Spin - Bike İle Antrenman

Ali K.

Üye
Tepki
4
Ben spin bike almayı düşünüyorum eğer alırsam trainerin verdiği performansı verirmi zorluk kademesi olarak yetersiz kalırmı yoksa trainerin verdiği sertliği verirmi antreman yapmak için bisiklet + trainer almak yerine spin bike almak daha mantıklı geldi bana siz ne dersiniz antreman için yeterlimidir spin bike yoksa illa bisiklet + trainermi almalıyım?

Scudo

Uğur Ece

Daimi Üye
Tepki
30
Bisiklet
Kron
performans olarak birbirlerine yakındırlar, ikisinden de pişman olmazsın. ancak;

1) spin bike ın vücut pozisyonu mtb bisikletten farklıdır, yol bisikleti pozisyonunda kullanırsın spin bike ı. iyice eğilerek yani. trainer daysa zaten yeni alıcağın bisikletini üstüne oturtup sürüceksin, daha kolay alışırsın gibi geliyor.

2) trainer daha doğaldır. bir kere başka birşeyin üstüne değil kendi bisikletine binip sürüceksin. dışarıda bisiklet kullanımına daha çok benzeyen spin bike değil trainer dır. (dışarıdaki gerçek sürüşe en çok benzeyense roller lar, onlara da bir bak, ancak çok ses çıkarıyorlar )

3) trainer kullanıldıktan sonra katlanıp bir köşeye kaldırılabilir. spin bike ta ise böyle bir imkanın yok. çok büyük ve çok ağırlar (sadece çelik disk 20 kg, toplam da 30-35 kg). ayrıca senin bisikletin yok yakın zamanda ya da ileride illa ki bir tane alıcaksın bisiklet. bisiklet olunca da evin büyük mü değil mi bilmiyorum tabi ki ancak evde hem bisiklet olucak hem de eğer spin bike alırsan spin bike olucak. çok fazla yerin işgal olması demek bu evde.

4) sessizlik olarak spin bike önde. mekanik bir sistem ve gayet sessizler. trainer daysa sessizlik şöyle. iyi bir trainer (tacx veya elite marka) değil de başka bir marka alır ve üstüne mtb tekeri bir bisiklet koyarsan, onu kullanamazsın. konu komşuyu geçtim sen bile rahatsız olursun sesten. ama o 2 markadan birinin doğru türdeki (3 tip trainer var, rüzgar türbinli, manyetik rezistanslı ve hidrolik rezistanslı. ilki en ucuzu, en dandik tür ve en çok ses çıkaranı, sonuncusu en pahalısı, en rahatı, en verimli ve en sessiz olanı. manyetik de ikisinin ortasında kalıyor işte. senin alman gereken paran varsa hidrolik, yoksa da manyetik. fanlı modellerden uzak dur.) trainer ını alıp da yol tekerli bir bisikletle kullanırsan ya da direk ev içi antrenmanlar için özel lastikler var (continental home trainer, tacx trainer tyre vs.. vittoria, michelin gibi markaların da var bu tip lastikleri) onlardan alıp da kullanırsan sesi baya bi azaltırsın. bir de altına mat serersen gerçekten ses sorununu çözersin çok büyük oranda. ancak hiçbir zaman spin bike ın sessizliğine yaklaşabilceğini düşünmüyorum. youtube da videolar var izle trainerların.

5) spin bike daha akıcıdır. belli bir kadansta uzun süre rahatça sürebilirsin. aynı şey trainer için geçerli değil. lastiğin değdiği ve döndürdüğü kısmın direnci fazla, çevirmeyi bıraktığın anda teker çok hızlı yavaşlayıp duruyor. spin bike ta böyle bişey yok, istediğin tempoya çıkana kadar güç sarfedersin, sonrası dediğim gibi kaymak gibi gider yarım saat belki 1 saat 2 saat boyunca, orası senin sıkılmadan ne kadar antrenman yapacağına bağlı. trainer daysa o direnci kırmak için sürekli efor sarfetmek zorundasın. ha sen zaten efor istiyorsun, o yüzden bu bir eksi değil trainer için senin açından.

6) bana göre her türlü bir bisiklet alıcaksın bir süre sonra, bu yüzden fiyat olarak direk trainer ın içine bisikleti dahil etmiyorum. trainer lar 500-750 lira civarında türkiyede. tabi bunlar manyetik olanlar. 250ye de var trainer, ama fanlı modeller, onlardan uzak dur. (hidrolik trainer lar sa direk 1000in üsütünde başlıyor ) bir de şu tarz bişey var; yurtdışından almak trainer ı. eğer yurtdışında tanıdığın varsa yakın zamanda türkiye'ye gelicek olan, gayet uyguna getirir sana. tacx in t1830 diye bi seti var (trainer, tekerlek tutucu, mat ve bir adet dvd) şu sitede çok uygun oluyo; (link) . türkiye'de sadece trainer ı 600e alıcakken burda içinde matı tekerlek tutucusuyla beraber 190 euro (430 liraya tekabül ediyor), avrupadaki her ülkeye de kargo yapıyorlar. ama yoksa tanıdığın sen kendin alma kredi kartıya siteden çünkü yurtdışından alışverişlerde 75 euro üzerine yüzde 18 vergi ilavesi var (430 tl + %18 yani) o zaman da bi anlamı kalmıyor burdaki fiyatla aynı oluyor. yani ancak yurtdışından gelicek bir tanıdığın varsa uygun dediğim gibi. spin bike sa çok daha pahalı, sıfırı 1000den başlıyo 2000e kadar yolu var. ha 2.el alırım sorun değil dersen sahibinden'de uygun ilanlar var temiz, 270e bi ilan var, 350ye bi ilan var mesela. ondan sonra da yavaş yavaş artıyor.

yazdıklarımı özetlersem;

performans = eşitler
doğallık = trainer
hacim = trainer
ses = spin bike
akıcılık = spin bike

fiyat = trainer

performans olarak ikisi de birbirine yakın, diğer kriterlerdeyse 2ye 2 eşitler. ancak fiyatlarıyla beraber değerlendiğinde, trainer önde. kararını ver ve al yazdıklarıma göre. hayırlı olsun bol pedallamalar.

Ali K.

Üye
Tepki
4
elinize sağlık verdiğiniz bilgiler çok faydalı oldu ama benim dediğim bir diğer soruda spin bike alırsam son sertlik ayarındayken bile pedal boşa dönermi yoksa aynı normal bisiklet ve trainer gibi istediğim zaman düz yolda istediğim zamanda yokuş çıkar gibi kullanabilirmiyim bazı spin bike videolarını izledim pedal boşa dönüyor bende ondan korkuyorum alırım son sertlikde bile pedal boşa döner verimli bir antreman olmaz.Birde bunların balatasını nerden temin ediceğiz eridiği zaman

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Ali K.
Pedalin sertligini o kadar sert ayarlayabilirsin ki, üzerinde ziplasan döndüremezsin.:):)

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Ali K.

Ayrica balatalar(!) (frenler) öyle kolay eskimez. Ben 8 senedir kullaniyorum. Sadece düzenli yaglamak lazim, silikonlu fis fisla. Ama eger eskirse böyle siteler var. (link)
"Indoor cycling spare parts" seklinde ararsan, mutlaka daha cok bulursun.

Ali K.

Üye
Tepki
4
@ihtiyar

Teşekür ederim.Önerebileceğiniz spin bike varmı 500-1500 tl bütçe ile? ben araştırdım internetten ama yanlış bişey almak istemiyorum pişman olmıyayım bilen birinin tavsiyesi daha iyi olur.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Bendeki (link) andırıyor.
İzmir' de de yetkili satıcı İnterspor' muş. (Tel: 0232 347 91 61 - 0232 347 13 73 Adres: 274/8 SOK. NO:2/A MANAVKUYU/BAYRAKLI İZMİR)
Mutlaka bunu alın demiyorum. İnternette o kadar (link) var ki. Fakat göreceli olarak özel kullanıcı sayısı az olduğu için, bisiklet gibi onu al bunu al demek çok güç. En iyi deneyimi olan, spor merkezlerinde gurup antrenmanı yapılan yerlere sormak. Onlar hem çok düzenli ve çok sık kullanıp, düzenli bakım yaptıkları için daha iyi bilirler. İzmir de mutlaka birden fazla böyle yerler vardır sanırım.:)
Gidon kısmı aşağıdaki resimdekine benzer şekilde olursa,iyi olur. Yükseltildikçe seleden uzaklığı artar, kadronun büyümesi gibi.
http://www.turanspor.com.tr/site/images/Kettler%20Racer%20GT%20Spin%20Bike.jpg
Aşagıdaki resimdeki gibi, ön tarafta küçük tekerlekler olursa taşıması kolay olur.
http://images-en.busytrade.com/104142700/spin-bike-HP-SP0709-.jpg
Şu model bence çok uygun. Türkiye' de benzerini bulmanız lazım.
http://69.49.251.113/treadmill-equipment-images/spin-bike-W3088F.jpg

Ali K.

Üye
Tepki
4
@ihtiyar

biraz araştırdım ve bütçeyi zorlıyarak bunu (link) almaya karar verdim bu iyimidir sizce biraz pahalı ama bayağı özelliği var.Birde diske manyetik kuvvet uygulayarak sürtünme olmadan direnç yaratıldığı yazıyor bu nasıl oluyor disk ve frenler eskimeden direnç uygular böylelikle ama nasıl bir sistem olduğunu anlamadım bir bilginiz varmı?

• Beğen
Tepkiler: Ersin savaş

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Ali K.
Çok güzel bir alet. Ancak şimdiye kadar üzerine yazıştıklarımız gibi ataleti yüksek bir volanı yok. Yani "spin bike"tan öte, trainer hissi verecektir bence. Pedal çevirmeyi bırakınca hemen duracağını sanıyorum.

Ali K.

Üye
Tepki
4
@ihtiyar

O sistemin mıknatısla nasıl direnç uyguladığını anlamadım.Tekerin aliminyum olduğu yazıyor,mıknatısda aliminyuma etki etmiyor onda nasıl bir sistem varda mıknatıs tekere direnç uyguluyor?

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Ali K.
Tekerin alüminyum olduğunu nerede okuduğunuzu bilmiyorum. Sistem olarak alüminyum diske yerleştirilmiş manyetik plakalar şeklinde bir rotordur. Gerektiği şekilde manyetik alanın kuvveti değiştiriliyordur. Spin bike tan farklı avara çarklıdır.(avare çark= dilimize fransızcada girme roue-libre kelimesinin bozularak ruble haline gelmiş, bir yöne boş dönen manasına)

Tepki
0
@ihtiyar
Bende buna benzer bir sistem yapacağımda mıknatısı direk demir bir diskin 2 uç kenarına koysak direnç uygularmı?.Bunun gibi mıknatısla diske direnç uygulayan bir sistemi nasıl yapabilirim.Mıknatısların çekim gücü az olduğu için volan boşa dönmezmi? burda ne tür mıknatıs kullanmış olabilirler ? birde kullanılan demir volan ilerde mıknatıslık özelliği kazanınca sorun çıkartırmı? volan ı demir yerine mıknatısdan yapsak daha güçlü bir sistemmi olur?

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Osman Dogan
Eletrik motorlari, jeneratörler, dinamolar,...... konusunda teknik bilginiz veya yeterli fizik bilginiz varsa yapabilirsiniz. Bu konulari burada anlatmak cok uzun sürer.

Tepki
0
@ihtiyar
Anladım.Birşey daha soracağım spin bike'larda fixed dişlimi kullanılıyor?

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Osman Dogan

Bir kaç istisna dışında (yukarıdaki örnekte olduğu gibi) evet, sabit dişli kullanılıyor.

Tepki
0
@ihtiyar

Antreman yapmak için hangisi daha uygundur,yani fixed dişlide teker pedalıda ittirdiği için boşa pedal basıyormuş gibi olur.Fixed dişlide pedala daha kolay basılmazmı teker pedalıda ittirdiği için?

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Osman Dogan
Birbirinden farkli antrenman sekilleri. Sabit disli, ayni zamanda düzenli tempoda pedal cevirme egitimine yardimci olan, daha cok velodromda, veya daha dogrusu fixie hissini veren bir antrenman tarzi. Hem agir volan koyup ta sonra avara carkla baglamanin pek fazla bir esprisi yok. Ancak yukaridaki örnekteki gibi cok kaliteli olup, yol bisikleti hissiyatini veren( degisken direncli hafif tekerlek, bu yüzden volan demek yanlis) öne arkaya yatip kalkan, verilen programa göre ve sürate göre mukavemeti simüle edebilen bir alet mutlaka gercege daha uygun bir antrenman aletidir. Volanin amaci bisiklet ve bisikletcinin toplam ataletini simüle etmek icin kullanildigi icin kiyaslanamaz.
Kolaylik konusunda da bir kiyaslama yapmak bu yüzden yanlistir.

• Beğen
Tepkiler: Bilal Demir
Tepki
0
@ihtiyar
Peki birde normal sürtünme frenli olanlar iyi bir direnç oluşturabiliyor fakat mıknatısla manyetik etki yaratarak oluşturanlarda teker çok kolay döner mıknatısın etkisi çok az ve sınırlı sonuçta mıknatısda sürtünmeli fren gibi etki edermi ?

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Osman Dogan
Evet. En dik yokuslar, en büyük vitesler gibi olabilir.

nhtpkl

Daimi Üye
Tepki
461
İsim
Nihat
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
arkadaşlar spin bike ile kendimizi geliştirmemiz mümkün müdür ? trainer düşünmüyorum sök tak ile uğraşmak istemiyorum yer sıkıntım da yok. Fakat zaman sıkıntım var örneğin gece yarısı çıkıp emniyetsiz olan şehirler arası yolda 50 km süremeyeceğim için , yokuş çıkılacak ormanlık arazi yollara giremeyeceğim için (güvenlik sebebiyle) , ya da yazın sıcağında ve kışın karlı havalarda çok fazla sürüş yapamayacağım için bunu düşündüm, sonuçta haftaiçi saatler hep çalışmakla geçiyor hafta sonları da grup sürüşlerimiz oluyor (genelde 50km üstü duruma göre 100+) fakat bu gelişimde yeterli olmuyor sonuçta ailemize de zaman ayırmak gerekiyor ve hem cumartesi hem pazar iki günü de bisiklete ayıramıyorum kısacası bu açığı kapatıp kendimi yol bisikletinde geliştirmek istiyorum bu konu da tavsiyeleriniz olursa seve seve dinlerim

1- yol bisikleti gibi yokuş hazzı verir mi
2- kadans antrenmanı yapmaya elverişli mi

kısacası nefes , kadans ve hız konularında artış sağlar mı kondisyonumuza ?

karasızlık içerisindeyim.