Spd pedala yeni başlayanlar

e.bugra

Forum Demirbaşı
Tepki
129
Arkadaşlar ben spd 2 gün oldu başlayalı ama neden se dururken hep unutuyorum çıkarmayı ve solugu yerde alıyorum acaba unutmamak için uyarıcı birşeymi taksak yoksa düşe düşe alışırmıyız:)

Scudo

Ziya Yılmaz

Forum Demirbaşı
Tepki
54
Bisiklet
Cannondale
@e.bugra

Bende geçeli iki hafta çok şükür iki kere tehlike atlattım fakat düşmedim :). Ben deneme yaptım ilk iki üç gün fren falan yaptım o sırada çıkarttım ama acil durumlarda dediğiniz gibi insanın aklından çıkıyor maalesef.

• Beğen
Tepkiler: e.bugra

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Belli bir süre sonra otomatikleşecek. Düşünmeyeceksiniz...

• Beğen

Tesup Taru

Forum Demirbaşı
Tepki
425
Bisiklet
Salcano
spd nin ayağınızda olduğunu unutuyorsanız, muhtemelen, ayağınızı bastıktan sonra geriye ve yukarıya çekmeyi de unutuyorsunuz. eğer geri ve yukarı çekme işini yapmıyorsanız, spd kullanmanıza gerek kalmaz. ayaklarınız alışana kadar, önce çekme sonra da çevirerek çıkarmayı alışkanlık haline getirirsiniz. durma ihtimali doğruğunda -ışıklar, kavşaklar, yaya geçitleri, araçların arasına geldiğinizde vb.- ayağınızı pedaldan çıkarmaya başlamanızı öneririm.

yilmaz kaynak

Daimi Üye
Tepki
119
Bisiklet
Specialized
benimde 2 gün oldu aynı günde 2 defa düştüm birinde yaya çıktı önüme aniden durdum bende sonra yerdeyim diğerinde e-5 te araba ani fren yaptı bende yaptım çıkartamadım düştüm alışcaz herhalde ya düşmeye yada çıkartabilmeye :)

• Beğen

Hasan TÜRKER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.805
Kalabalık alanlarda tek pedal cıkarılmıs halde gıdersenız ılerde sızın ıcın faydası olucaktır. Bırde mutlaka ama mutlaka onunuzdekı arac frene basar basmaz bır ayagınızı cıkarın...

Mehmet_Gürsoylu

Forum Bağımlısı
Tepki
381
Belli bir zaman sonra alışacaksınız onu önceden çıkartmaya şimdilik ani frenler yapmamaya gayret edin duracağınızda ise sağ ayağınızı pedaldan çıkartıp öyle durun :)

• Beğen
Tepkiler: CandanC ve e.bugra

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
Arkadaşlar;

Ben 4-5 ay oldu SPD pedala geçeli...Öncelikle düşmelerden yılıpda vazgeçmeyin derim.Çünkü SPD den öncesi eziyetmiş resmen...

Bende başlangıçta düştüm bir kaçkez.Özellikle beklenmeyen durumlarda daha alışılmadığı için hala sorun olabiliyor.Ama sağladığı fayda göz önüne alınırsa aldırmıyorum şahsen...Bu düşmeleri en aza indirmek için bol alıştırma yapmanızı öneririm.Kendi kendinize sürekli sert ve yumuşak frenler yapıp her iki durum için çıkarma alıştırmaları yapın.Veya kendi senaryolarınızı uygulayın...

Ayrıca yukarıda arkadaşın dediği gibi, sürüş esnasında çekme işlemini sürekli hissedin...Bu zaten SPD nin esas amacıdır.Sürüşte performansı artırır, hakimiyeti artırır, hemde duruşlarda SPD çıkarma işlemini unutmanızı önler.

Kaos.

Aktif Üye
Tepki
127
Bisiklet
Peugeot
Ben de yaklaşık 10 gündür kullanıyorum. Hiç düşmedim, ancak yukarıda belirtildiği gibi, trafik her yoğunlaştığında en azından sağ ayağımı kilitten çıkardım, bazen ikisini de. Fren yapacağım zaman yine en azından sağ ayağımı hep çıkardım. Aydın Diricanlı'nın yorumuna katılıyorum. Düşüyorsanız yılmayın, çünkü şu an neden daha önce kullanmamışım diyorum. Tork farkı çok rahat hissediliyor. Ancak dediğim gibi, güvenlik herşeyden önemli, gerektiğinde en azından tek ayağınızı çıkarın.Trafiğe çıkmadan önce bunun alıştırmasını yapın. Bir de youtube'da "Pedaling Efficiency" diye arasanız çok güzel videolar var, ben yararını gördüm. Ingilizceniz yeterli olmasa da seyretmek bile bir fikir verecektir.

Tepki
43
Bisiklet
Corratec
önce kendinizi aşırı hassas olarak koşullandırın. tehlike varmış gidi davranıp olduk olmadık yere çıkarın. sonra zamanla daha çok alışınca kendiliğinden oturacaktır zamanla. bu arada vidaları gevşetin derim çok sıkı olmasına gerek yok. zaten çıkmıyor istediği kadar gevşek olsa da..
yalnız yine de ne kadar tecrübeli de olsanız ara sıra kazalar olabilir bu yüzden kask, eldiven, gözlük v.b. güvenlik önlemlerini asla gözardı etmeyin..

• Beğen
Tepkiler: CandanC ve e.bugra

e.bugra

Forum Demirbaşı
Tepki
129
tüm yorumcu arkadaşlara saygılarımla teşekkürler

semih59

Forum Bağımlısı
Tepki
1.427
İsim
Semih Saygın
Bisiklet
Scott
Ayağınıza alıştırma yapmanız iyi oluyor ani duruşlarda ayağınızı sağa kırarak pedaldan çıkartın.Hatta spd pedalların ayarı sıkı ise çıkarma işlemi zor oluyor en azından alışana kadar ayar vidasından ayar yaparak gevşetirseniz alışana kadar düşmezsiniz fakat çok sürat yapmamanız lazım gevşek olduğu zaman ayağınız pedaldan fırlar.Ayak alıştığı zaman normal sıkılığa getirebilirsiniz ben ilk başladığımda denedim faydasını gördüm düşmedim.

• Beğen
Tepkiler: CandanC

emre0x5d

Forum Demirbaşı
Tepki
267
bana sanki spd kullansam çekme hareketini unuturum düz pedal gibi kullanırım gibi geliyor :D ama zamanında boyumuzun bir kaç kat fazlası bisiklet sürdüğümüzden.. :D alışığım muhtemel fren anlarında davranmaya. Ayağımız seleden yetmediği gibi ayakta da yetmediği için kaldırım kenarına durmak zorundaydık :D Her kaldırım da değil yüksek olanlar.

Fatih Toraman

Forum Demirbaşı
Tepki
744
İsim
Fatih
Bisiklet
Amoeba
Çol tatlı bir sorunuz var:) Kısa sürede bu sorunu atlatacağınıza inanıyorum:)

Serkan Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
309
Bisiklet
Salcano
Yaklaşık bir senedir kullanıyorum. Allah'a şükür hiç düşmedim. Ama bunda büyük etki pedalların sertliği yumuşak şekilde ayarlanmış olması yani biraz kolay çıkması. Sadece bir kaç kez düşer gibi oldum. Ama tahminen 30 - 40 derece yattıktan sonra can havliyle asılınca çıkıyo ama o ürpertiyi tahmin edemezsiniz.

Kısaca pedalların ayar yerinden yumuşak şekilde ayarlamanız sağlıklı olacaktır.

Serkan Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
309
Bisiklet
Salcano
@Özgür Kaan SİREL

mutlaka faydalı olacaktır. ancak elde bi kalpiye yoksa ikinci bir masraf demek

Soloo

Üye
Tepki
109
İsim
SERCAN ŞİMŞEK
hazır burada spd pedal ile bilgili bilgili bir sürü kişi varken baska bir yeni konu acıp fazlalık etmek istemedim..konuyu acan kişiden de izin almadım..ama iyi niyetimden dolayı anlayıs göstericektir sanırım..emrivaki diz boyu :) link vermek yasak değildir herhalde..zaten deltanın forumda reklamı da var..soru geliyo:
bu pedal iş görür mü?

(link)

yani işte bunu aldık filan diyelm..sonradan herhangi bir ayakkabı uyumsuzlu ile karsılasırmıyız?