Spd pedala yeni başlayanlar

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
@ferhat köse

ferhat bu spd konusunda söylediklerin ve verdiğin bilgiler için teşekkürler.
sonuçta spd'ye ikna oldum ben :) sadece zamanlamasına ikna olamadım :)

daha önce de söylediğim gibi deniycem... ama bu şubatı martı bulur bence.... acelem de yok zaten...
normal pedalın bana yetmediği bi zamanın geliceği umuduyla bekliyorum :)

Scudo

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
@Emre Gözütok

soru sayfanın sonuna denk gelmiş...
arada kaynamasın istedim :)

• Beğen
Tepkiler: Emre Gözütok

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@Emre Gözütok

Shimanonun teknik kitabına bakarsanız orada detaylı bilgiyi alırsınız. kısaca şunu söyleyeyim.520 için sport pedal (sportif kullanım) yazar 540 ve yukarısı için of road racing yani arazi sürüşlü yarış performansı yazar.A520 ve o seri için touring gezi tur pedalı yazar.Yani her pedalın bir kullanım amacı vardır.Bir önemli fark da 520 lere bakım yapmak oldukça zordur içini açabilmek için TL-PD 40 özel lokması gerekir. yoksa pense yardımıyla açılıyor fakat çok çabuk deforme oluyor o söylediğim 2 dolarlık özel lokmada satılmıyor :) 540 ve yukarısı ise direk açık ağız anahtar ile açılıp düzenli bakımını yapabiliyorsun sıkıntısız olarak.Bunlar shimano serileri...

Birde ritchey, welgo gibi shımano kalleri kullanıp rulmanlı pedal üreten firmalar var ki bu rulmanlı pedallar da çok dayanıklı ve az bakım gerektiriyor ama fiyata yansıyor bu özellik.
Ayrıca shimano uyumlu kal kullanmayıp kendi kilit sistemini kullanan firmalarda mevcut onlarda kendi aralarında incelenebilinir...Artıları var eksileri var uzun mesele :)

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@CandanC

Kaçırmam her halikarda cevaplarım :) tabi konu üzerine bir fikrim varsa ..Sana da 360 derece ayak bileği çalışmasında başarılar :)

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ayrıca düz pedaldan farklı olarak SPD de çekme hareketine bağlı olarak farklı kas grupların devreye girdiğini,düz pedalda arkada atıl olarak bekleyen kasların devreye girdiğini ve bu kasların diğer kaslar kadar mesai yapmadan SPD performansınızın beklenen seviyede olamayacağını ekleyelim.Yani SPD ye geçen sabırlı olacak.İlk kez kullananların çoğu düz pedala göre daha erken yorulduklarını ifade ettiler.Forumda SPD ile ilgili konu paylaşımlarında da görmüştüm.Ferhat kardeşim yeterince anlatmış işin dinamiğini oraya girmeyeyim.
Dairesel harekete gelince:YAkın zamanda deneme amaçlı oval aynakollar kullanılmaya başlandı.Oval derken sayısal eğimi veremeyeceğim ancak çok belirgin değil elbet.Bu aynakolların dönüş anındaki çekme hareketine doğal olarak destek olup,bisikletçi için enerji tasarrufu yapacağı yazıldı çizildi.Giro'da Caner Eler konuklarıyla bu konuda oldukça detaylı konuştu.Sonradan ne olduysa devamı gelmedi.Oval aynakol patladı mı,yalan mı oldu yoksa takımlar kullanıyor mu bilemiyorum.Takip eden varsa yazsalar biz de merakımızı gideririz.

Tepki
43
Bisiklet
Corratec
@ferhat köse
bir tarafı kilitli diğer tarafı normal olan pedallara çok sağlam bir alternatifte aşağıda resmi ve linki olan pedaldır. iki taraftan kilitli ve aynı zamanda iki tarafı da normal olarak kullanılabiliyor. 3 aydır kullanıyorum ve gayet memnunum.ister normal ayakkabıyla ister spd ayakkabıyla tam sorunsuz olarak kullanılabiliyor herkese tavsiye ederim..
http://img687.imageshack.us/img687/1210/3163808l.jpg

• Beğen
Tepkiler: Emre Gözütok

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim daha yeni spd ayakkabım çalındı :( Şu an bisiklet sürerken acayip güvensiz hissediyorum kendimi. Çıkarma olayı zaten refleks oluyor bir süre sonra, düşünmüyorsunuz. Ama normal pedaldan daha güvenli olduğu kesin. Yağmurlu havada pedalın ayağınızdan kaymasını önlüyor, sık kasisli veya yurdumun bozuk yollarında ayağınız sabit olduğu için çok iyi denge kurabiliyorsunuz.

Bu arada ayakkabımı çalan şahsiyette bir tek onu çalmış, bir sürü ayakkabı varken. Neyse acım büyük :)

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
işin maddi yönü tabi ki önemli de, bi sporu severek yaparken, insan malzemeleri de aynı ölçüde severek, özenerek alıyo,
kullanıyo... alışıyo. çalınması çok kötü :(

geçmiş olsun... çok üzüldüm. umarım bi şekilde bulunur ayakkabınız.

cenktamay

Forum Demirbaşı
Tepki
271
Bisiklet
Canyon
Uzun zamandır uykuda olan bir konu ama bu başlık altında sormak daha doğru olacak.
Dağ bisikletim için kilitli pedala geçmek istiyorum, lakin Egg Beater gibi bir alternatifte var SPD ye. Spd hakkında çok yorum okudum ama ikisini karşılaştırabilecek görüşleri bekliyorum. Kullanım kolaylığı, takma-çıkarma kolaylığı gibi unsurlar önemli. hafiflik benim ,için önemli bir kriter değil.
Çok teşekkürler.

semih59

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
İsim
Semih Saygın
Bisiklet
Scott
@e.bugra

Spd pedalların altında sertlik ayarı var.Her iki pedalın alyan anahtar ile gevşet ayağın alışana kadar en azından unutsan dahi ayağını hafif çekme ile düşmezsin alışınca sert konuma alırsın derim.

muratcodek

Forum Demirbaşı
Tepki
156
İsim
Murat
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
penguen gibi yan yattım ışıklarda :D çok keyif aldım bu düşüşten :)

Alpaslan.Savacı

Aktif Üye
Tepki
181
Bisiklet
Canyon
Ben 20 sene kalpiye kullandim zevkle. 2 aydir SPDye alismaya calisiyorum. Stres oluyorum. Maymun oluyorum :). Bisiklete yeniden baslamis gibiyim. Arazide dar manevralardan kaciyorum. Trafikte durmam gerekecekse 100m onceden cikariyorum.

Uc defa dusecek gibi oldum ama her seferinde can havliyle ayrilabildim pedaldan. En gevsek pozisyonda ayarlamak bence ilk yapilmasi gereken.

Birlesme ve ozellikle ayrilma isini ayaklarin kendi baslarina yapabilmeleri gerekiyor :) beyni kullanmadan. :). Bunun icin surus disinda, evde vs. ayaklari calistirmak da iyi bir yontem. Elliser kere sag ve sol ayak tak cikar yapip bunu bir iki kere tekrar ederseniz ayagin alismasi sureci hizlanacaktir.

Selamlar