Strava'nın performansı arttırma amaçlı antrenman programı

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Başlık
251
Tepki
8.300
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
  • Başlık sahibi Başlık sahibi
@Engin Sarı

5 Ekim'deki aktivitemi VV'den buldum. 1.5 saatlik velodrom antrenmanı.

upload_2016-1-16_14-42-31.png

Başlığa tıkladığımda:

upload_2016-1-16_14-43-27.png

Best Splits'i seçiyorum ve gelen ekranda alttan 20 min. filtresine tıklıyorum:

upload_2016-1-16_14-44-39.png

Sarı ile işaretlediğim nabız 20 dakika boyunca en yüksek ortalama nabzım. VV benim laktat eşiğimin 161 bpm oluğunu söylüyor. Not: aynı sütundaki diğer rakamlar 170 bpm'deki değerlerim değil. Eğer 170 bpm'deki hızımı görmek istersem 170 bpm'e tıklayıp sonra Data sekmesine geçmeliyim:

upload_2016-1-16_14-47-32.png

20 dk.'da boyunca 170 bpm'deki ortalama hızım 32.5 km/s. Bir önceki ekranda 20 dk.'da ortalama hızım 33.5 km/s görülüyor. Öyleyse bu nedir? Velodromda tek değildim bir arkadaşım daha vardı. Onun arkasında gittiğim zamanlar nabzım düşük olduğundan o ortak çabanın ürünü :)

Tesup Taru

Forum Demirbaşı
Başlık
21
Tepki
420
Bisiklet
Salcano
Teşekkür ederim. benim hatam, bütün aktivitelerim içinde, HR bakımından en iyi 20 dk lık bölümü buldurmaya çalışmam olmuş. Size yazmışken, şu konularda da yorumunu almak isterim, uygunsanız. LT değerim, anterman yarışlardaki performansı dikkate alarak söylersem, bir yıl sonunda 171 den 174 çıktı. Fakat son iki aydır, güç takibine dayalı, spor salonunda antreman yapmaya çalışıyorum. joe friel ve c. carmichael in kitaplarından çıkardığım interval antermanlarındaki güç değerlerini her hafta yüzde 2-3 düzeyinde artırmaya çalışıyorum. intervallerdeki ortalama güçlerim arttığı halde nabız değerlerim düşmeye başladı. şimdilerde 170 nabza geldiğim zaman, güç LT düzeyinde ya da biraz üstünde oluyor ve hissettiğim zorlanma derecesi max. un yüzde 90 nına erişiyor. ama dikkat ederseniz nabız düşük. güç takibine başlarken, power interval antremanlarında max.nabzımı 186 görene kadar zorluyordum. şimdilerde ne kadar zorlarsam zorlayayım, güç yüksek ama nabız 183 bir türlü aşmıyor. yorumunuzu rica edebilir miyim bu konuda, teşekkür ederim.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Başlık
251
Tepki
8.300
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
  • Başlık sahibi Başlık sahibi
Aşırı sıcak ve aşırı soğuk ortamlar verimlilik ölçümü için yanlış bilgi verebilir. Mesela spor salonunda spin bike'ın başına geçersem çok kısa sürede vüccut ısım artıyor ve çok terliyorum. Yani vücut bisiklete harcayacağı gücün bir kısmını sğutmaya harcıyor. Tam tersi de kışın yolda geçerli, bu defa nabız vücudun deri altını ısıtmaya çabalıyor. En ideali kışın vantilatör karşısında test etmek.

Nabız düşükken güç artması istenilen durum. Bu iyiye işaret. Son hedef laktat eşiğinde sürmek değil, yarış esnasında grubun hızında gidebilmek. Laktat eşiğinin yüksek olması demek; bir süre grubun önüne geçince, rüzgarla karşılaşınca veya yokuş çıkarken fayda sağlaması. Benim bildiğim havalar düzelmeye başlayınca laktat eşiği antrenmanları yapmak lazım. Şu an için erken.

ozgurgokalp

Daimi Üye
Başlık
7
Tepki
706
Bisiklet
Cannondale
@Bahadır Gürel bey. Veloviewer içinden dediğinizi yapmaya çalışıyorum ama bu lanet olasıca veloviewerda bir türlü güncel aktivitelerimi gösteremiyorum. Sadece 2015 aktiviteleri gösteriliyor. Tüm bilgilerimi silip yeniden stravayla bağlıyorum yine aynı. Mantıken son 25 etkinliği göstermesi gerekmez mi? İlla üye mi olmalıyım amlamadım. Aslında böyle uygulamalara para harcayan biriyim ama bunun sonu da yok ve fiyatları da çok yüksek. Stravaya aylık 15 tl ver, trainingpeakse yine öyle ver, şimdi bir de veloviewer çıktı, ona da ver, ipbike uygulamasının kilidi için 20 tl ver, bir de müziksiz olmaz spotify üyeliği aylık 10 tl gitti maaşın yarısı. :)

Biraz araştırdım. Sanırım bir defada yüklenen 25 tane aktiviteden sonra güncel aktiviteler alınamıyor. 45 lira ver alayım diyor. Sıkça sorulan sorular kısmında şöyle yazılmış:
Steve

Still not updating latest 25 activities..
Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.

Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.

The free site is a one-off sync of your latest 25 activities in order to give people a chance to try out the site and see if they want to upgrade to PRO and continue uploading further activities along with their historical data.
I may well change what is offered to free users in the future but I’ve got higher priority things to finish off improving the performance of the full site and adding some new features.

Çok masraflı oluyor bu iş böyle. Sanırım ben yalnızca ipbike'a 20 lirayı verip herşeyi onunla takip edip kendim LE vs hesaplamalarımı yapacağım. Diğerleri para tuzağı olmaya başladı. Bir de kafamı kurcalayan esas şu; Strava'ya 180 tl veriyorsun sonra Strava'nın yapması gereken şeyleri yine Strava'nın yan uygulaması yapsın diye 45 lira daha veriyorsun, daha fazlası için de yine 45 lira ver diyor. Sonra başka bir şey daha bulurlar ona da ver 100 lira vs vs. Strava tamamen soygun düzeni kurmuş. Tekel olmanın rahatlığıyla insanları söğüşlüyor. Tamam bir bedeli mutlaka olur ama bu kadarı gerçekten fazla.

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Gürel
Yukarı Alt