Spd ayakkabı bilgi alışverişi

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
4.490
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
öncelikle merhaba,

konu hakkında biraz araştırma yaptım ama yeterli olmadı.. bi kaç soru sormak istiyorum..

Shimano RT33 SPD Road Cycling Shoes | Merlin Cycles
Yol Bisiklet Ayakkabısı 3 B'TWIN - Ayakkabılar, Çoraplar Bisiklet - Decathlon

iyi bir spd ayakkabısın diğerlerine göre nesi farklıdır?
biri 400 diğeri 100 mesela bu fark neyden kaynaklanıyor?

benim pedalın bir kısmı düz diğer kısmı kilitli pedal , atığım linklerdeki ürünler buna uyar herhalde?
decathlondakine sıcak bakıyorum zira deneyip görme imkanım var.

cevaplar için şimdiden teşekkürler..

• Beğen
Tepkiler: Bektaş Duran
Scudo

münir.k

Üye
Tepki
28
Bisiklet
Scott
en temel fark tabanın esnemezliği olarak söylenebilir. pahalı ayakkabılarda karbon diğerlerinde fiberglas kullanılıyor sanırım. bundan başka bağlantı şekli; ucuzlarda velcro ortalarda ratchet denen sistem üst seviyelerde de boa dial denen sistem kullanılıyor gördüğüm kadarıyla. buna ek olarak da konfor, görünüş ve "bling" denen gösteriş diye çevirebileceğimiz faktörler de mevcut.

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
4.490
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
Açıkçası bilmiyorum akşam fotosunu çekebilirim, bi araştırayım belki bulurum

pedalım benzeri bunun benzeri bir şey...

Shimano PD-M324 Çift Taraflı SPD Pedal

decathlondaki ürünü kullanan arkadaş var mı aramızda?

MTE

Aktif Üye
Tepki
137
Bisiklet
Focus
ayağına giydiğinde ve pedala taktığında esneme çok olmayacak aynı zamanda da ayağını sıkmayacak... amaç bisikletle bir bütün olmana engel olmaması... ;=)

Sarper Tuncer

Forum Demirbaşı
Tepki
399
İsim
Sarper
Bisiklet
Mosso
@Kenan Garibov
pedalın modeli önemli mi acaba ayakkabı seçiminde? shimano spd-r540 sl var mesela bende. bu pedal için ne uygundur acama?

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
4.490
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
benimki spd

Kenan Garibov

Aktif Üye
Tepki
88
Bisiklet
Mosso
Doğru, pedalınız SPD ise ayakkabı da SPD olacak.
Ayakkabı seçimi için bu baştan 100% ne ise söylemek zordur. Çünki sizin amacınıza ve seçdiğiniz modellerin hangisi ile ayağınızı rahat hiss edeceksiniz, ona baglıdır. Siz yalnız bisiklet için kullanacaksınızmı, ya ara-sıra bisikletden inip bu ayakkabı ile yürümek de gerekecek? İdealda bisiklet ayakkabısının altı sert olmalı, effektiv pedallama için. Amma tam sert ayakkabı ile yürümek yorucu oluyor. Eger yürümeli de olacaksınızsa yarımsert ayakkabılara bakın. En azından ayakkabının burun kısmı bir az yumşak olması önemli. Bunun için imkanınız varsa dekatlona gidip o ayakkabıları bir-bir deneyin. Fiyatına en sonda bakarsınız. Önemlisi rahatlık.

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
4.490
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
Bende o şekilde düşünüyorum.. yüremek gibi bir niyetim sertler daha makul olucak gibi, akşam gene teyit için pedalım fotosunu çekerim. çok teşekkür ederim

Kenan Garibov

Aktif Üye
Tepki
88
Bisiklet
Mosso
Yürümek derken şu hali düşünüyorum: bisikletle tur yapıyorsunuz. Taşlı-toprak yolla bir yamaca tırmanıyorsunuz, yokuş dik, pedallamak zorlaşıyor, bisikletten inip yürüyərək bir kaç yüz metre yol geçmeniz lazım. Tam sert bisiklet ayakkabısıysa bu yürüyüş-tırmanış hiç hoş olmuyor...

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
4.490
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
anladım.. o tip uzun turlara yedek bir ayakkabı götürmek lazım öyle ise. çantada çok ağırlık yapmayacak çok hafif spor ayakkabıları var..

Kenan Garibov

Aktif Üye
Tepki
88
Bisiklet
Mosso
Yedek ayakkabı ilave bir yük olur, ne kadar ağır olmasa da baya yer işgal eder çantada. Sürekli ayakkabı değişmek de praktik olmaz, sanıyorum.

Bu arada ben bir az daha inceledim. Fikirlerimi paylaşayım. Yol bisikleti için düşünülmüş ayakkabıların altı genelde daha sert oluyor. Bu onları pedallamak için iyi yapıyor, amma tur ve eğlence sürüşleri için yok.
Bu sebepten tur ve eğlence için dağ bisikleti ayakkabısı tavsiye ederim. Onların altı dişli ve bir azacık yumşak oluyor. Bundan başka SPD cleat o ayakkabılarda biraz daha içeride oluyor ki, bu da yürürken metalın yerle temasını azaltıyor.

Başka dikkat yetirmeli olduğunuz şey ayakkabının hangi mevsim için tasarlanmış olmasıdır. Bazı ayakkabılar terlemeni azaltmak için hava geçiren delikli malzemeden hazırlanıyor. Bu ayakkabı sıcak havalarda uzun süre rahatlık sağlar, amma havalar soyuyunca ayaklar donuyor. Mesela benim kullandığım aşağıdakı ayakkabıyı kışda uzun süre kullanmak için üstüne su ve rüzgar geçirmez bir şey daha giymek lazım :)

Shimano MT33 MTB SPD Shoes | Chain Reaction Cycles

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
4.490
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
4.490
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
görüşü olan?

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
634
Bisiklet
Cannondale
Verdiğiniz linklerdeki ayakkabılar pedallarınızla uyumlu.

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
4.490
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
ayakkabılar hakkında ne diyorsunuz?

Kenan Garibov

Aktif Üye
Tepki
88
Bisiklet
Mosso
Five Ten Raven SPD Shoes | Chain Reaction Cycles

Linkde ingilisce yorumlara göre bazı arkadaşlar bu ayakkabıda ayakların bir süre sonra rahatsızlandığını yazmışlar. Ayakkabıya alışmak için zaman geçmesi lazımmış diyorlar. Kalitesinden de şikayet edenler olmuş. Mesela, benim için bu yazılanlar yeterli ki, bu ayakkabıyı mağazada deneyip bakmamış sipariş etmeyim.

Aslında zevk meselesi de var ortada. Mesela, ikinci linkteki ayakkabı benim daha çok hoşuma gidiyor. Decathlona gidip ordaca deneyib ne kadar rahat olduğunu değerlendire bilmek daha bir avantaj. Orda benzer azacık pahalı bir ayakkabı da var. Su geçirmez diye yazıyor. Aynı zamanda onu da deneyip baka bilirsiniz:

DAĞ BİSİKLETİ AYAKKABISI 500 B'TWIN - Ayakkabılar, Çoraplar Bisiklet - Decathlon

Hüseyinsuna

Daimi Üye
Tepki
85
Bisiklet
Carraro
Merhaba arkadaşlar spd pedala geçmek istiyorum. Önerilerinizi alabilirmiyim

Yukarı Alt