Spor kanallarında çıkan bisiklet yarışlarında kaç km hızla gidiliyor bişen varmı?

Tepki
6
ya çok merak ediyorum bisiklet yarışlarında kaç km hız yaptıklarını bilen varsa konuyu aydınlata bilirmi?

Scudo

Yücel Demirkılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
278
İsim
Yücel Demirkılıç
Bisiklet
Specialized
Yarışlara ve parkura göre değişiyor siz nasıl bir yarış , kategori ve parkur diyorsunuz acaba?

• Beğen
Tepkiler: alperen şen

yoğurtcu

Forum Demirbaşı
Tepki
247
Bisiklet
Diğer
düz yolda 60-70km hızla gidiyorlardır diye düşünüyorum. pek fazla bilgim yok

Yücel Demirkılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
278
İsim
Yücel Demirkılıç
Bisiklet
Specialized
@alperen şen

Hocam 100-150 km'lik düz bir parkur 44-45 civarı ortalamayla ya da üstünde bitiyor. Düz yolda 60 - 70 km hıza çıkalabilir ama ortalama olarak değil tabiki de :)

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Tour of Turkey de 80-90 civarı olduğunu söylemişti spiker. Ama forumdaki bisikletle max kaç km yaptınız konusu vardı orda mtb ile 70-80 yapanları gördükten sonra benimde kafam karışmıştı :D

Tepki
6
@Emre GÜLEN
youtubede 170 km hıza çıkan bisiklet bile gördüm yokuş aşşağı salıyorlar git gide hızlanıyor hiç pedal çevirmiyor 172 km hızda parçalanıyor buyrun linki izleyin isterseniz
(link) mtb ile 80 basanlarda sanırım dik bir yerden aşşağı yapmışlardır onu

Yücel Demirkılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
278
İsim
Yücel Demirkılıç
Bisiklet
Specialized
80-90 Civarı hızlar çok abartılacak hızlar değil ( en azından o tarz profesyoneller için ) Rampa asagı o hız rahat yapılabiliniyor . Ben pek hız meraklısı değilim ama 110-120 km hızı çok gördüm rampa asagı tabi.. Kamyon arkası 90-100 yapılabiliniyor rahatlıkla ama pek akıllı işi değil :)

• Beğen
Tepkiler: alperen şen

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
O video forumda sayısız paylaşıldı.Sorunuzun yanıtına gelince:Düz etaplarda pelaton(toplu grup) 45 ortalamanın altına düşmez.Kaçan gruplarda ilk kaçış km'lerinde bu ortalama 50-55 km/s hızlara ulaşır.Bu bisikletçiler bizlerin 10-15 km/s hızla çıktığımız rampaları 30 km/s hızla çıkar,inişlerde +100 km/s hızlara ulaşırlar.Düz Sprint finishlerinde son 200 m'de 70 km/s hızlara ulaşabilirler.

Geçen yıl fransa bisiklet turu bireysel zamana karşı'da ortalama 53 km/s'e kadar çıktı.

Bunlar çok yüksek ortalamalardır.180 km'lik bir etabı 4 saatte bitirebilirler.Amatörler için 180 km 7-8 saat(20-25 km/s),yüksek performanslı üst düzey amatörler için bile 6 saat sürer (Ortalama 30 km/s)
Forumda ya da diğer mecralarda inanılmaz hızlara çıkanlar var (!) bunların çoğunun hayali olduğunu düşünüyorum.Ayrıca sözkonusu hızlarda devamlılık önemli.Yani bu sürdürülebilir olmalı.

Not:Türk dilinde,bir konuya açıklık getirmek için kurulacak cümleler için iki nokta üst üste işareti konulur.Ben de öyle yaptım ancak cümle "D" harfiyle başladığından,pişkin pişkin sırıtan bir figür oluşmuş.Sanal dünya böyle işte,yazının ciddiyetini alıp götürmüş;yapacak bir şey yok.

Tepki
6
@Semih Aydınlıoğlu
semih bey bunlar ufak ayrıntılar önemli olan ne dediğimi anlamanız ama sağolun yinede :)

Yücel Demirkılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
278
İsim
Yücel Demirkılıç
Bisiklet
Specialized
@Mehmet Harman

Katılıyorum :) Öyle yorumlar var ki ses hızını kırmışlar dersin :D

• Beğen
Tepkiler: Mehmet H.
Tepki
1.359
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Derya abi çok güzel açıklamışsın "D" harfinin arasına bir boşluk atarsın düzelir sanırım :)

Abi harfi küçük yazarsan düzelecektir.
Selamlar..

Tepki
6
(link) 94 km hıza ulaşıyor gerçektende mükemmel bn count 8 aldım decatlhondan gece 47.2 yapabilmiştim düz yolda ama kronometre geç veriyordu hızı diye geri verdim hızımı merak ediyorum ama kronometredende soğudum açıkçası

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu seksenler doksanlar bisiklet dünyasında efsanelerdir. Bisikletin motoru yoksa fizik kanunlarına göre bu hızlara çıkabilmenin yöntemi bellidir. Eğimsiz bir yolda rüzgar etkisi olmaksızın birkaç saniye korunacak hızlardır. 2013 yılında 254 km lik paris-roubaix yarışında cancellera 44 km gibi rekor bir ortalama ile yarışı bitirmişti. Bu hız yarış yapılan güzergahın özelliğine bakarak mükemmel bir derece sayılır. Çünkü yarışın bir çok sektörü arnavut kaldırımlı yollarda koşulmaktaydı. Arada pist yarışlarına bakarım. Bir örneğini şurdan (link) izleyeceğiniz yarış 60 km ortalama ile tamamlanıyor. Tamamıyla steril koşullarda yapılan bu yarışlardaki ortalamalar bence herhangibir etki ile yönlendirilmeyen bisiklet yarışları için bir çıta oluşturuyor.