Sporcu insan sigara içer mi?

Sigara içmek bize yakışır mı?

• Elbet hayat çok kısa, hayattan keyif almak lazım

• Olur mu öyle şey asla içmem, içilmez.. resmen cinayet

• Bırakmak istiyorum ama onsuz çok zorlanıyorum, inşallah en kısa zamanda bırakacağım

• Toplam katılım
    483
Scudo

Volkan Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
384
Abi olur mu öyle şey hem sağlık için spor yapıyorsun hem de bir yandan kendini zehirliyorsun:ci: :Skull-175 .Akıl karı mı hiç???:cool: :cool:

semid

Üye
Tepki
6
Bireylerin sigaradan aldıkları keyif aşağı yukarı dünyanın her tarafında aynıdır. Ama benim asıl üzerinde durmak istediğim sigaranın sosyal hayatta temsil ettiği şeyler. Bunun toplumdan topluma değiştiği düşüncesindeyim. Mesela sigara herhalde çok az ülkede Türkiye'deki kadar "erkeklikle" özdeştir. Hepimiz bunun tanığıyız, Türkiye'de erkeklerin çoğunluğu erkek olabilmek için hayatları boyunca absürd bir mücadele içerisinde yer alırlar. Düşe kalka büyürken "erkek adam ağlamaz" öğretilir önce. Sonra erkeklik mücadelesinin en önemli ritüeli olan sünnet gelir. Pipinin ucundaki deri parçasının kesilmesi ile erkeklik öyle bir kutsanır ki çocuk bayağı büyük birşey başardığını zanneder. Öyle ki o süslü padişah karyolasında yattığı sürece sünnet çocuğuna sigara içmek serbesttir. (Bu gelenek Batı Anadolu'nun bazı yerlerinde hala sürüyor) Benim sigarayla ilk tanışıklığım böyledir mesela. 30 sene kadar önce sünnet olan ben, karyolada fotoğrafçıya filan poz verirken dayım gelmiş, bir paket uzun maltepeyi o tüylü-taşlı şapkanın içine koymuştu. Biz de ağabeyimle aile büyüklerinin gözünün içine baka baka bir hafta sigara tüttürme özgürlüğüne kavuşmuştuk. :sigaraici Bu dönem dışında hayatım boyunca babamın yanında sigara içmedim. Erkek olmak işte böylesine büyük bir başarıydı ve bunun ödülü de sigaraydı. (Büyüklerin yanında sigara içmek hala saygısızlıktır. Neden acaba?)

Sigaranın hayatlarımızla bir sonraki kesişme noktası ise ergenlik çağıdır. Kanımızın delirdiği, sürekli büyüdüğümüz, ailelerimizle hep kavgalı olduğumuz, gavurun "teenage" dediği dönem. :boese157: Burada da sigara isyanın adıdır, akranlarına kendini ispat ettiğin, ailenden öc aldığın, elinde değnek gibi dursa da yasak bir şey yapmanın keyfini sürdüğün o şeytani duman. Sonra kendini aynada kendine sigarayla poz verirken yakalarsın. Artık o senin aksesuarındır işte. Zaten yakışıklısındır, sigara da imajını iyi tamamlar hani. Sonra sigaranın dumanı, yoktur yarin imanı...:sigaraici

Diyelim ki deli kanına nikotini bu dönemde de karıştırmadın, bunun bir de askerliği var. Askerliğini yapmayana kız vermezler. İşin doğrusu seni sünnet olurken kandırmışlardır. Asıl erkek askerlikte olunur. Bu zamana kadar hala erkek olamadıysan, işte sana tam fırsat; "Bi sigara versene be devre...":sigaraici

Baba olmaya hazırlanan eleman figürü ne kadar bildiktir değil mi? Doğumhane önünde sigaranın birini yakar, diğerini söndürür...:sigaraici Örnekler artırılıp çeşitlendirilebilir. Kısacası, Türkiye'de erkeklerin erkek olabilme mücadelesinde çok önemli bir enstrümandır sigara. Oysa ne garip bir tezattır ki, aynı sigara erkekliğin düşmanı, iktidarsızlığın müsebibidir de. (Burada aklıma bir sürü espri geliyor ama müstehcen bulunabileceği için bunlara burada yer vermiyorum:D Bu konuda haddimi zorlayarak genç kardeşlerime de erkek olmak-adam olmak ayrımını iyi yapmalarını salık veririm

Ben mi? Üniversiteye girdiğim yıl; "Sigaranın dumanı, yoktur yarin imanı" döneminde başladım. Aslında bulunduğum sosyal çevre dikkate alındığında epey geç bile kaldım ;) Hayatımın 18 yılını bir tiryaki olarak yaşadım. 35. doğum günümden 4-5 ay kadar önce pis bir bağımlı olduğumla yüzleşip doğum günümde sigarayı bırakma kararı verdim. Etrafımdaki herkese bu kararımı söyleyip kendimi sosyal olarak baskı altına aldım. İşin acılı olacağını biliyordum ve kendimi en kötüsüne hazırladım. 35. yaş günümde muhteşem bir jübile yaptım.:cheer: O gün aşağı yukarı 2,5 paket filan sigara içtim ve ertesi gün bıraktım. Gerçekten bıraktım, trakk diye... Düşündüğümden daha kolay oldu. Çünkü kendimi psikolojik olarak çok daha acılı bir sürece hazırlamıştım. O günden bu yana hiç içmedim. İlk 15 gün diş etlerim filan kaşındı, ciğerlerim dışarı çıkmak istedi ama sonraları bu sıkıntılar giderek hafifledi ve neredeyse yok denecek kadar azaldı. Fiziksel olarak 5 kilo fazlam var. Ki o da sigara sonrası özel bir rejim uygulamamamdan. Sağlıklı şeyler yiyorum ama çok yiyorum. Fakat şu ana kadar bundan şikayetçi değilim. Bunun dışında tek ciddi sorun, ilk 1 yıl ağzımda yoğun biçimde aftların çıkması oldu. Neredeyse biri iyileşip diğeri çıkıyordu. Bu da zamanla azaldı. Sigara bırakmanın faydalarını ise saymakla bitiremem. Şimdilerde çok seyrek de olsa canımın sigara çektiği oluyor. Ama biliyorum ki, bir tane içersem devamı gelecek. Bu konuda kendimle gurur duyuyorum. Benim uyguladığım sigara bırakma yöntemini herkese tavsiye ederim.

Sevgiler, saygılar, sağlıklı günler...

nyx

Daimi Üye
Tepki
212
sadece sporcularin degil,kimsenin sigara icmemesi gerekir..
kendimizi sakinlestirmek icin, keyif almak icin yapabilicemiz tonlarca sey varken neden hem para verip hem de zehirlenelim ki?
hayat cok kisa, icmicem de nolcak, 5 sene kisa yasarim ne var dienlere de, 50inize gelin de o 5 senenin degerini gorun derim:)

• Beğen
Tepkiler: Hasan Hakan Koç

eYa

Forum Bağımlısı
Tepki
781
Hasan abi güzel bir konu olmuş sağolasın.

Ben hiç içmedim sayılır. Ortaokul yıllarında bir yakınımın etkisiyle bulaşmıştım. 2-3 gün sonra daha yarı olmayan ilk paketi sulama kanalına fırlatmıştım. Böyle bir zehir olmaz yahu. Nefes alamıyorsun...

Sonra da resmen nefret ettim.

Sağlık ve ekonominin bu kadar önemli olduğu bir dönemde ciddi miktarda para verip kendimizi öldürmenin mantığını hala anlayabilmiş değilim. Yılda 9 milyar dolar sadece Türkiye'de sigaraya harcanan para. Yahu bu parayla neler yapılmaz ? Ülke kalkınır gider. En kötü hesapla 6 milyon tane 1500$'lık bisiklet eder :D :D :D

Bırakmak isteyip de bırakamayanlara üzülüyorum. Devam edenlere acıyorum... Allah yardımcıları olsun...

Hadi kendinizi zehirliyorsunuz, kendi paranız ile intihar ediyorsunuz da başkalarını zehirlemeye (resmen cinayet) hakkını içenlere kim veriyor ? İşte buna çok kızıyorum... :boese157:

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
@propcadmin

akıl karı değil zaten :)
sigaranın savunulacak bi tarafı yok...bağımlılık işte...ama kısa zaman sonra bir şeyler değişecek umarım..

R4UF

Aktif Üye
Tepki
33
bence bisikletçi bir kişinin sigara içmesi çok kötü bişey sigara içen kişi çok ii bir bisikletçi dahi olsa içmese nası bir bisikletçi olacağını hayal etse o zaman eminim ki sigaradan vazgeçer çünkü en basitinden nefes alırken bile daha zor nefes alıosun
antalyada sigarayı bırakmak isteyen arkadaş olursa belli bir ücret karşılığı bir program yapan yer biliorum atatürk devlet hastanesinin orda eğer gerçekten bırakmak isteyen biriyseniz özelden mesaj atın adresini veriyim

• Beğen
Tepkiler: Selim Çam

lacordelio

Üye
Tepki
92
herkese selamlar:)hakan abi konuyu yeni gördüm ve sigarayı bırakmış biri olarak bi şeyler yazmak istedim.16-17 li yaşlarda başlamıştım sigaraya ve 11 ay öncesine kadar aralıksız 1 paket ve üzeri içtim.şu an kurtulduğum için çok mutluyum.gerçekten çok zor kurtulması ama imkansız değil.2-3 hafta sürekli kafamda kurmuştum bırakmayı tasarlamıştım ve araştırmıştım.hiçbir destek görmeden bırakmıştım.vücut belli bir süre isyan ediyor alışamıyor.resmen kuduruyor nikotin diye.ama gün geçtikçe de kolaylaşıyor.ilk 1 ay bence çok zor ondan saonrası daha kolay.ara ara canım istese de artık rahatım.nacizane bir tavsiyem olucak içmeyenlere:kesinlikle başlamasınlar.içenlerse biraz uğraşırsa bırakırlar.bırakanlar da sakın bir nefes alıyım bi şey olmaz demesinler şayet ben öyle yapıyorum bir nefes alsam arkası gelicek çünkü.
sigarayı bıraktığımdan beri bol bol spor yapıyorum.iştahım harika yediğimin içtiğimin tadına varıyorum artık:)
sigarayı spor ve bol su içerek bıraktım.bırakmak istiyenlere duyurulur:)bazen hala ben bile inanamıyorum bıraktığıma ya neyse:):)

• Beğen
Tepkiler: Alpay ipekgil

Atahan Akıllı

Forum Bağımlısı
Tepki
647
öncelikle konu için teşekkürler. ben de size katılıyorum. ama nedense bu zıkkımı içenlerin hepsinin kendine ait (züürt tesellisi diye tabir ettiğimiz) bir nedeni var. sigara içenlerin hepsinin özentilik,can sıkıntısı,alışkanlık,arkadaş çevresi gibi gerekçeleri var. bende artık çevrem yüzünden pasif içici haline geldim. bu konuda ne yapıcaz bilmiyorum. saygılarımla

• Beğen

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu ayki NATİONAL GEOGRAPHİC dergisinin bir sayfasında 1920 li yada 1930 lu yıllardaki fransa turunun bir etabının resmini koymuşlar. Resimde 3-4 bisikletçi yanyana gelmiş sigara tüttürüp birbirlerine ikram ediyorlar :) (ozamanlar bukadar rekabet koşulları yoktu herhalde. şimdiki sporcular performans arttırmak için doping bile yaparken, ozamanlar kendi performanslarını düşüren herşeyi yapıyorlarmış)

• Beğen

tunckuyel

Daimi Üye
Tepki
83
merhaba, foruma yeni katıldım...bu konu hakkında söylemek istediğim birkaç şey var kendi deneyimime dayanarak

ilk olarak günde 5 sigara konusunda benim doktor bir arkadaşımla yaptığım konuşma şöyle sonuçlandı (o içmiyor) günde 1 sigara vücudun varolan değerini koruyabilmesine yetiyor ancak.şimdi bu ne demek onu bir açıklayayım. bu kısaca kas geliştirmeniz imkansız gibi birşey demektir çünkü kas lifleri günde bir sigara ile bile kendini yenilemez sadece olduğu yerde kalır ve eğer kas zedelenmesi durumu yaşarsanız ki ben yaşıyorum inanın geçmesi 1 2 gün dinlenmeyle geçecek ve eskisinden daha iyi olacaksanız 1 ayda geçmediği gibi bununla yaşamayı öğrenmek gibi bir sonuçla da karşı karşıya kalırsınız

öncelikle sigara içmenin zararı sigara içen adamı pek etkilemiyor ben kendimden biliyorum.Yani kömür rengi ciğer görüntüsü, işte zararları şunlardır hatta anlatılmakla bitirilmez açıklamalarından insan nedense sanki ona söylenmiyormuş gibi etkilenmeden sıvışıyor..

sigara içen kişi el alışkanlığına sahip olduğu için ve 20 dakikada bir canı sigara istediği için bu isteği saf dışı bırakabilecek kadar insanın kendini oyalaması gerekir. yani mümkün olduğunca kendini aktif tutması sürekli birşeylerle uğraşması ve gününü çok iyi planlaması gerekir.

sigara içen adam spor yapmaya başladığında o zamana kadar sigara içmenin zararını farkedemez çünkü kendi bünyesini büyük bir ihtimalle adapte etmiştir. Ancak sigara içmeye rutin olarak hergün spor yaparken devam ettiğinde sigara daha fazla etkileyeceğinden geceleri burun tıkanması, kas agrılarının geçmemesi, uyuyamama ve sabah erken kalkamama gibi sorunları ya oluşacaktır yada artacaktır

bunlar benim içen biri olarak kendi düşüncelerim ben bırakmış olduğum zaman en fazla spor yaptığım zamandı çünkü vücut spor yaparken nefes sistemini biraz da olsa temizliyor ve bu size öyle bir zevk veriyor ki canınız sigara istemiyor sonraki sabahı merak etmeye başlıyorsunuz ve "bugün içmeyeyim acaba nasıl kalkacağım" diyorsunuz ve bu böyle gidiyor çok da kolayt şekilde bırakıyorsunuz

belki içen arkadaşlara faydalı olur diyerek içen bir insan olarak söyleyebileceklerim aslında bunlar...

haklı olarak sen neden içiyorsun diyeceksiniz yada "kelin ilacı olsa başına sürermiş" ile karşılaşacağım ama yeni bırakmışken araba kazası (ki spor merkezine yüzmeye arabayla gidebiliyordum) kas zedelenmesi (bu da gidebilseniz bile yüzemeyeceğiniz anlamına geliyor bayagı bir süre) gibi durumlar oldu ve evde otur sıkıl durumunda tekrar başladım aptal gibi...

sunu tekrar edeyim benim durumumda olmayan ve içen arkadaşlara sabah kalkınca o nefes alamamış olmanın yorgunluğu burun tıkanıklığı gibi birşey olmadan yağ gibi nefes alıyor olmak gerçekten bütün içen arkadaşların en azından bir gün için denemesi gereken birşey bugün ben deneyeyim hatta canım çekti :)

tunckuyel

Daimi Üye
Tepki
83
birde şunu da eklemek istedim pahalı sigara içip de istediği donanımı bisikletine bir türlü takamayan arkadaşlara öneri olsun:)
firefox'un sanırım quit smoking diye bir eklentisi var eğer pahalı sigara içiyorsanız daha da işinize yarayacaktır.
bu eklenti sürekli aslında içmeye devam ediyor olsanız ne kadar parayı sigaraya verdiğinizi sayıyor otomatik olarak ve bir haftadan sonra ne kadar tasarruf sağladığını gördüğünüzde inanın canınız çekse bile içemeyeceğiniz bir rakam çıkmaya başlıyor :) tavsiye ederim

• Beğen

tunckuyel

Daimi Üye
Tepki
83
arkadaşlar bu konunun daha işe yarar bir hizmet olması açısından bu konuyu sigaranın püfleri altında toplayalım ve bırakma yolu yazmış olan arkadaşların mesajlarını orada toplayıp direk forum başına koyalım derim çoook önemli bir konu çünkü

gokturkgunal

Aktif Üye
Tepki
129
@Hasan Hakan Koç

Sanırım tabutuna çivi çakan arkadaşlarından biri benim abi, haklısın, az kaldı çivilerden kurtulacam

ahmet ozgen

Forum Bağımlısı
Tepki
613
ağzıma sürmedim aman aman herşeyiyle kötü bişi sigara akıl işi deil kafayı dağıtıoz olum diolar ben de kafayı bisikletimle dağıtıom :)engüzeli bence

• Beğen

orkunuslu

Üye
Tepki
24
Herkese selamlar...
Foruma yeni katıldım ve ilk burada birşeyler yazayım dedim.
Bundan önce 3 gün Zyban kullanarak 2 ay kadar sigarayı bıraktım. Sonra tekrar başladım.

Bu yazı üzerine zybansız, bantsız ve sakızsız sigarayı bırakıyorum. Burada yaşadıklarımı da sizlere anlatacağım. Bakalım neler olacak... :)

Herkese sevgiler...

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
@gokturkgunal

Evet Göktürkcüm senin gibi iyi bir sporcu ve iyi bir biskletci adama hiç yakışmıyor doğrusu . bu işi kökünden halledebilecek iradeye sahip olduğunu düşünüyorum açıkcası..