slx 180lik rotor mu 203lük rotor mu ?

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
axon ve xcr maşaya max. performans için 180lik mi 203lük mü rotor kullanmalıyım ?

Scudo

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
xcr yi bilmiyorum ama axona max 180 lik rotor takılıyor... Daha üstünü desteklemiyor.203lük takarsınız sürürsünüz ama maşanıza zarar vermiş olursunuz..

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
Tabiki 203te daha çok performans alırsınız ancak Boxxer maşanız olması gerek , 180 yeterli performansı sunuyor

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
peki 180lik rotor maşama zarar verirmi ?

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
aynı şey arka içinde geçerlimi?

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
arkayı 203 yapmak size birşey kazandırmaz aksine kotrolü kaybetmenize neden bile olabilir arka teker için 160 yeterlidir ancak istenirse 180de mümkündür , 180 maşanıza zarar vermez contaların değişme süreleri kısalabilir belki buda önemli birşey değil her halukarda olur 160 ve 180 güvenliki amaortisörünüzün kullanım kılavuzundada yazar max kaç mm olacağı XCR , Epicon ve axon lar 180i destekler ama üstü zarar oluşmasına sebep olur .

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
203te tahminim dozajı tutturmak zor olur , çok çok güçlü olur frenler en ufak bir şeyde teker kitler ki buda hiç hoş birşey değil :) Shimano 180 Avid 185 mm için yeterli

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
Çok teşekkürler zaten 203 mm biraz zor bulunuyo... sadece öne 180 yapmaya karar verdim azı karar çoğu zarar :)

• Beğen
Tepkiler: Burak AYDOĞAN

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
180lik XTR rotor alırsanız hiçbir sorun çıkmaz diye düşünüyorum ben 2.el almama rağmen XTR rotorum ip gibi hiçbir bozukluk yok ve o kadar kalınki yamulma riskide yok :)

Cahit Türk

Daimi Üye
Tepki
128
Bisiklet
Salcano
ben de aynı düşüncedeyim 160lık rotoru söküp 180lik takmayı düşünüyorum. maşa axon, fren de slx. maliyet hakkında fikri olan var mı? sadece ön fren için.

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
XTR rotor + adaptör 120 lira civarıydı sanırım ama hakkını verir

• Beğen
Tepkiler: Cahit Türk

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
eddoğanlar bisikletten baktım 180lik rotor ve adaptör 80-90 tl civarında tutuyo... en ucuz erdoğanlarda ve daha önce ordan jagwirenin fren balatalarını aldım slx için çok memnunum... tavsiye ederim...

• Beğen
Tepkiler: Cahit Türk

atakibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
302
Shimaonun Slx modeli XT ve XTR modellerine göre daha performanslı olduğundan neden ön tarafa 180mm rotor takıyorsunuz? Bence hiç gerek yok 180mm rotorlarla bu performansın üzeri artık Dh sınıfına gırer SLX fren seti; Dh bisikletlerde de kullanılıyor anladığım kadarıyla sert kullanıyorsanız freni kuvvetlendırerek başta kadro-maşa ve diğer parçalarınızın ömrünü azaltmaya neden olursunuz.Fren performansını tek başına artırmak çözüm değildir... ;)

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
ben daha çok ön fren kullanan biriyim, yani ön dahaçok ön derken dengeli bir şekilde ön arka kullanıyorum :) Uzun turlarda bisiklet baya ağır oluyo fren yetiyor ancak bisiklet bir 180lik rotor istiyo ayrıca görünüşüde etkiliyo :)
kesinlikle size katılıyorum xt ve xtrdan daha performanslı bir fren grubu...

atakibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
302
@Yiğit Kirazpınar
Bisikletinizi sadece tur bisikleti olarak kullanıyorsan bence ''V brake'' fren kullan derim daha çok performans alırsınız.Görünüşü etkılıyor diye Dh lastikleride takabılırsınız tabı bu lastikelerin çapı 2,50 ile 2,70 arası olduğundan bu sızı çok yoracaktır dimi ?İşte aynen bu lastik örneği sizi nasıl yoruyorsa 180mm ve 203mm rotorlarda bisikletini buna benzer orantıda yorup başta maşanı iç ve dış tüp boğazında boşluk ve daha sonra başka zararlara neden olabılır.Bisikletiniz MTB şartlarında kullanıyorsanız kontrol sadece ön frende değildir.Single track de gibi buna benzer dik ve uzun inişlerde sadece ön fren ıle tek başına kullanarak inemezsiniz arka frenınde rolu vardır.Ön fren %70 lere kadar ulaştığı gibi arka fren %30 oranındadır.Hala netice alamıyorsanız inişte parmaklarınız uyuşuyorsa lastik basıncını ve maşanızın basıncı ve sertlık ayarını gözden geçirim derim...

• Beğen
Tepkiler: Güncemden

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
sadece turda kullanmıyorum tabiki mtb yarışlarına katılıyorum ve genelde çamurun tozun toprağın içindeyim :)

Tepki
6
özellikle orman içi arazi turlarında ve dik tepe inişlerinde atlayışlarda 160lık yetmiyo özellikle ön de. arka için 160 yeterli ama bence ön 180 olmalı.

sadıkumut

Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
ben de SLX fren seti önde XTR 180 mm lik rötor kullanıyorum gayet güzel performansı var 180 MM XTR rötor almanı tavsiye ederim .

• Beğen

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
xtr yerine xt düşünmüştüm birazda bütçeden dolayı ama xt nasıldır sizce?

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
Bacak kalınlıkları arasında ciddi bir fark var XTRı rotor konusunda herkes tek geçiyor bir nedeni var tek sorun bende pimlerden birinde gevşeme olmuş ama yinede ip gibi en ufak bozukluk yok sadece çıt çıt ses yapıyor azıcık oda 2.el aldığım için , böyle bir sorunla karşılacağınızı hiç sanmam kaç kişi gördüysem ya Alligator kullanır yada Shimano XTR , avid rotor çok görmedim :) Alligatorlerde ısınma olarak çok iyi incecik hiç ısınmıyor hemen soğuyor :) ama yük altında performansı düşer yani XTR :D

• Beğen