne basıçta olması lazım amortisörün basıncı???? ben 70 kg ...

fatihgüven

Forum Bağımlısı
Tepki
807
@kadir26

1,42 ile çarpın denmiş,

70 x 1,42 = 99,4
bunun dışında amortisör basıncından hiç anlamam :)

mertcan gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
513
ürün fiyatı 536 tl sanırım erdoğanlarda ayrıca katılıyorum sr suntour un bu maşasının bir rock shox dan fox dan neyi eksik hem ağırlık hem çalışma şekli açısından çok iyi bir maşa hemde fiyatı bu özelliklere göre çok ucuz sağlamlığını bilmiyorum ama sağlamlığınında fena olmadığını varsayıyorum

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
biraz daha para olsada alsam dedğim maşa.genelde 2. elide bulunmuyor yanılmıyorsam. Yalnız merak ettiğim bir şey var , suntour baçak içindeki tüplerinde netür malzeme kullanıyor,bu maşanın bakımını profesyonel anlamda türkiyede yapan varmı, ve tam karşılığı sid worldcup olmasada rockshox daki karşılığı bulan maşan ne? recon race mi? bunları cevaplandıracak gönüllü bisikletsever aranıyor..:D

birde acaba eski modellerin 0 ı bulunur mu 2 yıl önce 200€ iken şimdi 256€ :S..

insan almak istesede para ket vuruyor...:D

adem dagdelen

Daimi Üye
Tepki
46
Bisiklet
Scott
kardesım soyle anlatayım sana masanın bır tarafı havalı dıger tarafı ıse hıdrolık bu kolun ıcınde kı tupte yaklasık olarak bır cay bardagı kadar hıdrolık bulunuyor tupun ıcerısınde koprucukler var ayrıyeten hıdrolık tarafın en alt kısmında bu masanın rebaund ayarı var masanın hızlı ve yavas tepmesını saglamak amaclı bır alet bunu artı yonune cevırdıgınızde masa ıcerısınde bulunan koprucukler arası daralıyor ve hıdrolık koprucukler arasında yavas akım saglıyor mu masanın tepme etkısını yavaslatıyor eksı yone cevırdıgınızde ıse koprucuklerarası genısledıgınden hıdrolık akımı hızlı oluyor bu seferde masa tepme etkısı hızlı serı bır hal alıyor bırde tepesındekı kılıt mekanızması bulunuyor hıdrolık kısmında bu da yıne koprucukler arası akımı kesıyor masa tepme yapmıyor turkıyede bakımını yanılmıyorsam aslı bısıklet yapıyor kardesım

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek