Solid works bisiklet çizimi

Atakan K.

Aktif Üye
Tepki
372
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu yaz almayı planladığım bisikletin bana uygun kadro boyunda olan çizimini yaptım.

Konuyu buraya açmamın sebebi fotoğraflar bölümüne açamamamdan kaynaklanıyor.Taşıyabilirseniz sevinirim.

Foruma sürekli olarak girsemde neredeyse hiç yorum yapmadım.

Diğer kısımlarını Final haftası bittikten sonra çizmeyi planlıyorum.

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

Scudo

sezgindurmus

Daimi Üye
Tepki
263
İsim
Sezgin
Bisiklet
Carraro
Çizimler oldukça düzgün ve güzel gözüküyor elinize sağlık. Yalnız alt boru biraz fazla mı uzun durmuş ben mi öyle gördüm bilemedim.

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
Sormak istediğim birşey var.

Benim daha evvel çöpe atmak zorunda kaldığım bir bisikletim olmuştu. Kadrosunu full süspansiyon olduğu için 2 parçadan oluşuyordu. kırılan parçanın yenisini çok aradım ama bisiklet 15 senelikti o nedenle üretimi yoktu ve satan çıkmadı. Kırılan parçayı solid works ile 1/1 çizsek bile nasıl imal ettirebilirdik :)

sezgindurmus

Daimi Üye
Tepki
263
İsim
Sezgin
Bisiklet
Carraro
@master06 olabilir, gidon boğazıda açılı geliyor birazda ondan uzun durmuş gibi. Arkadaşı da tanımıyorum uzun boylu birisi için normal olabilir.

İmal ettirme imkanı varsa direkt bende bir tane çizim isterim gt kadrodan :)

• Beğen
Tepkiler: Hayrettin

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Elinize sağlık güzel olmuş. Kadro malzemesi ve ağırlık nedir? Bir de solidworks analyse bölümünden dayanım hesaplarını yaparsanız bitirme tezi yapmış olursunuz :) Solidworks'le ilgili sormak istediğiniz birşeyler olursa çekinmeyin...

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Bu arada fikir vermek açısından kendi bisikletimi paylaşıyorum. Büyük ihtimalle ölçüler çok yakın görünüyor. 29MTB 20"

12439249_10208479511964692_856114215952969511_n.jpg

• Beğen
Tepkiler: Halilibrahim

sezgindurmus

Daimi Üye
Tepki
263
İsim
Sezgin
Bisiklet
Carraro
@master06 aynen hocam o kadro senin miydi, farkında değilim :) Yalnız orginal rengi tercihim :) Nerden buldunuz siz kadroyu?

• Beğen
Tepkiler: uguryilmaz144

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@sezgindurmus Orjinal rengi koyu mavi, arka taraf çıplak alümiyumdu bana geldiğinde ama çizikler çok fazlaydı.

http://i170.photobucket.com/albums/u241/a16vnv/Picture128.jpg

İngiltere'den getirttim bir arkadaşa. Ben retro olsun hafta sonu hanımla göl kıyısında gezelim diye topladım ama hanım göle gelmiyor köpek çok diye :D ben de kendi full süspansiyonlarımla araziden çıkmıyorum evde yatıyor gariban :D size satarım hanımı ikna edersem. :)

Atakan K.

Aktif Üye
Tepki
372
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@sezgindurmus
Sitede tüm ölçüler yoktu.Bir kısmını ölçüsü verilen parçalarla kıyaslayarak çizdim.Bisikletler hakkındaki tüm bilgim forumdan ibaret :D

• Beğen
Tepkiler: sezgindurmus

Atakan K.

Aktif Üye
Tepki
372
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@master06

Yeterki imkan varsa çizim tamamlandıktan sonra üzerinden ölçüler alınarak yapılabilir aslında.Sadece biraz para, zaman ve emek lazım.Denemesi bayada zevkli olur eminim :)

• Beğen
Tepkiler: sezgindurmus

Atakan K.

Aktif Üye
Tepki
372
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@uguryilmaz144

Teşekkür ederim.Şu anda sadece kabuk olarak çizdim.Program konusunda acemiyim biraz ama zamanla hesaplamalarıda yapmak isterim.Büyük ihtimalle hareketli çizimler konusunda yardıma ihtiyaç duyabilirim, teşekkür ederim.

Atakan K.

Aktif Üye
Tepki
372
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@uguryilmaz144

Bu kadroda 29 MTB M boy bana uyarmı onuda net olarak bilmiyorum orta boyda bir insan olduğum için pekte fazla araştırmadan çizdim aslında.M boy altında 27.5 jant kullanmalarıda bahanem oldu.

Yusuf Ziya Aktaş

Katip el-Bayburdî
Tepki
269
İsim
Yusuf Ziya AKTAŞ
Bisiklet
Focus
@Atakan K. Harika çizim olmuş. Tebrik ederim. Solidworks cidden bisiklet kadrosu çizmek için harika bi program fakat çok iyi kullanmayı bilmek gerekiyor işte...

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Esasında solidworks bu iş için çok uygun bir program değil. Solidworks katı model, konstrüksiyon için harika bir program. Fakat yüzey(surface) çalışmaya başlayınca solidworks'ün eksikliklerini görüyorsunuz. Kadroyu çizerken body olarak mı çizdin yoksa boruları montajda mı birleştirdin? Boru kalınlıkları nasıl değişiyor? Bir de en zoru üretmeye kalktığınızda o borulara o formu nasıl vereceksiniz. Dünya devi kadro üreticileri boruları kalıplarda yüksek basınçta hidrolik enjekte ederek form veriyorlar, hatta prosesin adı da "hydroforming" olarak geçiyor. Eğer amacınız kendi kadronuzu üretmekse kadroyu basitleştirerek işe başlayın derim. Çünkü o formları verecek üretim teknolojisine sahip değilsiniz. Sıkıntı da bu zaten. Eğer amaç sadece çizmekse estetiğiniz iyi. Fakat imalata geçilecekse orada işler değişiyor...

sezgindurmus

Daimi Üye
Tepki
263
İsim
Sezgin
Bisiklet
Carraro
Seri üretim değil de prototip tarzı bir üretim düşünülürse belki ısıl işlemle boruyu kabaca şekillendirip cnc ile işlenebilir ama seri üretim sıkıntı olabilir.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@uguryilmaz144 Çok derine dalmışsın hydroform, metallerin plastik şekillendirmesi falan bknz. (Malzeme Bilgisi, İmal Usülleri) :D Catia V5 duruyo mu hala yüzey modellemede yoksa çıktı mı yeni bişeyler :) Bi de o solidin strength modülü çok hayatımı kurtardı benim mühendislik yaparken :D