Sizin tercihiniz hangi zincirden yana? (9 vites için!!!)

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
Merhabalar arkadaşlar

Zincir konusunda biraz çekinceliyim aslında

Zincir bisikletin önemli parçalarından birisi olduğu gibi belli zaman aralıklarında ölçümü yapılmadığı suretle Aynakol dişleri ve kaset dişlerini yavaş yavaş bitiriyor...

Tabi birçok ilde hala ruble ölçüm cihazı ve zincir ölçüm aletleri yok...

bunu da aynakol en büyük çarkında iken zinciri elle gerdirerek görebilmek mümkün...

Hatırlatmalardan sonra sormak istediğim konuya gelelim

Zincirler biliyorsunuz
Hallowpin ortası delik yeni hafif tip ve Classic olarak 2 tipde karşımızda

sormak istediklerim

-hallowpin kullanışlı bir zincir mi sizce (kullandıysanız)?
-cn-hg53 - 73 - 93 - Dura ace (sırasıyla Deore - LX - Xt - Dura ace) hangisini kullanırsınız neden?
- Fiyatı mı önemli hafifliği mi sizin için?
- hg93 ün uzama süresi ile hg53 ün uzama süresi aynımı (kullananlar aydınlatırsa sevinirim)
- Ucuz zincir alıp sık sık değiştirmek mi mantıklı yoksa yeni nesil Titanyum nitrit kaplı hallowpin zincirleri mi tercih etmeli?

kafamda zincir konusunda çok fazla soru var sizlere danışmak istedim
:rolleyes:

düzenleme::
wipperman kmc gibi markaları kullanan varsa yorumlarını merak ediyorum...

Scudo

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
Cok pahalı zincirlerlen onların 3de1 fiyatındaki zincirler arasında cok fazla agırlık farkı yok. En azından verdiğin paraya değer bir fark yok. Bence tercihi sürüş tarzına ve kilona göre yapmakta fayda var. Eger hafifsen zincir neredeyse 2 kat geç uzuyor. Eger yuksek kadansla ceviriyorsan zincir yine neredeyse 2 kat geç uzuyor. Uzamadan kastım kalıcı plastik deformasyon. Hani aleti ile ölcüyoruz ya :) Ama burda söyle bir durum var. Ben 56 kiloyum. Genelde 90 hatta 100+ kadans ile ceviriyorum. Su anki zincirim 5000km de ölçü aletine göre daha önrünün 3 de birini ancak tamamlamıs görünüyor. Aletle ölçtügünde sıfır gibi. Ama kenarlarda gözle görülür asınma var. Hafif de yavşama var.

Uzun lafın kısası eger hafifsen ve yuksek kadansla ceviriyorsan asınmanın önune gecmen için o titanyum kaplama zincirler mantıklı. Ama tersi ile Titanyum kaplama zincirler daha aşınmadan uzuyor ve atlama yapıyor. Normal zincir alıp değiştirme yapmak daha mantıklı. Kmc x9 güzel bir secenek olabilir.

Saygılar.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Ben çok uzun zamandır KMC X9 kullanıyorum oldukçada memnunum... Yani ortalama 1500km kadar kullanıyordum zincirleri kadanslı ama 48 li aynakol olduğu için birazda yüklenerek oluyordu...

Açıkçası kullanım ve ömür açısından hg73 ile 93 arasında yada cn7071 arasında hiç bir fark yok diyebilirim... Ama ömür olunca üst modeller özellikle HG93 CN7071 kış şartlarına ve toztoprağa biraz daha dayanıklılar çinko kaplamalarının olmasından dolayı...

KMC de aynı şekilde ama Wipperman kullanmadığım için bişey diyemiycem...

Hollowpin daha önce kullanmadım ama bakalım KMC X9 SL Gold nasıl dayanacak göreceğiz haftasonundan itibaren... Ama bildiğim ve okuduğum kadarıyla TiNit kaplamalı zincirler yıpranma olarak oldukça uzama olaraksa nspeten daha uzun ömürlüler...

NightHawk

Aktif Üye
Tepki
128
hg93 ile 53 ün arasındaki tek fark çinko kaplama olmasıdır. Başkaca bir farkları yok. HG93 sadece pastan daha iyi korunuyor.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@NightHawk

Bende onu dedim çinko kaplama kış şartlarında ve daha yoğun toz toprak şartlarında zincirin ömrünü uzatmaya yarıyor başka fark yok...

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
Bir not daha: Yağ olarak makine yağı değil de piyasa satılan zincirler için özel üretilen yağlardan kullanırsanız (castrol chain wax gibi) ve düzenli olarak zincir temizleme kutusu ile temizlerseniz zincir ömrü cok cok ciddi artıyor. Tecrübe ile sabittir.

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
mesela wipperman da stainless steel yani çelik zincir de var tabi yeni çıktı...
wipperman connes s9x stainless steel

bunun yanında da bildiğimiz nikel kaplı ve teflon kaplı modelleri de var...
sadece çelik olanı eskiden de vardı.
(link)

KMC de ise
titanyum nitrit kaplı olan model söylediğim buydu...

http://www.kmcchain.com/images/en/pic_37a.jpg

ayrıca kmc nin zincir seçimi için yardımcı olan pdf dosya linki de bu arkadaşlar
(link)

burda da KMC Z99RB modelinin uzun ömürlü olduğunu belirtmişler...

hala kafam karışık :)

yağ olarak Pedros Wax yağını kullanıyorum ;)

• Beğen
Tepkiler: Hasan Çağri

bts.elektronik

Forum Bağımlısı
Tepki
777
uzun zamandır kmc x9 sl gol ve ybn x9 sl gold zincir kullanmaktayım.hasanın dediği gibi performas olarakta ömür olarakta son derece memnunum.tavsiye ederim.ama sık bakım yaparsan aahngi zincir olursa olsun gerçekten zincirin ömrünü uzatırsın.

• Beğen
Tepkiler: Ercan Bayram

Mustafa İçdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
3.323
Wippermann ve Rohloff zincirler gerek yol gerek MTB de en üstün zincirleri yaparlar, sisteminiz ne olursa olsun ( campy, sram, shimano) bu markaları tavsiye ederim.

Benim tercihim Rohloff SLT 99 .

Rohloff S-L-T 99 ve Wipperman connex 9sX ve 10sX, bunlar stainless steel zincirlerdir ve zincirde bir adım ilerisi yok.

Ben maalesef bu her iki markanında 8 speed stainless steel zincirlerini bulamıyorum, gerek Rohloff gerekse Wipperman üretiyor fakat avrupa ve amerika dağıtıcıları stokta bulundurmuyor, bulan olursa bana haber versin.:)

Zincirlerde ağırlık kesinlikle kriter olmamalı bence ve bu tavsiye ettiğim markalardada bu böyledir.

Not: hafiflik amacıyla moda olan titanium zincirlerden kaçının, çok hızlı eskirler ve kırılmaları geliyorum demez.:D

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Mustafa Abi,

Burada bir iki firma var ozellikli eski yol bisikletleri ile ilgilenen. Zincirleri not aldim, bakalim onlara bir sorayim onumuzdeki haftaici sana durumu bildiririm.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@bts.elektronik

Şölen abi KMC zinciri ne sıklıkla bakıma sokuyorsun ne kadarlık kullanımdan sonra? Ben normal zincirim gibi bakım yapıyorum ama daha sıkmaya gerek yoktur herhalde...

bts.elektronik

Forum Bağımlısı
Tepki
777
@Hasan Çağrı

biniş ortamına göre değişiyor tabi.asfalt antremanlarında yaklaşık 100 km de sadece siliyor ve yeniden yağlıyorum bu gerekiyor çünki kullandığım yağ fınıs line dry teflon bu yağ bilindiği üzere fazla kir toplamayan ama sık yağlama gerektiren biraz uçucu bir yağ. bu silip yeniden yağlamalarda 4-5 kez falan olunca yıkayıp yeniden yağlıyorum.ama toprak binişlerde durum başka tabi daha sıklaşıyor bakım durumu. fakat şimdi pedros ıce wax akdım bakalım o nasıl.

Mustafa İçdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
3.323
@HaliliOzturk

Halil gerçekten makbule geçer, ben sana tam detaylı listeyi vereyim onunla bir bak bakalım.

Rohloff: S-L-T 99 street ( road) 8 speed, part No: 1000, width: 7.1mm.
Bu genişlik çok önemli çünkü 9 speed chain 6.8mm. dir ve dar gelir.

Wippermann: Connex 8sX, 8 speed stainless steel chain, genişlik 7.2mm. dir.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@bts.elektronik

Bende pedros aldım bakalım nasıl olucak ... Merak ediyoru...

bts.elektronik

Forum Bağımlısı
Tepki
777
@Hasan Çağrı

ya bu pedrosu nasıl kullanmak gerekiyormuş bi yerde selçuk çilek yazmıştı ama bulamadım

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Bugün Pedro's u denedim gerçektende süper temizledi kutudan ilk çıktığı gibi oldu zincir ve ve sanki o kutudan çıktığı vax var hala üstünde (zeten adıda ice wax ya :) )

Üstüne şimdi her baklaya bir damla daha sıkmalımıyım acaba diye düşünüyorum gerçi sıkın diyor ama...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@Mustafa İçdağ

Rohloff zincir web de kolay bulunabiliyor Mustafa Abi, fiyati sitesine gore 30-40 € arasinda degisiyor. 6,8 ve 7,1 mm (8'li sistem icin her ikisi de) bulmak mumkun. Sanirim satin alma isleminde belirtiyorsun ona gore gonderiyorlar.

Benim burada yaninda ara ara takildigim bir bisikletci var, ona bir sorayim bakalim belki. Bu haftaici kesin bir sey soylerim saniyorum.