Sporcularin Supplement Almalari Için 10 Neden

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında bisikletci tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. bisikletci

  bisikletci Bisikletkolik

  Kayıt:
  19 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.253
  Beğeniler:
  366
  Şehir:
  Abu Sari
  Seviye:
  Forumumuzda tartışma konusu olan Supplementler hakkında dünyanın en büyük vücut geliştirme sitesi ve forumu olan www.bodybulding.com ' da sporcuların supplement kullanmasıyla ilgili bir yazı var ..

  Bu yazılanlar rastgele açılmış bir forum sitesinde yazılmış bir yazı değil , bu sonuçlar birçok sağlık onayından geçtikten ve doktorlarında bilgisi dahilinde olan testler sonucu yazılmıştır.

  1- Sporcular (ağırlık sporcuları) en düşük faaliyetlerde de besin borçlanmasına girebilirler:
  Performans sporcuları üst seviyede faaliyetlerine göre vücutlarında çeşitli besin eksiklikleri ile karşılaşabilirler. Beslenme suplementleri böyle borçlanmaya karşı etkili bir koruma sağlar.

  2- Modern beslenme gerekli miktarda bütün beslenme maddelerini vermeyi garanti edemeyebilir:
  Zamanımızda bütün gerekli beslenme maddelerinin arzu edilen miktarda normal beslenmeyle alınabilmesine inanmak hemen hemen bir hayaldir. Mikroplar (Pestizidler) ve hormonların modern ülkelerde ve doğal endüstrileşmiş ülkelerde besin hazırlama teknikleri besinlerin besleyici değerini düşürmektedir. Bu hakikat hareketsiz insanlarda (Özellikle şehirli insanlar) çok zararlı sonuçlara yol açar, sporcularda da antrenman ve müsabakalarda bedensel sınırlarına götürebilir ve bu feci sonuçlar ortaya çıkarabilir.

  3- Sporcular az hareket eden insanlardan daha fazla yüksek besleyici madde ihtiyacı duyar:
  Modern beslenme sadece uygun olmayan besin maddelerini sağlamakla kalmaz. Sporcular ve diğer kurala uygun antrenmanlı sporcular ekseriya besleyici maddelere daha yüksek oranda ihtiyaç duyarlar. Çünkü bedensel dış yüklenme artmıştır.Şayet günlük önerilen beslenme optimum alınsa bile muhtemelen yeterli olmayabilir.Çünkü kurallı antrenman yapanların besin ihtiyacı resmi günlük öneriler ile hemen hemen daima sağlanamaz.

  4-Spor disiplinine uygun beslenmede suplement kullanımı seçilmiş bir metottur:
  Farklı spor disiplinlerinde farklı beslenme ihtiyaçları ortaya çıkar. Örneğin yüksek kuvvet kullanan sporcular daha çok protein, buna karşılık dayanıklılık sporcuları ise daha çok karbonhidrat tüketirler. Birçok durumda suplementlerin alımı sadece sağlık için değil aynı zamanda performansı yükseltmek için sporculara yüksek besleyici madde sağlar. Daha fazla enerji ve dayanıklılık, yağların yakımı etkisi ile daha az yağlı vücut, yüksek testestoron etkisi veya diğer besinlerin etkisi ile daha fazla kas kütlesi sağlarlar.

  5- Suplementlerin bir çok önemli maddeleri normal beslenmede yetersizdir:
  Suplementler alımı ile normal beslenmede alınamayan bazı maddeler vücuda alınabilir. Suplementler bağışıklığı kuvvetlendirme, vücuda uygun yağ yakma metabolizmasının uyarılması,testestoron üretiminin yükselmesi gibi çok yönlü faydaları vardır. Sağlıklı beslenme, daha fazla yağ yakımını artırma ve doğal kas kütlesini büyütmek için gerekli görülürler.

  6-Suplementler besin maddelerini ve kalorileri yüksek miktarda almaksızın belirli besleyici maddelerini yüksek miktarda verebilirler:
  Bazı durumlarda belirli besleyici maddelerin uygunsuz veya optimal olmayan miktarda alımı olabilir.Bunların sağlanması için çok miktarda besin ve kalori alımı gerekebilir.Örneğin vücuda yeterli miktarda pyruvat alımı için teorikte günde 8 kırmızı elma yenmelidir.

  7-Belirli besleyici maddeler suplement şeklinde alım ile en iyi şekilde emilir:
  Bazı çalışmalara göre Folik asit, vitamin K gibi özel besinler vücutta az değerlendirilebilirler. Şayet bunlar normal besin kaynakları yerine suplementlerle alınırlarsa arzu edilen şekilde daha iyi emilirler.

  8- Suplementler kalorisi azaltılmış beslenmede depolar için koruyucu bir fonksiyona sahiptirler:
  Sporcularda kalorisi azaltılmış diyet yapılır. Bu mümkündür. Fakat vücut bu esnada bazı besleyici maddeleri sağlayamaz ve performans düşer. Suplementler faydalı beslenme maddeleri ile vücuttaki borçlanmaya karşı korurlar.Gerekli besleyiciler suplement şeklinde alındığı sırada gerekli olan kaloriler alınır ve diyet tahribatları ortaya çıkmaz.

  9- Suplementler psikolojik ve fizyolojik olarak sigorta polisleridir:
  Optimal beslenmeye rağmen vücudun gerekli olan besinleri yeterli oranda alıp alamaması ile performans sporcularının ihtiyacının karşılanması hiçbir zaman kesin olamaz.Testlerde suplementler bakım tedbirleri ve sigorta polisleri olarak bulundu. Bazıları bedensel güç verirken bazıları ise psikolojik ve motivasyonel etki sağlarlar.Güvenli antrenman ve beslenme teknik olarak beraberdirler. Antrenmanı ve beslenmesi iyi olan sporcular kendine daha fazla güvenirler.

  10- Suplementler performansı yükselten etkiye sahiptirler:
  Bunların alımı ile besin borçlanmasından kurtulunur. Suplementler alınırsa performans sporunda faaliyet daha yüksek seviyede yapılabilir.

  Sanırım bu birçok kişiye cevap olacaktır ..

  Alıntıdır ...
   
 2. Oksal Özdöl

  Oksal Özdöl Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Ekim 2006
  Mesajlar:
  1.671
  Beğeniler:
  1.314
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Anabolizanlar dışında supplement kullanımı performans sporcuları için olmazsa olmazlardandır. Günlük karbonhidratlar,proteinler, amino asitler ve gerekli birçok organik ve inorganik maddelerin alımı normal besinlerle mümkün değildir(yüksek performans sporcuları için)
   
  bisikletci bunu beğendi.
 3. isparta32

  isparta32 Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  136
  Beğeniler:
  13
  Şehir:
  Isparta
  Seviye:
  Arkadaşlar ben size ************** ı öneririm İçinde aminoasit, creatin, protein, vitaminler var.

  Tadıda çok güzel. bisiklet kullanırken bunu içerim hem yorulmam hemde kas ağrısı yaşamam.

  + olarak bacaklarımda çok güzek kasklar çıktı :)
   
 4. #4
  bisikletci

  bisikletci Bisikletkolik

  Kayıt:
  19 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.253
  Beğeniler:
  366
  Şehir:
  Abu Sari
  Seviye:
  Ürün reklamı vermesek çok daha iyi olacak .. ;) Malum adamlar reklamı bedavaya getirir :)

  Tadının çok güzel olması içerisindeki aroma dan meydana gelir .. Bunlarda Vanilya , Çikolata , Çilek gibi değişik secenekler mevcut ..
   
 5. fulham

  fulham Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  3 Şubat 2006
  Mesajlar:
  522
  Beğeniler:
  51
  Şehir:
  adana
  Adı:
  Mustafa
  Seviye:
  bahsettiğiniz ürün protein whey mi?
   
 6. #6
  bisikletci

  bisikletci Bisikletkolik

  Kayıt:
  19 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.253
  Beğeniler:
  366
  Şehir:
  Abu Sari
  Seviye:
  Isparta ' nın söyledigi ürün sanırım protein di .. Bisiklet kullanıken protein tozu içilmez . Antrenman bittikten sonra 30-45 dakika arasında içilmesi en uygunudur .. Tabii antrenman öncesi ( en fazla 2 saat öncesi )yemek yemelisiniz protein tozunun işlevini yerine getirebilmesi için .
   
 7. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.755
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Bu tür ürünler öncelikle doktor veya antrenör denetiminde kullanılmalıdır, genel olarak bu tür ürünlerin "olmazsa olmaz" şeklinde pompalanmasına karşıyım, herhangi bir müsabık seviyede ve vücut potanyelinin %60 ını dahi kullanamayan insanlar için (ki tahminen genel spor yapanların %95 i bu kategoriye girer) bu ürünler tamamen gereksiz ve paranın çarçur edilmesidir, ayrıca çoğunlukla gereksiz oldukları için vücutta böbrek ve karaciğerlere ek yük olarak sağlığa zarar verebilirler.
  İdeal hayatta antrenör denetiminde çalışan sporcuya belli zamanlar tahliller yapılır ve vücudunda neyin eksik olduğu belirlenir buna göre özel bir kür uygulanır, ama tek başına sporcu çok ağır antrenman yaptım gidiyim biraz amino asit içeyim demesi yapılacak en büyük hatadır.
  Bu yüzden lütfen bu tür kulaktan dolma "şu sporcu kullanıyormuş, ben de kullanayım onun gibi olayım" mantığına dikkat edelim, ayrıca eğer gerçekten bu tür suplement kullanımını gerektirecek üst seviye bir performans eşiğine gelen bir sporcu zaten bunları bulacaktır ve akıllıca kullanacaktır.
  Genel olarak özetlemek gerekirse eğer müsabık seviyedeyseniz ve kategorinizin ilk 10 ları içine oynuyorsanız bu tür suplementler doktor ve antrenör kontrolü desteğinde kullanılabilir ama genel spor yapan kesimin ne kadarlık bir bölümü bu dilimin içinde ? Belki %2 si ... Ama neden bu ürünler bu kadar olmazsa olmaz diye pompalanıyor, sorgulayıcı mantığım bana bazı cevaplar veriyor, ya size ? :)
   

İlginizi Çekebilir

3.png
Merhabalar :) GCN'nin çok tatlı bir videosunu buldum ve konusunu açıyorum ;) Videoyu izleyelim: [MEDIA] Kilo verin! Averaj hızınızı geliştirmenin en iyi yollarından biri kilo vermektir,...
upload_2017-1-31_11-39-59.png
Her bisikletçinin güçlü ve zayıf yanları var. Kesin olan şu ki, her yönden güçlü bir bisikletçi olamazsınız. Popüler bir örneği vereyim: Hem iyi bir sprinter hem de iyi bir TT yarışçısı...
upload_2015-11-26_19-21-0.png
Arkadaşlar selam, Benim gibi 50'sine dayanmış olanların dikkat etmesi gereken bir konu var: Kemik erimesi ve kas kütle kaybı. Bu sorun özellikle 40'lı yaşlarda başlayıp, ilerleyen yaşlarda...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.