spor yaparken müzik dinlemek?

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında emre kızıltan tarafından paylaşıldı.

 1. emre kızıltan

  emre kızıltan Üye

  Kayıt:
  2 Ocak 2010
  Mesajlar:
  78
  Beğeniler:
  45
  Şehir:
  eskişehir
  Seviye:
  Sadece koşarken (ya da başka spor dallarında) değil, bisiklete binerken de müzik dinlemek pek çoğumuzun yaptığı bir şey. Bunun olası yan etkilerini ve bilhassa şehir içinde etraftan gelen sesleri zamanında duyabilmenin emniyet açısından çok önemli. Öte yandan spor yaparken müziğin başka bir yönünü, motivasyona olan katkısından kişisel tecrübelerin ötesinde fazla bahsetmedik.

  Spor esnâsında müzik dinlemeyi mümkün kılan „Walkman“ler çok geliştiler, artık neredeyse herkesin bir MP3 çaları var ama spor bilimi de spor sırasında müzik dinlemenin faydalı mi zararlı mi olduğu konusunda ortak bir fikre varabilmiş değil. Son olarak İngiliz Brunel Üniversitesi’nde spor psikologu Costas Karageorghis koşucularla yaptığı araştırmalarda performansın pop, rock hattâ klasik müzik dinleyerek bile %20’ye kadar arttırılabildiğini buldu.u kadar basit değil elbette. Bunun için sporcuların dinlediği şarkıların dakikada 120-140 vuruş (bpm – beats per minute) içermesi gerekiyor. Bu bilgiler ışığında son yıllarda MP3 deyince ilk akla gelen markalardan Apple, Nike ile birlikte koşucular için şarkı albümleri oluşturmaya başladı bile. Buna ek olarak koşu meraklılarının şarkı listelerini şarkıların dakikadaki vuruşlarına göre sıralayabilecekleri programlar da çıktı.

  Zaman içinde araştırmacılar iki model oluşturmuşlar. Birinci nazariye korteksin (beyin zarı) özellikle baslar nedeniyle, bunun sonucu olarak da vücudun uyarıldığı ve anında bütün enerjisini harcamaya hazır olduğu. Biyolojik olarak buna benzer bir durum çocuğunun tehlikede olduğunu gören annenin ya da köpek tarafından kovalanan bir koşucunun durumu. Böyle tehlike durumlarında stres hormonu salgılanması elbette arzulanan bir şey.

  Öte yandan her müzik ayni ölçüde performans arttıracak diye bir şey yok. Karageorghis verimli bir antrenman için uygun müziğin seçilmesinin önemini, şarkıların her sporcu için özel olarak düzenlenmesinin gerektiğini ısrarla vurguluyor.

  Deneyler esnasında sporcuların kendi seçtikleri müzikleri dinlemelerine izin verilmiş. Kadınlar dans müziği (Basement Jaxx) tercih ederken erkekler Prodigy tarzı müziklere yönelmişler. Queen tarzı gruplar her iki cinsiyete de hitap etmiş.

  Karageorghis beyin zarının ve dolayısıyla bütün vücudun uyarıldığı kuramın performans artırımını açıklamada yetersiz kaldığı görüsünde. Buna ek olarak kesintisiz müziğin bir süre sonra „tünel bakışı“ ile sonuçlandığını, yani müziğin insanın diğer duyularının hassasiyetini azaltıp yorgunluğun duyulmasını önlediğini belirtiyor, ki bu aslında pek çok sporcunun da istediği bir durum.

  Öte yandan bu da bilim dünyasından genelgeler kabul görmüş bir durum değil. İngiliz spor bilimcisi Greg Atkinson’ın bulguları da bu sporcuyu etraftan soyutlayan tünel bakışının aslında bir plasebo olduğu. Atkinson’ın deneylerinde ergometre üzerine çıkartılan sporcular müzik dinleyince gerçekten daha fazla „asılmışlar“. Öte yandan deney sonrasında sporcunun ne kadar zorlandığını ortaya koyan Borg anketlerinin ortaya çıkardığı sporcuların kendilerinin de bayağı zorlandıklarının farkında olmaları. Atkinson bunu kürek mahkûmlarının davulun ritmiyle motive olup, diğer taraftan da yorgunluktan yıkılacak hâle gelmelerine rağmen küreklere asılmalarına benzetiyor.

  Uzun lafın kısası spor esnâsında illâ müzik dinlenecekse dikkat edilecek nokta müziğin özenle, kişiye uygun olarak seçilmesi gerektiği.:in:
   
 2. Nicotine34

  Nicotine34 Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  17 Ocak 2010
  Mesajlar:
  426
  Beğeniler:
  915
  Şehir:
  Kozyatağı / İstanbul
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  İlgiyle okudum, teşekkürler.
   
 3. #3
  emre kızıltan

  emre kızıltan Üye

  Kayıt:
  2 Ocak 2010
  Mesajlar:
  78
  Beğeniler:
  45
  Şehir:
  eskişehir
  Seviye:
  ilginiz için sağolun..
   
 4. halid acar

  halid acar Bisikletkolik

  Kayıt:
  28 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.234
  Beğeniler:
  629
  Şehir:
  KONYA
  Seviye:
  paylaşım için teşekkürler
   
 5. mehmet sevinc

  mehmet sevinc Kıdemli Üye

  Kayıt:
  9 Ocak 2010
  Mesajlar:
  337
  Beğeniler:
  379
  Şehir:
  kayseri
  Seviye:
  Güzel paylaşım teşekkürler...
   
 6. müjdat dede

  müjdat dede Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Eylül 2009
  Mesajlar:
  711
  Beğeniler:
  447
  Şehir:
  İSTANBUL/ÇEKMEKÖY
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  paylaşım için teşekkürler
   
 7. #7
  emre kızıltan

  emre kızıltan Üye

  Kayıt:
  2 Ocak 2010
  Mesajlar:
  78
  Beğeniler:
  45
  Şehir:
  eskişehir
  Seviye:
  ilginiz için sağolun..
   
 8. BULUT ÇELİK

  BULUT ÇELİK Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  29 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  460
  Beğeniler:
  181
  Şehir:
  istanbul AVCILAR
  Seviye:
  çok güzel bir yazı keyifle okudum performansı arttırdığı doğru!!
   
 9. semih59

  semih59 Forum Bağımlısı

  Yaş:
  58
  Kayıt:
  26 Mart 2007
  Mesajlar:
  782
  Beğeniler:
  996
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Semih Saygın
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Eğer bisikletinizle trafikte seyir ederken müzik dinliyor iseniz bir an olurki dalarsınız veya daha önce yaşadığınız bir şey gözünüzün önüne gelebilir bu arada direksiyonunuz zayıf ise yolda sağa sola kaymalar olur bu arada arkanızdan gelen araç korna çalar duymazsınız o an allah korusun her şey olabilir.Bence trafiksiz bir alanda müzik dinlenir ise iyi olur derim.Ama yok arkadaş ben her yerde dinlerim derseniz Her an başınız ağrıyabilir bol pedallar.
   
 10. Güvenç Terzierol

  Güvenç Terzierol Bisikletkolik

  Kayıt:
  18 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.224
  Beğeniler:
  299
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  eğerki yanlış anlamadıysam daha çok tempo arttıracak slowdan çok mutlu olduğumuzda veya gazlanmış heyecanlanmış anlarımızda dinlediğimiz bizi daha da gaza getiren şarkılar tercih edilmeli....

  o zaman ben bir rock müzik dinleyicisi olarak trafik gibi risk oranın yüksek olan değilde arazi sürüşü yaparken trafiğin olmadığı bir ortamda binenler için bir iki benim dinlediğim müzikleri önermek isterim..

  guns'n roses özellikle perfect crime ve shotgun bunlar benim olmazsa olmazlarım salonda spor yaparken bile acayip gazlandırır..

  metallica judas kiss ve yüksek tempolu çoğu şarkısı

  steve vai in genel anlamda bütün şarkıları ilk başlarda boğsada sonradan acayip uçuyor:)

  MR.Big baby,it's wild world özellikle ve diğer bir çok parçası
  pink floyd/deep purple

  tavsiye ederim...