Son Kararım Merida Speedstar T2-D 2014 Yana

temahayati

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Merida
Son Kararım
Merida Speeder T2-D 2014
Son Bir Sözü Olan Varmı Arkadaşlar. :in::eek:ut:
Kısmetse Yarın Satın Almaya Gidiyorum.
(link)

• Beğen
Tepkiler: Berge Çelik
Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
hayırlı olsun şimdiden bende v-frenli olanını eşime almayı düşünüyorum resimleri ve izlenimlerinizi burada paylaşırsanız sevinirim. Birde kadro boyuna dikkat edin alırken bir arkadaş yanlış almıştı ve baya sıkılmıştı forumda takip ettiyseniz..

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Güzel bir model hayırlı olsun şimdiden.

Ali Kerimoğlu

Daimi Üye
Tepki
45
Bisiklet
Sedona
Aklınızı karıştırmak istemem, fakat ödediğiniz paranın büyük bir kısmını kadroya ödüyorsunuz. Set olarak epeyce alt seviyelerde bir bisiklet.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Fakat kadro üzerine yeni set almak 1 kaç sene sonra daha mantıklı eğer çabuk satmayacaksanız..

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Bende Speeder T2 / Fx 7.3 / Specialized Sirrus Elite / Giant Escape 0 arasında kalmıştım. Specialized Sirrus Elite alıcam bakalım bende haydi hayırlı olsun sizede bu tür kadroları sağlam olan markada donanımı düşük yapıyorlar ama kadrosu bunu telafi ediyor.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet üzerindeki donanım düşük olmakla birlikte içten kablolama özelliği ve hidrolik frenlerine karşın hafif yapısı ile güzel bir fitnes. Hem şehiriçi hız yapmak hemde uzun turlar için biçilmiş kaftan.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Var;

Bu bir şehir bisikleti.aynı zamanda orta ya da uzun turlar yapmak için de uygun.Disk fren,bir şehir bisikleti için son derece gereksiz.Hem ağır,hem bakımı ya da parçasını bulmak(Gideceğiniz yerlerde diyelim) zor.Aynı bisikletin v brake frenli modeli de olacaktı.Neden disk fren tercih ediyorsunuz,özel bir sebebi var mı.

V fren

Daha kullanışlı
Daha hafif
Daha ucuz

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
Tilmen Bisiklette bunu inceleme fırsatını buldum. Gayet hoş donanım olarak oldukça iyi...Allaj güle güle kullanma nasip etsin

temahayati

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Merida
Disk fren biraz daha ileriye dönük olucakmış gibi geliyor bana. kış aylarında v fren çok sağlıklı olmuyor.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İleriye dönük'ten kastınız uzun ömülülük ise,hiç bir fren sistemi V frenden daha uzun ömürlü olamaz.Disk frenler;mekanik ya da hidrolik,fren disklerinin Rotor'u iki yandan sıkması prensibiyle çalışır.Rotorlar çok kolay eğrilip şekil değiştirir ve düzeltmesi de çok zordur.Herhangi bir darbe aldığında balatalara sürterek,balatanın istenmedik şekilde aşınmasına yol açar.Disk frenler XC ve Downhill tarzı bisikletlerde,özellikle de hakkı verilerek biniliyorsa son derece gerekli.Ancak ben,kendi tecrübelerime dayanarak şehir bisikletlerinde,özellikle de tur amaçlı kullanılacaksa,disk frenleri son derece gereksiz buluyorum.Ayrıca bu bir şehir bisikleti ve balçık çamur,kar vb gibi fren kabiliyetini zayıflatacak yerlere girip çıkması zaten beklenmez.

Madem satın alacaksınız,donanımınızın tüm artı ve eksilerini değerlendirin.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@temahayati

Ben biraz daha kisisel tercih gozuyle bakarim bu disk/v-fren meselesine gerci ama argumaniniz eger kis aylarinda v frenin sagliksiz olacagiysa, o cok dogru degil.

Camur deryasina batip cikmayacaksaniz, disk frenin kis aylarinda v frenden herhangi bir artisi yok.

temahayati

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Merida
Anladığım kadarıyla disk frenin hiç bir artısı yok :S Açık söylemek gerekirse daha modern bulduğum için tamamen kişisel tercih meselesiydi illada disk fren olacak diye aman aman bir sebebim de yok.

V Fren ile Disk fren arasında 1 Kg fark ettiriyor . Bu bisikleti almak istememdeki ilk neden şehirler arası yol yapma düşüncem. Uzun yolda 1 kg çok fark ettirir mi arkadaşlar. evet konu farklı bir boyuta taşınmak üzere.

V Fren mi ? Disk Fren mi ?

Sizce ????

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@temahayati

Disk frenin çok amacı var çok yararı ancak bu bisiklette bir görevi yok.
Merida'nın bu modeli nerede ise yol bisikleti sayılır dolayısıyla bu bisiklet kar yağmur çamur kaldırmaz dolayısıyla disk fren gösteriş ve ağırlıktan başka bir şey değil.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Derya Bey'in V fren hakkında söylediklerine katılıyorum. İkisinden de kullandım.
Disk frenin avantajı yağışlı hava gibi ıslak durumlarda geçerli. Diğer zamanlardaysa ben v fren derim.
Aynı bisikletin v fren-disk fren farkı 1kg etmez orada bir hata var.
gerekli bilgileri topladınız
bence içinizden geçeni alın

• Beğen
Tepkiler: SongülB.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
Amaciniz tur yapmaksa V-fren ihtiyaciniz olan sey.

- Turda agirlik onemlidir.
- Disk frenler cok sik ariza yapmazlar ama yaparlarsa V-frene gore tamirleri zordur ve pahalidir. Ayrica bakimlari da (pedleri) daha pahalidir.
- V fren her yerde tamir edilebilir, pabuclari bulunabilir.

Normal hava kosullarinda V fren ile disk fren arasinda hic fark yoktur. Islak kosullarda V frenin performansi diske gore biraz daha zayiflar. Tutmaz degil, gene tutar ama biraz daha uzun surer. Camurlu kosullarda hem jantinizi cizer, hem de performansi dibe vurur, pabuclari asinir.

Disk frenler, islak kosullarda daha iyidir. Camurlu kosullarda disklere camur bulasmayacagi icin gene daha iyidir. Ama pahalidir, agirdir, bozuldu mu veya diski yamuldu mu tamiri zordur.

temahayati

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Merida
Konuyla ilgilenen bilgi birikim ve tecrübelerini paylaşan herkese teşekkür ederim. Alternatif model önerisinde bulunan olmadı bu fiyat aralığında. Umarım geriye dönük pişmanlık yaşamam.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
değerli kardeşim.Zaten konu "Disk fren mi V fren mi " tartışmasına dönüşmesin diye yazdım.Disk fren'in kullanım amacı,kullanıldığı bisikletin türü başka.İyi bir XC almak istiyorum,dağ bayır gezeceğim,deseydiniz,disk fren önerirdik.Bunu tartışmaya gerek yok.Yıllardır tur yaparım,şimdiye kadar hiç disk frenli bir bisiklete rastlamadım yollarda.Tur'a gerek yok zaten.Şehir bisikleti için gereksiz...nokta.

Bir kilo fark eder mi etmez mi üç gün üst üste 100 + km yapınca daha iyi anlaşılır.Ama ben söyleyeyim.Bisikleti bir kilo hafifletmenin parasal karşılığı 1000 USD.Bak,bir de sen üste para alacaksın.

Bir kilo demek,ekstradan iki t-shirt,iki iç lastik ve bir iki parça da iç giyim demek.
suluk kafesine koyulan İki adet 500 ml su demek.

Kafanızı karıştırmayın,büyük sözü dinleyin.Yoksa kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde,rotor'unuza tuhaf tuhaf bakan bisikletçiye,baktığı şey'in fren olduğunu anlatmak zorunda kalırsınız.Sonra da kendi başınıza tamir etmek.

• Beğen
Tepkiler: Emrah GÜLEZ

temahayati

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Merida
Evet Büyük sözü dinleyelim keza cahilliğimize doyum olmuyor. varsa alternatif marka tavsiyeniz Derya Bey almak isteriz. Max 2000/2200 TL Aralığında.