Stndby arkadaşa BeldeYama hakkında

Konu, 'Diğer Markalar' kısmında Der-Vulkan tarafından paylaşıldı.

 1. Der-Vulkan

  Der-Vulkan Yeni Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2007
  Mesajlar:
  9
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  Eskişehir
  Arkadaşlar Merhaba.Yeni üyeyim bende..BeldeYama kullanıcısıyım.Taurus Modeli var.Şu ana kadar hiçbir sorununu görmedim.Özellikle sert gidon özelliği dönüşlerde güven hissi veriyor.BeldeYama, Taurus modelini kendi sınıfındakilerden daha ağır olarak tasarlamış.Taurus hız amaçlı değil mtb/atlama bisikleti olduğundan sağlamlık ön planda tutulmış.Zaten elinizle şasiye tıkladığınızda anlıyorsunuz.Bu arada epey şekilde BeldeYama yı araştırdım ve %20 Japon Yamaha firması ile işbirliği var ki bisikletin parçalarını Yamaha üretiyor.Bunada ne denli kötü bisiklet demek doğru olur, yorumlarınıza bırakıyorum.
   
 2. HaliliOzturk

  HaliliOzturk Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  7.281
  Beğeniler:
  9.882
  Seviye:
  E hadi hep beraber karar verelim... Beldeyama'nın bu "çift yaylı" bisikletini, diğer markaların "çift amortisörlü" bisikleti ile sadece görsel olarak karşılaştıralım.
  (Uyarı: Arkadaşlar 150 YTL'lik Beldeyama'yı 5000 €'luk Scott'la mı karşılaştırıyorsunuz dediğinizi duyar gibiyim, ancak bunun nedeni Beldeyama'nın fonksiyonsuz bir bisiklet olduğunu göstermektir, o sadece kötü bir taklit, bir kopya, hepsi bu bana göre...)

  Beldeyama Taurus;
  [​IMG]

  Kona Stinky (DH)
  [​IMG]

  Specialized Epic (XC)
  [​IMG]

  Giant Anthem (XC)
  [​IMG]

  Scott Ranson (FR)
  [​IMG]

  Giant (DH)
  [​IMG]


  Şimdi tüm bu diğer (gerçek) çift süspansiyonlu rakiplerinin yanında, bu bisikleti nereye koyarsınız?

  Not: Lütfen yorumlarınızı, bilgileriniz ışığında destekleyin ki yapıcı olabilelim.
   
 3. #3
  Der-Vulkan

  Der-Vulkan Yeni Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2007
  Mesajlar:
  9
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  Eskişehir
  Selam...Öncelikle yorumların için teşekkürler ve düşüncelerine kısmende katılmakla beraber, saygı duyuyorum.
  Öncelikle Taurus modeli 150 YTL. civarı değil.Senin söylemiş olduğun 5000 Euro'luk bisikletlerle Taurus u karşılaştırmak elbette doğru değil.Bu Corvette, Viper, Ferrari gibi üst düzey spor otomobiller ile orta sınıf bir otomobilin karşılaştırılmasına benzerki ne denli verimli sonuç alınır bilinmez.
  Ben her aracı kendi sınıfındakilerle karşılaştırmanın daha uygun olacağına inanıyorum.Söylemiş olduğun 5000 Euro luk bisikletleri her arkadaş satın alamıyor ama orta sınıflara hitap eden Taurus ta kendi sınıfındaki bisikletlere göre biçok şeyi bulmak mümkün bence...Tekrar fikirlerin için teşekkürler...
   
 4. baltazar11

  baltazar11 Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Haziran 2007
  Mesajlar:
  124
  Beğeniler:
  23
  Şehir:
  kütahya
  Seviye:
  burada beldeyama ile ilgili söylenecek tek söz, bir taklit olduğudur isterse fiyatı ne olursa olsun... ve ayrıca kesinlikle alınmayacağıdır.. Üreticilerin kapital anlayışını değiştirmeyeceği süre..

  arkadaşımız demişki "Bu Corvette, Viper, Ferrari gibi üst düzey spor otomobiller ile orta sınıf bir otomobilin karşılaştırılmasına benzerki ne denli verimli sonuç alınır bilinmez.
  Ben her aracı kendi sınıfındakilerle karşılaştırmanın daha uygun olacağına inanıyorum.Söylemiş olduğun 5000 Euro luk bisikletleri her arkadaş satın alamıyor ama orta sınıflara hitap eden Taurus ta kendi sınıfındaki bisikletlere göre biçok şeyi bulmak mümkün bence"... şöyle söyliyim senin orta sınıf dediğin bisikletin bence sınıfı bile yok...

  bunları sana eleştiri olsun diye söylemiyorum ne zaman anlarsın TAURUS un kötü olduğunu.. taaaa ki bir sedona borla, kron xc500,1000 veya amoeba hussar alana kadar..ki bu bisikletlerin fiyatı 5000 euro değil 400 ytl ve civarı
   
  İsa Mutlu, qeqeqe, soneryen ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 5. #5
  Der-Vulkan

  Der-Vulkan Yeni Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2007
  Mesajlar:
  9
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  Eskişehir
  Fikirler için teşekkürler ama buradaki bazı arkadaşlarda galiba biraz BeldeYama takıntısı olmuş.Olabilir, sonuçta renkler ve zevkler tartışılmaz.Ben saydığınız diğer markaları kullanmadım hiç, pekala BeldeYama Taurus tan çok daha iyi olabilirler ancak Taurus u kullandılar mı bilmiyorum.Sırf görüntü ise problem anlıyorum.Birde saymış olduğunuz yerli markaların bisiklet parçaları ile Yamaha gibi dünyaca bilinen bir firmanın ürettiği parçalar arasındada elbette biraz fark olacaktır.Tabiki bunu yazarken bir BeldeYama kullanıcısı olduğumdan yada BeldeYama ve Yamaha yı savunmak amacıyla değil objektif olmaya çalıştım.Tüm arkadaşlara teşekkürler.
   
 6. HaliliOzturk

  HaliliOzturk Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  7.281
  Beğeniler:
  9.882
  Seviye:
  Sanırım ben söylemek istediğimi anlatamamış. Baştan başlayalım;
  Amortisör ile yay arasında bir fark vardır. Amortisör, darbe emme özelliği olan, sürücüyü zıplatmayacak, zeminden gelen darbeleri absorbe edecek özellikte bir sistemdir. Yay ise spiral şekilde bükülmüş bir metal çubuktur. Yay tek başına asla bir amortisör görevi görmez, olsa olsa amortisörün onlarca parçasından birisi olur.
  İşte bu nedenle bahsi geçen bisikletin sahip olduğu "yay" sistemi, kullanışlı olmaktan çok uzak, sadece ve sadece göz boyamaya yöneliktir. Hal böyle olunca da o bisiklete taklit demekten öte bir yorum yapamayız. O yaylı sistem, ancak ve ancak ağırlığa neden olur, bu da sürüşü olumsuz etkiler.

  Burada haklısın, ben işini hakkıyla yapmayan herkese karşı olduğum gibi, Beldeyama'ya karşı da takıntılıyım.

  Bu konuda da adım gibi eminim ki Yamaha'nın, Beldeyama tarafından üretilen bisikletlerle uzak veya yakın bir alakası yok. Olsa olsa motorlu taşıtları için, üretici lisansını kullanmaya izni vardır.

  Sana tavsiyem, bol bol oku ve bisikletler hakkında araştırma yap. Çünkü yanlış bir bakış açısına sahipsin bana göre... Hani bize yıllarda Kuş serisi otomobilleri sattılar sattılar da yabancı markalar geldiğinde biz o otomobillerin gerçek yüzünü gördük ve hızla terkettik ya... İşte bisiklet sektöründe de şu anda aynı aşamadayız. Bunu ancak bisiklet dünyası ile daha yakından ilgilenerek görebilirsin.
  Saygı bizden, sürç-i lisan ettiysek affola.
   
  piazzolla ve Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
 7. soneryen

  soneryen Onursal Üye

  Kayıt:
  8 Ekim 2006
  Mesajlar:
  3.698
  Beğeniler:
  2.689
  Şehir:
  Bahçeşehir-Esenkent
  Adı:
  Soner
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Ben Taurusu kullanmadım ama Taurus emsali birçok bisiklet kullandım ve belkide taurustan daha kalitelilerdi. Ama gel gör ki Kron, trek ve Amoeba'ların modellerini kullanınca ben yıllardır kağnı arabasına bindiğimi anladım. Yukarıda kırmızı ile işaretledim. "Sırf görüntü ise problem anlıyorum" demişsiniz. Keşke sırf problem görüntü olsa :) AAHHH Ahhh kardeşim. tek problem görüntü olsa görüntüsü güzel, albenisi yüksek bir model. Görüntüden ziyade, o yayların boş yere yaptığı ağırlık ve her pedala bastığınızda eforunuzdan boş yere kaybettiğiniz güç ve bu harcadığınız güce istinaden çok az yol alabilmenizdir. Ayrıca bu tip bisikletlerin yaylarından ziyade kadrosuda çok ağır ve kadrosunun kalitesi yukarıda ilk mesajda yazıldğı gibi elinle tıklayarakta anlaşılmaz. Bilgiler paylaşıldıkça çoğalır. Burada bilgilerimizi paylaşarak kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Kimse Kron'dan, Trek'ten, Scott'tan vs. maaş almıyor. İnsanların burada adı geçen markaları tavsiye etmelerinin sebebi; buradaki herkes hedef kitledir ve birebir hedef kitlenin kullanımlarından ve hatta yarışta kullannarak belirli bir deneyime sahip olmalarından dolayı ortaya çıkan memnuniyetlerinden dolayıdır. Fazla lafa gerek yok, sizde biraz araştırma yaptığınız sürece en iyi ve en olumlu kararı yine kendiniz vereceğinize ben yürekten inanıyorum. Saygılar.
   
  Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
 8. BF Okuru

  BF Okuru Aktif Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  137
  Beğeniler:
  269
  Seviye:
  Bisiklet Forumun yöneticisi , bir marka hakkında böyle konuşabiliyor .........

  İnşallah bu lafları Beldeyama duymaz.Eğer duyarsa sağlam bir avukata ihtiyacınız olacak.
   
 9. qeqeqe

  qeqeqe Kıdemli Üye

  Kayıt:
  19 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  232
  Beğeniler:
  40
  Şehir:
  ..
  Seviye:
  burada altını çizdigim bolum dikkatimi çekti..Sizden ricam Scott,Kron,Sedona ve Trek gibi bisikletlerden herhangi birini seçip epey şekilde araştırmanız..Aradaki farkı anlıyacaksınız,anlamalısınız.
   
 10. HaliliOzturk

  HaliliOzturk Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  7.281
  Beğeniler:
  9.882
  Seviye:
  Sevgili Balık, öncelikle magazin gazetecileri gibi parça parça değil, alıntı yaptığında en azından cümlenin tamamını al lütfen;
  Daha sonra, söylediklerimde haksız olduğumu kanıtlasınlar, ben onlar her türlü basın mecrasında defalarda özür dilemeye razıyım. Yeter ki bana "Vay be, adamlar ne kadar kaliteli bisikletler yapıyorlarmış da biz bilmiyormuşuz, hakkını yemişiz adamların" dememi sağlasınlar, yaptıkları iyi işleri referans göstererek.

  Yiğidin hakkını vermek lazım. Kaliteli bisikletler üretsinler (burada kalite kavramına dikkat, çünkü kalite demek en pahalısı demek değildir, verdiğiniz paranın karşılığını, tüketicinin ihtiyaçlarını en iyi karşılayan demektir!) biz de onları övüp, yere göğe sığdıramayan yazılar yazalım.
   
 11. BF Okuru

  BF Okuru Aktif Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  137
  Beğeniler:
  269
  Seviye:
  Peki alıntının tamamını alıyorum.
  Sizler yetkilisiniz.bir bisikletin kaliteli olup olmadığına siz karar veremezsiniz.Türkiyede buna TSE ve başka kalite standartları karar verir.Siz beğenmezseniz almazsınız.Almadığınız gibi ,tanıdıklarınıza da aldırmazsınız.AMMAAAAA Bir site yöneticisi olarak ,bu şekilde topluma yayın yaparsanız,her türlü sorumluluğu da üzerinize alırsınız.Bu da öyle mesaj sildirmekle veya siteyi kapatmak kadar basit olmayabilir.Bu söylediklerinizi üye lerden biri söyleseydi ,kendini bağlardı.Sizin söylemleriniz,siteyi bağlar.Kalite fiyatı ile doğru orantılıdır.Bunu tartışmak istemem.

  Sadece bir uyarı yapmak istedim.
   
  Der-Vulkan bunu beğendi.
 12. HaliliOzturk

  HaliliOzturk Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  7.281
  Beğeniler:
  9.882
  Seviye:
  Endişeni anlıyorum.
  Ancak ben sosyal bir misyon üstlendiğime inanıyorum. Bisiklet kavramını bir çocuk oyuncağı olmaktan çıkartıp bir taşıt olduğu gerçeği ile insanları buluşturmak, "kalite" kavramını ön plana çıkarmak tek hedefim. Biraz daha bilinçli biniciler, biraz daha bilinçli bisiklet sürücüsü adayları yaratabiliyorsak ne mutlu bize.
  Benim bu işten herhangi bir ticari çıkarım yok, herhangi bir firmayla bağım yok, herhangi bir üreticiye de kinim yok. İnsanların "Sağol Halil, sayende bir şey öğrendim" demesinden başka motivasyon kaynağım yok. Zaten üyelik bilgilerimin tamamı da gerçek kişisel bilgilerimden oluşuyor.

  Gerçek bilgiler demişken, bu da bir duyuru niteliğinde olsun. Balık nickli arkadaşımız tamamiyle birbiriyle çelişen üyelik bilgileri nedeniyle banlanmıştır. Kendisini daha tutarlı bir üyelik ile tekrar aramızda görmek isteriz.
  Saygılar
   
 13. Sinto

  Sinto Onursal Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.724
  Beğeniler:
  2.246
  Şehir:
  Taşındı...
  Seviye:
  isteyen istediği yorumu yapabilir bu konuda yönetici-üye arasıonda hiçbir fark yoktur. bence de beldeyama çok kötü bir marka.
   
 14. baltazar11

  baltazar11 Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Haziran 2007
  Mesajlar:
  124
  Beğeniler:
  23
  Şehir:
  kütahya
  Seviye:
  Daha kötü ya 459 YTL

  Borladan pahalı xc500 den pahalı üstüne bir de demir yığını... az daha para katsan sedona sd serisi ya da xc1000 ya da amoeba hussar alırsın

  şimdi kalkıpta beldeyama taurusu

  bu modellerle kıyaslarsan bence buradaki insanlar saygılarından birşey demezler ama içlerinden gülerler gibime geliyor

  doğru muyum?
   
 15. baltazar11

  baltazar11 Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Haziran 2007
  Mesajlar:
  124
  Beğeniler:
  23
  Şehir:
  kütahya
  Seviye:

  kailte fiyatıyla doğru orantılıdır diyen zaten ne bisiklet alabilir ne de başka birşey... Buradaki insanlar size zorla almayın demezler, eğer bir mal hakkında tüketiciden daha üstün birisi varsa o da diğer bir tüketicidir asla üretici bir mal hakkında tüketiciye dava falan açamaz.. insanları doğru bilgilendirmek kanunlara yasalara etik kurallara aykırı değildir. bir fabrika kalite fiyat performansları son derece saçma olan mallar üretiyorsa bunu söylemeyen asıl suçu işlemiş demektir. her kim olursa olsun...
   
 16. Tugfox

  Tugfox Bisikletkolik

  Kayıt:
  14 Mart 2006
  Mesajlar:
  1.096
  Beğeniler:
  1.278
  Şehir:
  Goztepe/Istanbul
  Seviye:
  ''Sert gidon ozelligi(!)'' sahibi bisikletinizle mutlu surusler diliyorum size... :rolleyes:
   
  Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
 17. qeqeqe

  qeqeqe Kıdemli Üye

  Kayıt:
  19 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  232
  Beğeniler:
  40
  Şehir:
  ..
  Seviye:
  ehueheh bayıldım,yaw merak ediyorum bisiklet kardeşimden ağırmı diye ?
   
 18. #18
  Der-Vulkan

  Der-Vulkan Yeni Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2007
  Mesajlar:
  9
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  Eskişehir
  Ben Balık arkadaşıma buradan teşekkürlerimi yolluyorum.Önemli olan Taurus un iyi olup olmadığıda değil aslında, önemli olan bir markayı takıntı yapmamak(ki insanın aklına başka düşünceler geliyor!) ve emeğe saygı duymak ki bir bisikleti burada kaç arkadaş tek başına yapabilir.BeldeYama o kadar kötü bir firma ise buyrun Hodri Meydan açın bir fabrika yapın o mükemmel bisikletlerinizi...Kaynaktan vidaya, vidadan frenlere, şasiye kadar?Öncelikle buradanda arkadaşlara tavsiyem BeldeYama nın sitesine girsinler,
  oradaki ISO belgelerini okusunlar, ben onları çok iyi anlıyorum.Tabi bu yorumlarıma kimse alınıp kızmasın.Sadece fikrimi bende söylüyorum.Güzel bir tartışma ortamı bence tabiki yapıcı açıdan.Balık arkadaşımı kötülemenin bir gereği yok, onunda dediği gibi gerçekten hangisinin kaliteli olduğunu zaten gerçek kurumlar belirlemişler.Bizlere düşen görevde sadece tercih etmek, zevk ve renklerimize göre.
   
 19. #19
  Der-Vulkan

  Der-Vulkan Yeni Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2007
  Mesajlar:
  9
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  Eskişehir
  Tabi eğer imkanım olsa bahsettiğin bisiklet modelllerinide alırdım ve keyifle kullanırdım.Ben sadece bisikletleri seviyorum.Belirli bir takıntım olmadı daha önce.BeldeYama yı sevmeyen arkadaşlarımada buradan saygı duyuyorum ama bir tavsiye önyargıdan uzak olsunlar birde imkanları olursa Taurus modeliyle gezintiye çıksınlar.Hala önyargıları geçmezse Baltazar arkadaşımın dediği gibi insanlar sadece saygılarından bişey söylemiyecek ve sadece gülecekler...Bütün arkadaşlara teşekkürler, yapıcı yorumlarınızı bekliyorum(zıt fikirlerde olabilir.)
   
 20. #20
  Der-Vulkan

  Der-Vulkan Yeni Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2007
  Mesajlar:
  9
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  Eskişehir
  Öncelikle her zamanki gibi sanada yorumların için teşekkürler.İlk önce çok hoş bir resim yollamışsın.Anladığım kadarıyla ço kolay dönen bir gidonunun msj ını vermek istemişsin.Tavsiyem, imkanın olursa birgün Taurus modeli ile şehiriçinde bir gezinti yapman daha sonra birde off-road yapman.Buna imkanın olursa bir gün, benim ne dediğimi çok iyi anlayacaksın.Yamaha gibi dünyaca tanınan bir firma mutlaka bu ayrıntıyı unutmamıştır parçaları üretirken..Fikirlerin içinde tekrardan teşekkürler Tuğberk,saygılarımla..