Soğuk rüzgarların toprak kokusu taşıdığı güzel ülke ''İsviçre'' (5 günlük kısa turum)

Konu, 'Ülkeler arası turlar' kısmında Soner Közen tarafından paylaşıldı.

 1. Soner Közen

  Soner Közen Sorunsuz üye

  Kayıt:
  14 Eylül 2013
  Mesajlar:
  930
  Beğeniler:
  2.005
  Şehir:
  Münih
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  Nerden başlasam bilemiyorum. Hayal ettiğim rotadan çok farklı bir tur oldu. Biliyordum kışın zor olduğunu ama bu kadarını beklemiyordum. Sorun havanın soğukluğundan çok, rüzgarın etkisi ve gün süresinin kısalığıydı. 50 km/h hıza ulaşan rüzgarda bisiklet sürmek bir yana, kendime sahip çıkamıyordum. Neyse ki fırtına kısa sürdü. Yalnız rüzgarın taşıdığı soğuk her daim peşimdeydi.

  Tabii ki rüzgar sadece soğuk hava taşımıyordu. İnsanın belleğinde iz bırakacak bütün kodları da beraberinde getiriyordu. Nedendir bilmem ben soğuğu, kışı, karı ve bunların içinde olmayı çok severim. Soğuk havalarda yaşadıklarım his dünyamda kaybolmayacak bir yer bulur. Daha fazla hissederim, daha fazla koklarım kışın. Herkes camın arkasında sıcak evindeyken, sen camın çok ötesindesindir. Ne güzel de yağıyor dediğim karın, üzerime düşmesini, arada sırada yüzüme çarpmasını, ayakkabımın altında bıraktığı sesi, kısacası karla ilgili, kışla ilgili her şeyi çok severim; bir şey hariç. O da bende kalsın.

  Maalesef bu turumda kar yoktu, hava beklediğim kadar soğuk olmadı, planlarım ise daha ilk günden allak bullak oldu. Nasıl bir tur yazısı yazsam diye düşünüyorum. Hissettiklerimi mi yazsam yoksa sadece rapor gibi gün gün kağıda mı döksem. En iyisi kısa bir giriş yapıp, altına fotoğrafları koymak.

  Amacım Interlaken civarlarına kadar bisikletle gidip, o çevrede hiking yapmaktı. Defalarca izlediğim ''Kuzey yamacı'' filminin de etkisiyle kalbim ve kafam tamamen o bölgedeki dağlara kilitlenmişti. Zaten filmin konusu bile bavyeralı dağcıların hikayesini içeriyordu. Onlarda o bölgeye kadar bisikletle gitmişler ve tırmanış için hazırlık yapmaya başlamışlardı. Tabii ki benim amacım, onların tırmanırken binbir zorluk çektiği kuzey yamacını canlı gözle görmek hatta mümkünse dokunmaktı. Onların azminin ve cesaretinin binde biri bende olmasa bile onlar 2 kişiydi, ben ise tek.

  Tek olmak, tek başına yürümek gerçekten çok zormuş. Bu biraz da benim karakterimle ilgili galiba. Fazla duygusalım ve bisiklet üzerindeki amacım; şehirlerin, coğrafyaların gözümün önünden film şeridi gibi hızlıca geçmesinden öte bir şey. Ben de o karenin içinde olmalıyım, biraz bile olsa oradaki insanlar gibi yaşamalıyım ve en önemlisi hissettiklerimi biriyle paylaşmalıyım. (Buradan, tek başına dünya turu yapan bütün güçlü insanlara selam ederim.)

  Ben bu düşüncelerle yol alırken lastiğim isviçrenin küçük bir köyünde patladı. Yok yok schwalbe lastiklerim değil(2000 km-0 patlak), bizzat kendi motivasyonum beni yarı yolda bıraktı. Tek başıma sürmem gereken 3 günlük yol gözümde iyice büyüdü. Kesinlikle yorgun değildim ama zihnim, ufuk çizgisine tek başıma bakmaktan, gözümün önündeki bütün güzellikleri kimseyle paylaşamamaktan yorulmuştu. İşte tam bu sırada internetten bulduğum 50 yaşlarındaki çiftin köy evinde kendimi bambaşka bir dünyada buldum. Her ne kadar refah seviyesi yüksek bir ülkede yaşamanın getirdiği ayrıcalıklara sahip olsalar da, para aşkından ve dünyaya sıkı sıkıya tutunma hırsından uzak bu iki insanla harika 2 gün geçirdim. Ayrıntılarla sizleri boğmak istemiyorum. Yaptığımız yemekler, sohbetler, doğa turları ve diğer her şey bana çok şey kattı. İsteyerek, planlayarak bu tecrübelerin hiçbirine sahip olamazdım.

  Evet, tek başıma yaptığım son hiking'den sonra bu güzel köyden ve muhteşem insanlardan ayrılmak zorunda kaldım. Ren nehriyle beraber kuzeye aktım ve evime döndüm.

  Yola çıkarken km saatimi unutmuşum, iyiki de unutmuşum. Ben sadece sürdüm ve bilinç altımdaki dünyaya kavuştum. Her şeye rağmen Eiger, mönch ve Jungfrau dağlarına gitme hayalim devam ediyor. Tabii ki de kışın :)
  Teknik bilgileri ayrıca yorum olarak atabilirim (isteyen olursa). Az fotoğraf koyuyorum, konuyu okuyanları yormayalım :)

  Hatalarımız varsa affola, sağlıcakla kalın.

  Soner


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 2. Cem Ç

  Cem Ç Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Kasım 2013
  Mesajlar:
  2.206
  Beğeniler:
  1.300
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Tebrikler

  şu fotoda aklıma karadeniz geldi. :alkis:

  [​IMG]
   
  Soner Közen ve Barış TURAN bunu beğendi.
 3. pilot

  pilot Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  28 Ocak 2014
  Mesajlar:
  504
  Beğeniler:
  305
  Şehir:
  bolu
  Adı:
  mehmet coşkun uzak
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Anlatımınız güzel. Tüm detaylarıyla anlatmalıydınız bence.
   
  Soner Közen bunu beğendi.
 4. mehmetsunu

  mehmetsunu İKONOKLAST

  Kayıt:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  4.366
  Beğeniler:
  9.336
  Şehir:
  kayseri
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Bisikletçi dostum kusura bakma yazında ne bir giriş ne bir gelişme ben okurken yavan bir tat aldım. Oysaki terzi dili ile söyleyecek olursak kumaş güzel ama şöyle içesine bir takım elbise çıkmamış. Hasetlenme diye düşünme ama yanlış adam dolaşmış oraları. Şu fotolardaki yerleri ben gezmiş olacaktım nobellik iş çıkarırdım billahi.
   
 5. Oktay Erkan

  Oktay Erkan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  26 Kasım 2013
  Mesajlar:
  451
  Beğeniler:
  1.057
  Şehir:
  Kadıköy İstanbul
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  En güzel gezi bu olsa gerek. Bir süre öncesinden aklına düşer, hayal edersin, planlarsın, ölçüp biçersin, hazırlanıp yola çıkarsın ama yol eğrilip büğrülüp seni hiç de planlamadığın yerlerden geçirip hayal etmediğin olaylara sürükler. İşte bu en güzeli değil mi?

  Ne diyeyim? Şanslı çocuk şu Soner. Gezdiği diğer yerleri de görmüştüm. İnsan imreniyor...

  Bakma sen Mehmet'in hayıflanmasına, hepimizin içinde uktedir de ondan. İnsan, yazılsa da görsek, okusak en azından diyor. (Mehmet de haklı tabii, kendi dili ustadır. Türk sineması benzetmeli bir bisiklet tür tanımı vardır ki eşi benzeri yoktur. Şimdi arasam bulamam eski mesajlarından.) Bununla beraber, birkaç fotoğraf daha koyarsan kimseyi üzmezsin, tabii zor olmuyorsa. Gerisi de bizim hayal gücümüze kalsın...

  (Aman, ne bu ecnebi memleket sevdası diye düşünülmeye. Her ne kadar Heidi ile Peter vasıtasıyla tanıyıp sevdiğimiz Alplere imrensek de bizim memlekette de gezilesi görülesi yer çok. Forumdan ve genelde internetten izliyoruz eşlik edemesek de. Şu kaymakamını kimsenin takmadığı minik ilimiz Yalova'nın azıcık etrafında bile ne cevherler var. Oraya bari gidebildim kendi adıma...)


  Bu arada, Kuzey Yamacı (Nordwand) filmini iki kez izledim. Geçtiği yeri görme isteği uyandırmasa da, dramatik hikayesinin yaşanmış olması, özellikle çekilme şartları vs. çok hoşuma gitmişti.
   
  hakan64, Soner Közen ve YüzSürKoş bunu beğendi.
 6. SerkanH

  SerkanH Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2014
  Mesajlar:
  4.103
  Beğeniler:
  4.634
  Şehir:
  Türkiye
  Adı:
  Serkan
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  Fotoğraflar olağanüstü. Çok etkilendim. Paylaşım için teşekkür ederim.. :)
   
  Soner Közen bunu beğendi.
 7. r.ezk

  r.ezk Erdem YILMAZ

  Kayıt:
  28 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  774
  Beğeniler:
  513
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Öykü tadında birşeyler çıkmaya çok yaklaşmış ama biraz hareket ve devinimle hkiye zenginleyebilir..
  Bence güzel, eline sağlık
   
  Soner Közen bunu beğendi.
 8. aradox

  aradox Aktif Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  118
  Beğeniler:
  82
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Oldukça güzel bir gezi olmuş.Resimler ve doğa da son derece güzel.Muhtemelen geçtiğiniz yollar,her ne kadar da köy yolu olsa yüksek standartda olmalı.Her bisikletçinin hayalindeki yerler.Kutlarım sizi.Yolculuk hakkında biraz daha detay,fotoğraf ve harita,plan gibi şeyler eklemeniz iyi olur bence.
   
  Soner Közen bunu beğendi.
 9. Oğuz han T

  Oğuz han T Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Şubat 2014
  Mesajlar:
  312
  Beğeniler:
  190
  Şehir:
  İstanbul / Bahçelievler
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  Millet bisikletden gram ağırlık atmaya çalışırken arkadaşımız motorsiklet kilidi yetmezmiş gibi bide arkada römork ile isviçrede geziyor. Sana çok kızacaklar bisiklet kanununa aykırı hareket etmişsin. :D

  Resimler doğa mükemmel vede çok canlı sanırım çeken makinede bayağı kaliteli bişey.
   
  Soner Közen bunu beğendi.
 10. #10
  Soner Közen

  Soner Közen Sorunsuz üye

  Kayıt:
  14 Eylül 2013
  Mesajlar:
  930
  Beğeniler:
  2.005
  Şehir:
  Münih
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  Değerli arkadaşlar, ilginiz, önerileriniz ve beğenileriniz için teşekkür ederim. Açıkçası gezimi daha uzun ve açıklayıcı bir şekilde anlatmak isterdim ama ne yazık ki bu aralar zamanım çok az. Gelir gelmez ayağımın tozuyla bir şeyler yazmak istedim. Eğer gün gün gitsem, belki de sayfalarca yazmam gerekecekti. Bunun yerine, turun bende bıraktığı etkiyi kısaca dile getirmek istedim. Ben makine mühendisiyim, ne yazık ki Türkçe ile aram matematik kadar iyi değil. Hatalarım için sizden tekrar özür dilerim ama şunu da belirtmeliyim ki amacım edebi bir şeyler yazmak değildi.

  ''Mehmetsunu'' beyin eleştirisine saygı duyuyorum ama cevabını yukarıda da verdiğim gibi zamansızlıktan yazamadığım tur raporunu umarım ileriki günlerde yazacağım.Fakat ''yanlış adam dolaşmış oraları'' cümlesini asla kabul etmiyorum. Ben bu geziyi yapabilmek adına ek işler yaptım(kasiyerlik, kasaplık, bilgisayar işleri). Günde 12 saat çalışıp akşamları hafif de olsa antreman yapmaya çalıştım. Bir şekilde bir fırsat yakaladım ve hayalimin peşinden koştum. Eminim ''mehmet'' beyin de önemli işleri ve elini kolunu bağlayan sorumlulukları vardır. Yoksa çoktan nobellik bir eser ortaya çıkmıştı.

  Oktay abiye önce teşekkür ediyorum daha sonra da şanslı çocuk betimlemesine bir şeyler katmak istiyorum. Evet gerçekten çok şanslı bir insan olduğumu düşünüyorum. Hem de birçok ayrı yönden. Ama bu biraz da bakış açısına bağlı. Küçüklüğümden beri türlü problemlere büyümüş, her ne kadar İstanbul'un en güzel noktasında bulunsa da yatılı bir okulda lise öğrenimini tamamlamış, Üniversite hayatı kendi parasını kazanarak geçmiş bir insanım. Bir şekilde eşimle kararımızı Almanya'dan yana kullanarak burada yaşamaya başladık. Bu benim için büyük bir dönüm noktası oldu mesela. Buraya geldikten 9 ay sonra Lenf kanseri olduğumu öğrendim. Kolay sayılabilecek türlerinden biri olsa bile kasıklarımdan boğazıma kadar bütün vücudum tümör doluydu. Kalbimin, akciğerimin, atardamarlarımın, dalağımın vs çevresi hep bu tabakalarla çevrelenmiş ya da yapışık durumdaydı. İlk 1 hafta hariç hiç umutsuz ve mutsuz olmadım. Kendimden çok benden daha kötü hastaları, özellikle de çocuk hastaları düşünüp günlerce ağladım. Yine şanslıydım ki iliklerim temiz çıktı. (açık,kapalı ameliyatlar, ilik alımı, kemo terapiler ve diğer bütün aşamaları atlıyorum.) Uzun lafın kısası vücudumda tek bir tel kıl bile yokken, kan değerlerim normal insanların 3 de 1 iken bile 50 kmlik turlar yapmaya çalışan doğa aşığı bir insanım. Tekrar söylemek gerekirse evet şanslıyım(çok şükür) ve o coğrafyaları gezmek için yanlış insan değilim.

  Oktay abi ve diğer bütün dostlara tekrar teşekkür ediyorum ve işe dönüyorum. Öğle aramı yorum yazarak geçirmiş oldum :)

  Unutmadan söyleyeyim. Yalova, sakarya, Bolu kesinlikle benim de çok sevdiğim yerler. Sağlık konularında bir sorun yaşamazsam Almanya'dan dönünce o civarda bir köyde yaşamak isterim.(Aslen Trabzonluyum)

  ek bilgi: Fotoğraflar Wiko Rainbow marka telefonumla çekilmiştir. Tura çıkmadan 2 gün evvel amazondan 140 euroya aldım.

  Elimden geldiğince açıklamaya çalıştım :)
   
  fnym, Aytac Y., Fanonn ve 6 kişi daha bunu beğendi.
 11. Aydınlıyurt Tuncay

  Aydınlıyurt Tuncay Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Haziran 2014
  Mesajlar:
  165
  Beğeniler:
  274
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Soner Bey,
  Kendi adıma yaşanılan her anın keyfini yakalayan birisi olmanız ve tadını çıkartmanız harika.Neşeli ve sağlıklı günler dilerim...
   
  Soner Közen bunu beğendi.
 12. Rafet Ç.

  Rafet Ç. Üye

  Kayıt:
  20 Ekim 2014
  Mesajlar:
  59
  Beğeniler:
  160
  Şehir:
  gelibolu
  Seviye:
  tebrikler soner kardeşim. senin gibi turları yapmak isteyipte yapamayanlarla dolu burası. o yüzden yorumlara fazla kafa yorma. tebrik ederim. güzel bir gezi ve çalışma olmuş. :alkis::alkis:
   
  Soner Közen ve pilot bunu beğendi.
 13. Tahir Keskin

  Tahir Keskin Onursal Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  22 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  3.307
  Beğeniler:
  4.182
  Şehir:
  Kocaeli, Gölcük
  Adı:
  Tahir Keskin
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Soner Bey, çok etkilendim. Hep heves ettiğim, gidip görmek istediğim hatta hayatımı yaşamak istediğim yerlerdir böyle yerler. Fotoğraflar beni benden aldı.
  Teşekkür ederim.
   
  Soner Közen bunu beğendi.
 14. edin

  edin biciklom

  Kayıt:
  12 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  187
  Beğeniler:
  182
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  Evet sevgili Soner gördüğün gibi bir daha böyle bir tur yapmadan önce buradaki bazı arkadaşlardan müsade alman lazım ki sonra yanlış adam,yanlış bisiklet,yanlış yer,yanlış zaman vs gibi yorumlara maruz kalma. yanlış forum yanlış insan diyelim kapatalım konuyu. bol fotoğraf çekmişsindir umarım ve bizimle paylaşırsın.ayağına sağlık
   
 15. U BoRa

  U BoRa Kaptan

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  2 Ekim 2014
  Mesajlar:
  184
  Beğeniler:
  231
  Şehir:
  Tekirdağ
  Seviye:
  Fotoğraflar mükemmel, tebrik ederim. Sizin gibi gezginleri gördükçe hayallerimdeki turları gerçekleştirmek için daha da bi heyecanlanıyorum. Evden işe giderken o bacaklar bana ilerde çok lazım olacak diyerekten daha da bi şevkle basıyorum pedala. Nice turlar dilerim...
   
  Soner Közen bunu beğendi.
 16. #16
  Soner Közen

  Soner Közen Sorunsuz üye

  Kayıt:
  14 Eylül 2013
  Mesajlar:
  930
  Beğeniler:
  2.005
  Şehir:
  Münih
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Güzel sözleriniz ve temnnileriniz beni çok mutlu etti. Umarım hayatta her şey gönlünüzce olur. Bu arada yarın zamanım var ve inşallah tur yazımı tamamlayacağım.
   
  Aytac Y. bunu beğendi.
 17. muratcolakoglu

  muratcolakoglu Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2012
  Mesajlar:
  2.869
  Beğeniler:
  530
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Colnago
  Seviye:
  Rotanı yazsaydın yeterdi.
   
 18. Murat İ.

  Murat İ. Yeni Üye

  Kayıt:
  22 Ekim 2014
  Mesajlar:
  24
  Beğeniler:
  4
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Kimse kusura bakmasin ama arkadasimiz herkesin yapmak istedigi birsey yapmis.
  bizimlede paylasmis.
  Elestiri tarzindaki yorumlar ve memnuniyetsiz yorumlara gerek yokmus bence.
  Amac tebrik etmek yapici olmaksa kabul ama aksi yorumlari anlayamiyorum.

  PAYLASIMIN icin tesekkurler.
   
 19. r.ezk

  r.ezk Erdem YILMAZ

  Kayıt:
  28 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  774
  Beğeniler:
  513
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Oralar çok güzel bu medeniyetin içinde bakir kalmış doğayı bozmadan kurulmuş yaşamı insan görünce anlıyor... Ama biz beğenmeyi b.k sürdürmeyiz kendimize, ... Nereye kadar...

  Bizde işler çok ters " cennet vatanımız" deriz, piknik yaptığımı yer kalan çöplerden bellidir...
  ne ağacına ne akarsuyuna ne doğasına tarım arazisine saygımızvar..
  Nasıl bir toplum olduk ki gelişiceğiz derken beynimizi boşalttık, sanata bilime sırtımızıı döndük, herkes kesesinin derdinde sadece.. Örneğin İstanbul çöpşehir artık, rezalet bir yer olmuş, onmilyon paralık rezidanslardan, şehir dokusu olmayan çarpıklıktan, insanlarıda çarpılmış, birbirine saygısı yok ki doğaya, hayvana bisiklete olsun...
  Ee bu toplumdan bu kafada yönetenler çıkacaktır zaten, kimi kime şikayet edeceğiz, kim kimi düzeltecek...
   
  Soner Közen bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2016-8-24_11-7-53.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
leg-cramps.jpg
Eğer sıklıkla kramp sorunu yaşıyorsanız, sebepleri ve çözüm önerilerini bu yazıda aktaracağım. Orijinal link yazını sonunda olacak :) [ATTACH] Eğer krampla yüzleşmişseniz, muhtemelen o...
upload_2017-1-21_18-12-7.png
Geçen yıl Temmuz'da enerji kaynaklarımızı ve bunları nasıl geliştireceğimizi açıklayan bir konu açmıştım: Güç bölgeleri "anlayacağımız dilde" ne anlama geliyor? Aerobik dayanıklılık Laktat eşiği...