spd pedal yerine yarış bisikleti pedalı olurmu ?

antmert

Üye
Tepki
1
slm arkadaşalr ismini bilmiyorum ama spd pedal yerine kimi yarış bisikletlerinde gördüğüm kayışlı bir pedal kullanılırmı. yada kullananlar varsa karşılaştırırlarsa sevinirim sürekli şehir içi kullanıyorum bisikleti vede istediğim ayakakbı ile kullana bimek için düşünüyorum. teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: Mithrelios
Scudo

mecaoz

Forum Demirbaşı
Tepki
173
guzel bi soru bu konu benimde aklımda idi vebu kayıslılar yolda yada tehlike anında bi sorun yaratır mı acaba?

Mithrelios

Daimi Üye
Tepki
167
benim de aklıma geldi fakat, kaza anında güvenli olmayacağını düşünüyorum. yani spd sonuçta kayak ayakkabısı misali atıyor otomatik ama kayışlar çıkmaz, bisikletle birlikte uçarsan da sonuçlar pek iyi olmayabilir.

yol bisikletlerinde boyle kaza riski daha az olduğundan sanırım onlarda kullanılıyor ama mtb de oyle değil.

cihan aksoy

Hayallerini erteleme
Tepki
446
İsim
Cihan Aksoy
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kalpiyeden farklı bir sistem .Power grips deniyor.Sevgili Gürsel getirmişti bana.Tur bisikletimde kullanıyorum.Ayağı çarpraz olarak takıyorsunuz sonra düzeltince sıkışıyor.İstenirse kolayca çıkabiliyor.Eğer kilitli pedal kullanmayacaksanız kalpiyeden çok daha iyi. Aşağıda ki siteden görebilirsiniz.
Selamlar.

(link)

• Beğen
Tepkiler: Ozicu

Volkan Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
384
Merak etmeyin bende öyle kayışlı pedallı bir yol bisikleti var.Spd pedaldan daha kolay ayrılıyor.Hiç kaygınız olmasın

Tepki
14
Ayak yerleştikten sonra kayışı sıkılan tipler pek uygun değil,ben o yüzden seneler önce şehir içinde ciddi bir kaza geçirmiştim.Bisiklet kaymaya başladığında,eğilip kayışı gevşetmek kolay değil.

Mithrelios

Daimi Üye
Tepki
167
@propcadmin

normal anlarda daha kolay çıkabiliyor olması zaten olası fakat bir kaza anında, spd pedal kendiliğinden atarken kayışa sıkışan ayak çıkmayıp sizi bisikletle birlikte uçuracaktır.

örneğin biyerden inerken takla attığınızı düşünelim, spd'de ayarları çok sıkı değilse pedal kendiliğinden çıkar. kayışta ise bisikletle birlikte havalanıp birlikte düşme riskiniz çok yüksektir.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
herkesin dediği gibi kayışı düşerken sökmek biraz zordur:)en iyisi spd pedal ...

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Pedal verimi ve güvenlik açısından Spd'den daha iyi bir sistem henüz görmedim.