Soda analizlerinden çıkan ölümcül tehlike

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında ihsan onur şener tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. ihsan onur şener

  ihsan onur şener Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Eylül 2010
  Mesajlar:
  700
  Beğeniler:
  448
  Şehir:
  Kocamustafapaşa
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Kıbrıs’ın sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle bazı Türk sodalarının ithalatını yasaklamasının ardından ortaya çıkardığımız “Soda rezaleti”ne son noktayı Sağlık Bakanlığı koydu. Soda araştırmamızın ardından Sağlık Bakanlığı, halkın sağlığıyla oynayan maden suyu üreticilerinin belirlenmesi için harekete geçmişti. Bakanlık, 80 ilin Valiliğine yazıyla talimat göndererek, Türkiyede üretim yapan 20 maden suyu ve sodasının kaynağından numune alınarak tahlillerinin yapılmasını istedi. Ayrıca, bakanlığa bağlı ekipler de, piyasadan bu 20 maden suyu ve sodasından numuneler alarak, Halk Sağlığı Laboratuvarları ile İstanbul, İzmir ve Ankaradaki Hıfsıhsıhha merkezlerinde analizlerini yaptırdı. Bu 20 maden suyundan 16 sının analiz sonuçları belli oldu.

  Hıfzıssıhha ve Halk Sağlığı Laboratuvarlarında gerek kaynağından alınan, gerekse piyasadan toplanan numunelerin yapılan analizlerin sonucunda, Sırma, Sarıkız, Efe, Beypazarı ve Özkaynakdan oluşan beş marka maden suyu ve sodasında nitrite rastlanmadı. Uludağ marka maden suyunun analizlerinde ise kaynağından alınan numuneler temiz çıkarken, piyasadan alınan numunelerinin birinde nitrit, diğerinde ise amonyak belirlendi. Kızılay, Askoop Kızılcahamam, Salihli, Kınık, Şifa, Çınar, Kula, Yıldız, Çamlık ve Kuzuluk maden sularında ise nitrit tespit edildi. Karakoca, Çaldağ, Erzincan ve Gökova marka maden sularının analiz sonuçları ise henüz belli olmadı.

  Türk Gıda Maddeleri Tüzüğüne göre maden sularının kesinlikle nitrit ve amonyak içermemesi gerekiyor. Ancak Dünya Sağlık Teşkilatı ve Tarım Teşkilatının gıda kodekslerine uygun olarak Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca yeni bir kodeks hazırlanıyor. Bu yeni kodekste maden suyu ve sodalarında 0.02 mg/lt oranında nitrite izin verilirken amonyağın yine hiç bulunmaması gerekiyor.

  Hıfzıssıhha Laboratuvarlarının analiz ettiği ve sonuçları belli olan bu 16 maden suyu arasında Tarım Bakanlığı Laboratuvarı’nda yaptırdığımız ve nitrit içerdiği tespit edilen 11 markadan 8 i de bulunuyor. Bu sekiz markadan Askoop Kızılcahamam, Kınık, Salihli, Kızılay ve Yıldız marka maden suyunda Hıfzıssıhha Laboratuvarları da nitrit tespit etti. Uludağın piyasada satılan şişelerinde nitrit ve amonyağa rastlanırken, Özkaynak ve Sarıkız maden suları temiz çıktı.Piyasada satılmasına ve yaptırdığımız analizler sonucunda nitritli çıkmasına rağmen Çelik marka maden sularının analizleri ise Hıfzıssıhha Labaratuvarlarında bu firmanın faliyette bulunmadığı gerekçesiyle yapılmadı.

  BAKANLIĞIN ANALİZ SONUÇLARI
  İşte Hıfzıssıhha Laboratuvarlarında yapılan maden sularının analiz sonuçları:
  SIRMA: Hıfzıssıhha Laboratuvarlarında bu maden suyunun üç ayrı numunesi tahlil edildi. Üçünde de nitrite rastlanmadı.
  SARIKIZ: Biri kaynağından olmak üzere Sarıkız maden suyunun üç ayrı analiz yapıldı. Üçünde de nitrite rastlanmadı.
  EFE: Biri kaynağından, ikisi piyasadan olmak üzere Efe marka maden sularının üç ayrı analizi yapıldı. Analizlerin hiçbirinde nitrite rastlanmadı.
  ÖZKAYNAK: Biri kaynağından olmak üzere iki ayrı analiz yapıldı. İkisinde de Özkaynak maden suları temiz çıktı.
  BEYPAZARI: Bu maden suyunun kaynağından numune alınmadı, ancak piyasadan temin edilen iki ayrı numunesinin analiz sonuçları temiz çıktı.
  ULUDAĞ: Biri kaynağından olmak üzere üç ayrı analiz yapıldı. Kaynaktan alınan numunenin sonuçları temiz çıkarken, piyasadan alınanlarda birinde 1.67 oranında amonyak, diğerinde ise 0.008 nitrit tespit edildi.
  ASKOOP KIZILCAHAMAM: Biri kaynağından olmak üzere üç ayrı analiz yapıldı. Analizlerin sonucunda hepsinde nitrite rastlandı. Nitrit oranı 0.007 ile 0.057 arasında değişti.
  KINIK: Biri kaynağından olmak üzere üç ayrı numunenin analizi yapıldı. Hepsinde nitrite rastlandı. Nitrit oranları, 0.004 ile 0.1 arasında değişirken, bir numunede de 1.56 oranında amonyak tespit edildi.
  SALİHLİ: Biri kaynağından olmak üzere iki ayrı analiz yapıldı. İkisinde de 0.016 nitrit tespit edildi.
  ŞİFA: Biri kaynağından olmak üzere iki ayrı analiz yapıldı. İkisinde de 0.017 ile 0.019 arasında Nitrit tespit edildi.
  ÇINAR: İki ayrı numunenin analizi yapıldı. Kaynağından alınan numunede 0.06 nitrit bulunurken, piyasada satılanda 0.282 oranında amonyak tespit edildi.
  KIZILAY: Biri kaynağından olmak üzere iki analizi yapıldı. İkisinde de aşırı oranda nitrit saptandı. Kaynağından alınan numunede 1.5, piyasadan alınan numunede ise 2.66 oranında nitrit tespit edildi.
  KULA: Biri kaynağından diğeri piyasadan alınan numuneler analiz edildi. Her ikisinde de 0.198 nitrit tespit edildi.
  YILDIZ: Sadece piyasadan anınan örneği analiz yapıldı. Bunda da 0.013 oranında nitrit tespit edildi.
  ÇAMLIK: Sadece kaynağından alınan numunesi test edildi. Bunda da 0.5 nitrit bulundu.
  KUZULUK: Sadece kaynağından numune alındı. Bu numunede yapılan analizde de 0.06 oranında nitrit tespit edildi.

  [​IMG]

  SAĞLIK VE GIDA GÜVENLİĞİ HAREKETİ UYARIYOR VE SORUYOR
  Nitratlar 50 mg/l N03 yüksek oranda nitrat içeren suları içenlerde 6 ay’da ölüme yol açabilir. Ayrıca boğaz hastalıklarına ve kan hastalıklarına yol açabilir. Bebeklere kesinlikle nitratilı sular içirilmemelidir. Midelerinde nitrite indirgenerek mavihastalık denilen kan zehirlenmesine neden olur ve ölüme sebebiyet verir. Nitritler, nitratlara benzer etki gösterirler, ancak çok daha tehlikelidirler. Kan zehirlenmesine, kanda oksijen taşınmasını engelleyerek oksijensizlikten boğulmaya sebep olurlar. Kaynağını endüstriyel kirlenme ve gübreler oluşturur.

  Görülüyor ki, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın ilaç ve aşı firmalarına reçete yetiştirmekten sağlığımızla ilgilenmeye pek vakti yok. Kuzey Kıbrıs gibi minicik bir ülke kadar halkına saygısı olmayan bir ülke bu ülke. Peki şimdi, şunu sormak gerekiyor. Doğal maden sularına nitrit ve nitrat nasıl bulaştı. Doğal maden suları bile bu halde oılan bir ülkede hazır endüstriyel kolalı ve gazlı içeceklere toplum nasıl güvenebilir? Her türlü suda veya içecekte yer alan nitrit ve nitrat, evsel ve endüstriyel atıklar ve tarımda kullanılan gübrelerden kaynaklanır. Toprağa atılan gübreler yağmur suylarıyla yer altına iner ve kaynakları kirletir.

  Peki şimdi suçlu kim?
  Butün bu zehirlerin tabiata sorumsuzca atılmasına izin verenler ve atanlar bu içecekler yüzünden hastalanan ve ölen insanları katili değil mi? Nitrit rezaleti yeni değilmiş.

  Tarım Bakanlığı şimdi uyandı
  ]Hürriyet Tüketici Köşesi olarak yaptığımız ‘‘soda incelemesi” bomba etkisi yaptı. Devletin resmi organı Anadolu Ajansı, dün Tarım Bakanlığı’nın bu konudaki bir araştırmasını tüm basın-yayın kurumlarına geçti. Buna göre, nitritli soda rezaleti, sadece 11 marka sodayla kalmıyor. Bakanlığın incelediği 293 maden suyunun yarısı nitritli çıkmış. İster istemez, ‘‘Şimdiye kadar neredeydiniz?” demeden edemiyoruz.

  Hürriyet Tüketici Köşesi olarak ortaya çıkardığımız ‘‘soda rezaleti” giderek büyüyor. Yaptırdığımız analiz sonucu 11 soda ve maden suyunda kanserojen nitrit maddesi ortaya çıkması üzerine Tarım Bakanlığı çok önce yaptırdığı ve pek çok üründe nitrit maddesi bulunduğu belirlenen bir araştırmayı apar topar kamuoyuna açıkladı. Bakanlık, ‘‘Gıdalarda Katkı-Kalıntı ve Bulaşanların İzlenmesi” adlı araştırmanın sonuçlarını dün Anadolu Ajansı kanalıyla duyurdu. Araştırmaya göre, kontrolü yapılan 293 maden suyu ve sodanın yüzde 50’sinde de nitrit maddesine rastlandı.

  20’Sİ RUHSATLI
  Bu arada, Türkiye genelinde 20 marka soda ve maden suyuna işletme ruhsatı verildiği halde, sadece tek bir firmanın Türk Standartları Enstitüsü’nden (TSE) uygunluk belgesi aldığı belirlendi. Sağlık Bakanlığı, şimdiye kadar Salihli, Şifa, Çınar, Karakoca, Özkaynak, Uludağ, Kınık, Kızılay, Kuzuluk, Askoop, Çamlık, Sarıkız, Çaldağ, Erzincan, Sırma, Gökova, Kula, Efe, Yıldız ve Çelik Maden Suları markalarına işletme ruhsatı vermesine karşın, sadece tek bir firmanın TSE’den belge aldığını açıkladı.

  TEK TSE’Lİ
  TSE’nin Aralık-1995’de çıkardığı, ‘‘maden suyu-içilebilir” standardına uygun üretim yapan tek firma, Şifa Tabii Soda ve Meşrubat Gıda Sanayi Limited Şirketi. TSE, bu standardın zorunlu uygulanması yönünde görüş bildirmesine karşın, bugüne kadar böyle bir karar çıkmadı. ‘‘TS 9130” sayılı madensuyu standardında, bu içecekte hiç nitrit bulunmaması, nitrat düzeyinin ise en çok 25.0 mg/lt olması öngörülüyor. Sağlık Bakanı Halil İbrahim Özsoy, maden sularında kansere neden olabileceği belirtilen nitrit bulunması ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türkiye’de pek çok yerde maden suyu çıktığını ve bunların ruhsatını Sağlık Bakanlığı’nın verdiğini hatırlattı.

  BAKANLIK İNCELİYOR
  Bakan Özsoy, bu suların sağlık yönünden zararlı olup olmadıklarının inceleneceğini belirterek, hem analizlerinin tekrar yapılacağını hem de ruhsatlı olup olmadıklarına bakılacağını, daha sonra kamuoyuna açıklama yapılacağını belirtti. Diğer taraftan, Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, maden suyu üretiminin yapıldığı Manisa, Burdur, Bursa, Ankara, Afyon, Sakarya, Giresun, Erzincan, Muğla, Denizli ve Bolu valiliklerine ayrı ayrı genelge göndererek, üretim yerlerinin kontrol edilmesini ve ürünlerin analizlerinin yapılmasını istedi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yetkilileri de, Avrupa Birliği’nde (AB) sodalarda 0.005 ppb düzeyinde nitrite izin verildiğini belirterek, Türk gıda mevzuatının ve hazırlanmakta olan gıda Codex’inin bu oranlara uygun olarak çıkarılacağını söylediler. Yetkililer, ‘‘Önemli olan sodada nitrit bulunması değil, ne oranda bulunduğudur” dediler.

  Bebekleri zehirliyor
  Nitrit ve nitrat maddeleri, insan sağlığı için ciddi tehlikeler taşıyor. Süt çocuklarında vücut ağırlığının her kilosu için 5 mg nitrit alınması halinde zehirlenme görülebiliyor. Sebzelerdeki yüksek nitrat düzeyi, geviş getiren hayvanlarda ve insanlarda, özellikle bebeklerde nitrat zehirlenmesine neden oluyor. Nitratın doğrudan zehir etkisi yok, ancak, insan ve geviş getiren hayvanların sindirim sisteminde bakteriler tarafından nitrite indirginmesi nedeniyle zehirlenme oluyor. Nitrat, kan tarafından absorbe edilerek hemoglobin demirini oksitliyor, böylece oksijen taşınamıyor. Sebzelerdeki yüksek nitrat birikimi, kanser yapan nitrosaminlerin oluşumunu artırıyor.

  Türk gıda mevzuatına göre, et ürünlerine katılacak nitnit miktarı 200 mg-kg, nitrat miktarı ise 500 mg-kg ile sınırlandırılmış. Dünya sağlık teşkilatı, (WHO), içme sularında nitrat miktarının litrede 45 mg’ı geçmemesini, taze sebzelerde kg’da 300 mg’dan fazla nitrat bulunmamasını öneriyor. Türk gıda mevzuatına göre, kaynak sularında 25 mg-l ve içme-kullanma sularında 45 mg-l nitrata izin veriliyor.

  Hürriyet’in yaptırdığı analizlerde kanserojen nitrit maddesi içerdiği ortaya çıkan 11 maden suyu arasındaki Uludağ’ın üreticisi Erbak-Uludağ, Tarım Bakanlığı’na çamur attı. Erbak-Uludağ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erbak, dün Bursa’da düzenlediği basın toplantısında, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın laboratuvarlarında 100 yılı aşkın süredir kullanılan ve sadece bir maddenin ‘‘var” ya da ‘‘yok” olduğunu gösteren ‘‘titrasyon tekniği”nin kullanıldığını iddia etti.

  İçme suları da rezaletmiş
  Kanserojen nitrit maddesinin sadece soda ve maden sularında değil, içme sularında da bulunduğu ortaya çıktı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Türkiye genelinde 343 içme suyunda nitrit maddesinin bulunduğunu açıkladı. Gıda maddeleri yönetmeliğine göre, soda ve maden sularında olduğu gibi içme suyunda da nitrit miktarının ‘‘0” olması gerekiyor. Bakanlığın yaptırdığı araştırma sonuçlarına göre, 3 bin 957 içme suyu örneğinden 182’sinde standardın, 151’inde Gıda Codex’inin üzerinde nitrat, 343’ünde ise standardın üzerinde nitrit belirlendi. 597 kullanma suyu örneğinin 59’unda standardın üzerinde, 53’ünde ise Codex limitinin üzerinde nitrat saptandı. Araştırmada, örnek alınan içme sularında ortalama 13.67 mg-l nitrat, 0.125 mg-l nitrit bulunduğu belirtildi. Analizler 26 ilden alınan örnekler üzerinde yapıldı. İçme sularında nitratın TSE limit değeri 45 mg-lt, Codex limit değeri 50 mg-lt, nitrit yönünden ise TSE limit değeri sıfır kabul ediyor. Yani içme sularında nitritin hiç olmaması gerekiyor.

  SEBZEDE NİTRİT
  Toplam 5 bin 687 çeşitli sebze örnekleri üzerinde yapılan incelemede de ıspanak, marul, hıyar, taze fasulye, patates, semizotu, nane, maydanoz, pazı, pırasa, kara lahana, kabak gibi sebzelerin örneklerinde yüksek düzeyde nitrata rastlandı. Toplam bin 269 çeşit meyve örneğinden ise üzüm ve portakal örneklerinin yüksek düzeyde nitrat içerdiği belirlendi. Araştırmada, sebzelerin yetiştirildikleri araziye, yağış durumuna ve toprağa ve verilen gübre miktarına göre, nitrit ve nitrat kalıntısının değişebileceği dikkate alınarak, sık sık kontrol yapılması önerildi.

  ABD’de ilaçlı su tartışması
  ABD’de yayınlanan bir raporda, geçen yıl aralarında 57 bin çocuğun da bulunduğu 4.3 milyon kişinin, içine böcek ilacı karışmış musluk suyu içtiği öne sürüldü. Çevre Çalışma Grubu adlı bağımsız bir çevre teşkilatının hazırladığı raporda, 245 bölgede musluk suyuna karışan böcek zehirinin sağlığa zararlı ölçüde olduğu belirtildi. İlaçlı suya daha çok kırsal alanlarda rastlandığı vurgulanan raporda ‘‘İçme suyunda kansere yol açan böcek ilaçlarının bulunmasını önlemek için sarfedilen emekler boşa gitti” ifadesi yer alıyor. Raporda, içine 10 çeşit böcek ilacı ve başka tehlikeli kimyasal maddelerin karıştığı Ohio Eyaleti’nin Williamsburgh şehrindeki suyun ülkedeki en sağlığa zararlı musluk suyu olduğu belirtildi.(Gıda Hareketi olarak haberin linkini gönderen ziyaretçimize teşekkür ederiz.) (Hürriyet 14 Ağustos 1997)

  Kaynak : İçecek analizlerinden çıkan ölümcül tehlike - Gıda Hareketi
   
  phoenix48, hashus1099, Groims ve 7 kişi daha bunu beğendi.
 2. Erkin Kalender

  Erkin Kalender S-WORKS VENGE 2014 -- SPECIALIZED TARMAC SL4

  Yaş:
  18
  Kayıt:
  7 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  814
  Beğeniler:
  1.291
  Şehir:
  Eskişehir
  Adı:
  Erkin
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Nitrit nedir hocam ?
   
  VolkanÖzcan bunu beğendi.
 3. Ömer Murat

  Ömer Murat Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Şubat 2016
  Mesajlar:
  2.987
  Beğeniler:
  15.255
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  @ihsan onur şener Merhaba, bu eski bir haber ve analiz forumda maden suyuyla ilgili bir kaç farklı konu başlığı altında mevcut zaten, bilginize.
   
  mariokaldato ve ihsan onur şener bunu beğendi.
 4. #4
  ihsan onur şener

  ihsan onur şener Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Eylül 2010
  Mesajlar:
  700
  Beğeniler:
  448
  Şehir:
  Kocamustafapaşa
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  @Erkin Kalender Bir nevi katkı maddesi. Daha çok sosis salam gibi işlenmiş gıdalarda bulunur.
   
  cihan cambaz bunu beğendi.
 5. Erkin Kalender

  Erkin Kalender S-WORKS VENGE 2014 -- SPECIALIZED TARMAC SL4

  Yaş:
  18
  Kayıt:
  7 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  814
  Beğeniler:
  1.291
  Şehir:
  Eskişehir
  Adı:
  Erkin
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  ihsan onur şener bunu beğendi.
 6. Kudret Kurtcebe

  Kudret Kurtcebe Onursal Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  33.125
  Beğeniler:
  43.641
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  SIRMA: Hıfzıssıhha Laboratuvarlarında bu maden suyunun üç ayrı numunesi tahlil edildi. Üçünde de nitrite rastlanmadı.
  SARIKIZ: Biri kaynağından olmak üzere Sarıkız maden suyunun üç ayrı analiz yapıldı. Üçünde de nitrite rastlanmadı.
  EFE: Biri kaynağından, ikisi piyasadan olmak üzere Efe marka maden sularının üç ayrı analizi yapıldı. Analizlerin hiçbirinde nitrite rastlanmadı.
  ÖZKAYNAK: Biri kaynağından olmak üzere iki ayrı analiz yapıldı. İkisinde de Özkaynak maden suları temiz çıktı.
  BEYPAZARI: Bu maden suyunun kaynağından numune alınmadı, ancak piyasadan temin edilen iki ayrı numunesinin analiz sonuçları temiz çıktı.

  bunları alacağız anlaşıldı...
   
 7. sspl

  sspl 8240 Km'de Emekli oldum

  Kayıt:
  9 Aralık 2011
  Mesajlar:
  1.363
  Beğeniler:
  992
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Emre
  Seviye:
  Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
 8. Enver Hoxha

  Enver Hoxha Aktif Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  7 Ekim 2012
  Mesajlar:
  116
  Beğeniler:
  187
  Şehir:
  bilecik
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  14 ağutos 1997 mi ?
   
  Murat.Bagci bunu beğendi.
 9. Ahmet Bilge Kaan AKIN

  Ahmet Bilge Kaan AKIN Yağmur Getiren

  Kayıt:
  29 Nisan 2016
  Mesajlar:
  2.214
  Beğeniler:
  3.571
  Şehir:
  Isparta/ Ankara
  Adı:
  Ahmet Bilge Kaan AKIN
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Hocam benim bildiğim de sırma, beypazarı gibi markalar yapay, en az yapay olanı ve en az katkı maddeli kızılay ın olduğu söylendi gıda mühendisliği okuyan arkadaşım tarafından. Bilmiyorum ne kadar doğrudur ancak Sırmanın ve beypazarının koladan bir farkı yok, aşırı gazlı
   
  Volkankhi bunu beğendi.
 10. serhant

  serhant Üye

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  19 Şubat 2016
  Mesajlar:
  65
  Beğeniler:
  37
  Şehir:
  Kapadokya
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  bu zararlı görülen markalar piyasaya çıkarken acaba yetkililer neredeymiş?
   
 11. 1dost

  1dost Yazıyor...

  Kayıt:
  11 Nisan 2014
  Mesajlar:
  1.203
  Beğeniler:
  1.614
  Şehir:
  40
  Bisiklet:
  Lapierre
  Seviye:
  Kızılay yakışmadı sana:confused:
   
 12. Ramadan Ş.

  Ramadan Ş. Kıdemli Üye

  Kayıt:
  16 Nisan 2014
  Mesajlar:
  260
  Beğeniler:
  370
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Ben genelde beypazari içiyorum. Yurtdışında ödüller almış bir marka.
   
  Yusuf G. bunu beğendi.
 13. Murat.Bagci

  Murat.Bagci Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  497
  Beğeniler:
  328
  Şehir:
  oslo
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  bu cok eski bi haber ustune kac hukumet bakanlik taslak tuzuk degisti :)
   
 14. Arınç

  Arınç Kıdemli Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2015
  Mesajlar:
  257
  Beğeniler:
  187
  Şehir:
  Zonguldak
  Adı:
  Arınç
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Beypazarı'na devam o zaman tartışılmaz kalite,güven ve lezzet :)
   
  Yusuf G. bunu beğendi.
 15. Murat.Bagci

  Murat.Bagci Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  497
  Beğeniler:
  328
  Şehir:
  oslo
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  @ihsan onur şener @Erkin Kalender nitrate ve nitrite dogal olarak sebzelerde de bulunur ayrica hazir et urunlerinde de koruyucu olarak eklenir. kasaptan gidip te alsaniz da boyledir bu durum. kimileri ise bu nitrite ve nitrate denilen maddeleri kimyasal fobi olan kisiler hemen kanser ile iliskilendiriyor olayi biraz abartip o yuzden isin biraz kimyasina girelim simdi de. bu iki bilesikte tek azot atomu ile iki ya da 3 oksjenin birlesmesinden olusur. nitrate dedidgimiz NO3- nitrite ise NO2- yapisindadir. yani nitrate bilesigi kimyasal olarak inert dedigimiz kendi haliydeyken etkisiz fakat nitrite e indirgenebilir agizdaki bakteriler ve vucddaki enzimler vasitasiyla. burada onemli olan nitrite nitrite oxide de donusebilr ki bu iyi olan yapisi nitrosamine olursa da kotu olan yapisi denilebilir. nitrite nitric oxide proteine baglanan oksit ile et icerisinde donusur ve ete kirmizi rengini verir kesildikten sonra saklanmasi korunmasi amaciyla. yoksa ete bu koruyucu eklenmezse etin rengi kesildikten sonra kirmizi kalmaz ve hemen kahverengiye donusur. o yuzden kurban bayraminda gorursunuz kesilen etler tuzlanir o tuzun icinde iste nitrite eklenir genelde. yani islenmis butun sucuk sosis gibi etlerde vardir yillardir da kullanilir bu madde. ayrica nitrite sebzelerde dogal olarak bulunan bi kimyasaldir da ki kanseri azalttigina dair calismalarda vardir .(ingilzce tip bilgisinie sahip olanlar okuyabilir Dietary fiber, vegetables, and colon cancer: critical review and meta-analyses of the epidemiologic evidence. - PubMed - NCBI Meta-analysis of studies on breast cancer risk and diet: the role of fruit and vegetable... - Abstract - Europe PMC) . ayrica vucudumuzda saliva da uretilir zaten ve buradan vucuda yayilarak sindirim sisteminde rol oynar . salmonella virusu gibi cok yaygin olan bu virusude oldurmeye yardimci olur. icme sularina gelirsek oradaki en buyuk sorun methemoglobinemia denilen hastaliga neden olmasidir aslinda ama sadece kucuk cocuklarda yoksa yetiskinler nitrati rahatca vucudda isleyebilir (Table of Regulated Drinking Water Contaminants | Ground Water and Drinking Water | US EPA ) ve bu sorunun kaynagi da icme sularinin kaynagindaki toprakta uzun sure kullanilan gubreler , ve dolum tanklarinin temiz olmasidir paslanmasi vs..
  yoksa nitrate i nitric oxide donusturunce zaten kan basincini duzenleyen bir bilesik olur zaten vucud calisanlar da no2 olarak preworkout seklinde alirlar ki damalara daha cok kan pompalanip kaslarin uzerindeki damarlar genisleyerek daha cok kaslarin beslenmesi ve agirlik calismasi sirasinda olusan mikroyirtiklari cabucak iyilesmesine neden olur. ama kalp hastasi olanlar tabi kullanmasi sakincalidir da. o yuzden bu nitratin en buyuk sorunu su degil et urunlerinde nitrosamine donusmesidir ki bu olay su da olusmaz cunku nitrite yuksek isi altinda et pisirirken etteki amino asitler ile baglanip nitrosamine olusturur. sigara da bulunr zaten o yuzden kanserojendir. o yuzden sebzelerde dogal olarak bulunan nitrate/nitrite i nitrosamine cevrilmesi olayida olusmaz. nitrosamine olusumunun inhibe etmek icin de c vitamini eklenir genelde . o yuzden bu tur etleri cok tuketiyorsaniz gunluk c vityamini aliminiz iyi olmasi gerekli. tabi etin nasil pisirildigi de onemli yuksek isida uzun sure pisiyorsa mangal vs gibi o zaman en fazla miktarda nitrosamine olusuyor ama dusuk isida kisa sure piserse o zaman daha az o yuzden de en saglikli yontem mikrodalga da pisirmektir.
  gida hareketini de kemal yildizi da takip ederim kendisi arastirmaci yazar gazetecidir . ahmet aydin dr aidin salih karatay camiasindandir ama arada bu tur abartili haberler veriyorlar .
  hayirli sahurlar :)
   
 16. Yusufclp

  Yusufclp Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  5 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  788
  Beğeniler:
  1.052
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Yusuf C.
  Bisiklet:
  Dahon
  Seviye:
  Ögrendiğimiz iyi oldu. Birazda sevindim bu habere. Soda içmeye başladığımdan beri yani bildim bileli temiz çıktığı söylenen markaları içiyormuşum. Sırma, özkaynak ve beypazarı. Arada ulidağ ve kınık içtiğimde olmuştur ama nadir.
  Günümüzde insanın kendini bu tür sakıncalı gıdalardan koruması o kadar zorlaştı ki. Allah sonumuzu hayretsin ülke olarak.
   
 17. Yalchinosis

  Yalchinosis Aktif Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  170
  Beğeniler:
  225
  Şehir:
  İstanbul - Edirne
  Adı:
  Yalçın
  Bisiklet:
  Dahon
  Seviye:
  Öncelikle haberi paylaşan arkadaşa teşekkür ediyorum gerçekten bilgilendirmek adına duyarlı bir davranış fakat bu internet haberi 2000 li yılların başından beri kelimesi kelimesine aynı şekilde ara ara verilir, öyleki buradaki markalardan bazıları on yıl önce kapandı, çok dikkate almamanızı tavsiye ederim, kola firmalarının maden suyu firmalarından pazar almaya çalışması ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Güncel analiz raporlar vs varsa dikkate alınması gereken değerler bunlardır. Tabi aromalı maden sularını daha farklı bunlar da çok masum içecekler sayılmaz. Son olarak soda ile maden suyu aynı şey değildir.
   
  MehmetAliB. bunu beğendi.
 18. Saikou

  Saikou Kıdemli Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  20 Mart 2015
  Mesajlar:
  389
  Beğeniler:
  332
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Ali B
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Haber 2010'a aitmis zaten.
   
  MehmetAliB. bunu beğendi.
 19. mariokaldato

  mariokaldato The Bike father

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  1 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  4.876
  Beğeniler:
  13.351
  Şehir:
  Bursa
  Adı:
  Raşit Cumhur Çakın
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Belkide piyasayi ele gecirmeye calisan bir gavur firmasinin yaptigi bi suikasttir bu haber olamaz mi? Bakanlik su temiz bu zehirli diye bilgi verecegine kapamasi gerekmez mi uretimi ? Yada soyle diyim gdo lu gida ithalatina onay veren ve bakanin cocuguna bu isi veren bi bakanliktan hayir beklenir mi ?
   
  Ömer Murat bunu beğendi.
 20. Yavuz S.

  Yavuz S. Bisikletkolik

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  13 Eylül 2014
  Mesajlar:
  1.210
  Beğeniler:
  3.030
  Şehir:
  KKTC
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Kızılay başındaki TÜRK kelimesini attığından beri ne çevrem ne ben alır yada içerim. Beter olsunlar.
   
  Veliuyar, erdsde, mehmetsunu ve 1 kişi daha bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

Fabian-Cancellara-aero-position.jpg
1988 İtalya turunda Andy Hampsten’in Passo di Gavia tırmanışı efsanedir. Hampsten, o tırmanışta pembe mayoyu ele geçirmişti, ancak, turun bitmesine hala 8 gün vardı ve Gavia etabını kazanan Erik...
forearms-on-bars.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....
604136_10151528665302769_722716731_n.jpg
Bisiklet almak için sayısız sebep bulunabilir :) Kilo vermek de popüler sebeplerden biri... Ben, ilk yol bisikletimi aldığımda 3 ayda 11 kilo vermiştim. [ATTACH] Yeme alışkanlığımda da hiçbir...