strava ve count 8 sayacı tutarsızlıkları

Ozan T

Aktif Üye
Tepki
72
Bisiklet
Giant
Merhabalar bugün sabah bisikletle yola çıktım ve yeni aldığım btwin count 8 sayacı denedim ayrıca strava kullandım ilk defa. ilk olarak count 8 in tekerlek çevresini 700x23c ye ayarladım. bisikletim triban 3 2014. fikirtepeden bostancıya kadar sürdüm bisikleti count 8 e göre 12 km strava göre 13.9 km yol gitmiştim acaba sayaçta mı sorun var yoksa telefonun gps inden mi kaynaklanıyor. telefonu pantolonumun cebine koymuştum bu arada. markası xperia M.

bu arada count 8 alacaklara bildireyim çok kolay çıkıyor yerinden hatta bir kere düştü yolda 5 metre sonra farkettim düştüğünü.

Scudo
Tepki
11
Merhabalar,
Hem count8 hemde stravayı yaklaşık 1,5 yıldır ve 3700 km civarıdır kullanıyorum, ama öyle abartı derecede bir sapma hiç yaşamadım.
km/h olarak 1-2 rakam fark olabiliyor km bazında ise yaklaşık %1-1,5 civarı sapmalar normal geliyor. Sizinkinde strava daha çok çıkmış
yani count 8 bazen okuma yapmamış olabilir.
Stravanın genelde daha az çıkması normaldir onu da tekerleklerin dönmesiyle uydunun izdüşüm yaparak ölçmesinin aynı olmayacağını düşünüyorum,
özellikle de eğimli arazilerde gps daha kısa okuma yapacaktır. Telefonların uyduya bağlanma süresi de önemli, staravayı açıp kayıt yapmak için
gps i yakalamasını beklemek gerekir. Bence Stravayla ilgi en önemli sorun kayıt sırasında zaman zaman duraklaması ve kayıt iptalidir en can sıkıcı kısmı da budur.
Telefon sürekli kılıfına ve cepte kullanıyorum okuma da sıkıntı yaratmıyor.
Count8 e gelince mıknatıs bağlantısı zaman zaman kontrol edilmelidir cihazın yanında onu sapıtacak manyetik alan yayan ekipmanlardan etkilenmesi olasıdır birde mıknatıs mümkün olduğunca göbekten uzağa montajlanmalıdır ki okuma aralıkları uzun ve güvenilir olsun. Ekranın çıkmasıyla da hiç karşılaşmadım hatta çok nadir çıkarıyorum bunca süredir hala ilk pilleriyle kullanıyorum.
Kısacası benim izlenimlerim bunlar ve oldukça da memnunum, sizin biraz daha deneyip karşılaştırmanızda fayda vardır ondan sonra cihazla ilgili bir sorun olduğu düşünülebilir.
Selamlar,

• Beğen
Tepkiler: Ozan T

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
benim bildiğim abartılı olan gps.
örneğin;
beşiktaş tophane arasını bisikletim 3.52km arabam ise 3.7km gösteriyor.
gps ise 4.5km...

count 8i benden kullandım öyle kolay kolay çıkmıyor,birşeyi yanlış yapıyorsunuz yada üründe bir hata var.

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
Count8 de kullandim, cepten strava da. Simdi garmin gps kullaniyorum. Tutarlilik siralamasi yapacak olursak garmin>count8>strava. Cepten kullanilan gpsler AGps olarak geciyor. Yani assisted gps (yardimli gps) telefonlar veriyi sadece uydu uzerinden degil ayni zamanda baz istasyonlarindan veri alir. Bu yuzden sapmalar normaldir. Count8 de ise kablosuz vericinin pozisyonunun onemli oldugu kadar etrafinda elektronik cihazin olmamasi da onemli. Telefonunuza gelen bir arama kablosuz vericiyi engelleyebiliyor ya da telefonunuzun baz istasyonu aramasi da vericinizi bloklar. Telefon ya da sayac tercihi yapacak olursam sayaci secerdim.

• Beğen

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Ben de C8 ve Strava ikilisini kullanıyorum. Büyük bir sapma/hata olduğunu görmedim henüz. Ayrıca alet gayet sağlam, bir kez bile yerinden çıkmadı. (Hatta elle çıkarırken bile zorlanıyorum.)

• Beğen

Ozan T

Aktif Üye
Tepki
72
Bisiklet
Giant
ilk taktığımda benim c8 de zor çıkıyordu ama kadıköyden bostancıya bisiklet yolundan gittim alet yerinde durmuyor :D o kadar iğrenç bir yol ki yemin ederim arazide sürsem daha az sarsıntı hissederim herhalde. her iki metrede bir çatlak dolu :D