slx ve deore komponentler ne kadar farklı

semdekor

Daimi Üye
Tepki
312
merhaba yeni bisiklet almayı planlıyorum ve bu sefer uzun süre o bisikleti kullanmak istiyorum. şimdi kullandığım 2008 sedona borlady. 21 vites. bu sefer 27 vites alma konusunda kararlıyım da deore yeterli mi bana, almışken slx mi almalıyım bilemedim. xt'de gözüm yok baştan söyleyim:) bana slxin artılarını basit bir dille anlatırsanız çok çok sevinirim.
dağda kullanmıyorum pek bisiklet. turları seviyorum. borlady'mle günde en fazla 133 km gittim. kullanım tarzım bu yani. fikir verirken bunu da gözönünde bulundurursanız sevinirim:) herkese şimdiden teşekkürler.

Scudo

reha genç

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Merhaba ;
-- Slx parçalar deore ekipmanlara göre daha yeni üretimdir. (Deore M590 serisini henüz türkiyeye ulaşmadığı için saymıyorum)
-- Slx parçalar deore ekipmanlara nazaran daha hafifdir.Örnek vermem gerekirse deore aynakolda en küçük ve orta dişli çelik iken slx aynakolda ise sadece en küçük dişli çelik diğerleri alüminyumdur.
-- Slx ekipmanlar deore ekipmanlara göre daha şıktır.(göreceli)
-- Slx ekipmanlar deore setler ile arasındaki fiyat farkını dayanıklılığından çok(deore kadar sağlamdır)hafifliliğiyle unutturmaktadır.

• Beğen
Tepkiler: semdekor

semdekor

Daimi Üye
Tepki
312
peki ben yarışmayan sadece tur yapan biri olarak slx ekipman tercih etmeli miyim. maddi gücüm izin veriyor ama gerek var mı? dayanıklıkları aynı dediniz anladığım kadarıyla. hafiflikle de çok işim yok açıkçası. ne alırsam alayım şimdiki bisikletimden iyi olacaktır:) vites geçişleri yuöuşaklık vs açısından farklı mı? yani hafiflikten başka farkı yok mu?

reha genç

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Turlar açısından değerlendirelim;

-- Hafiflik ilginizi çekmesede uzun turlarda hafif bisiklet erken yorulmanızı bir nebzede olsa önleyecektir.
-- Vites geçişlerinde slx ruble ve arka aktarıcıdan oluşmuş bir bileşen deore bileşene göre daha kararlı çalışacaktır.(vites kolunu yazmadım çünkü vites kolunun bu kararlılıkta etkisi olduğuna inanmıyorum)Bence tam bu noktada "deore sette-slx sette kulansanız vites kollarınız deore olsun"demek istiyorum.
-- Slx arka aktarıcı düz yay iken deore arka aktarıcı ters yaylı sisteme sahiptir(yanılmıyorsam)Bu ne anlama geliyor derseniz --> vites kolundan arka aktarıcıya komut verirken ters yaylı bir aktarıcıda üst kol vites düşürürken,düz yaylı bir aktarıcıda aynı kol vites arttırmaktadır.Belki değerlendirmenizde şu ana kadar alıştığınız sistem hangisiyse o ağır basar ve onu seçersiniz.
-- Birde kararınızı vermenizde şu önemli olsun;Deore setli bisikletinizi 1 sene kullanmanızın sonunda xt set'e yükseltiyim demeniz,slx setli bisikletinizi kullanırken inanın daha düşük bir ihtimalde olacaktır.

Bu arada;

@semdekor
Bu düşünce bu hobide en önemli hata oluyor genelde..:):)

• Beğen

semdekor

Daimi Üye
Tepki
312
o zaman

(link)

bu bisiklet tam bana göre diyebilir miyiz:)

reha genç

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Yaklaşık 10 dakkadır.aynı ekipmana sahip kullanılmamış başka bir bisiklet bulabilirmiyim diyerek baktım ama bulamadım.Bence gayet uygun ve cazip bir bisiklet.Ağırlığıda gayet iyi.Öyleki sadece maşayı değiştirseniz 11.50 kğ ye iner.Ama siz sakınha değiştirmeyin,bulaşmayın bu işlere :)

• Beğen

semdekor

Daimi Üye
Tepki
312
çok yardımcı oldunuz çok teşekkür ederim:) cuma günü bu bisiklete sahip olma ihtimalim gittikçe artyor:) cuma günü canlısını görüp son kararımı vereceğim:)

reha genç

Forum Bağımlısı
Tepki
907
rica ederim.şimdiden hayırlı olsun.

Emre YAKUT

Aktif Üye
Tepki
41
Bisiklet
Trek
@semdekor

Bence üzerindeki komponentlere göre oldukça uygun fiyatlı, ve de albenisi son derece yüksek bir bisiklet.

Ancak tur amaçlı kullanımınız uzun soluklu turları da kapsayacak ise bence bu bisiklet jant seti ve disk frenlerinden dolayı size uygun olmayabilir.

Kolay kolay bozulacak parçalar olduğunu sanmıyorum ama olası bir arıza durumunda disk frenlerin ve mavic crossride gibi farklı tel yapısına sahip jant setlerinin tamiri hem sizi zorlayabilir, hem de her bisikletçide yapılamayabilir.

Bu nedenle alacağınız bisikletin V fren ve daha klasik yapıda jant setine sahip olması bence tur için daha uygun olur...

• Beğen

semdekor

Daimi Üye
Tepki
312
@dagored

doğru söylüyorsunuz ancak benim niyetim 28 inç teker seti de alıp uzun turlarda onu kullanmak. 28 inç tekerimin jant setini dediğiniz gibi alabilirim ancak bu bisiklete 28 inç teker takmam için disk fren olmasının şart olduğunu duymuştum. bu sebeple özellikle disk frenli bisikletlere bakıyorum;)

Deniz Ser

Aktif Üye
Tepki
148
Bir an önce bu yeni fıstığa kavuşman dileğiyle Senem ablacım Rami ağabey bu bisikleti yakın zamanda satın almıştı bir de onun görüşlerini alabilirsin :)

• Beğen

reha genç

Forum Bağımlısı
Tepki
907
@semdekor

Senem hanım;bu bisiklette malesef 28" tekerlek seti kullanamazsınız (tek neden v-fren değil)
Çünkü;
-- Kadronuzun arka tekerlek boşluğu 28" uyumlu değil,
-- Epicon maşanın tekerlek boşluğu 28" uyumlu değil.

Bu bisikleti alırsanız uzun turlar için tekerleklerde yapabileceğiniz tek şey 26" boyutunda dişsiz nispeten ince lastikler olacaktır.

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
çok güzel bir bisiklet iyi günlerde kullanın.tabi aldıysanız.

• Beğen

Murat İçlek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bende kısa bı zaman snra aynı model bısıkletı almayı dusunuyorum cevrede kullanan cok yok o yuzden kımseye fikr soramıyorum ama donanımına bakıldıgı zaman gayet guzel . Sımdıden hayırlı olsun yorumlarını heyecanla beklıyorum

semdekor

Daimi Üye
Tepki
312
@reha genç

genel olarak disk frenli dağ bisikletlerine 28 inç teker takılabildiğini, dediğiniz mesafelerin kurtardığını, biliyorum. bu kadro daha farklı ise ve izin vermiyorsa vazgeçebilirim. bunu gittiğimde bisikletçiye soracağım. ama ben fikrimi söylediğimde olmaz demediler.

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
@semdekor

Senem dağ bisikleti kadrosuna 28" jantı sadece yol lastikleriyle, 700*25mm max. olarak düşün, kullanabilirsin. Tur lastiği ile denemen gerek.

• Beğen

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
Bence 26" ve disk olmasını tercih ederim.Malzeme donanımı ile ilgili maddiyat uygun ise kesinlikle Slx i tercih ederim.Kalite ve uzun süre götüren bir donanımdır.İyi Forumlar.

• Beğen

semdekor

Daimi Üye
Tepki
312
@Aybars Öge Sürücü

deneyeceğim aybarsçım ;) biraz önce yine sordum bi sorun olmaz di mi diye deneriz sizin yanınızda dediler. onun için içim rahat o konuda;) ama belki de tur lastiği değil yol lastiği olarak düşünmüşlerdir bilemem. yarın zaten netleştirecez detaylarını konuşurum. ben sadece 28 jant dedim çünkü. belirtmen iyi olmuş canım:)