Spd pedaldan korkmak

invictustr

Daimi Üye
Tepki
95
Bisiklet
Bianchi
arkadaşlar bugün spd pedal sistemine geçtim iyi hoş kullanıyorum 2 defa çimlerin üzerine tatlı bi düşüş yaptım :) fakat yola çıkmaya korkuyorum biraz açıkçası sanki pedaldan ayağımı çıkartamayacağım ve düşüp arabanın birinin beni ezmesi geliyor aklıma hep.Bunu nasıl yenebilirim sizde de oldumu böyle bi his :(

• Beğen
Tepkiler: hakan64 ve SerkanH
Scudo

erkan_harman

Daimi Üye
Tepki
177
İsim
Erkan Harman
Bisiklet
Salcano
valla bende yeni sayilirim ilk baslarda benim de korkum vardi ama takmasida cikarmasida kolay bi zaman sonra alisiyorsun pedallar kolay girip ciksin diye azcik gevsetebilirsin sonra ayarlarsin kendine guvendikce simdi ben spdsiz bisiklete binecegimi sanmam cok fark varmis

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Zamanla alışmakla birlikte,
Çıkartırken çok sert çıkartıyorsanız, alyan vidalardan EKSİ konumuna doğru getirerek ayağınızın daha rahat çıkmasını sağlıyabilirsiniz.
Bilmeyen arkadaşlarada bilgi olsun.

invictustr

Daimi Üye
Tepki
95
Bisiklet
Bianchi
@erkan_harman

takma çıkarmada sorun yok hocam zaten sadece panik halinde yada ani duruşlarda çıkarmada sıkıntı yaşarım diye korkuyorum gevşekte zaten şuanda :agla:

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Eskiye oranla daha temkinli sür alışana kadar ve unutma ayağının takılı olduğunu, kendine sürekli bunu hatırlat, unuttuğun zaman düşüyosundur. Belli bir süre sonra otomatikleşiyor zaten.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
Kullan korkma kardeşim sert ayarını duşur soft kullan biraz, sonra alışınca tekrardan ayarlarsın sertlik derecesini

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
Eren korkun gayet normal.İnsan baslarda kendısını hapsedılmıs gıbı hıssedıyor.Bunu da denedıkce performansına yaptıgı etkı ıle unutuyorsun.SPD Kullanan kısılerın dıkkat etmesı gereken yerler vırajlar ve yollar.Bunun dısında pekte sorun olmuyor.Vırajları hızlı almaya kalkarsan ve yerlerde ıslaksa benım gıbı dusup bısıklet altından gıttıgınde pedalın tekı cıkmazsa o zaman sorun oluyor. Bır de lambalarda ve yolda genelde duracagımız zaman ya da araç sıkıştırdıgı zaman ya alıstıgın pedalı cıkartıyorsun ya da yan yatıyorsun.Velhasıl Herkese SPD lı gunler dılerım :)

Egemen Tunc

Daimi Üye
Tepki
121
Bisiklet
Kron
Yavaş hızlarda giderken 10 15 saniye aralıklarla tak çıkar yap ki spd olduğunu unutmayasın zaten 1 ay kadar süre sonra alışacaksın :)

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
Şunu unutmayın, eğer normal sürüşünüzde pedal ayağınızdan çıkmıyorsa vidayı daha fazla sıkmanız gerekmez. Yani sertliğin fazla olmasının herhangi bir faydası yok.
Özellikle yolda biniyorsanız, arazide hoplayıp zıplamıyorsanız olabilecek en yumuşak ayar işinizi görecektir, fazlasından da herhangi bir fayda sağlamayacaksınız.
Ayarı yumuşak tutunca zaten panik halinde can havli ile o ayak çıkıyor ne yaparsanız yapın. Bir süre sonra (bende 2-3 saat kadar sürdü bu süre) zaten doğal oluyor çıkartma hareketi, risk kalmıyor.

Latif Ç.

Aktif Üye
Tepki
130
Bisiklet
Specialized
En yumuşak ayarında (kal e de bağlı ben spd-sl kullanıyorum) zaten yeterli oluyor. Ani bir şey olduğunda ayağını uzatma refleksinle otomatik çıkıyor zaten, sert ayarda topuk hareketini önceden düşünmen gerekiyor.

Mert Ahmet

Daimi Üye
Tepki
293
şehir içinde solu takma :D ben öyle yapıyorum tersini basıyorum solu ama sağ bacak ta bu sefer alıp başını gidiyor kas olarak :D

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube
Bisikletleyken düşersiniz, birkaç kez düşüncede nasıl düşülceğini öneriz, sonradan düşmekten zevk bile alabilirsiniz..

Spd ile ilk düşüşümde sol ayağımı çıkaramamıştım patates çuvalı gibi düştüm, yine birkaç kez oldu buna benzer şeyler, çok komik oluyor :)

Önemli olan hızlıyken, eğer bir kavsak dönemeç, bozuk yolç kalabalık gibi sizi ekstra dikkat gerektirecek bir duruma giriyorsanız, erkenden çözdün ...

• Beğen
Tepkiler: Sozenen

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Herhangi bir nedenle düşerseniz sola değil de sağa düşmeniz sizi araçların altında kalmaktan koruyacaktır.

Bu nedenle, durduğunuzda ilk sağ ayağınızı çıkartmayı kural edinin. Çıkartamazsanız düşeceğiniz yön daima sağ olacaktır.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Korkunun ecele yok ki faydası, bindikçe alışacaksın arkadaşım. Artık öyle hale geleceksin ki ani durumlarda bile aniden çıkartmayı bileceksin. İlk başlarda herkes tehlike yaşar düşer, düşebilir. Kendim için söylüyorum artık düşmek daha zor geliyor o pedal bir şekilde çıkıyor. Zaten ayarları mevcut daha gevşek yaparsın ilk başta, sonralara doğru pedalı sıkmak isteyeceksin.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Hasan SAYLIK

Merhaba. Biz de 10 Kasım için Ankara' ya bisikletle giderken. ilçe ve beldelerin trafik ışıklarında durma anında 6-7 kişi ya düştü yada zar zor son anda ayağını kurtarıp yarı düşüş şeklinde yer basmayı başardık. Işıklara yaklaşırken ayakları pedaldan ayırmak en mantıklısı. Alışkanlık olduğu zaman sorun olmuyor.. :)

(link)

invictustr

Daimi Üye
Tepki
95
Bisiklet
Bianchi
@Muhiddin K.

farklı bi modele geçme düşüncesindeyim