Yurtdışı Alışverişlerde Gümrük İşlemleri

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
yani istediğim kadar 75 yuroluk mal alabiliyor muyum oluyor 11. madde.

Scudo

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
@chnkrmz
Bu sınır daha önce 75 euroyu geçmeyen siparişlerde 1 takvim yılı içinde 5'i geçmemesi gerekiyordu. Şimdi bu sınırı kaldırdılar.

İstediğiniz tutarda istediğiniz kadar sipariş verebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: chnkrmz

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
12 maddelik yazında benim en işime yarayın bu oluyor çok saol verdiğin bilgi için :harika::harika::harika::hhhhhh::hhhhhh::hhhhhh:

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Toplam maliyet 75€ altında kalacak şekilde ve ürünler birbirinden farklı olacak şekilde tek seferde kaç ürün getirtebiliriz?
Mesela 1 adet eldiven, 1 çift ayakkabı, 1 adet kitap, 1 adet başka bir şey... vs. Yasaklı olmayan ürünlerden.

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
@Serden Us
Bu konuda her hangi bir sınırlama yoktur. Ağırlık bakımından gümrüklü işleme tabi tutabilirler. Toplam alışveriş ağırlığı 30 kiloyu geçmesin. Sorunuzu konunun ilk mesajına ekledim.

• Beğen
Tepkiler: S26

Ali.K

Forum Bağımlısı
Tepki
488
Bugün gümrükte, 75 euro ve altı bir şeyi getirince adet sınırlaması olmuyo gibi bir şeyler duydum oradaki gümrük memurundan. Öteki türlü de 3 taneyi tolere ediyorlar genellikle. Ayrıca sınırsız olayı da biraz muamma, şöyle ki; kapıya kadar gelen gönderilerde problem yok, istediğiniz kadar getirebilirsiniz ama getirdiğiniz ürünler gümrüğe takıldıysa birkaç defa ve gidip elden aldıysanız gümrükten, oradaki memurlar sizi tanıyabiliyor ve daha başka sipariş vermeme konusunda sizi uyarabilirler.

Serdar Unalan

Aktif Üye
Tepki
93
Bisiklet
Specialized
Gümrüğe takılır efsanesi bitti mi şimdi ? Olmadı ki böyle açık ve net . Tüm sele konularının Brooks a bağlandığı gibi tüm yurtdışı alışverişleri de gümrüğe takılıyordu halbuki.

ahmetcilak

Üye
Tepki
66
İsim
Ahmet Çilak
Bisiklet
Focus
Geçen hafta 250 euroluk bir alış-veriş yapmıştım, herhangi bir vergi ödemeden bugün teslim aldım ürünü. sanırım piyango oynamak için bundan daha iyi bir zaman olamaz :harika:

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
@Fatih Çetin şimdi bişey merak ettim diyelim yabancı ülkeden alıcaz üstünede düşük fiyat yazdık aldığımızdan diyelim 1000 eoru 100 eoru yazıcaz vergimiz azalıyo demi gümrüktekiler anlamaz herhalde

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
@ahmetcilak, dostum. Sen ürünü hangi siteden aldın ? Aldığın site kutunun üstüne fatura yapıştırmış mıydı? Hangi kargo firması ürününü getirdi ? Bu soruların cevaplarının hepsi gümrüğe takılıp takılmamasına etken sebepler ve nedenleri !

Değişiyor çünkü durum.

@mehmet ulaş, eğer 1000 € faturada 100€ olarak gösterilirse 100€ yu sen TL ye çevir sonra TL bakiyesinden ürünün %18ini hesapla işte. O kadar oranı ödersin. Tabi yukarıda sordugum soruların secaplarına bağlı birşey.

ahmetcilak

Üye
Tepki
66
İsim
Ahmet Çilak
Bisiklet
Focus
@İbrahim Aslanhan ürünü merlincycles.com'dan almıştım, ptt ile bana ulaştı ve paket üzerinde de fiyat yazıyordu fakat nasıl vergi istemediler bende anlamadım.

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
@ahmetcilak, ben chainreactionycyles tan ürün aldım daha önce . DHL ile geldi. Gümrüğe takılmış. Dhl aradı beni vergi+gümrük çekim bedelini yatırmayı kabul ediyorsanız form emailliyelim doldurun gönderin parayı havale edin gönderelim ürününüzü dediler. Demek ki ptt de bazen çakmıyorlar yada göz yumabiliyorlar. O zaman da ordakilerin insafına kalmış demek ki !

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
@mehmet ulaş
1000 euroluk paketin vergisi kaba taslak 180 eurodur.
Siz paketin üzerine 100 euro yazdırabilirsiniz. Paket gümrüğe geldiğinde memur ürünün fiyatından şüphelenip emsal fiyat araştırma yapabilir ve kanunen buna hakkı vardır. Siz ürünün fiyatının 100 euro olduğunu ısrar ederseniz ve memur asıl fiyatın 1000 euro olduğunu tespit ederse ödeyeceğiniz ceza aşağıdaki gibi olur.

Öncelikle 1000 euro üzerinden %18 yani 180 lira kdv ödersiniz.
Ürünün asıl fiyatı olan 1000 euro ile sizin beyanınız olan 100 euro arasındaki 900 euroluk fark için de %18 kdv hesaplaması yapar. Ki bu da 162 euro olur.
Bu rakamı da mevzuat gereği 3 ile çarpar. Bu da 486 Euro eder.
itiraz etmezseniz 486 euro üzerinden %25 indirim uygular. Bu da 364,5 Euro eder.
Cebinizden çıkacak toplam vergi ve ceza toplamı 364,5+180 = 544,50 Euro olur.

Seçim size kalmış :)

Bu rakamlar ürünün AB ülkelerinden gelmesi durumunda geçerlidir.

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
@Fatih Çetin peki ürünü paket paket gönderse ? Kadro ayrı maşa ayrı grupset ayrı öyle anlaşılmaz hem yada hediye olarak gönderemiyor mu ?

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
@mehmet ulaş
Sizin amacınız gümrük işlemleri hakkında bilgi almak mı? Yoksa uyanıklık yapmak mı?
Gümrüklü gönderilerde hediye olayı yoktur. Satıcı size 1000 euroluk ürün hediye etti diyelim. Siz yine de bu ürünün kdv'sini gümrüğe ödemek zorundasınız.

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
@Fatih Çetin abi öğrenciyiz en ucuz yoldan getirtmeye çalışıyorum.Afedersin.KDV den kaçış yon yani :D