Sol Bacak Uyuşma

Sercan KOCA

Aktif Üye
Tepki
57
Şu Anda sol bacağımın diz üstündeki dışa doğru olan kas sürekli uyuşuk ve hissizlik var dün 9+18 km bisiklet kullanmamdan sonra oldu. (bisiklette yeniyim)

sebebi sizce bisikletmidir ve dinlenerek geçer mi? (bugun evde dinlenmeme rağmen geçmedi yarında geçmezse doktora gideceğim sizin fikirleriniz neler merak ettim)

Scudo

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
hamsınız, anterenmansızsınınız, bu gayet normal. :)
Size önerim tura çıkmadan önce bolca germe esnetme ve diz bağlarını kuvvetlendirici hareketleri yapmanız.
Sonra antrenman turundayken, daha fazla verim alıp daha uzun süre sonra yorulursunuz. Yeni başladığınız için bu olay çoook normal. 2 günde binmenizi veya uğuşukluğun biraz geçmesinden sonra binmenizi tavsiye ederim. Kafaya takacak bir durum yok. :)

• Beğen
Tepkiler: Sercan KOCA

serhad

Forum Demirbaşı
Tepki
1.051
Nöroloji Uzmanına muayene olun. Bir de Google'da "meralgia paresthetica" yazıp arama yapın, bakın bakalım şikayetleriniz uyuyor mu. Geçmiş olsun.

@Sercan KOCA

Sercan KOCA

Aktif Üye
Tepki
57
@Harun Sayı

2 haftadır hergün en 7-10 km arası sürüyordum pazar günü olan boğaz köprüsü geçişinede katıldım. antremansız olduğum pek söylenemez. bacaklarım kuvvetli ama acaba sele baskısından olmuş olabilir mi? yarında dinlendiricem bakalım geçicek mi?

Sercan KOCA

Aktif Üye
Tepki
57
@serhad

şikayetlerim şu dediğim gibi bacaklarımda yorgunluk hissetmiyorum ama sadece sol bacağımda dizimin üstünde dışa doğru olan kasta geçmeyen uyuşukluk hissizlik var. dediğim gibi yarında ev dinlenicem sonra doktora gözükücem

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sanırım aynı problem bendede vardı ilk zamanlar, dizin üstündeki dışa doğru çıkan sert kasdan bahsediyoruz. İlk zamanlar bende de oluyordu, özellikle uzun turların sonunda (50-60 km) dizimdeki o kasa acayip ağrı giriyordu pedala zor basıyordum. Dinlenince geçiyordu. Hergün çok km yapmamak lazım ilk zamanlar birgün kullanıp birgün kendinizi dinlendirin, ben öyle yapıyordum ilk ay ve o ağrı oluşmuyordu. Belirli bir süre sonra hiç olmamaya başladı, şuan 100 km yapıyorum ve o ağrı hiç oluşmuyor, dinlenin geçmezse kesinlikle doktora gitmeniz gerekir, benim geçmeseydi doktora gidecektim, şükür ki geçti.
Bir de faydası olurmu bilmem aklıma sonradan geldi. İlave olarak sele pozisyonunuzu tam ayarladığınızdan emin olun, ilk zamanlar seleyi alçak yaptığımı fark ettim, seleyi düzelttikten sonra ağrılar da azalmaya başlamıştı, dinlenmeyle beraber.

• Beğen

Sercan KOCA

Aktif Üye
Tepki
57
@Eser Sevinç

eser bey bende ağrı değilde ince bir uyuşma var ve o kas üzerinde hissizlik oluyor tabi uyuştuğundan dolayı. aynı şeyden mi bahsediyoruz acaba. eğer ağrı değil uyuşma ise aynı şeyden bahsediyoruz. sanırım bende seleden dolayı sinir ezildi ve uyuşma ondan kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bendeki ağrıydı, uyuşma yoktu. Pedala bastıkça sızı şeklinde ağrı oluşuyordu, yorulunca. Dinlenince ertesi güne geçiyordu. Aynı kas ama tepkimeleri farklı anladığım kadarıyla.

• Beğen

Sercan KOCA

Aktif Üye
Tepki
57
@Eser Sevinç

bakalım yarında dinlensin sonuç ne olucak. olmazsa ertesi gün doktor yolu gözükecek :Skull-175

Ekrem Erten

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
Sedona
Aynen benim de pazar günü köprü geçişinden sonra sağ elimin serçe ve yüzük parmağının uçlarında hafif uyuşma başladı ve 3 gündür geçmedi. Pazar 90 km yol katettim, daha önce de bu kadar yol gitmiştim ama hiçbir şey olmamıştı.
Dün ve bugün de 50şer km yol yaptım, uyuşuklukta ne bir artma ne de azalma oldu. 3 gündür aynı şekilde devam ediyor.

Hakan Yaş

Aktif Üye
Tepki
87
@Ekrem Erten

Konuyu bölmek istemem ama bahsettigin parmaklardaki uyuşma bende de olmaya başladı. Bir aydan uzun zamandır bisiklet üzerindeyim ve haftada 50-70 km. kullanıyorum. En son c.tesi Önder kardeşimle bir Pamukkale yapıp gelelim dedik. O günün sonunda sağ yüzük ve orta parmağım fena halde uyuştu. Önceleri böyle bir sıkıntım yoktu. Tüm gün boyunca uyuşluğu hissettim. Dün yine bir tur atayım istedim eşimle, 10km yol yaptık baktım parmak yine uyuşuyor. Bir doktora başvurayım bakayım ne olacak. Sizlere de çok geçmiş olsun...

• Beğen

Kenan ARPAÇ

Daimi Üye
Tepki
274
Seleye oturduğunuzda selenin ne yüksek olması lazım nede alçak diz kapağının tamamen açılması gerekiyor hepimiz biliyoruz bunu gerçi siz 15 km'den bahsediyorsunuz bizim 120 km yaptığımız oluyor bir gün içerisinde böle şikayetlerim olmuyor sıkıntı devam ediyorsa şayet doktora görünmekte yarar var geçmiş olsun...

Ekrem Erten

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
Sedona
@Hakan Yaş

Size de geçmiş olsun. Benim uyuşukluk çok fazla değil o yüzden pek önemsemedim, ama 3-4 gün sürmesi tedirgin ediyor. Doktora giderseniz eğer, sonuçları yazarsanız sevinirim.

• Beğen

Çagatay Çimşit

Daimi Üye
Tepki
277
Öncelikle her türlü ağrı için dinlenmek şart. Zorlayarak ağrının üzerine gitmek sorunu arttırabilir.

Diz çevresindeki ağrılar genellikle sele yüksekliği ve pedal tekniğinin tam oturmamasından kaynaklanır. Bu konuları gözden geçirmenizde fayda var.

El ağrısı ise çok daha ciddi bir durum küçümsemeyin. Tarif ettiğiniz parmak ağrıları ulnar sinirin sıkışıp uyuşmasından kaynaklanıyor. Nedeni gidon-sele ayarlarının tam uygun olmaması ve el bileğinizin hemen ön dış tarafına üzerine fazla yüklenmeniz. Tamamen düzelmesi bir haftayı aşabilir dediğim gibi üzerine gitmemekte fayda var.

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Sporun hangi dalı olursa olsun bu uğraşa başlamadan önce sağlık kontrolünden geçmek vücudumuzu tanımamız varsa sıkıntılar ona göre önlemler almamız açısından çok önemli.

Bisiklete ilk bindiğim gün ve sonrasında sol ayak parmaklarıma kadar bütün bacağı saran yine ellerimde serçe, yüzük ve orta parmağı içine alan uyuşmalar, bel ve sırtta ağrı kısaca ayarsız bir bisiklet üzerinde çekilcek ne kadar acı varsa hepsini tattım. Sonra sele yüksekliğinden başladım selenin düzlüğü, ileri geri ayarı, dizin kırılma noktasının pedalla hizalanması sele ile gidon arasındaki mesafe kısaca internette gördüğüm bütün ayarları denedim. Sonuçta kendi fizik yapıma uygun ayarı deneme yanılma yolu ile bulup saydığım şikayetlerden kurtuldum. Bisiklete binmek eziyetten çıkıp eğlenceli bir hal aldı. Gönül isterki bütün bunları bir profesyonelin yardımı ile yapıp uygulayalım. İnşallah o günlerde gelecek.

Özellikle günlük 20 -30 km ve üzerinde yol yapan arkadaşlar bu ayarlara çok dikkat etmeli. Sürekli ayarsız bir bisiklette bu tür sorunları görmezden gelip yol yapanlarda ileride telafisi mümklün olmayan kalıcı sakatlıklar oluşabilir.

Ekrem Erten

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
Sedona
Dayanamadım yine bi 50 km yaptım ama öncesinde seleyi biraz indirdim. Sürerken de ellerimi dinlendirerek, tutuş pozisyonu değiştirerek kullandım. Şu an sorun yok, geçti sayılır uyuşukluk.

• Beğen

Sercan KOCA

Aktif Üye
Tepki
57
bende uyuşukluk geçmedi yarın randevu aldım doktora gidicem. size durumları bildiririm. sonrada sele,gidon ve benzeri ayarlarımı daha düzgün yapmaya çalışıcam. tahminim zaten onların düzgün olmaması ve bir sinire baskı uyguladığımı düşünüyorum. hepimizede geçmiş olsun bu arada.