Strava Tırmanış Verisi Tutarsızlığı

S.Çal

Daimi Üye
Tepki
700
İsim
Soner ÇAL
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar son zamanlarda strava ile ilgili dikkatimi çeken bir sorun var. Sanırım Strava kullanıcısı arttıkça sapıtmaya başladı. Sorunum şöyleki;
Birlikte aynı rotayı yaptığımız arkadaşımla tırmanış verilerimiz çok aşırı farklı çıkıyor. Misal arkadaşta 1400 civarı çıkan tırmanış verisi bende 1800 lerde çıkıyor. Arkadaşım telefon kullanırken ben bryton rider 310 gps sayaç kullanıyorum. Telefondan strava açtığımızda strava gps kaydına göre yükseklik veritabanından verileri çekiyor ve bir tırmanış değeri veriyor. Gps sayaçlarda ise tırmanış verisini barometrik sensöre göre ölçerek kaydediyor. Stravaya bu kaydı yüklediğimizde elevation kısmı aşağıdaki şekilde bir hata veriyor ve düzeltme istiyor.strava.jpg
Yüksekliği doğrula dediğimizde gps kaydına göre yeniden hesaplıyor. Bu durumda aynı sürüşü yaptığımız kişinin telefondan kaydı ile arada epeyce fark oluşuyor. Aynı şekilde barometrik sensör ile gps verileri arasında da fark bi hayli fazla.(Bunu normal karşılıyorum. Çünkü hava değişimlerinden çok etkileniyor) Daha önceleri hem telefonla kayıt alan arkadaşlarla hem de barometrik ölçümle arada bu kadar fazla fark olmuyordu. Strava ile ilgili genel bir problem mi var? Sizce sorun ne olabilir?
Şimdiden cevaplar için teşekkürler.
Not: Stravada konu ile ilgili yardım sayfalarından tatmin edici cevaplar alamadım.
Saygılar, İyi Forumlar...

Scudo