Sora-Tiagra Vites Ayarı

nateriver

Üye
Tepki
9
İsim
Furkan
Bisiklet
Bianchi
Sora grupsetli bisiklet almayı düşünüyorum fakat vites ayar vs ıvır zıvır ayarlarla felen ugraşmak istemiyorum bunun için bütcemi zorlayıp tiagra setli bi bisiklet mi almalıyım, yoksa sora böyle bi sıkıntı çıkarmazmı? bana ne önerirsiniz sadece hobi amaçlı kullanıcam bisikleti. Ha bi de 9x3 10x3 vs yazıyor bu ne anlama geliyor ilk yol bisikletimi alıcam, bu konularda biraz cahilim yardımcı olursanız sevinirim...

Scudo

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Sora kullanıyorum şu ana kadar ayar gerektirmedi, claris sistem de aynı şekilde gerektirmez. Alt seviye vites sistemlerinin ayarı çabuk bozulmaz, vites geçişleri birazcık daha yavaştır ve sistemin kendisi birazcık daha ağırdır.

9*3 demek arkada 9 ortada 3 dişli var demektir. 10*3 veya 9*2 gibi sistemlerin yanında ruble(arkadaki dişli) ile ayna kol(ortadaki dişliler yanı pedalın oradaki dişliler) dişli sayılarına da dikkat etmek lazım.

Sizin için ayna kol 50-34 idealdir. Arka rublede de en en büyük dişli sayısı en az 28 olsun. 30-32 falan daha da iyidir.

Ya da 3"lü ayna kol tavsiye ederim, birazcık daha ağırdır ama yokuş çıkarken rahat edersiniz.

Bunun dışında sistemin 9'lu veya 10'lu olması çok çok büyük fark yaratmaz, vites değiştirdiğinizde iki vites arasındaki fark daha az olur ve en ideal vitesi bulursunuz o kadar. Paranız varsa 10*3 tiagra sistemi tavsiye ederim olmadı 9*3 sistem iyidir.

En olmadı ayna kol 50-34'ten büyük olmasın , arka ruble de 28'den küçük olmasın.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu ayar meselesinin Sora veya Tiagra olmasıyla ilgisi yok. Sistemin ayarı kaçtıysa düzgün çalışmaz. En pahalı sistemin de ayarı kaçabilir, en ucuz sistemin de ayarı kaçabilir. Düşük donanımın her gün ayarı kaçar, yüksek donanım hiç ayar kaçırmaz diye bir durum yok yani.
9x3 arka dişlinin 9'lu ön dişlinin 3'lü olduğu anlamına geliyor ama yol bisikletlerinde ön dişli genelde 2'lidir.

• Beğen
Tepkiler: nateriver

nateriver

Üye
Tepki
9
İsim
Furkan
Bisiklet
Bianchi
peki sora setli bisiklet alıp 1 sene kullanıp sorayı satıp, bisikleti 105 e geçirsem nasıl olur ve bunu en iyi nerde yapabilirler güvenebilecegim saglam bisikletci tanıdıgınız varmı?

Sarper Tuncer

Forum Demirbaşı
Tepki
391
İsim
Sarper
Bisiklet
Mosso
@nateriver
Sora setli bisiklete 105 takacaksanız speşilayzıt(tam yazımını bilemedim okunduğu gibi yaptım) ın modellerine bakın. Nedenide genelde sora setli bisikletlerin kadroları da düşün seviyede olur ama speciallezed allez modeli sanırm daha üst seye diğerleribe nazaran. Yada pahalı geldiyse şimdilik direk bi salcano xrs40 alın sonra komple satar üstüne para koyar 105li yeni bir bisiklet alırsınız.

nateriver

Üye
Tepki
9
İsim
Furkan
Bisiklet
Bianchi
@Sarper Tuncer Haklısınız fakat Giant Scr1 in görünüşünü çok beğendigim için böyle yapmayı düşündüm muhtemelen speşilayzıdın kadrosu vs markası daha üstündür fakat görünüş benim için bi tık daha önde

Sarper Tuncer

Forum Demirbaşı
Tepki
391
İsim
Sarper
Bisiklet
Mosso
Scr yerine kendi kullansığım bisiklette olan carraro 052yi öneririm. 2500kmdir kullanıyorum ve henüz vites ayarı gerekmedi. Scr nin jantları salcanı xrs 40ın jantları gibi bişey diye düşüniyorım,gereksiz ağırlık.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@nateriver
Kimin ne önerdiği önemli değil bisikleti kullanacak olan sensin. Giant'ın görüntüsünü beğendiğini söyledin ama Carraro'da da donanım var. Ya görüntüyü ya da donanımı seçmek durumundasın.

nateriver

Üye
Tepki
9
İsim
Furkan
Bisiklet
Bianchi
@Berke Neden Sora-Tiagra arasında ne kadar fark varki ? Yada bisikleti 0 alıp ,alır almaz sorayı satıp, tiagrayamı geçeyim o kadar fark varmı yani?

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@nateriver
Parçaların malzeme kalitesi biraz daha iyi ve biraz daha hafif bir set ama Sora'dan Tiagra'ya geçmek boşuna para harcamak olur.

nateriver

Üye
Tepki
9
İsim
Furkan
Bisiklet
Bianchi
@Berke Parçaların hafifliği vs. pek önemli değil sadece gezmek amaçlı kullancam belki 2-3 sene kullanıp 105-ultegra geçebilirim bu mümkünmü uyumlu olurmu giant scr1 e ultegra takmak ?

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Her yol bisikletine her yol grup seti takılır merak etme.

Ayrıca Allez'in scr1'den üstün olduğunu söylemek pek mümkün değil, muhtemelen tersi geçerlidir. Şansa da olsa o para için harika bir şasi seçmişsiniz.

• Beğen
Tepkiler: nateriver