sorulara cevap lütfen (sadece bana değil daha başka arayıpta bulamayanlar da vardır)

zeyfer mir

Aktif Üye
Tepki
23
1-yarışlara ferdi katılırsak giyimimiz nasıl olmalı.
(takımların kendi formaları vardır da ferdi olarak katılınca ne giyiliyor? herhangi bir forma-tayt mı)

2-yol bisikleti aksamında(vites-dişliler vs.) yarış standardı nedir.
(52*14 52*16 vs gibi dişli özellikleri var,bunlar ne demektir,vites anlamı nedir? her yarışta değişirmi yoksa hep aynı mıdır açıklayabilirmisiniz...)

3-genç erkek(?)-büyük erkek(?)- master erkek(?) gruplarının yaş sınırları nedir.
tam olarak hangi yaş aralıklarına ayrılmıştır...

ilgilenenlere şimdiden teşekkürler...

Scudo

Ongun Yücesan

Aktif Üye
Tepki
97
Federasyonun sayfasına baktım...
1. Reklama izin verilmiyormuş... Tahminim tayt ve mayo ile giderseniz, mayonuz sarı filan olmadığı sürece sorun olmaz...

2. Ben de 52*16 ifadesi ile pek tanışık değilim...
Ancak, 52-39 şöyle, ön dişliler, büyük çark 52 diş, küçük çark 39 diş sayısında oluyor....
12-25 diyorlar buda arkadaki çarkın, en küçüğü 12 diş, en büyüğü 25 diş sayısına sahip...
Bunların seyir esnasındaki kombinasyonuna 52*16 diyor olabilirler... Bu da ön dişli 52'de, arka dişli, 16'da manasına gelir...

3. Bunu ben de bulamadım... Federasyonun sitesine baktıysam da, orada rastlamadım... Bir ekol, ihtiyaç olduğunda size, su yerine sirke sağlıyor... Dikkat edin, hayatın her alanında bu ekol kendini gösterir... Bu aslında kutsal şovalye geleneklerinden gelen bir durum, onlar, "bir şeyi öyle söyle ki, yeterli bilgelikte olanlar ancak anlayabilsin" gibi bir inanca sahiptirler... Amacının, sırf anlık meraklarla bir işi yapmaya çalışanların ayıklanması olabilir... Bunlar dini inanışlarla pekişen davranışlar olduğundan, tartışmak mümkün değil... Yurt dışında bu tür davranışları görüp örnek alanlar, belki mantığını bilerek yada bilmeyerek bunları taklit ediyorlar... Belki dışarıda yapan bile farketmiyor...

Benim kanaatim, Federasyonun sitesinde, yönetmelikte bunların bulunması gerektiği... İnsan bazen de merak eder...

Bir çok konuda ancak 20 tane yeri ararsanız buluyorsunuz... Sizden ricam, telefon ile federasyonu arayıp, 3. sorunuzu kendilerine yönlendirmenizdir, belli ki bu bilgi yaş konusu netameli olduğundan 1980 doğumlular 30 yaşında mı, 31 yaşında mı diye, yıllarda her sene yenilenmesi gerektiğinden yazılamamış... Kısaca söyliyeyim, arada 31 yıl var, 1980 model araba vergisi 31 yıl olarak alınıyor...

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
3- Yaş hesabı için doğduğunuz yılı, güncel yıldan çıkarmanız gerekli. Kural bu. Kaç yıl olduğu yada gün hesabı önemli değil. Yani 1980 doğumlular 30 yaşında sayılır (2010-1980=30).

Yıldız 15 ve 16 yaşındakiler
Genç (Junior) 17 ve 18 yaşındakiler
23 yaş altı (U23) 19-22 yaşındakiler
Büyük erkek (elit) 23 yaş ve büyükler (U23 kategorinin olmadığı yarışlarda 19 ve üstü)
Master, 30 yaş ve üstü (eğer 40+ kategorisi varsa 30-39 yaş)
Master 40+, 40 yaş ve üstü

Bunların arasında bir tek Elit-büyük erkek kategorisine 30 yaşını aşsanız da katılabilirsiniz, diğer kategoriler birbirinin yarışına katılamaz.

1- UCI forma yönetmeliğine göre Dünya Şampiyonu forması giyilemez, pro ve milli takımların giysileri (veya kopyaları) giyilemez, varsa lider forması giyilemez.

2- Bahsedilen oran aynakol büyük dişli ve arkadaki en küçük dişli oranıdır. Bazı küçük yaş gruplarında dişli sınırlaması vardır ve yarıştan önce kontrol edilir. Elit yarışta bu sınırlama yok.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Ongun Yücesan

???

Kim ekolmüş merak ettim

Size yolu gösterdim , bir teşekkür bile etmeden taş atıyorsunuz . Su yerine sirke falan muhabbetleri yapıyorsunuz

Hayatımda federasyonun düzenlediği hiçbir yarışa , hiçbir seviyede katılmadım . Yalnızca göz ucuyla o sayfada gördüğüm için sizi yönlendirmeye çalıştım . Vaktim olmadığından cevapları buraya kopyala yapıştır yapamadım.

Ne demek bu kutsal şövalye muhabbetleri . "Yüzüklerin Efendisi" 'ni fazla seyrettiniz herhalde

• Beğen
Tepkiler: Ongun Yücesan

Ongun Yücesan

Aktif Üye
Tepki
97
@Ali Gelir

Ah kusura bakmayın kastım size taş atmak değildi, 1. maddeyi Federasyonun sayfasından yazdım...

Fakat, bir çok konuda bu ekolcüleri farkedersiniz, bazende farketmeden yaparlar... İlginç bir konudur ve tercih meselesidir... Bazı tanınmış üniversiteler, kurumlar bunu bilinçli olarak uygularlar... Söylemezler fakat uygularlar...
Önemli olan, bir gencin yetişmesinde bu uygulanacak ise, kesinlikle durulacak noktayı bilmek gerekir...

Biraz yüzüklerin efendisi tarzı oldu değil mi?

Ben hergün yürürken bir havuzun yanından geçiyorum, antranörleri çocukların hevesini kıracak şekilde hem aşağılıyorlar, hem de bağırıyorlar, sonra yüzme sporunda başarı neden gelmiyor diye düşünülüyor... Gene koşu antranörleri, bu şekilde sporcuları aşağılıyorlar...
Ancak istisnalarda yok değil, bir hoca gördüm, sporcuyu aldı karşısına, dedi ki, "bak kardeşim, burada annen baban senden çok şey istemiyor, bir beden okulu kazan hiç değilse, bana çalışma, kendin için çalış" böylesi de var tabii...
Kastım siz değilsiniz, ancak, hepimizin, bir şey söylerken, bu ekole yaklaşmadığımızdan emin olmamız gerekir...

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Ongun Yücesan

teşekkür etmemek de bir ekoldür . Uzak durmak lazım .Sizde bu ekole yaklaçmayın isterseniz

MADDE 6 – (1) Federasyonun görevleri şunlardır;
a) Bisiklet sporunun ülke düzeyinde dengeli bir şekilde yayılıp gelişmesini sağlamak, bu konularda her türlü düzenlemeyi yapmak, kararlar almak, uygulamak ve uygulatmak,
b) UCI ve UEC ile koordinasyonu sağlamak, Türkiye'yi bisiklet sporu ile ilgili konularda yurt dışında temsil etmek,
c) Yurt dışı ve yurt içinde bisiklet sporu ile ilgili gelişmeleri izlemek, bisiklet sporu ile ilgili kişi ve kuruluşlar arasındaki ilişkileri düzenlemek, çalışma ve diğer faaliyetleri programlayıp bunların uygulamalarını kontrol etmek,
ç) Sporcu, antrenör ve hakemlerin yetiştirilmesini ve eğitilmesini sağlamak, kurs ve seminer programları düzenlemek, başarılı olanların belgelerini düzenleyip tescillerini yapmak, bunların çalışmalarını sürekli izlemek,
d) Ulusal ve uluslararası faaliyetler düzenlemek, düzenlenen tüm faaliyetlerin devamlılığını sağlamak, bu faaliyetler için gerekli yönetici, eğitimci, temsilci, uzman ve personel görevlendirmesini yapmak,
e) Yurt dışındaki bisiklet sporu ile ilgili gelişmeleri izleyerek, bu bilgilerden ülke içinde daha çok kişinin yararlanmasını sağlamak, karşılıklı diyalog içinde olmak ve gerekli aktivitelerde bulunmak,
f) Bisiklet malzemelerinin standartlarını uluslararası kurallara göre tespit etmek, bunların yurt içinde veya yurt dışında yaptırılmasına veya temin edilmesine çalışmak,

.............................

Türkiye Bisiklet Federasyonu , Uluslararası Bisiklet Federasyonuna (UCI) bağlıdır . Kendi kendine kural koymaktan ziyade , UCI kurallarını uygulamak ve denetlemekten Türkiye sınırları içinde sorumludur.

Ülkemizde bisiklet sporu geri olduğundan bu tip kuralların tamamını UCI veya bisiklette ileri ülkelerin federasyonlarını sayfalarından bulabilirsiniz . Ayrıca her yarıştan önce bu Regulations denilen kurallar vs. yayınlanır.

(link)

(link)

• Beğen
Tepkiler: zeyfer mir

zeyfer mir

Aktif Üye
Tepki
23
gürol bey teşekkürler.
birçok yere bakıp bulamadığım yaş problemini net şekilde cevaplamışsın...
birde tayt konusunu tam çözersem iyi olacak.sanırım buna da ferdi olarak yarışa katılan birisi net şekilde cevap verir.