Sporcunun ortak derdi ''dalak şişmesi'' tempoya dikkat!

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında mekatroni tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. mekatroni

  mekatroni Yeni Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  7 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  39
  Beğeniler:
  38
  Şehir:
  İstanbul Cİhangir
  Adı:
  Işıkhan Tahsin
  Bisiklet:
  Castello
  Seviye:
  Merhaba arkadaşlar uzun süre ara vererek yeniden başladığım biraz da yaş itibarıyla olduğunu düşündüğüm, yaşanıldığında can sıkıcı olabilen problemle ilgili okuduğum ve forumda daha önce paylaşılmamış olan konuyu faydalı olabileceği düşüncesiyle paylaşmak istedim.


  Halk arasında dalak şişmesi olarak bilinen ve side stitches denilen diyaframdan gelen ağrılar bazen can sıkıcı boyutlarda olabilmektedir. Genellikle koşu sırasında oluşur fakat bazen uzun süreli yürüyüşlerde de kendini gösterebilmektedir. Yürüyüş sırasında dalak şişmemesi için yediklerinize dikkat etmelisiniz. Eğer düzenli olarak yürüyüş ve koşu yapıyorsanız dalak şişmesinin önüne geçmek için aşağıdaki önerileri okumanızda fayda var. Dalak şişmesini engellemek için yapılması gerekenler ise şu şekildedir.

  • Yürüyüş veya koşu öncesi sindirilmesi zor lifli ve yağlı yemekler tüketilmemelidir. Bu tip yemekleri yürüyüşten 1-2 saat önce tüketmek mide krampları, dalak şişmesi ve benzeri rahatsızlıkların önüne geçer. Yürüyüş bittikten sonra ise hafif yemekler yiyebilirsiniz. Ayrıca size en yararlı olan yemeği deneme yanılma yöntemi ile deneyebilirisiniz.
  • Yürüyüşe çıkmadan önce iyice bir ısının. Vücut soğuk iken yürüyüş yapmak hızlı ve düzensiz nefes almayı sağlar. Bu yüzden ilk olarak hafif tempoda yürüyün ve giderek hızınıza ulaşın. Ayrıca açma ve germe hareketleri de yapabilirsiniz.
  • Son olarak ise nefesiniz hareketleriniz ile koordine olsun. Adım başı nefes alıp nefes vermek gibi hareketlerinize paralel olarak nefes almak hem yürüyüşten maximum verim almanızı sağlar hemde dalak şişmesinin önüne geçer.

  Tüm bu önlemleri aldınız fakat yine de dalak şişmesi yaşadıysanız ve ağrı çekiyorsanız dalak şişmesi sırasında yapılması gerekenleri de bilmeniz gerekmektedir. Eğer yürüyüş sırasında dalağınız şiştiyse ilk olarak temponuzu düşürün ve gerekirse durun. Dalak şişmesi diyafram kasları ile alakalı olduğu için ağrının olduğu tarafın zıttındaki ayak yere değdiği zaman nefesinizi verin.

  Böylece ters etki ile diğer taraftaki kaslar çalışır ve dalak üzerine binen yük azalır. Bu ayak vurma hareketi ile aynı zamanda yerden gelen stres yukarıya doğru çıkar ve diyafram adelelerinde kasılmaya sebep olur. Eğer bu hareket ile darbenin geldiği tarafı değiştirirseniz adeleme sorunu ortadan kalkar ve dalak şişkinliği iner böylece rahat edersiniz.

  Dalak şişmesi tamamen geçtikten sonra yine yavaş ve dikkatli bir şekilde eski temponuza çıkabilirsiniz. Eğer tekrar dalak şişmesi kendini göstermeye başladıysa bir süre dinlenmeniz gerekebilir. Kendinizi fazla zorlamayın ve dinlenmeye geçin.
   
  Son düzenleme: 19 Temmuz 2016
 2. ...

  ... Onursal Üye

  Kayıt:
  18 Eylül 2015
  Mesajlar:
  1.723
  Beğeniler:
  2.087
  Şehir:
  hrtsutrsy
  Seviye:
  @ısıkhantahsin Aşırı su içtiğimde hemen ilk zorlamada şişer ve beni delirtir ama bisiklet üstünde tempoyu 4 dakika yavaşlatırım, geçer. ani zorlamalardan kaçınmak şart, ağrısı fenadır.
   
  Two_Wheels, mekatroni ve Deniz bunu beğendi.
 3. Osman Tuğrul

  Osman Tuğrul Bisikletkolik

  Kayıt:
  25 Eylül 2013
  Mesajlar:
  1.202
  Beğeniler:
  1.774
  Şehir:
  Denizli
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  @ısıkhantahsin Paylaşım için teşekkürler.

  Bisiklet üstünde başıma geliyor, ben bu problemi şöyle çözüyorum; ilk önce yazıda bahsedildiği gibi tempomu ciddi bir biçimde düşürüyorum bazen pedal çevirmiyorum fakat durmuyorum, 30-60 saniye arası rahatlıyor. Birde pedal çevirmeden ayağa kalkıp kendimi sağa sola yalpalar gibi yapıyorum aynı süre zarfında geçtiğini görüyorum. Bence bunun en büyük nedeni ısınmadan yapılan, hızlı vücut hareketi. Gerçekten vücudu ısıtıp bisikletimize öyle binmeliyiz.
   
  mekatroni bunu beğendi.
 4. CengizCelik

  CengizCelik Yeni Üye

  Yaş:
  18
  Kayıt:
  29 Nisan 2016
  Mesajlar:
  47
  Beğeniler:
  25
  Şehir:
  Tekirdağ / Çorlu
  Adı:
  Cengiz Çelik
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Bence %70 spor oncesi beslenme ve kalan %30 ise yanlis nefes alip vermeden kaynaklaniyor.
   
 5. #5
  mekatroni

  mekatroni Yeni Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  7 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  39
  Beğeniler:
  38
  Şehir:
  İstanbul Cİhangir
  Adı:
  Işıkhan Tahsin
  Bisiklet:
  Castello
  Seviye:
  Öncelikle rica ederim .
  Halihazırdaki alışkanlıklarımdan , gezi bölgemin tamamen rampalardan oluşmasından ve sanırım birazda hırs yapmamdan kaynaklanıyor . Düzelmesini umuyorum
   
 6. Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Onursal Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.085
  Beğeniler:
  8.182
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Güzel bir konu, kendi bildiklerimi de paylaşayım:

  Dalağın görevi kan hücrelerini üretmek, depolamak, gerektiğinde vücuda dağıtmaktır. Koşu, bisiklet gibi sporlar laktat eşiği altında yapıldığında enerji üretimi oksijenle gerçekleşir. Bu aşamada zorlanan kasların oksijen ihtiyacı dalaktan dağıtılan kan hücreleri vasıtasıyla sağlanır. Ancak eğer spor esnasında laktat eşiğini aşar, VO2max sınırımıza çıkarsak işler karışır. Şöyle ki; laktat eşiğinin üzerinde ve VO2max yani aerobik kapasitemizin altındayken hem oksijenli yakıt üretiriz hem de oksijensiz yakıt üretiriz. Her iki enerji kaynağı da glikozun yakıt olarak kullanılmasıdır. Biri oksijenli diğeri oksiensiz yakıt üretimi (oksijensiz olanda laktik asit birikir). Kısacası bu aşamada hem dalak çok çalışır çünkü oksijen ihtiyacı çok artmıştır hem de kaslarda biriken laktik asit tekrar yakıt olarak kullanılırken açığa çıkan hidrojen iyonları kandaki asit miktarını artırır ve kaslarımıza yanma ve yorgunluk hissini verir.

  Uzun yıllardır spor yapan fit atletlerde oksijen taşıması için gerekli kanallar çok geliştiğinden VO2max aşamasında ilk iflas eden asidik ortamın atleti durdurmasıdır (kısaca ilk önce bacaklar iflas eder). Ancak deneyimsiz kişilerde ilk iflas eden dalak olur çünkü vücut yeterince oksijen taşıyamadığından devamlı çalışmak zorundadır (sık nefes alıp vermenin ana nedeni). Ancak burada önemli bir detay var: vücut oksijeni iyi iletiyorsa kaslardaki yanma nedeniyle durma süresi 8 dakikaya kadar uzar, ne var ki vücut oksijeni iyi iletemiyorsa dalak şişmesi nedeniyle en fazla 2-3 dakika ilerleyebiliriz.
   
 7. SagFan

  SagFan Küçük Eleman

  Kayıt:
  7 Nisan 2016
  Mesajlar:
  232
  Beğeniler:
  444
  Şehir:
  Balıkesir
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Bilgiler için teşekkürler :D
   
  mekatroni bunu beğendi.
  Son düzenleme: 19 Temmuz 2016
 8. Serkan Mıstınoğlu

  Serkan Mıstınoğlu Road Runner

  Kayıt:
  24 Nisan 2010
  Mesajlar:
  3.795
  Beğeniler:
  17.630
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cervélo
  Seviye:
  Faydali konu! Tesekkurler! :harika::harika::harika:
   
  mekatroni bunu beğendi.
 9. Hasan Saylık

  Hasan Saylık Onursal Üye

  Kayıt:
  15 Kasım 2013
  Mesajlar:
  2.214
  Beğeniler:
  1.805
  Şehir:
  Aydın, Karacasu
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Benımren sorunum ise şöyle ısınma sürecinde ağzım bir anda kuruyor, sanki aşırı susamış hissi yaşıyorum.?
   
 10. Tolga Çelebi

  Tolga Çelebi Culebrist

  Kayıt:
  2 Haziran 2013
  Mesajlar:
  2.812
  Beğeniler:
  4.313
  Şehir:
  Üsküdar / İstanbul
  Adı:
  Tolga Çelebi
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Eskiden top oynarken olurdu, iki dakika dinlenince geçerdi :) Bisiklette benim başıma sık gelmiyor ama gelince de can sıkıcı bir duruma geçiyoruz haliyle.
   
 11. Dethagorf

  Dethagorf Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  21 Mart 2011
  Mesajlar:
  741
  Beğeniler:
  391
  Şehir:
  Çorlu
  Seviye:
  Su içince de oluyor bazen.
  Bu arada @ısıkhantahsin hocam avatarınızdaki hangi bisiklet?
   
 12. #12
  mekatroni

  mekatroni Yeni Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  7 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  39
  Beğeniler:
  38
  Şehir:
  İstanbul Cİhangir
  Adı:
  Işıkhan Tahsin
  Bisiklet:
  Castello
  Seviye:
  Modelini bilmiyorum ama 90 lı yıllardan manitau marka
   
  Dethagorf bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2016-8-24_10-58-20.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
07thighs1-articleLarge1.jpg
1-Vücudunuzdaki büyük kas gruplarını çalıştırır. [ATTACH] Vücudunuzdaki en büyük kas grupları bacak bölgesinde bulunur. Böylece bacak kaslarının çalışması ve güçlenmesi yağ yakım hızınızı...
Honest-Ads-Sports-Drinks.jpg
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...