Antrenmanda ve sürüş esnasında müzik dinlemek

einstein05

Üye
Tepki
26
İsim
Ahmet yusuf
Bisiklet
Salcano
Nokia MD-11 çok kaliteli ve yüksek ses verebiliyor güzel bir kılıfla gayet kullanışlı olabilir. 3 adet kalem pil ile 50 saat kullanılabiliyor.Tavsiyemdir (20-30 lira arasında uygunda bir fiyatıda var)

Dosyalar

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklete binerken normal kulaklıklarla şarkı dinlerim solunu takmam hırkamın içine atarım fermuarıda cekerim boynuma kadar onceden zaten sarkılarımı sıray koymuşumdur hiç yola çıktıktan sonra şarkı değiştirdiğimi ya da gidona sabit olan telefonumdan hızımı kontrol etmek dışında dalgınlık yaratabilcek bir bakış attıgımı hatırlamıyorum. İlla 3 sn bakmam gereken bişey varsa etragafı süzerim hızımı 15 kmh ye düşürürüm hatta bazen dururum işimi halledip yoluma devam ederim yani mesele sizin dikkatli olup cevreyi iyi okumanızda bitiyor herşey.

Gökhan Ö.

Forum Demirbaşı
Tepki
266
Bisiklet
Focus
Minik, cebe sığabilecek yada bisiklete sabitlenebilecek şekillerde müzik bombaları var. Bende "goldmaster sr 147" modeli var, gayet memnunum. Beni bırakın yanımdakiler bile dinleyebiliyor.

Kulaklar açıkta olduğu için risk de teşkil etmiyor.

Snowblind

Üye
Tepki
69
İsim
Eray Aksoy
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben Sony su geçirmez mp3 çalar kullanıyorum.Gerek spor salonunda çalışırken gerek de bisiklet kullanırken terler ve kulaklıklara zarar veririz.Bu ürün ile bunun önüne geçmiş oluruz.Hatta 2 metre derinliğe kadar tatlı suda dahi kullanabiliyoruz.Beni salonda fazlasıyla memnun etti.Yeni başladığım bisiklet sevdasında da mutlu edeceğinden hiç şüphem yoktur.Kısık ses ile dinlerken çevre seslerini de absorbe etmiyor.

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.303
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dahili bir kulaklık ile dinlediğiniz 45 dk.müzikten sonra bir hafta kulaklıktan müziğe ara vermeniz gerekmekte.Yoksa kalıcı işitme kaybı yaşanabilir.Şehir trafiğinde kendinizin ve diğer tüm taşıtların güvenliği,bisikletçinin imajı(sürücüler hepimizi işitme engelli sanıyor),dikkat,algı,refleks,zamanlama v.b. bir çok sorun da bu meretten kaynaklı...

BurakLEE

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
Burak
Bisiklet
Giant
@Gökhan Ö.

http://images.hepsiburada.net/assets/EE/500/EE_1481712.jpg

baya güzel görülüyor. üstat bağlama aparatında saglam duruyor mu :)

Emre Özhan

Forum Demirbaşı
Tepki
877
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar iş dikkatte bitiyor ben neredeyse sürekli takarım 2 kulagı birden tekini taktıgım zaman daha çok dikkat dagınıklığı yapıyor 2 sini taktıgım zaman dengeli oldugu için yola trafiğe bisiklete çok daha fazla odaklanıyorum.Kulaklık takmadıgım zaman dikkatim daha kolay dağılıyor çevreden gelen farklı sesler dolayısıyla.Kulaklık tercihi çok kritik burada kesinlikle kulakiçi tiye tabir edilen kulaklık kullanmam ses izolasyonu iyi oldugu için ve tam kapattıgı için

bu tipten de var elimde bana göre yolda yürürken bile tehlike çünkü müzik çalmasa dahi hiçbirşey duyulmadıgı gibi kulagın içine garip bir baskı yapıyor
g.png
benim tercihim ise (+süngerli olan)
tai-nghe-mx270aptth.jpg
mp3 çalarıma takarım ses seviyesi %70 civarlarında ben 20 ile giderken şehir içinde arkamdan yaklaşan arabanın lastik sesini bile duyuyorum ayrıca kask aynası var 5 10 sn de bir arkamı kontrol ediyorum
yani kendim için konuşursam kulaklık takmadıgım zaman daha dalgın oluyorum bugune kadar ne kadar dalgınlık nedeni ile tehlike geçirdiysem neredeyse hepsinde kulaklık yoktu bir yerde beni canlı tutuyor diyebilirim grup sürüşlerinde takmıyorum tabi orası ayrı sadece tek oldugum zaman takıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Deniz A

ysnakblt

Daimi Üye
Tepki
208
İsim
Yasin Akbulut
Bisiklet
Orbea
Arkadaslar ben yol bisikletini surerken bile kablosuz kulaklikla muzik dinliyorum ama altin bi kuralim var ( kulakligin sadece sag kulagima takiyorum soldanda yolu dinliyorum bir skinti olmadi 1.5 sene icinde ) ama onermem dikkatiniz dagilabilir

SAHTOMAN

Üye
Tepki
0
İsim
Onur Özdemir
Bisiklet
Ghost
Bence bisiklet sürmek,müzik dinlemeyle beraber hem çok daha keyifli hem de performansa az ya da çok bi şekilde katkı sağlayan bişey.Şahsen ben bisikletimi müziksiz kullandığım zamanlar kendimi tuhaf hissediyorum ; performansım da düşüyo.Ama tabii müziğin sesinin fazla olması hâlinde de hem sağlık düşmanı hem de dikkat dağıtan bişey (yani çevreden gelen/gelecek olan seslere karşı)

Tepki
92
İsim
Umut
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Spor yaparken müzik çok iyidir. Ancak ülkemiz yollarında bisiklet sürerken çift kulaklık ile müzik dinlemek insanın kendi bacağına kurşun sıkması gibi bir şey oluyor.
Vazgeçemeyenler kısık seste, tek kulaklıkla (trafiğin sağında sürdüğümüz için sağ kulakta) belki olabilir.
Bluetooth mini bir speaker alıp, kadroya klips ile bağlayarak da müzikten ve reflekslerinizden mahrum kalmazsınız. Müzik dinlemek istiyorsam bu yöntemi kullanıyorum, tavsiye ederim.

Boagrius

Üye
Tepki
94
Bisiklet
Scott
@imumutkilic
Bisiklette bluetooth speaker makul bir yöntem ama bana otomobilde yüksek sesle müzik dinleyip camı açanları anımsatıyor hocam :)

Tepki
92
İsim
Umut
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Boagrius
çok haklısın, uygun olan rotalara çıktığımda bu yöntemi kullanıyorum. şehir içi pedallayan birisi değilim. :)

EnesKlf07

Daimi Üye
Tepki
532
İsim
Enes Kalfa
Bisiklet
Scott
Tek çıktığım sürüşlerde her zaman çift kulaklık son ses dinlerim müziğimi. Araba kornası vs sesleri artık alıştığımdan mı bilmiyorum duyuyorum o seste bile ve sürekli tedbirli sürüyorum. Grup sürüşlerinde ise sol kulağım da takılı olur sadece. Dinleyenler hangi kulağınız boşta ise peletonunuzu o konuma almanızda fayda var yoksa normal konuşmaları duyamıyorsunuz. Bisiklet ve müzik müthiş bir ikili şahsen bana ekstra bir performans kazandırıyor sürüşlerde. Mp3’ümün şarjı bittiğinde direk eve döndüğümü bilirim hiç zevk alamıyorum sürüşten.

• Beğen
Tepkiler: metin küçük

Emre Özhan

Forum Demirbaşı
Tepki
877
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
trafik içinde yanlızsam çift kulaklık dinlerim.doğaya çıkmışssam tenha köy yolları vb dinlemem.grup sürüşlerinde dinlemem.

zaten son ses açsamda bu tip bir kulaklık (süngerli) tercih ettiğim için araçların lastik seslerini bile duyuyorum.+ kask aynası da olduğu için tehlike yok tam tersi konsantrasyonumu arttırıyor çünkü müzik olmadığı zaman çevrede her yerden bir ses geliyor bu da dikkati çok dağıtıyor.bu kombinasyon yola odaklanmamı kolaylaştırıyor
186191

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
@Recep TOPAL
Beyin o güne kadar ona çoğunlukla ne verdiğimize bakıp öğrendiği için elbette durmamazı istemekte. Çünkü hayatında doğru dürüst fiziksel kapasitesinin üstüne çıkmak gibi bir telaşı yok modern dünyada insanın. Spor bunu yaparak bizi köklerimize bağlamakta ve uyuyan genleri harekete geçirmekte. Beynin sahte yorgunluğu yorgunluk olarak algılamayı kesinceye kadar düzenli spor yaparak sonra bunu sürdürerek sporun önemli faydalarından ömür boyu istifade etmek gerek.

• Beğen
Tepkiler: Muhammet Ağrı
Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba forumdaş dostlarım; herhangi bi sportif aktivite esnasında müzik dinlemek gerçekten motive edici olmasının yanında belli başlı zararlarıda taşıyormu? bu konuyu tartışma ve sizlerinde deneyimlerini paylaşmanızı istedim...

yapılan bazı çalışmaların kısa ve öz cümlelerininden birini alıntı yaparak başlıyorum

In a study conducted by sports science researchers, they found that when women listen to music while running they tend to run further and longer than men do.

yani kadınlarda müzik erkeklere göre daha motive edici sonucu var ortada çok ilginç geldi mesela bu... gerçekten öylemi siz ne düşünüyorsunuz?
When listening to music while running, it naturally focuses the brain away from fatigue and soreness. This in turn allows you to run further without feeling like you need to stop because you are too tired to keep going.

2. sonuçta ilginç geldi... yani spor yaparken ( koşma ,bisiklet sürme vs) motive edici bir müzik size yorgunluğunuzu unutturup dinlemenizi erteleterek faydadan çok zarara dönüştürebilir...

furkanbr

Forum Demirbaşı
Tepki
416
Bisiklet
b'Twin
Bende biraz ters etki ediyor aslinda cok garibime gidiyor trainerda yuksek nabiz araliklarinda antrenman yaparken ozellikle kulaklikla muzik dinledigimde nefes almakta zorlandigimi hissedip cikartma ihtiyaci hissediyorum ve muzigi kapatip gercekten de rahatliyorum , benimle ayni durumu paylasan var mi baska ?

Antrenmanlarimi genellikle sessiz sakin bir sekilde hicbisey acmadan grafikleri izleye izleye yapiyorum sahsen cok daha mutlu oluyorum diyebilirim

ysnakblt

Daimi Üye
Tepki
208
İsim
Yasin Akbulut
Bisiklet
Orbea
Kendimden ornek veriyim genelde yillardir bluetooth kulaklik kullanicisiyim yol bisikleti kullanirken genelde sag taraftan gittigim icin sag kulagimda kulaklik olur sol kulakliga takmam soldan yolu duymak icin bu sekilde 1.5 sene kullandim guzel rahat keyifli eglenceli oluyor ritimle sprint atabiliyorsun . Kulaklik olmayinca bi tuhaf hissediyorum ( veya sarji azalinca , bitince ) ama trafigin kendi sesini dinlemekde guzel tercihe gote degisir kulakligin sesini cok acmiyicaksin ama en onemli nokta o ve ruzgar da bastiriyor daha keyifli hale geliyor muzik arka planda tingit tingir caliyor ruzgar sesi ( uğuuuu ) efsane :harika:

• Hahaha
Tepkiler: Hami Bulut

onur caliskan

Aktif Üye
Tepki
378
İsim
onur çalışkan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben 2. Maddeye pek katılmıyorum açıkçası. Yani müzik yüzünden yorgunluğu komple unutup, sonrasında sakatlıklara yada büyük sıkıntılara sebep olarak koşma yada bisiklete binme pek mantığıma yatmıyor. Yani çok yorulmuşsak zaten ister istemez yavaşlarız yada dururuz, müzik olsa da olmasa da.
Bence müzikle spor yapmanın asıl avantajı, ilk baştaki beynin "dur, çok yoruldun, ne işin var bu soğukta, git tv karşısında otur sıcak sıcak" gibi mesajlarını duymamak. Özellikle sportif aktiviteye başlamak, o konfor alanından çıkmak ve başlayınca da devam etmek için ciddi bir motivasyon gerekebiliyor bazen, müzik dinlemek en azından beynin bu demotivasyon mesajlarını duymamamıza ve yaptığımız spora odaklanmamıza yardımcı oluyor