Sokak köpeklerini neden toplamıyorlar?

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Oturduğum sokak ve altındaki sokakta toplam 100'den fazla köpek var, sürü halinde kavga ediyorlar ama sayılarının azaldığını sanmıyorum. 3 kez belediyeye şikayet ettim. İlk şikayette:
"Köpekler tespit edilmiş ama yakalanamamıştır, çalışmalar devam ediyor."
İkinci şikayette:
"1 adet köpek yakalanmıştır, çalışmalar devam ediyor. Yakalanan köpekler bir süre sahiplendirilemezse geri aynı yere bırakılacaktır."
Üçüncü şikayette de ikinci ile aynı mesajı yazmış kapatmışlar.

Belediyeden medet ummayın. Köpekler sabah erken saatlerde ve akşam karanlık çökünce ortaya çıkıyor, belediye ise sabah sekizte mesaiye başlayıp 10'a kadar kahvaltıydı börekti kahveydi geçirip akşam 4 deyince mesai bitimine hazırlanmaya başlıyorlar. O iş yaş yani.

Yapılaşma bu sorunu azaltacaktır, ama zaman alacaktır. Sokaklarda hayvanların barınabileceği, besleneceği, çiftleşeceği yer olmazsa zaten nüfus kontrolü sağlanmış olur. Yoksa böyle gecekondu mahalleleri değil 100, 1000 köpek bile barındırabilir.

Binaların olduğu bölgelerde daha az köpek var, fakat hayvansever arkadaşlar bilinçsizce "ayy yazıık" diyerek bunların çoğalmasına sebep oluyor. Oysa ki bu hayvanların yakalanıp kısırlaştırılması gerek. Öldürün demiyor kimse, sadece yakalayıp kısırlaştırma işini becerebilse belediye, problem kalmaz.

Bu da olmazsa, ekolojik denge var. İnsanlar bir süre sonra ipleri kendi eline alacaktır, son zamanlardaki köpek zehirleme haberlerinde gördüğümüz gibi. Bu noktaya varmamalı işler, devlet görevini yapmalı.

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
(link)

İstanbul’un sokaklarından toplatılıp “mega projelerin” şantiye sahalarına sürülen on binlerce köpek, belediyenin kamusal alanı hayvansızlaştırma politikasının yeni bir halkası. Kentsel dönüşümün sessiz mağdurları yeni bir şiddet dalgasının hedefinde. Köpeklere şiddetin tarihsel kökenlerini, Köpeksizleşen İstanbul çalışmasının yürütücüleri Mekânda Adalet Derneği’nden Bahar Bayhan ve Dört Ayaklı Şehir üyesi Mine Yıldırım’dan dinliyoruz.

"Barınaklar gerçekten bir tecrit mekânı. Hayvanların birbiriyle olan ilişkisini kısıtlamak ve bütün kapasitelerini yok etmek temel amaç. Bir barınağın master planını gördüğünüzde köpeklerin bir daha geri dönemeyeceğini ve dönse bile şehirde yaşayamayacağını anlayabilirsiniz. Bir köpek düşünün, bir metrekarelik bir alanda 50 santimlik bir kafese tıkılıyor. Hayvanlarda bir süre sonra fizyolojik problemler başlıyor. Diğer taraftan insanla ilişkileri kesiliyor. Özellikle İstanbul köpekleri insana alışık hayvanlar. Sürü halinde ve hareket halinde olan hayvanlar. Bunları kısıtladığınızda köpeklerin ruh sağlıkları da bozuluyor. Bir hayvanı tecrit edip bir yere attığınızda yemek bulma becerisini bile kaybediyor. Veya deliriyorlar."

"Barınak, hayvanların sokaktaki yaşamına son vermek için bir geçiş formu. Tecrit siyasetini uygulamak için illa ki tecrit etmek istediğiniz şeyi dört duvar arasına koymuyorsunuz. Her tecrit siyaseti tecrit merkezinin dışını da hedef alır. Modern iktidarın yöntemi biraz buralardan geçiyor. Hayvan meselesini buradan okumak gerekiyor."

"Her barınağın etrafı köpek havzası. Belediye 2012’den itibaren “ikinci dalga Hayırsızada” diyebileceğimiz bir şey yapıyor. Önce merkezden koparıp bir coğrafyaya yığıyor hayvanları. Şehrin çeperlerine doğru bir yığılma fark ediyoruz. Nerelere yığılıyor bu köpekler? İstanbul’un çeperlerinde orman köpeği diye bir durum ortaya çıktı. 3. Havalimanı inşaatı çevresi, Hasdal barınağı çevresi, Sarıyer’in kuzey kıyılarına kadar, Kuzey Marmara bağlantı yollarının çevresine köpeklerin yığıldığını görüyoruz. Kuzey Ormanlarının yıkımı ve köpek nüfusunun artışı birbirinin içine geçen süreçler. Şehrin merkezlerindeki popülasyon azaldı ve eşitsiz olarak dağıtılmaya başlandı. Bugün Taksim’de çok az köpek görürken Kemerburgaz’da köpek sayıları artıyor. Merkezden çepere bir hareket var. Bu da meşhur Kuzey Marmara otoyolu çevresine denk düşüyor."

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.348
Adana'da hamile bir kediyi pitbull cinsi köpeğin önüne atarak parçalatan 13 yaşındaki 3 çocuk gözaltına alındı.
(link)
Devlet hemen,ülkede ne kadar köpek varsa toplamalı..Ev köpeği,av köpeği,sokak köpeği..Hepsini..Toplasın,kısırlaştırsın,ölünceye kadar baksın..

Bugün de sokakta kocaman bir köpekle dolaşan ayyaş kılıklı birini gördüm..Köpekle hava atmaya çalışıyor..Böyle bir şey olabilir mi:naslyni:

Gözaltına alınan çocuklara da yazık..Onların bir suçu yok ki..O çocukların eline o köpeği veren bu toplum suçludur..

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.348
Çamlık bölgesinde çay bahçesi olan Metin Fadul, sokak köpeğinin işletmesinin orada olmasından rahatsız oldu ve Rottweiler(Rotvaydır) cinsi olduğu söylenen köpeğini sokak köpeğine saldırttı.
(link)
Ne diyeyim şimdi..!

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.568
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Başlığın altı durulmuş. Hayırdır ortak bir noktada mı birleşildi?

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Son zamanlarda medyanın köpekler şunu parçaladı, köpekler bunu parçaladı diye yapmış olduğu şişirme haberler yok ondandır.

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.568
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kendilerini geliştiriyor bizim buradakiler. Geçenlerde eski Mudanya yolundan giderken sessizce arkamdan yaklaşıp kovalamaya başladılar. %5'lik tırmanışta böyle sprint görmemişsindir.

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.568
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Kuşlar da toplansın o zaman :snzdglsn: Toplumsal mesajımızı da verelim: Kask takın arkadaşlar
Hem 1200W sprint hem alttan çikolata şelalesi eşliğinde son hız gitmiş abla.

İnsanlara saldırıyorsa toplatılmasında bir sıkıntı görmüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Hami Bulut

asibol

Daimi Üye
Tepki
496
İsim
war_ALL
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bana da karganın teki musallat oldu. Kaskıma bir kaç sorti yaptı ama sanırım sonra canı yandı son gaz kaçtı ?

MertV

Forum Bağımlısı
Tepki
1.502
İsim
Mert
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bugüne kadar bi saldırıya maruz kalmadım... ballıkayalar a giderken bitane otoparktan fırlamıştı baktım çok ısrarcı indim yürüdüm :)

• Beğen
Tepkiler: Adil ÜNALDI

BF Okuru

Üye
Tepki
2
ne kadar çok insan var değil mi? köpeklere yaşayacak yer bırakmadık. bir dakka, durum sanki farklı. insanlar çoğaldıkça, köpek sayısı da arttı. insanların yakınlarında konuşlanıyorlar çünkü yiyecek bulmaları daha kolay. dahası insanlar bir heves köpek alıp, çeşitli sebeplerle sokağa salıyorlar. hayvanseverler de aman bir kez doğum yapsın sonra kısırlaştaralım telaşında olmasınlar sakın. doğalarına aykırı hareket etmek isteyen kim ey insanlar? ben de köpekler çeteler halinde, bomboş tuz gölünde tavşan avlasınlar, bizler de gidip belgesel çekelim istiyorum. isimlerini verelim bozburun, karaşekere kur yapıyor ama o da ne, pamukoğlan karakızı bırakıp bozburuna yazmaya başladı. işte ordan bir beyaz tuztavşanı koşuyor neyseki aileye farkettirmedi tadını yakalayayım ama olmuyor. ben sokağımda kedi ve köpek istiyorum ama bir karar. eskiden böyleydi. muğlada yaşardım, 1986 dan evveldi, şehrin nüfusu 26400 idi. 26400 ün besleyeceği sokak köpeği sayısı belliydi. kedi ha keza. şimdi ankaradayım. 5500 000 insan var. bir sürü çöpe atılan gıda, petshopta müşteri bekleyen cins cins 5-10 bine köpekler var. sokakta hayvanseverler besliyor. ürüyorlar. kısırlaştırmak istemiyorlar hayvanseverler doğalarına aykırı, insanlır da kısırlaştırsalar iyi olur mu diye zoraki empati kasıyorlar. iyi de doğaları şehirde yaşamak değil ki bu hayvanların, dahası benim çocuğum yok ziyadesi ile kısırım diyebilirim. empati ise alın biraz empati de benden. ben öldürelim, kafeslere tıkalım demiyorum. üremelerinin önüne geçebildiğimiz kadar geçelim diyorum. nasıl olsa, işini savsaklayan baytarlar sayesinde bir iki sayıları sabitlenir. nasıl oluyor savsak baytar anlatalım. kedimin servis bakımı için baytardayım. amcanın biri benim dişi kedi kısır ama gebe kaldı ehere mehere diye sırıttı bana. meğerse baytar efendi, kedinin bir tarafını kesip ordaki yumurtalığı almış, öbürüne üşenmiş. belki baytar amcanın ayağı alışsın diye böyle yaptı. her neyse, zaten sıfırlamayız sayılarını.
sokak kedileri için ilginç bir gözlem anlatayım bana ait, yaşamıyorlar. 1 yıldır sokakta, 1 yaşını doldurabilen yavru kedi yok. bu sene 25 kadar yavru öldü. 2si şu an 5 aylık, 23ü öldü.

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
@Mehmet Metin Levent "İnsanları da mı kısırlaştıralım?" lafı da saçma. İnsan tek seferde 1, nadiren 2 yavru doğuruyor. Köpeğin ise tek seferde doğurduğu yavru sayısı 4'ten başlıyor, 7-8'e kadar gidiyor. Sadece bir kere doğurup öyle kısırlaştırılsa bile sayısı ortalama 5'e katlanıyor yani.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Mehmet Metin Levent "İnsanları da mı kısırlaştıralım?" lafı da saçma. İnsan tek seferde 1, nadiren 2 yavru doğuruyor. Köpeğin ise tek seferde doğurduğu yavru sayısı 4'ten başlıyor, 7-8'e kadar gidiyor. Sadece bir kere doğurup öyle kısırlaştırılsa bile sayısı ortalama 5'e katlanıyor yani.
Yok hayvanseverlere kısırlaştıralım dediğimde, asıl insanları kısırlaştırmak lazım diye çıkışıyorlar bana. Hayvanseverin de yobazı evlerden ırak.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
veganım, hayvan haklarını benden çok düşünen biri olamaz. insanoğlunun, hiç bir hayvan türünü, bırak öldürmeye, bir yere bağlayarak veya eve/kümese/ahıra hapsederek zaptetmeye bile hakkının olmadığını düşünüyorum.

ama ''kısırlaştırmayalım, hayvanların cinselliğine ve popülasyonuna müdahale etmeye hakkımız yok'' kafası bence aptalca bir pollyannacılık. özellikle kedi ve köpek, avcılık yetenekleri körelmiş türler. ve kıtlıktan ölecek durumda olmadıkça çok büyük bir hızla ürüyorlar. hepsi insan eliyle beslenemeyeceği için ölüm oranı da çok fazla. ayrıca otomobiller tarafından eziliyorlar, insanlar tarafından kötü muameleye maruz kalıyorlar.

onların insana verdiği zarara gelirsek, köpekler bir kişi tarafından düzenli beslenmeye görsün, orayı mıntıka olarak belleyip o mıntıkaya yaklaşanı parçalamaya öldürmeye çalışıyorlar. (bisikletlilere ekstradan bi hınçlandıklarını da düşünüyorum). hayvanın tabiatı bu. öyle yok, ''dik dur, üstüne yürü, kalın bir sesle hoşt de'' falan diye bir şey yok. özellikle cüsseli bir köpek hiç bir şeyden korkmaz, geri adım atmaz. yaşanmış vakalarda mermi yemesine rağmen adamı parçalamak için koşan köpekler var.

bir belediye çağdaş olduğunu iddia ediyor ise başıboş sokak hayvanı diye bir şeye müsaade etmemesi gerekir. erkekler kısırlaştırılıp zamanla bütün kedi ve köpeklerin kökünün kurutulması gerekiyor.

Yorgun

Aktif Üye
Tepki
152
İsim
Tacir
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Çinde nüfus artışının önüne geçmek için naylon dağıtıyorlar ( mecaz ) millet parmağına geçiriyor .
Çin demişken bu arada bir kaç çinliyi bir kaç sene aç bırakıp salacan sokaklara ne köpek kalır ne de kedi

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu başlıktamıydı hatırlamıyorum ama bir arkadaşımız bir video çekmişti videoda saldıran köpeklerin üzerine doğru gidiyordu ve köpekler kendisinden kaçıyordu. Son zamanlarda işe giderken geçtiğim yolda bir bahçeyi koruyan 4 tane köpek yoluma çıkıp saldırıya geçiyorlar. Bunlarla anlaşmak için mama götürmeye karar verdim. Oraya yaklaşınca bisikletten indim ve yanlarına doğru gittim mamayı verecem ama yaklaşmak mümkün değil kaçıyorlar ?. O zamandan beri artık o bölgede inip mama vernek için üstlerine gidiyorum şimdilik ikisini yakalayabildim sadece ?

Hues

Mütercim
Tepki
280
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
Başlığın altı durulmuş. Hayırdır ortak bir noktada mı birleşildi?
Herkes hazır bekliyormuş :koptum:

@Mehmet Metin Levent
Bazı hayvanseverler öyle, kısırlaştırmaya bayağı radikaller. Kısırlaştırmak aslında bir çözüm en azından hem kontrolsüz üremeyi azaltacak hem de hastalıkları önleyebilecek bir çözüm. Biraz da hayvan beslerken agresif olanlara az çok katılmamak da elde değil, hayvanların düzenli beslendiği, kısırlaştırıldığı ve tedavi edildiği bir yerde oturuyorum fakat bir kediye su verirken yaşını başını almış adam gelip hakaret ediyor gidiyor, hatta bahçeye kurulu yerde iki kedi oyun oynarken yanına yaklaşınca "senin ağzını burnunu kırarım" diyerek tekme atarak uzaklaştırmaya çalışan tipler var (bahsettiğim 50 yaş üstü bir kadın...)

Belediyeler ağızlarıyla kuş değil denizin dibinden balina çıkarsalar dahi insanımız değişmedikçe insan gibi çözümler üretebileceğimizi düşünmüyorum.Örneğin, belediye başkanları zaten zengin, kimileri sadece belirli bir partiden çıktığı için o belediyeye geliyor, adamın dünyadan haberi yok ama parası var ki seçime girebilmiş (gerçekten sorunlarla ilgilenenler hariç tabii ki) vatandaş ses çıkarmadıkça o belediye ne hayvanlara bakar, ne düşünür, ne de belediyelerden büyük kurumlar net bir şekilde harekete geçer.

veganım, hayvan haklarını benden çok düşünen biri olamaz. insanoğlunun, hiç bir hayvan türünü, bırak öldürmeye, bir yere bağlayarak veya eve/kümese/ahıra hapsederek zaptetmeye bile hakkının olmadığını düşünüyorum.

bir belediye çağdaş olduğunu iddia ediyor ise başıboş sokak hayvanı diye bir şeye müsaade etmemesi gerekir. erkekler kısırlaştırılıp zamanla bütün kedi ve köpeklerin kökünün kurutulması gerekiyor.
Haklısınız ben de aşırı hümanistim. İnsan haklarını benim için çok önemli, bireyler kendini geliştirebilmeli lakin suçu ne olursa olsun sicilinde okulda disiplin cezası almış olmak bile olsa anında idam edilmeli hatta daha da iyisi her yıl bir uzuvunu ameliyatla almalılar kısmi bir şekilde idam edilmeliler.

Çin demişken bu arada bir kaç çinliyi bir kaç sene aç bırakıp salacan sokaklara ne köpek kalır ne de kedi
Oryantalist bir bakış açısı :koptum:, develere bindiğimiz için mantıklı

• Beğen
Tepkiler: Veto8

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Hues

ooo ironi alırım bi dal. ''kökünü kurutmak''tan bu türlerin komple yokedilmesini, dünyada kedi ve köpek kalmamasını falan mı anladın? vegan birinin bunu istemesine ihtimal vermeyi, malesef, başka ihtimal kalmadığı için, zeka geriliği olarak görüyorum.

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.