soulcraft

Bahadir.Karaca

Daimi Üye
Tepki
116
(link)
izlerken yüzümde bir gülümseme oluştu artık okudugum bölüm nedeniyle torna matkap zımpara kullanmaya alışık olmamdan mıdır yoksa sadece onlarla kendime bir kadro yapabilirim lan ben dememden midir bilemem ama buyrun izleyin sizin de yüzünüzde bir gülümseme olacaktır. gerçekten çok güzel bir marka ismi seçmişler.

Scudo

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
Gerçekten süper bir video. Görüntü kalitesi süper ve müzikte çok güzel bir uyum sağlamış. Ee nereden geliyor bu kadrolar nasıl oluyor sorusuna böyle görsel bir şölenle cevap almak harika oluyor.

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
Çok güzel bir konu aslında. Türkiye de el sanatı yani tornacılık artık ölüyor. Yani İnsan gücü= işsizlik. Konu ile ne kadar alakalı bilinmez ama İnsan emeği, sanatı çok değerli ve güzel. Şimdi cnc ler de programı koy. Mikronluk yerler de işlemini yapsın ve sana ısıl işlem dahi görmeden harika bir malzeme çıkaran makineler var.

Artık el yapımları aranır ve bir kalite unsuru oldu. İzlerken dahi İnsan çok mutlu oluyor. Her şeyin yeri ayrı. Uzattım, kusura bakmayın. Eline, emeğine sağlık. Çok güzel bir konu paylaşımı olmuş. Selamlar.

Bahadir.Karaca

Daimi Üye
Tepki
116
insan elinden çıkan her şeyde ayrı bir ruh oluyor diğer kadrolar ne kadar teknolojik ne kadar güzel görünümlü olsa da bunun yeri apayrı umarım bir çok kişiye ulaşır bu video.

• Beğen
Tepkiler: sadana

Ali ERTURAN

Forum Demirbaşı
Tepki
354
Bisiklet
Whistle
Gerçekten çok güzel bir paylaşım.Video başladığında ortam baktım ki tanıdık.Malum benim babamda tornacı ve eski atölyesinde kullanılan makinalar vs neredeyse tamamı videoda vardı.Yabancı gelmedi hiç.
Ayrıca sizlerinde dediğiniz gibi el işçiliği olması, emek verilmesi yapılan şeyin değerini arttıyor.Zanaat söz konusu nihayetinde.Sanki yaptığınız şey elinizde ruh buluyor ve makinada yapılan seri üretimlere göre onu çok daha değerli, kalıcı kılıyor.Ama şimdi teknoloji okadar gelişti ki el işçiliğine duyulan gereksinim neredeyse yok gibi.Sadana nickli abimizde demiş, cnc makinalara verdiniz mi ayarı daha uğraşmadan kendisi neredeyse hatasız çıkartıyor.Oysa aynı işi insanlar yapmaya kalksa harcanan süre, çalışması gereken insan olarak baktığınızda çok karlı görülebilir belki ama bir sonucuda işsizlik doğuyor.Ama çıkan ürünün ne kadar değerli olduğunaysa bence bu iş zanaat yapılarak olsaydı daha değerli olacaktı.Nihayetinde makinada emek yok gibi birşey.
Birde şu var tabi.El işçiliği ile yapılan ürün manevi olarak çok değerli evet ama artık günümüz teknolojisine rağmen artık el işçiliğinin maddi olarak değeri arttı.Mesela Ferrari.Yapılan araçlar neredeyse tamamen el işçiliği kullanılıyor ve fiyatlarını tahmin etmek pekte zor değil.Paylaşım için teşekkür ederim.

Saygılar ;)

• Beğen
Tepkiler: Bahadir.Karaca