Sokak köpeklerini neden toplamıyorlar?

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ben eski zamanlardan kalma bir sci-fi bir dizi izledim sanıyorum dizi iptal oldu sonra; Orda insan oğlu yok oluyor ve sadece geriye hayvanlar ve bitkiler kalıyordu yani kısaca mutlu son hayvanlar ve bitkiler en azından savaş çıkarmıyor,dedikodunuzu yapmıyor,tecavüz,gasp ve aklınıza gelen her türlü kötülükden muaflar sadece ve sadece mecbur kalırsa öldürüyor.
Tecavüz, gasp ve türlü kötülükler hayvan hiyerarşisinde de mevcuttur.

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@volkan ismail Primatlardan seri katil çıkdığını daha hiç duymadım yada elinde keleşle dağa çıkan bir başka ülkeye savaş ilan eden yada eşini aldatan :) hayvanlar ve bitkiler iyidir hocam asıl sorun ve anomali biziz.

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.568
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@volkan ismail Primatlardan seri katil çıkdığını daha hiç duymadım yada elinde keleşle dağa çıkan bir başka ülkeye savaş ilan eden yada eşini aldatan :) hayvanlar ve bitkiler iyidir hocam asıl sorun ve anomali biziz.
Şu aşağıdaki habere bak derim. Altı üstü penguen, çok sevimli hayvan diyeceksin ama iç dünyaları bambaşkaymış. Gözümde tüm saygınlıklarını kaybettiler.

(link)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Mad Buddha ciddenmi bumudur yani içimizdeki canavarı !! örtpas etmek kendimizi haklı çıkarmak için eşcinsel! penguen acaba penguen ne yaptığını yada anlamını bile biliyormudur.

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.568
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mad Buddha ciddenmi bumudur yani içimizdeki canavarı !! örtpas etmek kendimizi haklı çıkarmak için eşcinsel! penguen acaba penguen ne yaptığını yada anlamını bile biliyormudur.
Enteresan bir yaklaşım.
İyi günler.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Tartışabilmek ve bir fikri savunup karşısındaki kişiyi ikna edebilmek, ya da karşıdakinin bakış açısını görüp yeni bir algı geliştirebilmek en önemli meziyetlerden biri bence. Eskiden ilkokulda münazara etkinlikleri falan yapılırdı. Bilmiyorum halen devam ediyor mu? Ancak fikirleri tartışabilme de görgü kuralları ve trafik kuralları kadar ilkokullarda okutulmayı hak eden bir konu.

Bu forumda medeni insanlarca medeni bir şekilde başlayan tartışmaların bir şekilde bu noktalara geliyor olması ve karşıdakine kendi düşüncesini zorla kabul ettiremeyeceğini anlayınca da herkesin kendi yoluna gitmesiyle yeni bir fikir, anlayış, algılayışa yol açmadan sona ermesi beni bayağı üzüyor. Oysa bu konu benim de bir türlü içinden çıkamadığım ve iki görüş arasında sürekli gidip geldiğim güzel bir konu. Ne zaman böyle bir konu bulsam daha konuyu okuyup anlamaya çalışırken kilitlenmiş oluyor.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@hamlet2006 Paris te yayınlanan Avrupa hayvan hakları bildirgesini örnek gösterecekseniz bir de Paris dahil Avrupa nın hangi şehrinde başıboş bir köpeğe müsamaha gösterildiğini de örnekleseniz sevinirim. Onlar bizden az mı çok mu seviyorlar bir görelim.

Yazının hiç bir yerinde öldürelim lafı geçmiyor. Ben de öldürelim taraftarı biri değilim. Başıboş köpek bir sorundur ve dünyadaki yaygın uygulama da başıboş olarak dolaşmalarına izin vermemek üzerine kuruludur.

İnsancık değilde insan olduğunu iddia eden klavye başında ahkam kesenlere sesleniyorum bizim şirketimizin tamamen gönüllülük ve bağış sistemine dayalı hayvan barınağı var. Hayvanlar için koruyucu aile olabilirsiniz veya en azından bakımları için maddi destekte bulunabilirsiniz. Bakalım kaç kişi elini taşın altına sokacak.

Keşke herşey maddiyat kadar basit olsa.İnsanı asıl zorlayan temel haklardan bihaber, içindeki ceraheti kaleminden damlatan sözüm ona aydınlar ve empati kuramayan,sadece köstek olan toplumun takındığı anlaşılamaz tutum.
Hayvanseverler sadece maddi olarak değil daha da önemlisi manevi olarak da taşın altına elini koymaktalar.Tabi bunu herşeyi ekonomik fayda,kar zarar olarak gören,bu yazar gibi maddiyatçı zihniyetler pek göremiyor olsa gerek.Zira bu şahıs köpeklerin öldürülmesini ekonomik değere bağlamış olan bir kişi.

Bu arada bir elin verdiğini diğer el görmez düsturunun olduğunu da hatırlatırım.Burada kimse yaptığı yardımı,desteği size ispatlamak zorunda da değil.

Bu da Haytap takvimi.Siz takvim paylaştınız diye paylaşıyorum.Bu kadar saçma bir tartışmada belki bir faydası dokunur, birkaç arkadaşımız alırsa iyi olur; geliri hayvan dostlarımızın yaşam standartlarının iyileştirilmesinde kullanılıyor.

IMG_20191011_220604.jpg

Son düzenleme:

krank

Aktif Üye
Tepki
294
İsim
Onur G.
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Keşke herşey maddiyat kadar basit olsa.İnsanı asıl zorlayan temel hak ve hürriyetlerden bihaber, içindeki ceraheti kaleminden damlatan sözüm ona aydınlar ve empati kuramayan,sadece köstek olan toplumun takındığı anlaşılamaz tutum.
Hayvanseverler sadece maddi olarak değil daha da önemlisi manevi olarak da taşın altına elini taşın altını koymaktalar.Tabi bunu herşeyi ekonomik fayda,kar zarar olarak gören,bu yazar gibi maddiyatçı zihniyetler pek göremiyor olsa gerek.Zira bu şahıs köpeklerin öldürülmesini ekonomik değere bağlamış olan bir kişi.

Bu arada bir elin verdiğini diğer el görmez düsturunun olduğunu da hatırlatırım.Burada kimse yaptığı yardımı size ispatlamak zorunda da değil.

Bu da Haytap takvimi.Siz takvim paylaştınız diye paylaşıyorum.Bu kadar saçma bir tartışmada belki bir faydası dokunur, birkaç arkadaşımız alırsa geliri hayvan dostlarımızın yaşam standartlarının iyileştirilmesinde kullanılıyor.

211025 dosyayı görüntüle
Ben takvimi blöf yapmadığımı göstermek için paylaştım. Masa takvimi ile olsa keşke. Barınak ve destek beklemek konusunda ciddiyim. Kendileri ile aynı görüşte olmayanlara insancık demek ve burda süslü yazılar yazmak kolay.

Hayvanlarla hiç bir alıp veremediğim yok ama durduğum nokta şu ki başıboş ve sürü halinde gezen köpekler şehir yaşamının bir parçası değil.

• Muhteşem
Tepkiler: Adil ÜNALDI

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kendileri ile aynı görüşte olmayanlara insancık demek ve burda süslü yazılar yazmak kolay.
Ben Ege Cansen'in sokak hayvanları konusundaki tüm yazılarını -sadece sizin alıntıladığınızı değil- okudum ve O'nun anlatmak istediğini çok da iyi anladım.Hayvanların uyutulmasını savunan, Hayırsız Adayı meşru gösteren Ege Cansen gibi kişiler benim gözümde ''insancık'' bile değil.Zaten mesajımda direkt ve imasız olarak O'na yönelmiştim.
Yoksa kendim gibi düşünmeyeni ''insancık'' gibi küçümser bir yaklaşımda bulunmak gibi amacım asla olamaz.Elbette herkes birebir aynı düşünecek diye bir kural zaten yok.

Hayvanlarla hiç bir alıp veremediğim yok ama durduğum nokta şu ki başıboş ve sürü halinde gezen köpekler şehir yaşamının bir parçası değil.
Buna da katılıyorum.Benim savunduğum da çok farklı değil:
Kısırlaştırmak
Sahiplendirmek
Hayvancağızların yaşam standartını yükseltmek
Hayvanların da yaşam haklarının en az insanlarınki kadar kutsal olduğuna inanmak
Bunlara sizin de katılıyor olduğunuza inanıyorum,bundan inanın şüphem yok.
Bu yazdıklarıma karşı çıkanlar sadece Ege Cansen gibi insafsızca düşünenler olabilir.Ege Cansen'in bu konudaki diğer yazılarını da okumanızı tavsiye ederim.Siz de bana hak vereceksiniz diye düşünüyorum

• Beğen
Tepkiler: Serrchi

Yorgun

Aktif Üye
Tepki
152
İsim
Tacir
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bazı durumlarda canlıların uyutulması taraftariyim. Sizce kuduz bir canlının uyutulmaması burakın saldırıya uğrayanları o hayvanın kendisine yapılan bir işkence değil mi ?

krank

Aktif Üye
Tepki
294
İsim
Onur G.
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben Ege Cansen'in sokak hayvanları konusundaki tüm yazılarını -sadece sizin alıntıladığınızı değil- okudum ve O'nun anlatmak istediğini çok da iyi anladım.Hayvanların uyutulmasını savunan, Hayırsız Adayı meşru gösteren Ege Cansen gibi kişiler benim gözümde ''insancık'' bile değil.Yoksa kendim gibi düşünmeyeni ''insancık'' gibi küçümser bir yaklaşımda bulunmak gibi amacım asla olamaz.Elbette herkes birebir aynı düşünecek diye bir kural zaten yok.

Buna da katılıyorum.Benim savunduğum da çok farklı değil:
Kısırlaştırmak
Sahiplendirmek
Hayvancağızların yaşam standartını yükseltmek
Hayvanların da yaşam haklarının en az insanlarınki kadar kutsal olduğuna inanmak
Bunlara sizin de katılıyor olduğunuza inanıyorum,bundan inanın şüphem yok.
Bu yazdıklarıma karşı çıkanlar sadece Ege Cansen gibi insafsızca düşünenler olabilir.Ege Cansen'in bu konudaki diğer yazılarını da okumanızı tavsiye ederim.Siz de bana hak vereceksiniz diye düşünüyorum
Ben Ege Cansen i 90 lı yılların başından beri okurum. Basının bu denli kötü olmadığı yıllarda gazete giren evde büyüdüm. Bazı görüşlerine katılırım bazılarına katılmam. Yazılarını taradığımda 2000 senesi civarında tekrar bu konuya değindiğini gördüm. Paylaştığım diğer yazıdan çok farklı değil aslında yazdıkları.
(link)

Ben sadece fikir beyan etmek yerine çözümün parçası olmaya çalışıyorum. Çözüme destek olmak isteyen herkesi beklerim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
arthur schopenhauer'in 38 hile yoluyla bir tartışmadan nasıl galip çıkılırın tespiti..
1- genişletme
2- eşadlılık
3- mutlaklaştırma
4- oyunu gizleme
5- yanlış önerme kullanma
6- kanıtı varsayma
7- bir anda çok soru sorma
8- kızdırma
9- soru sırasını karıştırma
10- zıddını sorma
11- sonucu sormama
12- isim seçme
13- tezat sunma
14- zafer narası atma
15- tez ekleme
16- zorluk çıkarma
17- ince ayrım
18- tartışmayı kesme
19- genel düzeye kayma
20- sonucu söyleme
21- kendi silahıyla vurma
22- önermeleri özdeş sayma
23- abartmaya zorlama
24- sonuç uydurma
25- karşı örnek uydurma
26- gerekçeyi terse çevirme
27 - öfkede zaaf arama
28- tribünlere oynama
29- saptırma
30- neden yerine otorite gösterme
31- anlamazdan gelme
32- etiketleme
33- sonucu inkar etme
34- zayıf noktada inkar etme
35- taraf tutma
36- laf kalabalığı yapma
37- yanlış kanıttan yararlanma
38- kişiselleştirme

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben sadece fikir beyan etmek yerine çözümün parçası olmaya çalışıyorum. Çözüme destek olmak isteyen herkesi beklerim.
Ben de kendimce bir şeyler yapmaya çalışıyorum.Elini taşın altına koyan tayfadanım.
Öncelikle bizim mahalledeki kedilerin kısırlaştırılması ile uğraşıyorum.Bugüne kadar 30'a yakın kedinin kısırlaştırılmasına vesile oldum.Bu sayede mahalledeki populasyonlarını kontrol altında tutmaya çalışıyorum.Bizim sokaktaki kedi populasyonu 10-15 kadar.Bu şekilde geriye kalan dostlarımızın sokakların zorluğunu yaşamasını engellemiş oluyorum.Rezillik çekmemiş oluyor garibanlar.Bu kısırlaştırma sayesinde elimdeki kaynaklarla (maddi ve manevi) onların yaşam standartını yükseltmiş de oluyorum.Aşılarını yaptırmam ve sağlık sorunlarını da çözmem kolaylaşıyor.
Kısırlaştırma harici dışarıdan gelen yeni doğan yavruların şapşik fotolarını çekip sahiplendirmeye çalışıyorum.Ne kadar uğraşssam da 3 yavrudan birini ancak sahiplendirebiliyorum.Herkes cins kedi peşinde olduğundan sahiplendirme biraz zor oluyor.Benim profilimdeki siyam kedisi sokağa atılan ve kimse tarafından sahiplenilmeyen ,evde beslenmesini engelleyecek sorunları olan(tuvalet sorunu gibi sorunları vardı)bir kedicikti.Evimde hep engelli kedi besliyorum,sakat,kör,dışlanmış,köpek saldırısına uğramış kedicikler oluyor.
Bizim sokakta bu hayvancıklara yardım eden iki kişiyiz.Birbirimize destek veren koordineli çalışan sadece iki kişi.Diğer ablamın görevi de köpekciklere bakmak.Benim yaptıklarımın bir benzerini de o köpeklere yapıyor.Ama yoruluyoruz.Bizi hayvancıklar ve sorunları değil diğer insanlar yoruyor.Düşünsenize ülkedeki her sokakta bizim yaptığımızın bir benzerini yapan 3-4 kişi oluverse sorun mu kalır.Ama insanların tek yaptığı köstek olmak ,yorum yapmak.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ne boş konu.
Köpeklerin insanlardan önce de var olduğunu yazan bile olmuş :koptum:
Köpekler, 12-14 bin yıl kadar önce yapay seçilimle kurtlardan türetilmiş canlılar. Köpeklerle kurtlar çiftleşip sağlıklı yavru üretebiliyor. Köpekgiller ayrı, köpekler ayrı. Ayı da köprkgillerden meselâ.

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
geçenlerde bir arkadaş köpeğe çarpmış (arabayla ) köpeğin arka bacağı sekince içi rahat etmemiş atmış arabaya veterinere götürmüş ( köpek can acısından bayağı gözlerinden yaş geldiğini söylüyordu).... neyse veteriner demişki buna iyileşesen kadar bakmanız lazım arkadaş köpekten ciddi ciddi fobi düzeyinde korkmasına rağmen almış götürmüş eve bir odayı ona ayırmış en kaliteli mamayı vitamni vs alıp 2 hafta gayet güzel bakmış... şimdi fobi mobi kalmadı köpekle bayağı bildiğin kanka olduk diyor ve sokağa salmaya da kıyamıyor.... paradokslar var ama elemandaki bu değişimi görünce çok sevindim... forumdaki çoğu arkadaşın aynı hassasiyette oldugunu düşünüyorum aslında herkes farklı şekilde aynı şeyleri dile getirmeye çalışıyor .... bisiklet süren insan bence doğaya çevreye saygı açısından 1-0 öndedir....

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.