Suluk Modellerindeki Hijyen Sorunu

Koruma kapaksız sulukları bilinçli olarak mı tercih ediyorsunuz?

• Toplam katılım
    43

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Herkese merhaba.

Öncelikle forumda direkt aksesuar diye bir bölüm olmadığı için konuyu burada açtım. Hatalıysam uyarınız :)

"Bana göre" suluk modellerinde hijyenik olmayan modeller tercih ediliyor. Ağzımızın değdiği bölümleri açık olunca, her türlü toz ve pisliğe maruz kalıyor.
Yol bisikleti yarışları vs için anlarım, pratik şekilde tek elle kullanım olabilir. Ama bu tip ağız kısmı açık sulukların bu kadar yaygın olması normal mi?
http://cdn.coresites.factorymedia.com/twc/wp-content/uploads/2014/03/water-bottles.jpg
Bir bisiklet mağazasına girdiğimizde sulukların çok büyük bir bölümü, yukarıdaki fotoğraftaki gibi koruma kapaksız. Fazla tercih şansı bırakılmıyor bize birçok mağazada. Aradığım modelleri hep internetten aramak zorunda kalıyorum. Özellikle de bu tip sulukları tercih ediyorum:
http://image.dhgate.com/albu_288131495_00/1.0x0.jpg
Belki pratik değil kapaksızlara göre. Yine de hijyen nedeniyle yarışlarda bile yer alsam farklı alternatiflere yönelir, kapaksızları kullanmazdım.

Özellikle benim bilmediğim bir durum varsa yorumlarınızı bekliyorum.

Selamlar.

Scudo

emre0x5d

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Hiç suluk kulanmadığım için haberim yoktu böyle bir ayrımdan. Bence de dediğiniz gibi kapaklı olmalı bence de.

• Beğen
Tepkiler: Kürşatt

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
@BF Okuru ben açıkçası yol bisikletine sportif ekipman yakışıyo diye üsttekiler gibi kullanıyorum

mekolac

Aktif Üye
Tepki
103
Şu ana kadar ağırlıklı ağırlıksız 5-6 matara aldım. Hepsi ilk 10 kullanımda nekadar temizlersem temizleyeyim tadı bozdu. Markalar arasında Jack wolf's kin Btwin zefal Tupperware var. Asıl buna çözüm bulunmalı bence. Yol bisikleti kullananlar açık matarayi formaya atabilirler.

• Beğen
Tepkiler: pilot

Yusuf G.

Forum Demirbaşı
Tepki
715
Bisiklet
Cube
Daha önce btwin ve elite marka kapaklı suluk kullandım ama giderken kapağı açıp tutarak içmek zor oluyordu. Forumdaki tavsiyeler üzerine Camelbak podium chill aldım. Ağıza değdirmeden içilebiliyor. Normal suluklara göre daha uzun süre soğuk tutuyor, ayrıca koku yapma sorununu da en az yaşadığım suluk. Malzemesi de oldukça kaliteli tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: Drdaldal

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.503
İsim
Yusuf
Malum, toz toprak gibi şeyler lastikten fırlayıp ıslak yere daha çok toplanır. O yüzden powerade aldığımda bile plastik kapağı tekrar takıyorum :D

• Beğen
Tepkiler: İhsnn_zyvl

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Çoğu kişi bu işe görsellik olarak yaklaşıyor ki bir nebze hakları da var. Adam çok harika bir bisiklet toplamış, almış bir bakıyorsun çok adi veya alakasız renkte bir suluk. Bence alırken içerisindeki BPA maddesine dikkat edilmeli. Bir de gözünüzü seveyim damacana gibi sulukları takmayın zaten yarısında ılıyor döküyorsunuz gözlerimize tecavüz olmasın.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Ulaş Çavuşoğlu
Kapaklı da sportif ürünler var :) Şık veya renkli bulunabiliyor yine :)
http://img908.imageshack.us/img908/7917/PlSPwq.jpg http://img910.imageshack.us/img910/4562/3DYIxO.jpg http://img905.imageshack.us/img905/6421/JfzhJG.jpg
http://img907.imageshack.us/img907/3003/A1Ch1W.jpg http://img911.imageshack.us/img911/29/sPq7om.jpg

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@mekolac
Forma fikri aklıma gelmemişti ama yine de suluğun ağzına toz veya pamuk geleceğinden hijyenik olmaz.
@clubber
Kullanırken kirleniyor zaten, yoldayken suluk pisken de içmeye devam ediyoruz. Sorun bu :) Evde zaten temizlenir.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Kapaklı suluğun kapağını açmak ve açık tutmak zor değil ki, tek elle hepsi hallediliyor. Tekniğini öğrenmelisiniz :D

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
ağzınıza değdirmeden ufak bir mesafeyle ağzınıza sıkabilirsiniz.
1-2 uzun turda suluğun ağız kısmında gözle görülür toz vardı, böyle yapmıştım

kapaklı suluk ilk zamanlar kullanmıştım. zefalin mataraları vardı. kapak hiç pratik değil.
-birincisi kapak bağlantıları çok zayıf, 5-10 kullanıma kopuyor.
-ikincisi lastikli bişey, kapaktan rahatça sıyrılıp düşebiliyor.
-üçüncüsü kapağı açıcam kapatacam derken dikkatinizi yoldan almak zorunda kalıyosunuz, dalgınlığınıza gelip bi kaza yapabilirsiniz mazallah
-sonuncusu da prolara özenmek, onlar gibi sürmeye çalışmak hoşumuza(hoşuma) gidiyor :)

• Beğen
Tepkiler: Yusuf G.

Yalchinosis

Daimi Üye
Tepki
319
İsim
Yalçın
Bisiklet
Dahon
Ben de dağ bisikletinde kullanmak için zefal in matarasını almıştım maalesef kapaksız olması çok büyük sıkıntı yaratıyor. Mataranın ağzı yazın toz, kışın ve bahar aylarında da çamur içinde kalıyor haliyle su içerken çok rahatsız edici oluyor. Matarada bir kapak bundan sonra hep aradığım bir özellik. Zamanında Decathlondan kapaklı bir model almıştım malzemesi de iyiydi ve BPA kullanılmamıştı, pratiklik konusunda çok zor sayılmazdı. Yine de dağ bisikletinde su içmek için en rahat ettiğim su çantaları, ağız açıkta kalsa bile mataraya göre biraz yüksekte bulunması ve tekerleklerden sıçrayan çamurlara maruz kalmaması sayesinde daha temiz kalıyor.

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Açıkçası koruma kapağına hiç dikkat etmedim bugüne dek. Pek ihtiyaç olduğunu da düşünmüyorum. Suluk kapağından bulaşan toz dan topraktan öleceğim falan hiç aklıma gelmez. Zaten bisiklet binen bir kişinin vücudu bu denli virüs mikrop vs lere karşı dirençlidir diye düşünüyorum. Eğer suluğun ağzı kirli ise koruma kapağını açmak için uğraşacağım kadar bir uğraşla formaya silerek yada suluktan hafif bir su damlatıp biraz temizleyerek içilebilir bence. Bir bisikletçinin bu konuyu bu kadar takmaması gerektiğini düşünüyorum. Yagmurlu havadaki bir sürüşte insanın ağzına yüzüne çamurlu su bile dolabiliyor :) Suluk kapağındaki toz toprak o kadarda önemli değil kanımca.

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Kapak aşırı önemli bir şey değil ama yine de kapaklıları tercih ediyorum. Tek elle kapağı açıp suyumu içebiliyorum. Alıştıktan sonra pratik aslında. (Not: Yarışçı falan değilim, keyfe keder turcuyum.)

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Kapaksız kullanıyorum ancak kapaklı olması konusuna ben de katılıyorum. Tüm yolun tozunu yiyor ağız kısmı. Bir de her tur sonrası suluğu da iyice yıkama konusu var.

Bu arada konu ile birlikte merak ettiğim örneğin ucuz bir suluk tercih ettiğimizde acaba satın aldığımız sulukta kullanılan plastik malzeme ne kadar sağlıklı? Pahalı aldığımız modellerde kullanılan plastik alaşımı sıcak havalarda suyun içeriğine karışıyor mu? Büyük ihtimalle 5 tl'ye kullanacağımız suluk ile 40 tl'lik suluğun suyla etkileşimleri ve sağlık açısından etkileri farklı olmalı.