SR Suntour Axon RLD iç borusunu yağlanması sorunu?

Konu, 'Süspansiyon' kısmında TRD8138 tarafından paylaşıldı.

1. TRD8138

TRD8138 Aktif Üye

Seviye:
    Yeni olmasına rağmen SR Suntour Axon RLD maşa biraz sıkıntılı çalışmaya başladı bende maşayı dağıtmadan sadece iç boruyu yağlamak istiyorum.Tecrübeli arkadaşların önere bileceği bir yağ varmıdır?
    Ben delta bisiklet de bu yağı buldum:MANITOU PREP AMORTİSÖR YAĞI 180 GR 70D08 bu işimi görür mü?.Bide benim maşanın içindeki yağ ile uyumlumudr?Alıp MANITOU PREP sürüp daha kötü sonuçlarla karşılaşmayalım.
    şimdiden yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim.

TRD8138

TRD8138 Aktif Üye

Seviye:
    Hocam niye yağlanmaz?Aldığım yerde çalışan sivri zekalı kişilik 1 ay önce Motorex marka yağla iyice yağlamıştı galiba maşanın canına okudu. Bide bu maşa havalı-yağlı değilmi sadece havalı mı?Şimdi bu sorunu nasıl çözücem maşayı kullanmadan ellimizde kaldı!:mad:

TRD8138

TRD8138 Aktif Üye

Seviye:
    Hocam galiba sizde Axon RLD maşa kullanıyordunuz ben geçmiş sayfalarda gezinirken okudum.1500 km de hala bakım yaptırmadım bakım nerde yapılyor diye sormuşsunuz.O gün den beri sorunuzun cevapını bulabilidiniz mi?Suntour artık Salcono firması ithal edecekmiş eğer servisi bu firma verirse işimiz var demektir.Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

4. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Amortisörlerin keçelerinin hafiften yağlı olması iyidir.. Çünkü toz ve çamur keçelerin sertleşmesine ve işlevselliklerini yitirmelerine sebebiyet verebilir.. Benim tavsiyem çok kalın olmayan mümkünse ince ve kaliteli(petrol içerikli olmaması önemli) bir yağı parmağınızın ucuna çok hafifçe değdirip sonra keçelere yakın bir yerden iç bacaklara sürmeniz.. Bu şekilde keçelerinizi nemli tutup kurumalarını engelleyebilirsiniz.. Hatta eğer çok uzun süredir aşırı tozlu ve çamurlu ortamlarda kullanıyorsanız, keçelerin içleride tortularla dolmuş olabilir, onlarıda yüzeysel olarak sivri olmayan iç bacağın kaplamasına zarar vermeyecek bir cisimle (mesela plastik çay kaşığı )hafifçe temizleyip sonra keçelerin içlerine çok az yağ damlatabilirsiniz.. Bunun yanında münkün olduğunca her sürüşten sonra iç bacakları silip tozdan arındırmanız çok faydalıdır..

Sizin bulduğunuz yağ manitou amortisörlerin çalışma mekanizmasında kullanılan yağ. O yağ iç bacakları yağlamada kullanılmaz..

TRD8138 ve Güney Tuncer bunu beğendi.
  5. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Berkay'a katılıyorum. Havalı yaylı farketmez maşanın en dıştaki toz engelleyici olarak kullanılan lastik contasını ingilizcesi "fork seal" oluyor yağlamak gerekiyor. Burada kaliteli ve uzun ömürlü bir yağ kullanmanız daha yerinde olur.
    Ben Finish Line' ın teflon gresini kullanıyorum.

TRD8138 bunu beğendi.
    TRD8138

TRD8138 Aktif Üye

Seviye:
    Hocam millet kesinlikle gres kullanmayın diyor.Önerdiğiniz gres bildiğimiz greslerden farklı mı?Yardımıcı olduğunuz ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

TRD8138

TRD8138 Aktif Üye

Seviye:
    Bide bu yağı buldum:Wax Lubricant Kry Tech 2 oz(Zincir,kablolar ve pivotların temizliği için ideal ürün) demiş bu nasıl contların orda kullanılırmı.

8. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Gres kullanmayı bende pek tavsiye etmiyorum onun yerine ince bir yağı mümkün olduğunca sık kullanmak daha mantıklı.. Bulduğunuz Finishline Krytech wax yağ maşaların bacaklarının yağlanması için uygundur.. Bende Fox'umda rock and roll marka benzer bir ürün kullanıyorum ve gayet memnunum.. Zaten bu ürünler aynı zamanda hafif temizleyiciler oldukları için contaların üzerindeki kirleri ve tozlarıda temizlerler.. Ancak mümkün olduğunca az kullanmak gerekiyor.. Gerçi çok kullansanızda keçenin içine çok fazla gitmez dışarı atar fazlalığını ancak yine de her bacağa bir damla uygulamak yeterli olur. Tabi bu yağı uyguladıktan sonra mümkün olduğunca her sürüşten sonra bacakları ve contaların üst kısımlarını silmeniz gerekiyor ki tortular birikmesin.. Bunun yanında eğer çok aşırı tozlu ve çamurlu bir sürüş yaptıysanız tekrar yağlayabilirsiniz ama normal kullanımda haftada bir yağlamak yeterli olur..

TRD8138 bunu beğendi.
  9. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Sadece bu amaç için üretilmiş gresler var. Bildiğiniz krem şeklide gres yağı :)

Stendec Easy Glide Fork Grease

Race Tech Ultra Slick Grease

Bunların haricinde "bearing" yani rulman gresi diye satılanlarda kulllanılıyor. Mesela PARK TOOL PPL-1 POLYLUBE

http://www.shopwiki.com/_PARK+TOOL+PPL-1+POLYLUBE+1000+GREASE

yukardaki sayfada şöyle bir tabir var : This grease is safe for elastomer forks and hydraulic shock seals

Benim kullandığım teflon gres içinde aynı şekilde söyleniyor. Burada niçin önerilmiyor anlamıyorum ama yabancı forumlarda çoğunluk gres kullandığını yazıyor.

Gres amortisörün hidrololiğinin içine kaçar yağın formasyonunu bozar vs gibi şeylere ben çok katılmıyorum. Ben kullanıyorum sorun yok..

TRD8138 bunu beğendi.
  10. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Güney abi, bende gres içine kaçar falan kısmına katılmıyorum ama gres yukarıdaki spesifik ürünler hariç çok yoğun ve kalıcı.. Buda iç bacakların yüzeyinde tortu vs. birikimine sebebiyet verebiliyor..
    Bunun yanında RockShox'ın Judy butter diye sattığı bir gres yağıda var senin dediğin gibi krem şeklinde bir yağ :) Bunlar spesifik ürünler ve aslında diğer yağların sıvılaştırılmamışı gibi bişey bence.. Sonuçta petrol içerikli olmadıktan sonra ve yeterince ince olduktan sonra bu tarz greslerde kullanılabilir pek tabi. Ancak kulllanılan miktar çok önemli yukarıda bahsettiğim sebeplerden ötürü..

TRD8138 bunu beğendi.
    TRD8138

TRD8138 Aktif Üye

Seviye:
    Abi önerdiğin yağları nerden teğmin edebilirim.Özellikle Stendec Easy Glide Fork Grease hoşuma gitti galiba tam bu iş için.

TRD8138

TRD8138 Aktif Üye

Seviye:
    Berkay senin önerdiğin yağı veya kullandığın yağı nerden temin edebiliriz.

13. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Benim kullandığım yağı ben yurtdışından getirtmiştim ancak artık pek bulunmuyor malesef bende alamıyorum.. Ancak finishline yağları bikeandoutdoor mağazalarında bulabilirsiniz..

TRD8138 bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2017-2-1_9-17-20.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
IMG20150818130625.jpg
şikayetimden ayrı olarak ortaya çıkan bi zımbırtı. benim rahatsızlığım sağ omzumda oluşan ağrıydı. rahatsızlığımın değişik bi ismi vardı da unuttum. baya değişik bişeydi doktor söylediği gibi...
upload_2016-5-10_15-11-39.png
İki hafta önce yol grubuyla buluştuğumda benim yaşlarda Serdar adlı bir arkadaşın bir iki ay önce koroner bypass ameliyatı olduğunu öğrendim. Doktorunun tavsiyesi üzerine sahilde çok düşük tempo...