Strava'da tahmini güç isabetli mi?

Tesup Taru

Forum Demirbaşı
Tepki
425
Bisiklet
Salcano
Merhaba,
hangi konu başlığına yazmam gerektiğinden emin olamadım ama burada fikrinizi rica edeceğim.
Strava'daki estimated power ne kadar doğru sizce? Birkaç antremandır kullanıyorum strava'yı. Bazı bölümlerde 980 watt a kadar tahminde bulunmuş. Doğru olduğunu sanmıyorum ama yüzde kaçı doğru olabilir sizce? Örneğin 0,5 ile çarpabilir miyiz bu tahmini?
Örneğin ben fittnes salonundaki kondisyon bisikletinde antreman yaparken, interval seanslarının sonuna doğru pedal sertliğini 20/25 getirip, 90-100 kadans 10-15 saniye kadar çevirebildiğimde 600 watt'a ancak yaklaşabiliyorum.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci
Scudo

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Güç değerlerinin tam olarak doğru ölçmesini istiyorsak kendi ağırlığımızı bisikletin ağırlığını hatta ayakkabıdan kaska kadar ağırlıklarını girebiliriz. Bu sayede daha nete yakın birsonuç elde edebiliriz. Güç değerleri ölçülürken strava şunları göz önünde bulundurmaktadır.
  1. İleriye doğru çevirmek için üretilen gücü
  2. Rüzgara karşı üretilen gücü
  3. Yerçekimine karrşı yapılan gücü
  4. İvmelenmeye bağlı yapılan gücü
Toplam güc bu değerlerin toplanması ile elde edilmektedir.Toplam gücü bu dört güç değelerini toplayarak elde ederiz. Tabi bizim için bunu strava hemen yapabilmektedir
  1. Strava aşağıdaki hesaplamalar ile bütün bu değerleri birleştirip bize doğru güç değerlerini vermektedir.
İleriye Doğru itilen güç
P1: Power
C: cevirme direnci (bisiklet türüne göre değişir.)
N: ağırlığına karşı olan küvvet
V: hız
P1=C*N*V
Rüzgara karşı üretilen gücü
P2: power
ρ: havanın yoğunluğu
V : hız
Cd: direnç
A :sürücünün yüzey alanı
P2 = 0.5 x ρ x V3 x Cd x A

Yer çekimine karşı yapılan güç

P: Power
m: bisikletçi ve bisikletin kütlesi
d: yerçekimi sabiti (9.81)

eğim yüzdesi
P3 = m x g x sin(arctan(grade)) x v
İvmelenmeye bağlı güç

P: Power
m: bisikletçi ve bisikletin kütlesi
a: ivme
P4 = m x a x v
P=P1+P2+P3+P4

Tesup Taru

Forum Demirbaşı
Tepki
425
Bisiklet
Salcano
Bu durumda, fiili güce yakın bir tahmindir diyebilir miyiz strava'nın tahmini için? Ben sadece vücut ağırlığımı girmiş durumdayım profilime. Söylediğiniz diğer enformasyonları girebiliyor muyuz profile?
belki power meter kullanan ve strava nın tahmini ile kıyaslama imkanı olan bir arkadaşımız fikir verebilir.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bana göre eğimde de sorun var yüzde 42 eğim yazan yer var.

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
Ben de bi ara takmıştım bu güç mevzusuna fakat bir türlü 1300w yapamadım programda sorun var sanırım deyip bırakmıştım. Bilgiler doğru girildiğinde %90 oranda doğru veriyor sonuçları tabi gps'de sapma vs. yaşanmazsa.

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: Tesup Taru

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Sanırım nabız saati takıldığında ona görede yorumluyor gücü.

• Beğen

Ilker E.

Üye
Tepki
332
Bisiklet
Cervélo
Ikiz kardesim var. Ayni kilodayiz. Beraber biniyoruz ve degise degise one geciyoruz. Kim onde giderse tabiiki daha cok guc harciyor ama toplamda esit miktarda cekiyoruz diyebilirim.

Benim bisikletimde Garmin Vector guc olcer var, kardesimde yok.

Strava guc olcer, yaklasik 3 saatlik bir turda, aramizda 2 Watt fark hesab etmis. 157 Watt'da 2W, yaklasik %1.3 hata eder. O da yok sayilabilecek bir hata diyebilirim. Belki kardesim bir miktar daha fazla onde cekmis de olabilir. O yuzden "benim ornegimde", strava tahmini, toplam ortalama watt hesabinda, gercege cok cok yakindi diyebilirim.

Ikimizde de nabiz olcer var. O benden daha cok yorulmus. Sebebi de zamaninda ictigi sigaralardir diye tahmin ediyorum.

Garmin Vector Power Meter
85.9km Distance
2:50:45 Moving Time
163 Extreme Suffer Score
157W Weighted Avg Power
1,499kJ

No Power Meter
86.7km Distance
2:59:15 Moving Time
180 Extreme Suffer Score
159W Estimated Avg Power
1,711kJ

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Konuyla ilgili yorum yapacak olursam,
Çoklu sürüşlerde deryardan dolayı watt değeri daha yüksek çıkıyor, ayrıca rüzgar duurmu da değişken olduğu için rüzgarın etkin olduğu sürüşlerde eksik veya fazla çıkabiliyor. Ayrıca sürekli tırmanış olmayıp engebeli yollarda da irtifa bilgisi çok sağlıklı olmadığından yine watt değerleri hatalı çıkıyor. Bunların haricinde kendi deneyimim uzun sürekli yokuşlarda, kişi ağırlığı ve bisiklet ağırlığı doğru girildiği takdirde yakın değerler veriyor.

• Beğen
Tepkiler: Oğuzhan Y.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Eğim koınusunda bilgisi olan yok mu ? Anlık eğim % 40 lara çıkması imkansız diye düşünüyorum. O yokuşu benim çıkmam da ayrı imkansız.

Oğuz.

Daimi Üye
Tepki
259
Strava arkadan önden yada çapraz esen rüzgarı hesaplayamaz.Onun haricinde watt değerleri gerçeğe yakın sayılır.Eğim konusuna gelirsek strava eğim bilgilerini harita verilerini kullanarak veriyor.Avrupada belli bir mühendislik olduğu için yolların eğim bilgisi sağlıklı.Bizim ülke sürekli girintili çıkıntılı olduğu için anlık %40 eğim verip sonra -%30 eğim verebiliyor.%40 eğim zaten düz duvar gibi bir şey.En sağlıklı eğim sonucunu garmin vb. gibi cihazlardan alırsınız.

• Beğen

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
@Hasan SAYLIK

Eğim anlık da olsa dediğiniz seviyelere çıkabilir. Gittiğim rotalarda aşırı dik kısımlar var gerçekten dik tam o kısımları gerek strava gerek başka yöntemlerle kendim hesapladığımda hemen hemen aynı sonuçları buluyorum.

Velowiewer programı ile eğimleri daha net şekilde görebilirsiniz.

Dosyalar

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Aynı rotayı üç yılda 200-250 kez geçtim. Yol üzerinde ezberlemediğim şey kalmadı. Yani benim bu rotayı nasıl bir performansla gideceğim aşağı yukarı belli. Sonuç olarak antrenman sonunda çıkması gereken watt da aşağı yukarı birbirine benzer olmalı. Ama öyle olmuyor :) Karşıdan veya karşı çaprazdan gelen bir rüzgarda tek başıma zorlana zorlana sürdüğüm gün bana düşük watt yazarken (o turun sonunda gerçekten yoruluyorum), aynı rotayı birilerinin arkasında rüzgar arkada yüksek tempoda giderken bana aşırı yüksek watt yazıyor ve tur sonunda hiç bir yorgunluk yaşamıyorum. Şimdi Strava'nın watt değerine bakıp da neyi ciddiye alacaksın orasını ben daha çok merak ediyorum.

Gücü etkileyen çok faktör var:

1) kullandığınız ölçüm aleti (telefon, garmin, vb.)

2) bisikletin türü, bileşenleri ve ağırlıkları, aerodinamik yapısı

3) bisiklete oturuş tarzınız; giyim tarzınız

4) rüzgarın şiddeti ve yönü

5) grupla mı, iki-üç kişiyle mi yoksa tek mi sürdüğünüz

6) yolun malzeme kalitesi, girinti-çıkıntıları ve viraj yapısı

Güç ölçer yoksa, Strava'nın bu etkenlerden hiç haberi olmuyor maalesef.

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
Hesaplar güzel görünüyor geçen sene çıkartıp ölçmüştüm, teşekkürler paylaşım için.

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
Ben bu verilerin sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Eskiden Strava'yı iphone uygulaması ile kullanıyordum. Sonra Garmin'e geçtim ve güç değerlerinde muazzam bir düşüş oldu. Eskiden 180 w veren tempoda 155 w falan vermeye başladı. Bunun üzerinde merakımdan bir de kardeşimin android telefonuyla denedim. Bu sefer yine aynı segmentte ve aynı tempoda (aynı vites, aynı kadans, dolayısıyla aynı hız) 200 wattın üzerini göstermişti. Cihaza göre bu kadar değiştiğine göre dikkate alınacak bir veri değil bence.

• Beğen

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.795
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
Strava da daha önce konuda bahsedildiği gibi en iyi sonucun tırmanışta verileceğini söylüyor.

Formulasyonda rüzgarı 0 hava derecesini de 15C alıyorlarmış.

(link)

Our calculations are most accurate when climbing given accurate rider and bike weight.

Mesela şu tarz bir tırmanışın (ağırlık bilgilerinin doğru girildiğini varsayarsak) watt değerine bakıp ciddiye alabiliriz.

(link)

• Beğen

Tesup Taru

Forum Demirbaşı
Tepki
425
Bisiklet
Salcano
En makulü de bu sanırım. Çünkü, hızlandıkça güç, en çok hava/rüzgar direncini yenmek için harcandığından ve gps ile bu değişken (hava yoğunluğu ile rüzgar şiddet ve yönü) bilinmediğinden "estimated power" çok tahmini kalıyor ve alakasız olabiliyor. 150 nabızla sürdüğüm hafif bir rampanın bir bölümünü 985 watt gösteriyor örneğin. 150 nabızda 1000 watt üretsem daha ne isterim :)

özcan yılmaz

Daimi Üye
Tepki
390
Bisiklet
Specialized
985 watt ooo çok fazla.Kilo başına 4 wat ortalama yapsam yeter de artar.Powermetre olsa froom gibi paso gidona bakardım herhalde,sırf bu yüzden kaza bile yapabilirim. Evde bi spinbikem var bayağı teferruatlı google mape bağlanabilen,powermetresi olan,yol bisikleti oturuş pozisyonuna çok yakın,tour de france 2012 etaplarının bir kısmı hazır yüklü,eğim motoru da var yolu simüle eden.Bu alette 1 saatte çıkarttığım en iyi ortalama watt 211 .Strava ile yokuş tırmandğım bi antenman yeri var(tekirdağ uçmakdere)orada 300 wata kadar çıktığımı söylüyor ama pek inandırıcı değil bence, zaten yukarıda arkadaşlar güzel bi şekilde açıklamış.Spinbikede tek değişken benim performansım,hoş onunda kaç kilo binici için hesapladığını bilmiyorum,mail attım bilgi veren olmadı.

• Beğen

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Strava'nın güç üretimi ile ilgili bizlere sunmuş olduğu veriler genellikle doğruya yakın olsa da yüzde yüz değil en sağlıklı yöntem powermeter ile alınacaktır elbette ancak ön fikir vermesi açısından da son derece yararlı en kötü ihtimalle aynı rotada aşağı yukarı ne kadar güç ürettiğinizi bilme şansınız oluyor. Profilinize girerek boyunuzu kilonuzu yaşınızı bisikletin ağırlığını ve bileşenlerini girebiliyorsunuz ancak daha fazla ayrıntı girebiliyor mu ? Bilemiyorum belki premium üyelikle mümkündür henüz denemedim

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo

Gece gece Arif'in Manchester'a attığı golü ararken kendimi bir anda VeganCyclist'in "Strava güç tahmini ne kadar gerçekçi?" videosunu izlerken buldum :eek::D

Aslında kendisi, Strava watt tahmininin çok kötü olduğu beklentisine sahipmiş bu videoyu çekme aşamasında. Bakalım Strava onu haklı mı çıkarmış o_O Deneyi çok basit bir şekilde yaptı. PowerTap P1 pedal (Bu pedal %1.5 hata payı ile çalışıyor) ile gerçek gücünü aldı. Öte yandan da telefonundan Strava uygulamasını açıp, kilosunu da girdi ve Strava bu sayede watt tahmini yapmaya çalıştı. Bir tek şeyi bana göre eksik yaptı, Strava'yı bu tahmini yaparken en çok yanıltacak şey, rüzgardı! Fakat Vegancyclist bu testi tek yönlü bir parkurda yaptı :( Yani gidiş geliş yapılsa, rüzgarın etkisi minimuma indirilmiş olacak ve tahminler daha gerçekçi olacaktı, bu benim görüşüm. Bakalım tek yönlü yapılmasına rağmen, bu testte nasıl sonuçlar çıkmış :okyrm:

test1.png

20 dakikalık sabit tempo tırmanış testinde Strava 287 watt hesaplamış, gerçek watt ise 310. Yani %7 fark var o_O
2 dakikalık sprint testinde Strava 355 watt hespalamış, gerçek watt 421miş. %17 fark var
2 dakikalık recovery temposunda strava 216 watt hesaplamış, gerçek watt 215 :ssrtcbya:

test2.png

Sürüşün komple ortalamasında Strava 201 watt hesaplamış, gerçek güç 186 watt. Arada %7'lik bir fark var o_O

VeganCyclist çıkan bu sonuçlar karşısında acayip şaşırdı :D Çıkardığı sonuç: Eğer sürekli ayağa kalkıp pedala abanmıyor, bir hızlı bir yavaş, bir tempolu bir sprintli sürmüyorsanız (evet, süremiyoruz zaten çaylağız çünkü biz :cool:) ve çoğu zaman sele üstünde kalıp, sabit sayılabilecek bir tempo ile gidiyorsanız Strava'nın watt tahmini gerçeğe oldukça yakın (2 dakikalık Easy ride bunun çoook büyük bir ispatı). Fakat Strava'nın maksimum watt tahminin tamamen gerçek dışı olduğu da eklemiş. Sürüşteki maksimum watt 703 iken, Strava'ya göre 1266 :acpsnr: Yani maksimum watt kesinlikle dikkate alınmamalı.

Bu video sonrası sizi bilmem ama ben Strava'nın watt tahminini antrenmanlarımda kullanmaya karar verdim :naslyany: w/kg oranımızı tam olarak doğru hesaplayamayacağız belki ama, aylık veya yıllık gelişimimizi tahmin etmeye kalktığımızda, gerçeğe çok yakın değerler verecek ve bu verdiği değerlerin sapma payı %7'den çok daha düşük olacak, gerçek ile %3 gibi bir sapma olacağını düşünüyorum (Sanırım çok iyimserim :cool:).

Yani anlatmak istediğimi örnek üzerinden açıklayayım: Benim 1 saatlik zamana karşı antrenmandaki watt değerim gerçekte 200 Wattsa, Strava bunu 185 watt gibi bir değer olarak hesaplayacak. Ben antrenmanlara devam edip, birkaç ay sonra bu testi tekrar yaparsam, örneğin güçlenmiş olursam ve 1 saatlik zamana karşı antrenmandaki watt değerim 220 watt'a çıkmış olursa, Strava bunu 205 watt gibi bir değer olarak hesaplayacak. Yani gerçek güçlenişim 200 watt'ın 220 watt'a yükselmesi, Strava'ya göre güçlenişim ise 185 watt'ın 205 watt'a çıkması. Ve bu iki kıyaslama bana neredeyse aynı yüzdeyi verecek. Tabi ben bu beklentiye girerken, Strava'nın ısrarla ve sürekli olarak gerçek wattan %7 daha düşük hesaplayacağını varsaydım :D İstikrarlı bir şekilde %7 düşük hesaplarsa süper. Umarım %10 fazla hesaplamaz :eek: Çarşı pazar karışır o zaman :krktm:

Faydalı olması dileğiyle :harika: Herkese kazasız sürüşler.