solar enerji mi? depo edilmiş enerji mi?

tahirkaya

Daimi Üye
Tepki
148
Bisiklet
Scott
Arkadaşlar merhaba.

Ben Samsung taşınabilir şarj cihazı kullanıyorum. 9000 mah. Huawei telefonumu 3-4 kere şarj ediyor. Yalnız prizde epey takılı kalıyor. Belki 10 saatte ancak doluyor. Birkaç günlük ihtiyaç için yeterli oluyor.

Uzun süreli turlarda solar paneller elbette daha kullanışlıdır.

Yalnız benim merak ettiğim birkaç konu var.

Panellerin kendi içinde bir depolama alanı var değil mi? Örneğin 5000 mah.

Panele herhangi bir cihaz bağlı olmasa bile bu alana elektrik birikiyor mu?

Ayrıca panel kullanan arkadaşlardan ricam panellerini ve ne kadar sürede dolduklarını yazarsalar sevinirim.

Dandik markalı Çin mallarına güvenemesem de -isim yapmış markalar epey pahalı olduğundan- almak durumundayım.

Scudo

hakan çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
266
İsim
Hakan ÇELİK
Ben bilgisayarımı kullanıyorum şarj için. Zararlarını bildiğim halde bilinçli bir şekilde kullanıyorum.
Tamamen kişisel seçimimdir bu. Nasıl kullandığıma gelince;
Bir bilgisayarın yeni bir bataryası ortalama 4400 mAh içermektedir. Samsung Galaxy Gio model telefonu 1350'lik pili ile birlikte kullanıyorum. Bilgisayarı uyku moduna aldığım zaman USB portlarında halen elektrik bulunmaktadır. Bende bu şekilde bilgisayarımı çantama katıyorum. USB portuna telefonumun usb kablosunu takıyorum o kablo cebimdeki telefona bağlı direk olarak bu şekilde telefonum şarj oluyor. %10 dan full şarj ettiğim zaman %75 lik bir ömür kalıyor laptopta. 3-4 tur döndürüyor yani..

NOT; Bilgisayar bu durumda çalışıyor vaziyette ve sırtta dik bir şekilde durduğundan dolayı içerisinde bulunan parçaları yıpranmakta bildiğim kadarıyla başta harddisk olmak üzere birçok parçası zarar görmekte. Eğer bunu deniyecekseniz bunları göze alın derim.

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Selam dostum,

Bende alacağım galiba tavsiye ettiğiniz üründen.
Performansı ile biraz daha bilgi alabilir miyim hangi tel-Tableti tam açık güneşli havada ne kadar zamanda şarj ediyor, direkt mi ediyor yoksa kendi şarjlı pili mi var
içinde.

Yorumların için teşekkürler şimdiden.

@Yusuf Yılmazvural

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu işin raconu solar panel kullanmaktır. Yenilebilir enerji kaynağı. Turlar madem ağırlıklı yaz aylarında düzenleniyor ve ülkemiz 300 gün güneşli solar panel olmalı. Başka hiçbir yere bağımlı olmadan elektrik ihtiyacı karşılanmalı.
Yalnız verimsiz olduğu yönünde değerlendirmeler var. Bu açıdan kaliteli markalara yönelinmeli. Onlarda pahalı oluyor. En az 300 tl den başlıyor. Kendini hangi sürede amorti eder onuda düşünmek lazım.
Birde bu panelleri kullanacağın cihaza göre almak lazım. Yani bir netbook kullanacaksan turlarda onu şarj edecek daha güçlü bir modele yönelmelisin.
Panel doğrudan cihazı şarj etmiyor daha önce bir bataryayı dolduruyor sonra cihaz şarj ediliyor.
Uzun süren şarjlarda pek pratik olmayabilir.
Bu arada n11 de pahalı ama kaliteli (goalzero) modelleri bulabilirsiniz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Çetin ŞAHİNÖZ

Merhaba, alıntılar bildirim olarak görünmediğinden tesadüfen gördüm sorunuzu.

Cevaplayayım.

Şu ana kadar AA boyutlu pil, birkaç farklı telefon ve bir mp3 çalardan başka bir şey şarj etmedim ancak Trabzon'da biten pillerimi iki saat güneş paneliyle şarj ettikten sonra onlarca fotoğraf ve video çektim. Ayrıca 20 dakika şarj ettiğim mp3 çalarımı 3 gün, saatlerce kullandım. Şarj ettiğim pilleri ayrıca gps cihazında da kullandım.

Mp3 çalarım şu:

http://www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2012/01/b170-colour-range2-1327066387.jpg

Pillerim şunlar:

http://rightbattery.com/wp-content/uploads/2013/11/1-2v-aa-2700-mah-gp-rechargeable-nimh-battery.jpg

Bütçeniz el veriyorsa daha iyi modeller DX'te mevcut. Ben deneme amaçlı aldım, beğendim.

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Çok teşekkürler, bilgiler çok yararlı.
Bence bütçe den ziyade fiyatına göre yaptığı iş önemli. Zira önceden yüzlerce tl verip te sonra o maliyet-performansa varana kadar uğraşacaksam gerek yok.

bu ürün gayet yeterli ve uygun fiyatlı görünüyor. Bende gp nin doldurulabilir şarj cihazı var bunu bu panelle şarj edeceğim.
Böylece hem güneş enerjisi hemde depolanabilir eneji kullanmış, depolanabilir enerjiyi de güneş enerjisi ile doldurmuş olacağım:in::alkis:

M Manus

Aktif Üye
Tepki
45
Bisiklet
Salcano
ben takibe alınac kıran girdi konuya galiba.

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Yok yok merak etme bişey olmadı konuya. Sadece ürünün elime ulaşmasını bekliyorum, gelince bende fikirlerimi yazacağım.
Gerçi fiyatına göre performansı hiç kötü olmayacakmış gibi geliyor ama bakalım deneyelim.

@M Manus

Tepki
4
Bisiklet
Sedona
Kendiniz yapmayı yada anlayan birine yaptırmayı hiç düşündünüz mü? Elektronik çarşılarında panel satılıyor telefon bataryasının voltaj değerinde üretim yapan paneller.Ben yanıma telefon dışında usb ile şarj olan birşey almam açıkçası tablet vs gereksiz ağırlık yapacak şu çağda akıllı telefonların tabletten bir eksiği kalmadı zaten.
Sadede geleyim paneli alsak buna ilave olarak birde usb girişi alsak ve depo için bir batarya tabi ki bunun elbette bir devresi vardır.Bilen eden varsa yardımlarını bekliyorum.Yapabilirsem isteyenlerede yardımcı olurum.Bu konu başlığını takipte kalın..

Kendiniz yapmayı yada anlayan birine yaptırmayı hiç düşündünüz mü? Elektronik çarşılarında panel satılıyor telefon bataryasının voltaj değerinde üretim yapan paneller.Ben yanıma telefon dışında usb ile şarj olan birşey almam açıkçası tablet vs gereksiz ağırlık yapacak şu çağda akıllı telefonların tabletten bir eksiği kalmadı zaten.
Sadede geleyim paneli alsak buna ilave olarak birde usb girişi alsak ve depo için bir batarya tabi ki bunun elbette bir devresi vardır.Bilen eden varsa yardımlarını bekliyorum.Yapabilirsem isteyenlerede yardımcı olurum.Bu konu başlığını takipte kalın..

tahirkaya

Daimi Üye
Tepki
148
Bisiklet
Scott
Arkadaşlar benim kafamda hala bir soru var.

Bu panellerin kendi içinde enerji depolama alanları yok mu? Yani panele bir alet takılı değilse üretilen enerji boşa mı gidiyor?

Enerji depolanabilen uygun bir ürün bulsam denemek için satın alacağım.

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
Hazır almak daha az maliyetli olur, kendileri devre tasarlayıp yapmaya çalışırlarsa iyi fiyat çıkarabilirler.

Panelin mutlaka enerji depolaması lazım ama kaç amperle dolacak ve şarj edeceği alete ne kadar amper vereceği önemli.
O 10 saatte dolan da 1A akım vererek 9 saatte dolduruyordur.
Panelin de buna göre telefonu hızlı şarj etmesi için en az 1A çıkış verebilmesi lazım.
Kendisi yapmak de linkten bakabilir.
Köprü olarak link veremeyeceğim telefondan yazıyorum.
(link)

Oguz G.

Üye
Tepki
9
Bisiklet
b'Twin
Yeni konu açmak yerine buraya yazayim dedim arkadaşlar. Solar enerjili şarj cihazlarindan kullanıp memnun kalan var mı acaba ? Verimleri nasıldır , Türkiye içinde temin edebilecegimiz cihaz bilen , kullanan varsa iletişime geçebilir mi ?

Tepki
79
İsim
Yusuf
Bisiklet
KTM
Merhabalar,
Mesleğim gereği bu işlerden anlarım biraz

Sadece panel satın alabilirsin bunların büyüklüğü ile orantılı bir güç üretiyorlar mesela ben kendime şundan almıştım.
http://voltaicsystems.com/blog/wp-content/uploads/2010/05/6v-solar-panel-arduino1.jpg

(link)

Direk usb çıkış veriyor. 6V 330 mA : Gündüz dik açıda 330 mA maksimum akım verir.

Telefonu bunlar şarz etme çünkü telefon 5V bekler , yakabilirsin telefonu, benim telefon over voltage uyarısı verdi gündüz ama çapraz tutunca daha az uyarı vermedi demekki voltaj 5 V a falan düştü.

Bununla yedek batarya gibi bişey şarzedersin. Ben şundan almıştım 2 tane.
http://i00.i.aliimg.com/wsphoto/v2/748809522_1/Romoss-2600mAh-Portable-USB-External-Battery-Pack-Power-Bank-w-Samsung-Cell-LED-Flashlight-for-iPhone.jpg

Tüm bu sistemin yerine şunları da alabilirsin.

(link)

(link)

(link)

Oguz G.

Üye
Tepki
9
Bisiklet
b'Twin
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim önerdiginiz 3 üründe güzel fakat en geç 2 hafta içinde elimde olmasi gerek. Ülke sınırları içinde bulabilecegim bir ürün önerebilir misiniz acaba ?

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
@yusuf ünlü
5v de verse onla bataryayı şarj etmek ölüm olur.

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Benim solar panel geldi. İçinde şarj edeceği bataryası olmayan modellerden.
Kendi başına HTC DESIRE HD yi full olarak 6 saatte dolduruyor. Ben bununla yedek gp şarjlı pili dolduruyorum.

Yani bir taşla 2 kuş, güneş enerjisi ile depoladığım enerjiyi kullanıyorum.
Hem boşta iken güneş aldığı ışığını ziyan etmemiş oluyor, hem de elektrik kullanmamış oluyorum.

bysutcu

Aktif Üye
Tepki
208
İsim
Yusuf Emre
Bisiklet
b'Twin
Forumdaşlar konuyu hortlatıyorum yeni konu açmak istemedim. Güncel olarak uzun tur için pil ve telefon şarj işini nasıl yapıyorsunuz?
Çözüm yollarınız nelerdir?

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@bysutcu
Sürüş boyunca kapalı veya uçak modunda GPS açık (Çantada) giderim ben bisikletle. Bari bisiklet üstünde telefonla işimiz olmasın dimi ama? Yol uzunsa powerbank bulundururum. Cafe, benzinci gibi mola noktalarında şarja takarım powerbankı. Elektrik bulamayacak kadar medeniyetten uzaklaştıysan ne mutlu zaten. Kapat telefonu, yolun manzaranın keyfine var :)

• Beğen
Tepkiler: bysutcu

bysutcu

Aktif Üye
Tepki
208
İsim
Yusuf Emre
Bisiklet
b'Twin
@BerkEvren keşke benim telefonda gps anteni olsada bende uçuş modunda kullanabilsem anlaşılan eski yöntem plotaroute den rotayı çizip yazıcıda çıkarıp yol boyu telefonu kapalı tutarsak düzgün bir powerbank ile iki üç gün şarj sorunu yaşamayız :)

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren