Sizce yapabilir miyim?

berkex

Aktif Üye
Tepki
108
İsim
Berke
Bisiklet
Ghost
Merhabalar abilerim, ablalarım, arkadaşlarım. Ben yaklaşık iki hafta içinde Ankara(Mamak)-Çorum(Sungurlu) rotasını bisiklet ile almayı düşünüyorum. Burdan tam 166km tutuyor yol ise her sene gidip geldiğimizden tanıdık yani biliyorum mola/duraklama yerlerini. Ben bu turu uzun zamandır düşünüyorum ve bunun için kendimi sürekli zorluyorum ve şuana kadar zorladığımda hep pozitif sonuç aldım yani Ankara içi çoğu yeri bisikletimle gezdim -çok gezilecek yer olmasa da- yakın zamanda da gün içi eymir yapıp döndüm tek başıma ve bu turdan sonra iki üç saat sonra ve/veya bir gün sonra hiçbir yorgunluk hissetmedim. Bunun içinde kendime birazcık güveniyorum. Bu arada yaşım 17, boyum 1.75 ve kilom 57 neden yazdım bilmiyorum ama.:) Çevremdekilere bunu anlattığımdaysa ya vazgeçirmeye çalıştılar ya da dikkate almadılar ama ben bu turu gerçekleştirmek istiyorum. Sizce yapabilir miyim? Sizce bu yolu bisikletimle alabilir miyim ?

Ayrıca konum yanlış yerdeyse kusuruma bakmayın yönetici abilerim taşırsanız sevinirim.Sürç-i lisan ettiysek affola.

Scudo

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
Mesela yakında 40 km'lik sürekli kullandığınız bir rotanız varsa bir günü ayırın, 4 kere orayı gidip gelin, kendinizi test edin, oradan belli eder performans olarak ne kadar zorlayıcı olacağı ;)
Bana sorarsanız düzenli biniyorsanız, az buçuk antrenmanlıysanız gidilir, ama gene de bir deneme yapmak bence garanti olur. Özellikle yokuş durumları önemli. 17 ortalama bile tuttursanız (ki zor değil) 10 saatte gidilir. Hadi 2 saat de molaya, patlağa, yemeğe, acil durumlara vs ayırın, sabah 7'den akşam 7'ye olay biter :)
Buradaki asıl kriter "babadan alınacak izin" :D

Ben geçen sene yazlığa babamların yanına bisikletle gideyim demiştim, (Bandırma-Çandarlı), babam "buraya bisikletle gelirsen almam kapıdan içeri" diye rest çekmişti. (Bu arada 39 yaşındayım, 8 yaşında bir oğlum var :D), Haksız da değil aslında ben de baba olunca anladım ;)

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok fazla uzun bir yol değil aslında yavaş yavaş gidilir. Ayrıca yolları ve mola yerlerini bildiğiniz için pek zorluk çekeceğinizi de sanmıyorum.

#Konu doğru yere taşındı.

• Beğen
Tepkiler: berkex

berkex

Aktif Üye
Tepki
108
İsim
Berke
Bisiklet
Ghost
Öncelikle babama danıştığımda '' Oğlum saçlama manyak mısın '' gibi bir tepki verdi tabii ama bisiklet seven insanlar olarak bu tepkiler bizi gaza getiriyor, insanın daha çok yapası geliyor.
@KaanG her gün bisiklete düzenli olarak biniyorum bu sabah ve akşam olmak üzere iki defa yani keyfi olarak 35-40km yapıyorum fakat bu artık tatmin etmemeye başladı. :)
@ERDİNÇ DURAN Teşekkürler, desteğiniz için :)
@Berke Bende ona güveniyorum birazda yol üstünde de yaklaşık 70-80km gibi yerlerde de uzaktanda olsa akrabalar bulunuyor o yüzden rahatım açıkçası, konuyu taşıdığınız içinde teşekkür ederim...

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sen cevrendekilere bakma. Onlar kendilerinin yapamayacaklari beceremeyecekleri hicbirseyi senin yapmani istemezler. Kendi dogru bildigin yol, en dogru yoldur.
Devam...

berkex

Aktif Üye
Tepki
108
İsim
Berke
Bisiklet
Ghost
@Kuzey Ege Teşekkür ederim. Şuan tamamen hazırım psikolojik olarak, ekipman olarak da tamamlandığımda o günü iple çekiyor olacağım :)

• Beğen
Tepkiler: dgntkn

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
:) ben şehir içi 45 km bindiğim bir günün akşamında arkadaşımın "ne o olimpiyatlara mı hazırlanıyorsun" tepkisiyle karşılaştım. Yani demek istediğim bisikletle haşır neşir olmayan biri için 20 km bile uuupuzun bir yol. Kendine güveniyorsan git ama unutma ki sadece güvenmek de yetmeyebilir. Kondisyonunu iyi tart. Yukarıdaki bir arkadaşın da dediği gibi belli bir rotayı gidip gelerek 166 km/veya yakın mesafe yol sür. Bunun dışında önemli olan yolda bir aksaklıkla karşılaştığında ne yapacağını biliyor olmak. En basit örnek lastik değiştirmeyi biliyor musun? İç lastik alacak mısın yanına? Zincirin koptuğunda seni idare edecek kadar o zinciri tamir etmeyi biliyor musun vsvsvs. Bu arada bence kesinlikle bu turu yap :) iyi gelecektir.

berkex

Aktif Üye
Tepki
108
İsim
Berke
Bisiklet
Ghost
@Kerem Özbayrak gelecek hafta turu gerçekleştireceğim için bu hafta o bahsettiğiniz rotayı deneyeceğim :) tamir konusuna gelince ; fren, lastik, vites konusunda çoğu işimi kendim hallettiğim için bilgim var ve iki tane de yedek iç lastik almayı düşünüyorum. Tek eksiğim zincir konusu onu da kendimi çevremden veya videolardan destekleyebileceğimi düşünüyorum. Yorumunuz için teşekkür ederim :harika:

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@berkex
İmkanlar oldukça güzel bence. :)

• Beğen
Tepkiler: Kayacik ve berkex

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@berkex Zincir konusu çok büyük dert değil. Basit kopma olaylarında bir taşla ve 2 gözle kısa sürede yapılabiliniyor. Özellikle yokuşlarda ağır viteste pedala fazla yüklenildiğinde kopma olabiliyor. Tabi zincirin eski olup olmaması da belirleyici etken. Neyse kazasız güzel bir tur olmasını dilerim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ailenin rızasını almadın gitmeni tavsiye etmem. Turu tek başına yapacağını düşünürsek. Yolda başına gelebilecek aksilikleri de göz önünde bulundurmanı tavsiye ederim. Tur yapmak herkesin hoşuna giden bir durum olsada yolda karşılaşılabilecek riskler var. Yanına yol arkadaşı bulup ve ailenin rızasını alman tavsiyemdir. Bana göre o kadar yolu bu yaşta tek başına yapmanı doğru bulmuyorum. Destekleyen arkadaşlara katılmıyorum.

berkex

Aktif Üye
Tepki
108
İsim
Berke
Bisiklet
Ghost
@Birhan K. baltalama konusunda akıllandım :D bir kere küçük bir hayalime karşı çıktıklarından beri şükür ki çok aşırıya kaçmadan hayallerimi gerçekleştirmeye çalışıyorum yavaş yavaş :)

@Berke sadece gerçekleştirmek kaldı öyleyse :harika:

@Kerem Özbayrak bisikleti alalı 3 hafta kadar falan oluyor, zincir kırılması gibi bir şeyi çok dert etmeme gerek yok o zaman(tamirini öğrenirim tabii). Teşekkür ederim güzel yorumunuz için ;)

@Saim Karagöz hocam haklısınız katılıyorum fakat yol hem tanıdık hem annemden izni kopardım sadece babam biraz o tarz tepki verdi ama ona kalsa ben 25 yaşıma gelsem de aynı şeyi söyleyip karşı çıkacaktır.

• Beğen
Tepkiler: Berke

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Strava ya göre zaman olarak 7 saat 45 dakika olarak hesaplıyor. Kendine ve kondisyonuna güveniyorsan aile rızasını aldıktan sonra yolda olmak iyidir.

berkex

Aktif Üye
Tepki
108
İsim
Berke
Bisiklet
Ghost
@Saim Karagöz Tabi ki onları ikna edeceğim o güne kadar çünkü kafama koymuş durumdayım. Bu arada uyarılarınız ve yorumunuz için teşekkür ederim :harika:

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Saim Karagöz
Aile rizasi almaya kalksak hicbirimiz hicbir seyi yapamazdik hocam. Bu yasta genc bir arkadasimizin boyle bur karar vermesi özgüveni acisindan oldukca faydali olacaktir. Bu adamin ailesinin karsisinda dik durabilmek icin bunu gerceklestirmeye ihtiyaci var.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Kuzey Ege burada benim anlatmak istediğim forum kullanıcılarının vermiş olduğu destek(gaza getirme) kötü sonuçlar doğurursa kimse mesuliyet kabul etmeyecektir gitmek istediği mesafe için tecrübesiz sıkıntı yaşabilir özgüvenle ilgisi yok demek istediğim bu