Son düzeltmeler

Tepki
8
Bisiklet
Bisan
Merhabalar
Uzun araştırmalar sonunda artık sipariş aşamasına gelmek üzereyim ama ne zaman bu tarz araştırmaya girsem kafam bulanıyor.
Örnek olarak husky bizam çadırına karar vermiştim.4 Mevsim ideal.Fiyatı uygun.Ancak husky bird modelini buldum aynı fiyat bu 3 kişilik yani içeri belki bisiklet bile girebilir.

Husky anapurna uyku tulumuna karar verdim.-28.Fiyat gayet iyi ama çok ağır ve çantada aşırı bir yer kapladığını öğrendim.Tabiki kaz tüyü alacak bütçem yok.

Yani sizlere son danışmalarımı yapıyorum.

-bizam mı ? bird mi ? yok sa başka bir modelmi ?
-Anapurnamı yoksa başka bir modelmi ?
-Çanta olarak husky supporter düşünüyorum sizlerin yorumlarını bekliyorum.

Scudo
Tepki
8
Bisiklet
Bisan
Bıçak olarak M-418 W Wild Boar
Termos olarak stanley classic vacuum flask 1,9 lt

diğer sorularıma ek olarak bunlarıda soruyorum.Sadece yanıt istiyorum 185 görüntüleme 0 yanıt :(

Tepki
1.236
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@özgür atalayÖzgür bey M-418 W Wild Boar seçiminiz güzel uçmamışsınız , stanley classic vacuum flask 1,9 lt zaten diyecek bir laf yok dallarında bir numara sayılırlar yanlız biraz tuzlu,husky bizam sibirya da kamp atmayacaksanız işinizi görür hafif 2.6 kg ve kalitelidir ,Husky anapurna (2 kg) dört dörtlük uyku tulumu içinde donla yatın terlersiniz o derece ,,,Gördüğüm kadarıyla iyi araştırma yapmışsınız acaba sürekli bisikletli kamp mı atacaksınız ?

• Beğen
Tepkiler: özgür atalay
Tepki
8
Bisiklet
Bisan
Öncelikle sonunda konuma cevap yazan birini görebildim teşekkür ederim.Bu yazdıklarımı bisiklet ile değil yaya olarak düşünüyorum.Bisikletten bağımsız düşünün yani.Sırt çantası ile yapılacak kamplar için.

-Öncelikle bıçak olayında 2 model arasında kaldım.Gene aynı markanın serdar kılıç tasarımı ancak et kalınlığı bundan az ve fiyatı daha pahalı.
-Termos olayı ise gerçekten çok tuzlu 150 tl ancak 24 saat sıcak-soğuk tutma olayı ve ömür boyu garanti olması beni cezbetti.1,9 Litre gayet iyi.Yanına matara alındımı iş biter.
-Çadır konusu sın moda sıkıntım.Zira husky modellerinde bir ona bir buna gidip geliyorum.Bizam için 3.5 mevsim diyorlar yani kışın karlı havada sıkıntı olur diyorlar.Husky flame ve falcon 5 için 5 mevsim diyorlar ancak hem çok ağırlar hemde çadır içinde bağdaş kurmak bile zor.Bizam için kardada dayanır(evereste kalmıyacağım elbette) onayı alırsam çadır işide tamam.
-Husky anapurma kendi alanında fiyat/performans oranı en yüksek diyorlar.
-Çanta konusu muamma zira birçok sitede 70 litre için az geliyor lafları duydum.Bu beni biraz düşündürdü kaç litre gerekli ve hangi marka olmalı ?

sabihavni

Aktif Üye
Tepki
55
Bisiklet
Merida
Çadır için tek birşey söylicem soğuk havalar için, oda uyku tulumunuz isterseniz -40 veya daha yüksek olsun çadır kötü ise yani kışın karda 3 mevsim çadır kullanırsanız uyku tulumunu iyi olması birşey fark ettirmez donarsınız (örnek olarak) çadırı eve tulumu battaniye olarak düşüne bilirsiniz.

Çanta olarak diğerlerine göre pahalı ama deuter marka 35+ veya 45+ işinizi görür hemde çok rahat bir şekilde eğer 7-10 günden fazla bir yerde kamp kurmıycaksanız.çadırı çantanın içine değil dışarıda çantanın kenarına çıt çıtlardan geçirerek kullanabilirsiniz çantanın dışarıda bir yanına çadır bir yanına uyku tulumu bağlarsanız içine istediğinizi koyarsınız (ben ağrı dağına 35 litrelik çanta ile çıktım ama benim oduğum grup 5 gün yerine 4 gün içinde zirve yapıp döndük ve çanta gayet yeterli idi) ben tulumu çanta içine koymuştum dışına tam sıkıştıramadığımdan dolayı ama 2. günden sonra dışarı kuydum içeri baya bosaldı)

• Beğen
Tepki
1.236
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@özgür atalayŞimdi seçtiğiniz bıçağı hem savunma amaçlı hemde ip,ot,dal vb. keseyim diyorsanız tamam savunması zayıf olmasına rağmen diğer yönlerden iyi bir bıçak seçiminizi beğendim çünki çoğu kişi hemen komando bıçaklarına saldırır almak için ve ilk bir hafta içinde önce çevresinde ki ağaçlara atmak suretiyle bıçağın kabzesini ya kırar ya da kabzesini yerinden oynatır ikinci hafta zaten kabze eğer kırılmamış ise oynadığı için parmaklarını doğramaya başlar :rolleyes: .....Termos evet dört dörtlük ama ağırlığını bulamadım bende soru işareti yarattı fazla ağırlık iyi olmaz.....Sırt çantası ben hala güney doğudan getirdiğim sırt çantamı kullanıyorum biz buna '' bolu tipi çanta '' derdik çok kullanışlı bir çantadır size linkini atayım inceleyin önden yandan resimleri var bakın linki ...(link)...Bu 70 litrelik çantalar az geliyor diyen arkadaşlar tavsiyem katır kiralasınlar anca yeter arkadaş arazide 70 litrelik çanta bence hiç akıl karı değil adamı bitirir karşı görüşü olanlara saygı duyarım ben taşırım diyen taşısın ne diyeyim.;)Size önerdiğim 50 litrelik yeter artar dünyayı alır o çanta yerleştirmesini bilene...

• Beğen
Tepki
8
Bisiklet
Bisan
@sabihavni

Çadır ile ilgili yorumu tam anlayamadım.Benim çadırımın içinmi söylüyorsunuz yoksa genel olarakmı ?Husky bizam çadır yazın hiçbir sorun çıkarmaz bunda hemfikiriz sanırım ancak ben kışın merak ediyorum.Kullanan bilen varsa yorum bekliyorum.Karda-yağmurda hem yağış vs alıyormu hemde soğuk alıyormu ?

Çanta olarak +35 litre ile nasıl kamp attınız anlamadım ama ben 1 aylık ve üzeri kamp düşünüyorum.35 Litreye çadırı,uyku tulumunu geçtim erzak,mutfak malzemesi,giyim sığmaz.

@ertunga

Bıçak olarak bende çok okuyorum hemen askeri tarzda marka bıçaklara yöneliyor insanlar ama ben işime yarasın bunu düşünüyorum.Bıçağın kalınlığının 4 mm olması hakkında serdar kılıçın bir videosunu izlemiştim 4 mm kalınlıktaki bir bıçağı balta yerine bile kullanabilirsiniz diyordu.Benim amacım birazda bu.Balta taşıyacağım ancak o vazifeyide görmesini istiyorum bıçağımın.
Çanta konusunda verdiğiniz linkteki çantanın benim çantamdan bir farkını göremedim.Sadece 25 litre daha az.Askeri kamuflaj ve bölmeleri farklı tabiki ama işlev aynı.bel destekli çantalar.Çanta konusunu sanırım bursaya gelince mağazaya gidip birebir test etmeye çalışacağım.

sabihavni

Aktif Üye
Tepki
55
Bisiklet
Merida
@özgür atalay

ben sizin çadır için yorum yürütmedim tek olarak kışı düşünürseniz iyi bir çadırın şart olması gerektiğini söylüyorum.Kışın husky bizam kullanan var mı ona bakın ya da kışın çadır kullananlardan yorum alın.Ama husky bizam yazın ve bahar aylarında sizi idare eder bence.
Çanta içinde giyim için ve uyku tulumu ile çadır için söyledim zaten ben kamplarda hiç yanıma yemek almam şu ana kadar 8 defa falan kurdum Ağrı dahil(ama ağrıda zaten yemek ayrı) diğerlerindede hep dışarıda yerim veya bir marketten alıp iki taşın arasında mangal yaparım.Bence yemek malzemesi taşımak gereksiz en basit yamek ihtiyacınızı köyde bakkaldan ya da kahveden eğer çaresiz kalır iseniz köydeki halktan istiyebilirsiniz.Köyden kimsenin yok vermem diyeceğini sanmam.Ama eğer issız bir yerde hiç insanın olmadığı bir yere kamp kuracaksanız 35+ ve 45+ işinizi görmez.Birde dediğim çanta dikkatinizi çekerim 35+ buna 10 litre daha genişletebilirsiniz rahat olarak.Çanta çuval gibi olduğundan çantanın üst kapağını örneğin kayışları bollaştırarak 10 cm yukarıdan bağlaya bilirsiniz.Birde kıyafet olarak örneğin 1 ay için 10 tane veya daha fazla çamaşır gereksiz.Atıyorum yanınıza 6 tane çamaşır alırsınız bir ara pansiyonda kaldığınızda veya bir çeşme veya su kenarında yıkayıp tekrar kullanırsınız bu diğer üst baş içinde geçerli.

• Beğen
Tepki
8
Bisiklet
Bisan
@sabihavni

Dedikleriniz bana çok boş geldi açık konuşmak gerekirse.Ama genede teşekkür ederim.

SelimDurmak

Aktif Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cannondale
çanta içim şunu söyleyebilirim ben The North face TERRA 65 PACK kullanıyorum amerikadan almıştım 160 dolara ve çok memlunum 22 kilo ağırlıkla yorgun bir halde taksimden beşiktaşa yürüdüm yani çanta rahat ve sırttaki havalandırmasıda güzel tavsiye edebilirim memlun kalırısnız

• Beğen
Tepki
8
Bisiklet
Bisan
Tavsiye için teşekkür ederim.Ancak nort face bütçemi aşar.400 tl civarında.Yana şöyle söyliyeyim.Eğer gerçekten değecek birşey olursa olabilir.Zira çadırı bizamdan,falcona çevirdim.Fiyat olarak 2 katı ancak 5 mevsim.Başka önerilerde bekliyorum.

Ve eğer çadır,uyku tulumu,bıçak gibi yazdığım malzemelere eleştiri gelmez ise şuan tek arayışım çanta ve ayakkabı.

Tepki
8
Bisiklet
Bisan
Merhabalar
Uzun süredir kimse yanıt yazmamış ama aksine isabet olmuş.Zira bende kendime bazı sorular sordum.Öncelikle hedefimi büyüttüm.Buna paralel bütçemide büyüttüm.Ben yazın kamp,yürüyüş yaparım solo olarak,kışında etkinliklere katılırım düşüncesindeydim ancak bu işi büyütme kararı aldım.Yani dağcılık konusuna,tırmanışada yönelmeye karar verdim.O yüzden araştırdığım malzemelerin büyük kısmı elendi.Şimdi yeni baştan bir arayış içindeyim.Daha kaliteli malzemeler gerekli tabiki.
-Önce çadırdan başlamak lazım.5 Mevsim çadırlar şart oldu.Zaten hali hazırda 5 mevsim alacaktım.Husky falcon düşünüyordum.Bu çadır bana yararmı ? Yoksa daha kaliteli bir çadırmı aramalıyım ? yada yazlık için daha ucuz bizam tarzı birşey,kışlık için ayrı bir çadırmı düşünmeliyim ?
-Çanta olarak çok daha kaliteli ve uzun ömürlü birşey ve buna paralel daha büyük birşey lazım.Uyku tulumu olarak sentetik malzemeden gene ayrılmayacağım(bin tl lik fiyatları ile şuan halen bütçemi aşırı zorlar kaz tüyü uyku tulumları.)Bunun yanında okuduğum yazılarda zirve tırmanışlarında ana kamp olayı olduğu için bir tanede ufak boyutlu bir çanta gerekli sanırım bu konudada yardım bekliyorum.
-Uyku tulumu gene anapurma olacak sanırım.
-bıçak olayını çözmüştük
-ayakkabı arayışlarımda seçenekler oluşturdum ancak gene yazlık-kışlık olarak alamıyacağım.Yada yazdığım modeller uygun gelmezse düşünmek gerek olacak.
Boreal atlas
Asolo Fugitive
Aku utah micro
THE NORTH FACE M VERBERA BACKPACKER GTX

aradığım özellikler yaz-kış beni götürecek,uzun yürüyüşlerde rahatsız etmeyecek,su,geçirmeyecek ve uzun seneler götürecek birşey bakıyorum.

-Bunun dışında giyim konusu önem kazandı.Bu konuda uzun araştırmalar yapmadım ama kısaca değinirseniz memnun olurum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Selam, malzeme test edecek, karşılaştırma yapacak deneyimim yok. Yine de kendi tecrübemi paylaşabilirim. Eylülde Husky Bird satın aldım ve Gelibolu'da, kullandığım ilk kampta inanılmaz bir sağnak yağışa maruz kaldık. Öyle ki, sabaha kadar gök gürültüsü ve rüzgar, sabah da öğlene kadar durmak bilmeyen bir yağmur bastırdı. Öğlene kadar çadırdan çıkamadık. :kahve: Gündüz yağmur kesildi ama toprak kurumadan bir gece daha kampta, o çadırda kaldık. Hem üst katman, hem de toprakla ve suyla temas halinde olan alt katmanın sağlamlığı sayesinde bir damla su görmedik. Termal içlik, kazak vs. giymediğimiz halde rüzgarı ve soğuğu çadırın içinde hiç hissetmedik. Çadırı topladıktan sonra bi 20 dakika güneşe astım, 3 gün nemli toprağa temas eden alt tabaka iyice kurudu. Bu arada çadırla toprak arasına çift kat naylon sermiştim, yani direkt toprağın üzerine değil de kalınca bir pazarcı naylonunun üzerine oturtmuştum çok kirlenmesin diye. Sonuç olarak ben çok memnun kaldım çadırdan. Muhtemelen iyi bir uyku tulumu ile, çok daha soğuk havalarda da şikayet etmeden kullanabilirim. Tabi ortalığı birbirine katan, demir çöp konteynırlarını bile oradan oraya savuran fırtınalı havalarda ne olur bilemem... :in:

Not: İki kişi kullandığımız için Bird tercih ettim ve çok rahat ettik. Tek kişiyseniz Bizam'ı düşünebilirsiniz. 1 Kg daha hafif. :in:

Tepki
8
Bisiklet
Bisan
Merhabalar
Bayağıdır ses çıkmayınca bende gelişmeleri yazmayı unuttum haliyle.Tüm sorunlarımı çözdüm gibi.Sadece ayakkabı konusu netlik kazanmadı.İsterseniz diğer malzemeleri açıklıyım;

1-Çadır olarak 2 farklı çadır almaya karar verdim.İlk olarak 3 mevsim bir çadır alıp kış hariç her mevsim kullanarım diye düşündüm.Kış içinde her ortamda kullanabileceğim,evladiyelik birşey düşündüm.
-3 Mevsim:Bizam
-5 Mevsim TNF VE-25

2-Uyku tulumu olarak gene 2 ayrı tulum alacağım ancak anapurna yazın fazla gelirmi emin değilim.
-Husky anapurna
-TNF İnferno

3-Çanta olarak deuter aircontact yada aircontact pro alacağım mağazada son kararı veririm.

Diğer ıvır-ıvırı yazmama gerek yok.Ancak dediğim gibi ayakkabı konusunu çözemedim.O konuyuda çözünce kuş gibi hafifliyeceğim.Kafamı kurcalayıp duruyor.Kimi 2 farklı ayakkabı al.Biri yaz için biri kış için,Kimi diyor gerek yok tek ayakkabı işini görür.Ondan sonra önerilen markalar tartışma konusu oluyor.Kimi diyor bu ayakkabı olmaz kimi diyor şu olmaz.Ayakkabı konusunda sizlerede danışıyorum yardım edin kurtarın beni.