Sram mi, shimano mu?

fanatikcimbomlu

Forum Bağımlısı
Tepki
227
2010 deorelerde shadow teknolojısıne gectı ve super malzemeler cıkarmıs bence deore kullanın

Scudo

abdullahabdullah

Forum Bağımlısı
Tepki
633
İsim
Abdullah YEŞİLTAŞ
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Shimano herzaman güven verir bana. Ar-ge ve uzun ömür gibi kıstaslar koyuyorum kendime ve Shimano kullanırım herzaman. Marka sevdası yoktur bende ama Shimano asla sizi yolda bırakmaz. Eğilir bükülür ama gider.

Dünya bisiklet parçası piyasasının %97'si de Shimano'da.

• Beğen
Tepkiler: Hakan Yazman

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
bence ikiside iyi parçalar üretiyo.birbirine denk gurupları ele alırsak ikiside iyi diyebiliriz ama ben sonuna kadar da mezara kadar da shımano diyorum.bu arada 2010 deore manyak olmuş.deore düşünüyorsanız ve bulabilirseniz mutlaka edinin.

BULUT ÇELİK

Forum Demirbaşı
Tepki
163
marka karşılaştırmaları herzaman olmuştur intel -amd nvidia-ati audi-bmw gibi ama shimano nun dengi sram gibi gözükmüyor en azından şuan için çünkü yaygın değil.

Goflet

Forum Bağımlısı
Tepki
1.588
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
şehir içi tur ve araziyede arasıra giden ,yarış vb performans isteyen yerlerde kullanmayacaklar için ikiside fazlasıyla yeterlidir kanısındayım.XTR yada XX alıp sürekli şehir içinde kullanmak biraz israf gibi geliyor bana.

Özgür Tunalı

Forum Bağımlısı
Tepki
600
Bisiklet
Specialized
Genelde herkez Shimano ile başladığı için duygusal olarak eski alışkanlıkları değiştirmek biraz zor oluyor sanırım:)Forumdaki yazılardan bunu sezinledim.

Arkadaşlar ben freeride-downhill tarzı kullanıyorum.Konuyu kendi yorumumla bu tarzda ele alıcam.Bana neden Sram? derseniz: Ani hızlanmalarda ve ani yavaşlamalarda vites sistemimin buna ayak uydurması gerekli.Vites değişimlerinin kesin olması gerekli kola dokunduğum anda çat çat diye değişmesi benim en hoşuma giden yanı zaten:D Sürüşlerde arka attırıcının-zincirin stabil olması langır langır sallanmaması gerekli.Sram bunu sağlıyor.Fiyat olarak uygun verdiği performansa kıyasla. Bu yüzden de genelde freeride ve downhil sürücüleri vites aksamı olarak sram tercih ediyorlar.

Big hit üzerindeki kendi kullandığım sistemden örnek veriyim:
Sram x5 trigger kol (yakında x9ile upgrade düşünüyorum ki bu bile yeterince hassas çalışıyor)
Truvativ Hussafet tek yapraklı aynakol (34 yaprak yerine Blackspire tek 36 yaprak taktım)
Sram Pg980 11-32 kaset (Bisikletin üzerinde gelen 11-34 deore kaset gitdi sram geldi)
Sram Pc971 zincir (zamanı gelince bir üstü ile Pc991 ile değişcek)
Sram X9 kısa bacak arka attırıcı(Bu attırıcıda attırıcının vidasıyla orta göbek milini birbirine bağlayan özel bir kulakcık koruyucusu mevcut specialized in tasarımı bir ürün)

aykut52

Forum Demirbaşı
Tepki
204
abicim duygusal bi bag degil artık shımanoda shadow sistemi var attırıcılar sramdan daha kaliteli daha uzun omurlu ve daha sert yaylı ayrıca kadrodanda icerde durarak sramdan bir adım onde.sramın vites kollarında vites levyesine basıp boslugunu alıp bıraktıktan sonra vites atarken shımanoda artık bastıgın anda vites degisimi gerceklesiyor.attırıcıların langır langır sallanması eskidendi.bence bu size alıskanlık yapmıs degistirmek zor geliyor.shımanonun her parcası sramdan cok daha kaliteli ve uzun omurludur iscilikte cabası.benim size tavsiyem xt shadow kısa bacak arka attirici xt vites kolu xt arka ruble bide bole deneyin vitesin keyfine bakın.

ali ayhan cıvıl

Daimi Üye
Tepki
115
@Aybars Öge Sürücü

gerçekten çok önemli bir noktayı belirttiğiniz için teşekkürler

buraksm

Üye
Tepki
18
Ben Shimano derim,en azından fiyat/performans olarak bakarsak,çünkü şöyle ki Shimano XTR Carbon 150 Euro iken,ki XTR Carbon shimanonun hem performans hemde agırlık açısından en üst ürünü iken X.0 SRAM da 150 Euro fakat performansı XT den biraz daha fazla...

İlyas ŞANLI

Forum Bağımlısı
Tepki
961
Shimano her zaman daha albenili geliyor bana ayrıca daha fazla güven veriyor.Ama internette izlediğim bir testte,xtr ile xo arka vitesi karşılaştırmışlar ve xo da neredeyse hiç esneme yok ama xtr beşik gibi sallanıyor.:eek: ama yine de shimano daha sağlam gibi geliyor bana nedense:rolleyes:

Semican Baydur

Forum Bağımlısı
Tepki
464
Bence ikiside olabilir; Ben şuan shimano kullanıyorum yakında srama geçmeyi düşünüyorum deneme amaçlı.

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
@kustomizer

Oradaki esneme malzeme veya üretim kalitesinden değil tasarımından kaynaklanıyor. Aynı şekilde Shimano arka aktarıcıların üst jockey lerinde hafif boşluk vardır, elinizle sağa sola hareket ettirebilirsiniz. Bunlar ürünlerin kalitesiz olduğu anlamına gelmesin sakın. Shimano'da aynen Sram gibi fix bir yapı ve sabit jockey ile sert geçişler sunabilir ama bir bildikleri var ki öyle olmasını tercih etmiyorlar.

• Beğen
Tepkiler: Hakan Yazman

İlyas ŞANLI

Forum Bağımlısı
Tepki
961
@Güney Tuncer

Tasarımdan kaynaklandığını biliyorum ;) ama sanki 'sram daha iyi' gibi algılanabilir anlamında değerlendirdim.sramın sadece yol komponentleri ilgimi çekiyor.Mtb kategorisinde esneklik bence daha avantajlıdır.
(çok tecrübeli olmamamla beraber:D )

Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.432
Bisiklet
Focus
Shimano-Sram dan ziyade, 'Hangi komponentde hangi marka onde?' daha dogru bir soru olacaktir.
Ornegin aynakol, on vites, ruble, zincir'de shimano kullanirken vites kollari ve arka vites ve frenlerde sram secmistim.
-Aynakolda xtr, noirden daha hafif ve rijit oldugu icin hatta xx ile ayni agirlikta(783g)
-On viteste, xtr'in sram gurubunda xo karsiligi olmadigindan, nispeten hafif.
-Kollarda, hafiflikten ote mukemmel ve hizli calismasindan xo=f1
-Rublede, xtr hafifligi, gecisler ve ti disleri ile on planda 220g(sramda 2'li xx haricinde alternatifi yok)
-Arka vites xo, yine hatasiz mukemmel calismasi 1:1 oranla kollarla uyum icin
-Zincir xtr, disli guruplari ile %100 uyumlu olmasi ve saglamlik. (Sram disli gurubu ile kendi zincirini kullanirdim)
-Frenlerde ise xx, mevcut xtr'a fark atmis durumda hem de akliniza gelebilecek her konuda. Hatta bu frenler icin, karsilastirmada shimanonun da disina cikarak tum markalar icinde alinabilecek en performansli ve sorunsuz hafif frenler diyebilirim.
SONUC:Tek bir yanit yok:)

Bu arada yukarida bahsi gecen videoyu da asagida paylastim, ancak modellere dikkat edilirse eski seriler oldugu anlasiliyor.

İlyas ŞANLI

Forum Bağımlısı
Tepki
961
@Bora Alben

İşin uzmanı olduğunuz belli Bora Bey :) İşin acemisi olduğumuz için biraz yüzeysel yaklaşıyoruz olaya,siz bütün üst seviye parçaları kullanmışsınız ki üstüne başka birşey söylemeye gerek yok.:)

Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.432
Bisiklet
Focus
Sevgili Ilyas ben de acemi sayilirim, su son 7-8 aydir tekrardan bisikletle ilgilenmeye basladim, forumdaki uzman arkadaslar varken bize soz dusmez aslinda ama yine de arastirip tecrube ettiklerimi elimden geldigince paylasiyorum forumda:in: