Su'dakİ İnanilmaz kazik ! Uyanik olun !

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında ufuk güneş tarafından paylaşıldı.

 1. ufuk güneş

  ufuk güneş Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  442
  Beğeniler:
  336
  Şehir:
  İST
  Seviye:
  Firmalar o önemli kurala uymuyor, vatandaşın ise haberi yok...

  Acil gıda sınıfına giren suyun da ekmek gibi tarifesi olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle damacana su için belirlenen azami fiyat 5,5 TL... Ancak bazı büyük firmalar bu tarifeye uymuyor; vatandaşlar ise suyun da ekmek gibi tarifesi olduğunun bile farkında değil.
  Her Ramazan ayı öncesinde ekmek ve pide fiyatları gündeme gelir. Bu ikisinin de tarifesi olduğu bilinir. Ancak bu kapsamda pek bilinmeyen bir tarife daha bulunuyor. Oda suyun tarifesi...
  Bu konuda bilgi veren İstanbul Sucular, Meşrubatçılar Turşucular ve Bozacılar Odası Başkanı Ahmet Turan Akkaya, "Suda tarife var. Su da aynen ekmek gibi, acil gıda maddesi olduğu için 5362 sayılı kanunun 62'nci maddesine tabii" diye konuştu.

  İSTANBUL İÇİN TARİFE 5,5 TL

  Her yıl yenilenen tarife İstanbul için 5.5 lira olarak belirlendi.
  Oda Başkanı Akkaya, bu konuda, "Günümüzde 19 litre en çok tüketilen su ve özellikle dar gelirlilerin tükettiği bir su. Şu anda tarifemiz 5.5 lira. evet ama şu anda 9 liraya satılıyor, 8,5 liraya satılıyor. Büyük ulusal firmalar bunu yapıyorlar" dedi.
  TARİFE NASIL BELİRLENİYOR?
  Odalar, belirledikleri tarifeleri Esnaf Odaları Birliğin'e gönderiyor, ücrete belediye ve valilikçe son şekli veriliyor.

  "ÇOK FAHİŞ FİYATLARLA SATILIYOR"

  Tarifeye uyulmamasından yakınan Oda Başkanı Ahmet Turan Akkaya, "En büyük pazar İstanbul'da yüzde 40 pazar payı. İstanbul'da olduğu için bizim denetleme şansımız yoktur. Tarifeye uyulmuyor. Çok fahiş fiyatlarla su satılıyor" şeklinde konuştu.

  "FİYAT KURTARMIYOR" BAHANESİ

  Zabıtanın denetiminde olan su satışları ile ilgili bu düzenleme 1983 yılında yapılmış. Ancak tam manasıyla halen uygulanamıyor. Firmaların bahanesi ise hazır: "Fiyat kurtarmıyor."
  İstanbul Sucular, Meşrubatçılar Turşucular ve Bozacılar Odası Başkanı Ahmet Turan Akkaya, bu itirazla ilgili olarak ise şunları söyledi:
  "Fiyat kurtarmıyorsa gelmeyecek. Zaten tüketiciye karşı onların en büyük bahanesi o. Biz işte falanca yerden geliyoruz bizim fiyatımız bu. O zaman gelme. Geliyorsa buradaki tarifeye uymak zorundasın."

  TARİFEYE UYMAMANIN CEZASI var

  Tarifeye uymamanın da cezası var. İyi bir denetim yapılırsa işyerine 3 günden 25-30 güne kadar kapanma cezası uygulanabilir.

  Kaynak: trt
   
  suat akman bunu beğendi.
 2. ahmetcan44

  ahmetcan44 Onursal Üye

  Kayıt:
  24 Şubat 2013
  Mesajlar:
  2.449
  Beğeniler:
  1.228
  Şehir:
  Sakarya
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Erikli denen, ne idüğü belirsiz, "çok lezzetli yeaa, abi başka suda bu tadı alamıyoruz biz :)))" şeklinde tüketilen suyun damacanası 8-10 lira arasında. Şimdi kalkıp getirmeyin o zaman deseler ve engelleseler, bizim garip vatandaşlarımız "15 vermeye razıyız, getirsinler :((((((((" diyecekler. O zaman yapacak bir şey kalmıyor. Vatandaş bazen kazık yemek için can atıyor.

  Neyse ki ucuza su bulunabiliyor istendiğinde. Hatta bedavaya bile...
   
 3. hakkında: boşluk

  hakkında: boşluk Bisikletkolik

  Kayıt:
  8 Haziran 2013
  Mesajlar:
  1.383
  Beğeniler:
  821
  Şehir:
  Doğu Senegal
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  evinize su arıtma cihazı alın kendi suyunuzu kendiniz üretin pahali değil bu makinalar artık ev kullanımı için 250 tl ye rahat bulunabilir hele istanbul da kesin lazım abim de var kireci bile temizliyor diyor ben bursada şehir dışında oturuyorum arazim var bunu 80 metre den ardejjan kuyum var kendi kendine bile akıyor taktım hidraforu evime su basıyorum arıtma ya ve hazır suya ihtiyacım yok hem bursa suları istanbukunkiler kadar rezil değil.
   
 4. Kerem Kekeç

  Kerem Kekeç Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Şubat 2013
  Mesajlar:
  107
  Beğeniler:
  30
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Whistle
  Seviye:
  Su arıtma cihazları da suyu arıtırken içindeki tüm minerali alıyor, bunun da bilinmesinde fayda var. Daha sonra bazıları mineral ekleyen kapsüler çıkardı ama eklenebilirliği tartışılır.
   
 5. BF Okuru

  BF Okuru Aktif Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  137
  Beğeniler:
  263
  Seviye:
  ben bunun için, haftada 1 kasa maden suyu içiyorum. son 4 ayda 6 kez kan tahlili yapıldı, bir eksiklik görülmedi. sonuçta bu mineralleri dışardan da alabiliyoruz ve suyun bize kazandırdığı az bir miktarı.
   
 6. #6
  ufuk güneş

  ufuk güneş Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  442
  Beğeniler:
  336
  Şehir:
  İST
  Seviye:
  ben musluktan içiyorum, az cesur olun siz de için, hiçbişey olmuyor, ağzınızı korkak alıştırmayın.istanbul için konuşuyorum, diğer şehirleri bilemem... iskinin arıtma tesislerini görseniz fikriniz değişir aslında..
   
 7. Uçmakdereli

  Uçmakdereli Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2013
  Mesajlar:
  205
  Beğeniler:
  117
  Şehir:
  Tekirdağ-İstanbul
  Bisiklet:
  Claud Butler
  Seviye:
  İstanbulun suyu temiz ama alt yapısı çok eski, İstanbulda içilecek su apartmandan apartmana değişiyor açıkçası.
  Eğer yeni yapılan bir yerde yeni borular geldiyse o su içilebilir ama özellikle binanın boruları eskiyse, bina bağlantısı eski ise o su zor içilir
  yoksa dağılan su başta temiz ama sonradan eski sistem ile kirleniyor su İstanbulda.