Sorumsuzluğun bedeli minik bir can

Konu, 'Bisiklet Kaza Haberleri' kısmında Gökhan Daruga tarafından paylaşıldı.

 1. Gökhan Daruga

  Gökhan Daruga Aktif Üye

  Kayıt:
  17 Kasım 2012
  Mesajlar:
  117
  Beğeniler:
  65
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
 2. Semih_ÇELİK

  Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  10 Nisan 2009
  Mesajlar:
  627
  Beğeniler:
  351
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  dogru ise ışık yanıp sönüyo diyodu bu şekilde hızı yüksek olan bi aracın geçme hakkı var ve bizde tam kırmızı yanana kadar geçmemeiz lazım. sadece ısıga güvenmekde yetmior işte gene yola bakmak şart. ama adamın hızıda cok yüksek. ne desen boş işte cok cok dikkat etmek şart.
   
 3. Levent Özer

  Levent Özer Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Mart 2011
  Mesajlar:
  365
  Beğeniler:
  162
  Şehir:
  Dünya üzerinde bir yer
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Ben arabalara kırmızı ışık yansa bile geçemiyorum. İlk önce ön sırada arabaların tamamen durmasını bekleyip öyle geçiyorum. İnşallah bir daha böyle kazalar yaşanmaz.
   
 4. #4
  Gökhan Daruga

  Gökhan Daruga Aktif Üye

  Kayıt:
  17 Kasım 2012
  Mesajlar:
  117
  Beğeniler:
  65
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Işık yanıyor veya yanıp yanıp sönüyor olsa bile sürücünün şunu göz önünde bulundurması gerekiyor sonuçta şehiriçinde bir yol yola herhangi bir sebebten dolayı çoçuk veya her hangi bir hayvanın çıkabileceği. Dediğiniz gibi o yolda kurallar kapsamındaki maksimum hız 30 ila 40 km. Sonuçta sürücünün sorumsuzluğu ve düşüncesizliği.
   
 5. Çağatay Çağlar

  Çağatay Çağlar Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  25 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  496
  Beğeniler:
  220
  Şehir:
  Göztepe, İzmir
  Seviye:
  Araç yaya geçidinden aşırı hızla geçiyor gibi görünüyor. Rakam sallamak doğru olmaz ama 70+ km/sa gibi geldi bana ki yolun ve şehrin o noktasında yapma hakkı yok. Işığa gelirsek, konuşan adamın da ne kadar emin olduğu tartışmaya açık. Çocuğun da belki hata payı mevcuttur ama benim videodan görebildiğim kadarıyla emin olduğum birşey varsa o da aracın fazla hızlı olmasıdır. Üzücü bir olay, umarım tekrarlanmaz. Daha da dikkatli olmamız için ders olsun bizlere. Bazen karşı taraf dikkatsizse, bizler onlar adına da ekstradan dikkatli olmak durumunda kalıyoruz..
   
 6. Raven_35

  Raven_35 Onursal Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2006
  Mesajlar:
  2.439
  Beğeniler:
  1.935
  Seviye:
  Kazanın olmuş olduğu yer benim şu anki evimin 100 mt yakınında ve her gün oradan geçiyorum.Orası Antalya ve Muğla üzerinden gelen araçların Denizli'ye giriş yaptığı yer.O yolda hız sınırı 70 km/s.70 km/s ile giden bir kaç kişi görürsünüz.Herkes 70+ km/s hızlarla gider.İlk ve son kaza da olmayacak.Kurallar uygulanmadığı bir ülkede her şey başınıza gelebilir.
   
 7. Orhanalkaya

  Orhanalkaya Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  26 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  858
  Beğeniler:
  198
  Şehir:
  İstanbul-İzmir
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  o kadar kötü bir şey ki ölüm hele bu yaşta,işte dikkatsizlik böyle bir şey çocuk aracı görmedi araç çocugu görmedi ve ölüm yazık Allah ailesine sabır eylesin
   
 8. tt2000

  tt2000 Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  19 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  506
  Beğeniler:
  452
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  10 yaşında çocuğu o yoldan tek başına hem de bisikletiyle yollayan baba nasıl birisidir ben de onu merak ettim!

  Duyguları bir kenara koyarsak bu kazada çocuk hatalı gibi görünüyor.
   
 9. Raven_35

  Raven_35 Onursal Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2006
  Mesajlar:
  2.439
  Beğeniler:
  1.935
  Seviye:
  Kişisel alınmayın ama trafikte bisiklet sürerken kulaklık takıp,müziği son ses açıp sürüş yapıyor musunuz? Hız yapıyor musunuz?Bunları yapıyorsanız aşağıdaki yazdıklarımı dikkate almayın.

  Yapmıyorsanız;

  Sizin gibi herkesin sorumluluğu var.İnsanın hatalarını başkalarını ödetebilecek kadar da sorumsuzca veya başkasının hatasını bile kurtaramayacak kadar dikkatsizse o da hatalıdır.Kavşaklara yaklaşırken,hız düşürülür ve kontrollü geçilir.Işık yanıp sönüyorsa,gaza basılmaz yavaşlanır.Başkasının hatası olabileceği düşünülerek hareket edilir.Çocuk hatalı ama sürücü de hatayı kurtaramayacak kadar da hızlı ve o da hatalı.Şunu unutmayın herkes hata yapar ama makinalar kazalarda,canlılardan üstündür.Bu yüzden makinaları sürekli dikkatli kullanmak gereklidir.Makinam güzel bir sürü para verdim yollar benimdir diye düşünürseniz,böyle bir durumda canınız yanabilir.
   
  Doğukan Aksu bunu beğendi.
 10. #10
  Gökhan Daruga

  Gökhan Daruga Aktif Üye

  Kayıt:
  17 Kasım 2012
  Mesajlar:
  117
  Beğeniler:
  65
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Benim size sormak istediğim bir kaç soru olacak öncelikle siz o yaşlarda sokağa çıkarmıydınız akabinde bisiklete binermiydiniz, kapının önünden merakınıza yenik düşüp enterasan şeylerin peşinde koşarmıydınız? Bunları yapmak için anne veya babanızdan izin alırmıydınız? İzini kopartınca dışarıdaki tehlikeli dünya sizi bekler.

  Kendi adıma konuşacağım ben 7 yaşında ilkokula tek başıma giderdim ve 3 tane işlek ana cadde geçerdim. Akabinde bende bir çoğunuz gibi sokata top koşturmakla ilgimi çeken şeylerin peşinden gitmekle çoçukluğumu geçirdim bir günde anneanne veya dedemin beni sokağa inmemem konusunda her hangi bir baskı uyguladıklarını hatırlamıyorum. Kaldıki çoçukluğumun her anı ölüm veya sakat kalma riskiyle geçirdiğimide söylemek isterim çok yaramazdım. Çoçukken insanın gözü kara oluyor şu anda çoçukken yaptığım şeyleri yap deseler bir durup düşünür ve sonra göze alıpta yapmam. Çoçuk düşünmeden davranır içinden ne şekilde geliyorsa o şekilde. Buradaki olay her ne olursa olsun şehir içerisinde kurallara uymak en basidindne oradaki bisikletli çoçuk olmayabilirdi belki yetişkin bir insan olabilirdi. Kafası dalgın bulanık bir şekilde dikatsizce yola çıkabilir ve yine aynı olay tekraredebilirdi. Sertaç bey çok güzel özetlemiş başkasının hatasını bile kurtaramayacak kadar dikkatsizse o da hatalıdır
   
 11. Doğukan Aksu

  Doğukan Aksu Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.127
  Beğeniler:
  4.037
  Şehir:
  Ankara / Çankaya
  Seviye:
  Tamam çocukta hata var ama adı üstünde "çocuk" Peki ya kavşağa hata kabul edilebilir olmayan hızda giren sürücüye ne demeli? Kuralların uygulanmadığı bir ülkede bu tür olaylar malesef cehaletinde getirdiği rahatlıkla çok daha fazla rastlanır türden. Çok acı, çok üzücü.
   
  Raven_35 bunu beğendi.
 12. MuratHan

  MuratHan Bisikletkolik

  Kayıt:
  19 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.415
  Beğeniler:
  1.631
  Şehir:
  Alanya
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:

  Anne ve babanın hatalı olduğu kısmına bende katılıyorum. Yalnız çocuğa hatalı demeye içim el vermiyor çünkü o daha bir çocuk tehlikenin nerden geleceğini bilmesi ve tedbir almasıni beklemek haksızlık olur. Elbette burada asıl hatalı olan araç sürücüsü. Kavşakta biriken araçlar yüzünden sol şerit görünmüyor. Araç sürücüsü hızını mümkün oldukça azaltıp yolun en sağından gitmesi gerekirdi. Bir anlık gaflet mi, cehalet mi ne derseniz deyin Allah kimsenin başına vermesin ama bu bir cinayet. Gözardı edilmemesi gereken bir gerçek var artık yollar bizlerin çocukluğumuzda bisiklet kullandığımız yollar değil. Araç sayısı, araçların eskisinden daha hızlı olması, araç sürücülerinin çoğunun hıza ve dikkatsiliğe yatkın psikolojik sorunlarının olması bizlerin zamanındaki sürücülerden kat be kat daha kötü araç sürüyor olmaları yolları çok daha tehlikeli hale getirdi. Anne ve babalar çocuklarına bu yollarda en azından kendileri yanlarında olmadan tek başlarına bisiklet sürmelerine izin vermemeli.
   
  Raven_35 bunu beğendi.
 13. tt2000

  tt2000 Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  19 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  506
  Beğeniler:
  452
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Haber videosunun altındaki açıklamada şöyle yazıyor:

  "Nuri ve babası Hasan Aydınhan, kavşaktaki bir akaryakıt istasyonuna gelerek bisikletin lastiklerini şişirdi. Ardından baba Aydınhan başka bir yöne giderken, Nuri eve gitmek için yolun karşına geçmek istedi. Çift yönlü yolun ortasına kadar bisikletiyle geçen Nuri, ortada durdu ve yeniden hareketlenince bir otomobil, karşıya geçmeye çalışan çocuğa çarptı."

  Videoyu dikkatli izlediyseniz açıkça görebilirsiniz.Babası sağa dönüyor ve hiç arkasına bile bakmadan çekip gidiyor.Ben şimdi soruyorum bu forum üyelerine:hanginiz 10 yaşındaki çocuğunuzu öyle bir duble yoldan karşıdan karşıya geçmesi için, bisikletiyle birlikte, tek başına yollar?

  Bakın o yolla ilgili bilgi de geldi:

  Yolun durumu bu.O yörede yaşayan herkes biliyordur bu yolun halini.Hele bisikletle trafikte dolaşan babası mutlaka biliyordur.

  Bu soruların cevabı da verilmiş, aynen katılıyorum:

  Gerçekten de ne yollar bizim çocukluğumuzdaki yollar gibi, ne araçlar ne de sürücüler.Hiç biri eskisi gibi değil.Her şey daha hızlı, daha ruhsuz, daha vicdansız.O yüzden herkes kendini kollamakla mükellef.Kimse kurallardan yada devletten medet ummasın.

  Niyeyse bana karşı bir cephe alınmış onu da anlamadım. Ben "oh olsun çocuk ölmüş ne güzel olmuş" mu dedim!? Tam tersine üzüldüğüm için, bazı şeylere dikkat çekmek istediğim için yazıyorum bunları. Trafik kanunları çocuklara ayrı, kadınlara ayrı, yaşlılara ayrı değil.Herkes için ortak.Sürücü kavşaklara yaklaşırken hızını azaltmadığı için 3/8 falan hatalı bulunacaksa çocuğa 5/8 yada 6/8 hata yazılacaktır.Hakim de bu kararı verirken göbek atmıyor, kanunlar böyle.Ki herkese eşit olmalı zaten.Keşke zenginle fakire, makam sahibi ile sıradan vatandaşa da eşit olsaydı!

  Videoda hemen aracın arkasından gelen tır biraz daha yavaş mesela, çocuk onun önüne atlasa durabilir miydi acaba, yada araç 50 ile geçse?

  Yazı gittikçe uzuyor ama örnek olması açısından yazıyorum.

  Benim başıma bu olayın benzeri geldi aslında.İki yolun ortasındaki boş alana park etmiş bir hayvan oğlu hayvan minibüs sürücüsü yüzünden, diğer şeritteki yol kenarında bekleyen tek bir bisiklete binmiş iki çocuk aniden o minibüsün arkasından çıktı.Hatta yaşları bile aynıydı, 10-12 yaşlarında iki çocuk.Biri sürüyor ,öteki ortada demire oturmuş.Böyle bir şeyi tahmin edebildiğim için hızımı çok çok yavaşlatmıştım, 20 km/h ile falan giderken çocuklar aniden soldan çıktılar.Sağa kaçıp lastikler kaldırıma sürtüp hemen durdum.Çocuklar duramadı.Gelip durmuş halde olan bana çarptılar.Bisikleti süren çocuk kurtarmaya çalıştı, gidonu sola kırdı ama aynadan çarpıp yere düştüler.Hemen inip çocukları kaldırıma çıkardım.Üstlerini kontrol ettim.İyi olup olmadıklarını sordum.Çocuklar korkmuşlardı.Bana çarptıkları için kendilerini suçlu hissediyorlardı.Bir şey yok korkmayın sakin olun dedim.Tam gidecekken birisi "abi direksiyon yamulmuş şunu düzeltsene" dedi.Ön tekeri bacak aramda sıkıştırıp gidonu düzelttim.Tam o sırada bir kadın çıktı ortaya, çocuklara bağırıp "dikkat etsenize eşşek sıpaları" diyerek birisinin ensesine tokat attı.Minibüsü gösterdim, hata bunda dedim, çocukların suçu yok bilmezler dedim.Benim çocuklardan daha çok korktuğumu ve endişelendiğimi bilmem anladılar mı... sanmıyorum.Cezasında falan değilim.O vicdan azabıyla yaşayamam. Her gün televizyondan gazetelerden öğreniyoruz, millet sapır sapır ölüyor trafik kazalarında.Buna rağmen hiç düzelme yok.Ölüm sıradanlaştı bu ülkede.Üçer beşer doğur, sapır sapır öl.Sanki insan tarlada yetişiyor.Oturup düşününce akıl almıyor.
   
  Samet Koç, KaanG, Raven_35 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 14. ilker çelikcan

  ilker çelikcan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Eylül 2010
  Mesajlar:
  323
  Beğeniler:
  220
  Şehir:
  aydın / izmir
  Seviye:
  Kimsenin kurallara uymadığı, uyanın enayi ya da aptal sayıldığı ülkede çocuklar da ne görürse onu yapıyor.
  O çocuğun annesi babası, etrafındaki yetişkinler, her gün gördüğü diğer insanlar ve tabi çarpan araç sürücüsü kurallara uysaydı, o da kuralları bilmese bile kırmızı ışıkta geçmezdi.
   
  Raven_35 ve tt2000 bunu beğendi.
 15. #15
  Gökhan Daruga

  Gökhan Daruga Aktif Üye

  Kayıt:
  17 Kasım 2012
  Mesajlar:
  117
  Beğeniler:
  65
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Öncelikle videoyu dikatli izledim ama gözümden kaçan bir nokta altındaki yazıyı okumadım hatta görmedim desem yeridir. Videoyu ilk izlerken diğer bisikletlininde çoçukluk gideceğini düşünmüştüm. Ciddi olarak çoçuğun babası ise burada sorumsuzluk şöförde olduğu kadar babadada var. Yazılanlar dahilinde kimsenin size tavır aldığını sanmıyorum sonuçta bir konu var konu üzerinden tartışılıyor. Tekrarlıyorum her ne olursa olsun trafikte kurallara riayet etmeyenler sorumsuzdur. Daha öncede söylemiş olduğum gibi direksiyon başında iken her an yola bir kişi veya bir canlı çıkabileceğini hatta ve hatta sonuçta mekanik+elektronik bir araçtayız her hangi bir arza durumunu göz önünden çıkartmamalıyız. Bunu herkez bilir. Bir insanın özellikle şöförlüğü çok iyi düzeyde olan pilotlar bile 100km aşan hızlarda araçlara müdahalede bulunsalar bile araç kontrolünü sağlamak çoğu zaman mümkün olmamaktadır. 90km'ye kadar insan aracı yönetebilirken 90km'den sonra kumanda direk olarak araça geçer.
   

İlginizi Çekebilir

PicsArt_09-19-07.54.51.jpg
[ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] Merhabalar herkeze Bu gün size bu işlerde acemi olan birisi olarak kendi kafama göre yapmış oldugum tarifi anlatmaya çalışıcam ilk defa...
bikegel.jpg
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...
IMG-20170327-WA0008.jpeg
Herkese Merhaba. Ben Necmettin Ünlü. izmirde yasiyorum universite Ogrencisiyim. 21 yasindayim. Hersey 19 yasinda 133 kiloya kadar cikmam ile basladi.Boyum 1.9m idi ama yinede kilo oldukca belli...