Söyleşi: Bisiklet ve Motosikletle Kaf Dağı'na Yolculuk

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında globeriders tarafından paylaşıldı.

 1. globeriders

  globeriders Üye

  Kayıt:
  4 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  95
  Beğeniler:
  416
  Şehir:
  Istanbul
  Seviye:
  Atlas Dergisi gezginlerinden Selcen Küçüküstel, 31 Temmuz Cumartesi günü saat 10:30'da Şişli %100 Ekolojik Pazar'da yapacağı söyleşide, kah motosiklet, kah bisikletle yaptıkları "Kaf Dağı'na Yolculuk" gezisini anlatacak.

  Gezginlik ve maceranın sadece belli bir kesimin yapabildiği bir lüksmüş gibi sunulmasına kulak asmayın. Kafanızda bir gün çekip gitmek varsa, engel tanımayan gezginlere kulak verin. Selcen Küçüküstel'in sözleriyle: "Kafdağı'na Yolculuk, aslında tamamen kişisel bir proje, uzun zamandır gerçekleştirmek istediğim hayalim. (Fikrin ortaya çıkmasında katkısı olan arkadaşım Bengisu Gençay'ı burada anmalıyım.) Proje özetle 'hayallerinin peşinde koşmaktan' kaynaklanıyor, temelini de ünlü İran masalı Simurg oluşturuyor. Simurg, yani Anka bütün kuşların sultanı ve Kafdağı'nın ardında yaşıyor. Onu aramaya giden kuşların çoğu, bu zorlu yolculuğu kaldıramıyor; 'Hırs Ovası'na, 'Kıskançlık Gölü'ne batıyor. Kafdağı'na ulaşmayı sadece otuz kuş başarıyor ama oraya varınca Simurg'u bulamıyorlar. Sonunda anlıyorlar ki Simurg aslında kendileri; Farsçasıyla 'otuz kuş'. Bu masaldaki 'gerçek yolculuk, kendine yapılan yolculuktur' fikri beni çok etkiliyor. Bu proje, kendi Kafdağı'nı arayan insanların hikâyelerini dinlemeyi de amaçlıyor.
  Şimdiye dek geçtiğimiz ülkeler: Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Hindistan. Amacımız yolculuğu tamamen bisikletle yapmaktı ama bu her zaman mümkün olmadı. Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan'da motosikletleydik, Hindistan'da ise bisikletlerimize geçtik."
  http://www.kesfetmekicinbak.com/macera/ozel/09790/

  Şişli %100 Ekolojik Pazar krokisi: http://www.bugday.org/epazaryeri/harita.html