Specialized vs. Trek (alüminyum yol bisikleti) öneri

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
Merhaba arkadaşlar bir yol bisikleti alarak yol bisikleti kullanmak istiyorum.
Trek yada Specialized markalarının bende çok özel bir algısı var.(Belki tamamen yanlış bir algıdır.)
Mümkünse minimum tiagra yada 105 setli ve bu da mümkünse 5.000TL'nin altında :).
Bu iki markadan model önerirseniz sevinirim.
Bu arada her iki markanın da yurt dışında 2016'larının satılmakta olduğunu sanıyorum ama türkiyede sanırım 2015'leri sayılı ama model yılı çok önemli değil. Dediğim üzere konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.
Bisikleti Mayıstan önce alacağım öncesinde çok acelem yok ( bunu stokta olması olmaması açısından söylüyorum.) Yani şu model var ama stokta yok gibi bir sorun olmaz alabileceğim yere ücretin bir kısmını ödeyerek 5-6 ay gelmesini bekleyebilirim.
Yardımlarınızı bekliyorum.
Sevgilerimle...

• Beğen
Tepkiler: Saim Deveci
Scudo

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
4000 lira'ya alacağınız Trek zaten alü olacak ne yazık ki ve sora donanımı olacak.Trek türkiye yazdığınız zaman görürsünüz 4300 gibi bir fiyatı vardı en son.Benim bu dediğim 2015 model için geçerli sıfır bisiklet.Specialized'de ise Allez Elite C2 var Tiagra donanımlı.Aktif Pedal'ın sitesinden görebilirsiniz ancak 2014 model.Nakit alımlarda biraz daha yardımcı oluyor aktif pedal(Kendilerine ayar olurum yine de) Ben şahsen Allez Elite'yi tercih ederdim.3 adet kadro boyu kalmıs.Uyuyorsa eğer kesinlikle bir bakın derim.

• Beğen
Tepkiler: eren konu ve Berke

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Trek-Specialized-Cannondale gibi markalar kadro olarak normal markalara göre bir tık daha önde diyebiliriz. Ancak iş Türkiye'ye gelince saçma sapan fiyatlara satılıyorlar ve maalesef çok fazla ilgi göremiyorlar. ( göremiyorlar derken hobi-normal kullanıcı için )

5.000 liraya karbon ve 105-Ultegra karışık bir bisiklet bulursanız gayet yeterli olacaktır sizin için.

Aklımdakileri söylemem gerekirse ;

(link) ( Gayet hoş renkleri var. 105 5800 kullanılmış. 2014-2015 Ultegra ile hemen hemen eş değerdir. )

(link) ( Bu da keza gayet hoş benimde bisikletimin markasıdır bu arada. KTM'ye göre belki birazcık-azıcık kadrosu daha kaliteli olabilir )

(link) ( Kampanya var sanırım fiyatı gayet iyi geldi :) Rahatlıkla alınabilir . )

İşte dediğim gibi alacağınız bisiklet mutlaka karbon ve en az 105 setli bir bisiklet olsun. Bu markalar arasında pek de çok fazla bir fark yok aslında. Sadece kadro olarak Trek-Spec-Canno. çok az önde olabilir. Bence renkleri hoşunuza giden ve dediğim kriterlere uygun bisikletlere bakın derim :)

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba, 5000 TL'nin altında 105 setli Specialized veya Trek marka sıfır bisiklet bulmanız mümkün değil ama Tiagra sistemli modellerden bulabilirsiniz.
Mesela Specialized'da şu model var: (link)
Bana kalırsa 5000 liraya diğer yabancı markalarda daha iyi donanımlı bisikletler bulunabilir. Trek ve Specialized Türkiye'nin en pahalı iki markası.

• Beğen
Tepkiler: eren konu

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
@Uptown Cyclist
yorum için teşekkürler ben zaten başlıkta da yazdığım gibi aluminyum olmasını istiyorum ilk yol bisikleti tecrübem olacağı için.
söylediğiniz gibi Trek'te istediğim kriterde bir model yok gibi specialized olarak türkiye modellerde secteur veya allez var sanırım onlarda da 105 yok sanırım.

@Tolga Çelebi
Tolga Bey spec ve trekteki sele borusu gidon gibi bilimum aksesuarların ritchey yerine kendi özel ürünleri olan specialized ve bontrager olması sebebiyle bu iki marka bende diğerlerinin bir tık önüne geçiyor.
gönderdiğiniz tarmac aslında çok güzel bir bisiklete benziyor. Tam istediğim özelliklerde fakat bugün aktif pedal ile yaptığım görüşmede ilk yol bisikleti olacağı için karbonu kesinlikle seçmememi önerdiler hatta mümkünse direkt olarak secteur almamın doğru tercih olacağını söylediler.
diğer gönderdiğiniz bisikletlerde gerçekten çok güzel görünüyorlar ama söylediğim üzere bu iki markadan olursa daha içime sinen bir yatırım olacak.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@eren konu

Bu fikre nereden ulaştınız acaba? Ritchey ürünleri de oldukça kaliteli ürünlerdir bence bisiklet alırken bakacağınız ilk kriter bu olmamalı.

• Beğen

Alper Arslantürk

Aktif Üye
Tepki
415
Bisiklet
Canyon
İlla Specialized ya da Trek tercih edilecekse düşük setli bir bisiklet alınabilir ve daha sonra set yükseltmesi yapabilirsiniz.Ama yukarıda Tolga beyin mesajını dikkate alın bence.

• Beğen

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Bence 2016'ları bekleyin. Tiagra setli olarak Allez Elite:
(link)

105 setli olarak da Allez Comp:
(link)

Türkiye fiyatları henüz belli olmasa da Allez Elite'in fiyatı 5000, Comp'unki ise 6000 Lira civarı olacaktır diye tahmin ediyorum. Aktifpedal mağazaları ile iletişime geçerek bu modelleri getirip getirmeyeceklerini öğrenebilirsiniz. Normalde getirmeyecek olsalar bile ücretinin bir bölümünü önceden ödeyip 1-2 ay beklemeyi kabul ederseniz sizin için getirebilirler.

Beklemek istemezseniz de şu var:
(link)

• Beğen

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
Ben olsam 5000 liraya 2. el bakardım ultegralı 2. Eller düşüyo bazen sahibindene , foruma ....

• Beğen

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
@Berke
beni yanlış anladınız o ürünlerin kalitesini biliyorum zaman zaman tek bir parçalarının bisiklet fiyatında olduğunu sadece tamamının tek kalem olması daha orjinal hissettiriyor.

@Alper Arslantürk
Set yükseltmesi gibi hem garanti dışı olabilecek hemde bisikletin mühendisliğine aykırı bir modifikasyon düşünmüyorum.

@Murat B.
Murat Bey aktif pedal ile görüştüm 2016 modellerin ne zaman geleceği hakkında her hangi bir yorum yapmadılar hatta :) ellerindeki bisikletler bitmeden gelmeyeceğini söylediler oldukça kaba bir uslupla.
4 aralıkta mağazalarına geleceğimi(istanbula) ücretin yarısına kadarını ödeyip geri kalan yarısı için mayısa kadar bekleyebileceğimi söyledim. Böyle bir alış verişin olabileceğini fakat onların getirecekleri bir model üzerinden bu işin olabileceğini söylediler.
Allez yerine de Secteur modelinin benim için daha iyi olacağını belirttiler. Titreşim önleyiciden kaynaklı.

@Ulaş Çavuşoğlu
Sıfırla ikinci el arasında öyle aman aman bir fark olmuyor hatta faturasının kdv'sini kullanacağımı düşünürsek sıfır benim için daha avantajlı.

• Beğen
Tepkiler: Berke

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
Arkadaşlar mevcut türkiyedeki modellerden seçim yapmak gerekirse 58 kadro bana olan
(link)
(link)

kadro rengi olarak ve model olarak aşağıdaki daha güzel ama bana göre kadrosu yok
(link)

aşağıdaki modelde tr'deki en iyi allez fakat kadro rengi güzel değil.
(link)

Eğer trden almak gerekirse bu dört modelden ilk model ile son model arasındayım.
ilk modelin avantajı titreşim alan özelliklerdeki kadro yapısı ve kötü donanımı(garantisi dolduktan sonra yapılabiliyorsa 105 yapılabilir.)bir de bagaj deliklerinin olması.

son modelin avantajı ise sanırım kadro yapısı daha kaliteli dez avantajı ise daha iyi donanımı(yani 105 kalitesine yakın dolayısıyla değiştirmeye değmez ama yeterli değil)

özetle arkadaşlar 1. modele içim ısındı ama donanımı çok kötü değişmez değişirse bisikletin mühendisliğine aykırı olur ve ağır derseniz vazgeçer 2016ları beklerim kaldı ki onların da esasen kadro renkleri hoşuma gitmiyor ama yine de siz ne derseniz o.

vercenik

Üye
Tepki
37
İsim
Ibrahim Y.
Benim bildiğim Secteur üretimden kalktı, o yüzden 2016 modelinin gelmesi mümkün değil.
Ben olsam Trek Emonda ALR'lerin peşine düşerdim.

• Beğen

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
@vercenik
hakısınız 2016 secteur yok 2016 yı allezler için bekleyeceğim eğer secteur almamam yönünde olursa genel kanı.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
2016 Allez Sport'un şöyle bir rengi de var:

https://www.bikesociety.com.au/wp-content/uploads/2015/08/2016-Allez-E5-Sport-1399.jpg
Ancak kadro olarak da, donanım olarak da indirimdeki 2014 Allez Comp'tan düşük seviyede.

volkan Öz

Forum Demirbaşı
Tepki
586
Bisiklet
Specialized
@Murat B.

slm.allez comp smartweld 2014 için görüşlerini alabilirmiyim.Set olarak değil.Bu paraya gerçekten değer mi? smartweld teknolojisi sadece hafifllikmi yoksa diğer allez lere göre ergonomiye sürüşe bir katkısı varmı? 2014 model olması dezavantajmıdır?.Birde axis jant ları dt swiss mi üretiyor.Sence kalitesi hangi jant setiyle kıyaslanabilir.
Sağol...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Allez ve Secteur Türkiyi'ye gelen modelleri br-iki model dışında donanım olarak bana mantıksız geliyor. 105 setli Secteur yok mesela. Yurtdışı ile Türkiye satışları çok farklı renk ve donanım olarak. Sigmasport 'da Allez Comp yada Smartwell kadro satışı varken bizde yok. Aktif Pedal'ı bu satış mantığı yüzünden beğenmiyorum.

Zafer KAPLAN

Daimi Üye
Tepki
239
Bisiklet
Focus
(link)

Gayet ideal bir bisiklet gibi göründü sizin için, ihtiyaç ve taleplerinize göre, düşünün derim ben.
Caad kadrolarını araştırırsanız zaten neden tavsiye ettiğimi anlarsınız.

• Beğen

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@volkan Öz
Bence 2014 Allez Comp, indirimli fiyatını fazlasıyla hakeden bir bisiklet. Pek çok insan, bisikletleri grupsetlerine bakarak karşılaştırmak gibi bir hata yapıyor, oysa en önemlisi bisikletin kadrosu sonra da tekerleri. Grupset ve gidon, sele gibi tamamlayıcı parçalar çok daha önemsiz.

Ben iki seneyi aşkın bir süredir 2013 model, smartweld olmayan Allez Comp kullanıyorum. Smartweld'in temel faydası daha hafif olması, ayrıca kaynak izlerinin görünmemesi kadroyu estetik olarak daha çekici yapıyor. Jantları DT Swiss yapıyor ancak çok yüksek performanslı jantlar değiller; Axis 1.0'ların set ağırlığı 2 kilo civarı.

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Tekrar söylüyorum 5.000 lira gibi rakamlara çıkınca Allez,Culebro,Caad gibi seriler denklem dışı kalmalı. Tamam Allez,Caad serilerinin alüminyum kadroları üst düzey ama bir karbon kadar rijit değildir. İlla alüminyum diyorsanız GIANT PROPEL,CAAD 12 ( 2016 ) arasında seçim yapmanızı öneriyorum.

• Beğen
Tepkiler: Onur Ali İmren