Sizce teknoloji bisiklet sporunun ruhunu öldürüyor mu?

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında Cem Unden tarafından paylaşıldı.

 1. Cem Unden

  Cem Unden Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.461
  Beğeniler:
  5.564
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  İlk Fransa bisiklet turunun ne şartlar altında düzenlendiği ve yarışçıların ne tip bisikletler kullandıklarını okudukça hayranlığım binlerce kat daha arttı.

  Yollarda bisikletleri kırılanlar , en yakın köye sırtında bisikletini taşıyıp kaynak yapanlar . Patlak lastikle kilometrelerce yol yapanlar . Arkalarında ne bir takım arabası var , ne de başka biri .

  Şimdi ise aerodinamik şaçmalıklar , takım arabaları vs'ler . Hele şu yarış sırasında telsizle haberleşmeler , tıbbın ilerlemesiyle doping vakaalarının artması

  Elbette zaman ilerliyor , herşey gelişiyor ama bisikletin sporunun ruhuna ne oluyor?

  Sizler ne düşünüyorsunuz?
   
  heng, cagatay-taha, Raven_35 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 2. Serkan Yalnız

  Serkan Yalnız Kıdemli Üye

  Kayıt:
  5 Ekim 2010
  Mesajlar:
  375
  Beğeniler:
  263
  Şehir:
  İstanbul - Beşiktaş
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Açıkcası öncelikle söylemek isterim ki, bu teknolojik gelişimleri saçmalık olarak nitelendirmek olmaz. Günümüzde herşeyin doğasında var artık gelişmek ve daha ileriye götürmek birşeyleri. Şüphesiz bütün bu teknolojik geliştirmeler, en başta verimliliği arttırıyordur. Kaslar ile mekanik sistemlerin uyumu da gitgide artıyor, sahip olduğumuz gücü ve yeteneği daha yüksek oranlarla kullanabiliyoruz. Bence insanların bunun üzerinde uğraşması, hep daha iyiye götürmeye çalışması birşeyleri, çok güzel, her ne kadar kapitalizmle birlikte işlese de bu süreç.

  Ama söz konusu sizin bahsettiğiniz ruh kısmı olunca, evet işler değişiyor. Eminim hepimize daha çekici geliyordur zorun başarılması. Asıl saygı duyulması gereken insanlar onlarmış gibi geliyordur. Evet ben de öyle düşünüyorum, o eskilerdeki ruh tamamen bambaşkaydı, birşeyleri yoktan var ederek bir yere gelen insanlardı onlar bence ve en çok saygıyı onlar hak ediyor.. Sadece bisiklet için değil, şu an aklıma gelen eski rally ve formula1 serileri için de aynısı geçerli bence. Asıl efsane dönemleri çok eskide kaldı, o zamanlar zoru başaran isimler şuanda birer idol haline geldi. Full manuel olan araçlardan şimdiki parmak hareketiyle 10milisaniyeye değişen vitesle geçince, gerçekten ruh adına bazı şeylerin eksildiğini hissediyorsunuz.

  Yani düşününce eski ruh ayrı güzel, şimdiki teknoloji de hayranlık uyandırıcı düzeyde. Ne denebilir ki, birşeyler iyiye gittikçe başka birşeyler de kötüye gidiyor, bu hep böyledir ve böyle olacaktır da. Bizim yapmamız gereken bence, bugünün standartlarından kopmadan ve geçmişi bilerek saygı duyarak yaşamak, elden geldiğince o eski ruha sahip olup günümüzde en iyisini başarmak, sadece bisiklette değil hayatımızdaki her konuda...
   
 3. crysis581

  crysis581 Üye

  Kayıt:
  23 Haziran 2010
  Mesajlar:
  97
  Beğeniler:
  74
  Şehir:
  sivas
  Seviye:
  bence güçlendiriyor. teknoloji sayesinde gelişim gösteren bisikletler. herkesini dikkatin çekiyor. çekmekle kalmıyor dürtüyor resmen beni sür diye.
   
  Raven_35 bunu beğendi.
 4. Soner Sarihan

  Soner Sarihan Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  3.952
  Beğeniler:
  8.835
  Şehir:
  İznik
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  DSLR ler ve photoshop fotoğrafın ruhunu ne kadar öldürdüyse ( bence öldürmedi :) ) teknolojide bisikletin ruhunu o kadar öldürüyor. ( yani bence öldürmüyor )
  Doping olayını anti paranteze alıyorum elbette. :)
   
 5. Selim Esener

  Selim Esener Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  24 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  881
  Beğeniler:
  402
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  soner güzel özetlemiş başka ne denirki:)
   
  Soner Sarihan ve Raven_35 bunu beğendi.
 6. Deniz

  Deniz Üyeliği iptal edildi.

  Kayıt:
  18 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.352
  Beğeniler:
  3.754
  Şehir:
  Fahrettin Altay, İzmir
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Motorsporlarında olduğu gibi olsa, sporun ruhunu öldürüyor derdim. Çünkü motorsporlarında; diyelim ki Formula 1'de, iyi bir otomobille, kötü pilotlar da başarılı olabiliyor. Ama yarışlardaki bisikletler arasında, motorsporlarındaki araçlar arasında olduğu gibi ciddi farklar yok. Aşağı yukarı yarıştaki sporcular eşit şartlarda yarışıyorlar. Bu şekilde rekabet iyice artıyor, ama en önemlisi daha iyi sporcu (hakettiği gibi) daha öne çıkıyor. Doping olayını tabii ki dışarıda tutuyorum. :)
  Ayrıca bisikletler üzerindeki teknolojik gelişmelerin, sürüşü hatta herşeyi daha da keyifli kıldığını düşünüyorum. Teknoloji; bisiklet kullanıcısına, hem rahatlık hem de isteklere/ihtiyaçlara cevap verme açısından çok faydalı oluyor. :)
   
 7. İlyas ŞANLI

  İlyas ŞANLI Onursal Üye

  Kayıt:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.730
  Beğeniler:
  1.048
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  Bisiklet sporuna katkısı çok tabii ki... Ne kadar hafif ve sağlam olursa o kadar hızlı demek,hızlı olması demek,o kadar güçlü sporcular demek.Eski teknoloji bisikletlerle,sprintlerde 70 km/h'leri görmek sanırım zor olsa gerek...
  Ancak bizim gibi amatör kullanıcılar için fazla masraftan öte bir şey olmuyor,bu modifiye merakı oldukça :)

  Hatta,şu iki resim arasındaki farkları sayalım isterseniz :)

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 8. Barış Kılınç

  Barış Kılınç Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  735
  Beğeniler:
  1.212
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Fransa bisiklet turunda telsizle iletişimin kaldırılması gibi konular konuşuluyordu yakın zamanda. Çünkü asıl olarak olayın ruhunu öldürdüğü düşünülen şey o. Mesela 2009 senesinde (Contador'la Armstrong'un Astana'da olduğu sene) Contador'un sanırım Popovych ile bir diyalog sonrası "ben gidiyorum" demesi, sonra onun yetişememesi takımda bayağı sıkıntı yaratmıştı. Böyle anlaşmazlıklar çok heyecanlı olacaktır. Bol bol arkasına önüne bakan, adam kollayan bisikletçiler hayal edin. Ya da haber almak için takım arabasına yollanan domestikleri...
   
  Cem Unden, Raven_35 ve observer bunu beğendi.
 9. Yunus YILMAZ

  Yunus YILMAZ Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  30 Ekim 2010
  Mesajlar:
  643
  Beğeniler:
  658
  Seviye:
  Herkesin eşit şartlarda yarıştığı zaman
  hiç bir sorun olacağını zannetmiyorum.
  teknolojiye ayak uydurmak gerekli bence...
   
 10. Ali AKTAŞ

  Ali AKTAŞ Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  836
  Beğeniler:
  1.031
  Şehir:
  Denizli
  Seviye:
  Seninle aynı dikirdeyim dostum, bisikletçiler put gibi duruyor önden atak yapan yada arkadan gelen muhtemel kişiler kulaktan fısıldanıyor.

  Hele bir de arabalarda televizyondandan izlendiğini düşünürsek. (takım araçlarında televizyon olmadığı biliyorum ama dışarıdan izleyen birinin takım arabasındaki biri ile irtibat halinde olduğunu düşünürsek)
   
  Cem Unden ve Raven_35 bunu beğendi.
 11. Fatih Ertörün

  Fatih Ertörün Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Şubat 2007
  Mesajlar:
  1.281
  Beğeniler:
  1.099
  Şehir:
  izmir/bostanlı
  Seviye:
  Bisiklet sporunun ruhunu öldüren teknoloji değil, dopingdir.
   
  Ozzgurr bunu beğendi.
 12. Alper Yıldırım

  Alper Yıldırım Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  20 Haziran 2009
  Mesajlar:
  610
  Beğeniler:
  472
  Şehir:
  Antakya
  Seviye:
  Ruhu öldürmek kelimesi aslında pek doğru değil bana göre çünkü eski zamanda da bu spor izleniyordu hala da izleniyor. Öldürdüğünü düşünmüyorum ama bisiklet ruhu kavramı biraz değişiyor olabilir. bence değişiyor ifadesi daha doğru.

  Benim görüşüm ise ne olursa olsun, hangi iş olursa olsun ilerleme olmalı. Çünkü insanları heyecanlandıran şeyler arasında rekorların kırılması, maksimum süratin bir çıta yukarı taşınması gibi şeylerde var. düşünün arabanızla 150km yaparken bisikleti geliştirmeyip onu maksimum 25km gibi bir rakama mahkum edilemez diye düşünüyorum ki bu hem izleyen hemde binici tarafından oldukça kötü ve insanı tatmin etmeyen birşey.

  Buradaki bir çok insan başlangıçta 50km yaparken bir sonraki hedefi 75km bir yolculuk oluyor bir sonraki 100 oluyor. kısacası hedefler hep bir adım öteye oluyor. Fransa turuda bana göre böyle.

  yada söyle düşünelim bu teknolojik gelişmeler olmasaydı şu an yapılan downhill ler yapılabilirmiydi.
   
 13. sezai arabacıoğlu

  sezai arabacıoğlu Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  28 Nisan 2010
  Mesajlar:
  457
  Beğeniler:
  99
  Şehir:
  Bolu
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  çelik bianchi aliminyum cannondale ve şu andada corratec worldcup revolutin kullanmış biri olarak ve üç bisikletmde şu anda duruo olmasın göre diyebilirim ki teknolojının etkisi kesinlikle olumlu yöndedri çelik teki sürüş keyfiyle karbondaki kıyaslanamaz bile yalnız şunu belirtmek lazım karbon bisikeltler hobbi ve amatör kullanım için biraz lüks ii bir aliminyum yeterli olabilir karbonlar genelde pro amaçlı parçaları çok pahalı karbona aliminyum parça monte ederseniz bisikletin ruhu kayboluo sanki ve yüksek performanslı olmlalarına oranla daha hassas kullanım gerektirio. ii bir aliminyum yeterlidir ama teknoji harikası karbon u kullanan biride geri dönüş yapaamaz sanırım bu sürüş keyfini yaşadıktan sonra
   
 14. aynen kardeşim şu dopingle madalya alanları bir öğrensek türkiyede!!!
   
 15. Ahmet Gürkan

  Ahmet Gürkan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2008
  Mesajlar:
  291
  Beğeniler:
  355
  Şehir:
  Ankara-Eryaman
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Teknolojinin önüne durmak mümkün değil, her spor dalı gibi bisiklet de ona ayak uydurmak durumunda. Ama beni asıl endişelendiren ve üzen şey, aradan geçen zaman içinde sporun içine ticari menfaatlerin haddinden fazla bulaşmış olması. Birçok spor dalında bu var maalesef, ticari menfaatler uğruna bin türlü dalavere çevriliyor, bisiklet sporunda ne ölçüde vardır bilmem ama özellikle futbolda bunu apaçık görüyoruz, sporun ruhu asıl böyle zedeleniyor, yoksa altındaki bisikletin hafiflemesi, üstündeki kıyafetin son teknikle üretilen kumaştan olması sporcunun içindeki kazanma hırsını, bisiklet ve spor tutkusunu neden öldürsün?
   
  Aytaç Biber bunu beğendi.
 16. Aytaç Biber

  Aytaç Biber Onursal Üye

  Kayıt:
  4 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  2.164
  Beğeniler:
  2.272
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Bana görede kıyaslanmaz! Ancak sizin ima ettiğinizin tam tersi yönde kıyaslanmaz. Sizin çelik diye örnek verdiğiniz beyazeşyacılarda satılan bianchi ler çelik değil Hi-Ten dir. Su Borusu yani. Ama benim algıladığım çelik kadrolar %99 kişiye öze el yapımı ve sipariş üretimi olup fiyatlarıda minimum 1300-1500 eurolardan başlar. Alabilmek içinde yine minimum 3-5 ay sıra beklersiniz. Hiçbir karbon kadroda Nivachrome, xcr, spirit, 953, 853 vs. vs. gibi üstün çelikler ile üretilmiş bir kadronun verdiği sürüş keyfini ve güveni vermez.:in:
   
  onurcan tokuş bunu beğendi.
 17. Cem Helimoğlu

  Cem Helimoğlu Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  19 Haziran 2010
  Mesajlar:
  798
  Beğeniler:
  127
  Şehir:
  bursa
  Seviye:
  bence guzellestırır mesela yarıslarda takıp olsa daıma kımın kacıncı sırada oldugunu aradakı mesafeyı suresını bılınmesı saglık durumu falan bunlar guzel seyler degıl mı
   
 18. ADSL

  ADSL Aktif Üye

  Kayıt:
  26 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  136
  Beğeniler:
  143
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Marin
  Seviye:
  para para para....+şöhret
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-2-1_9-14-37.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
2015-04-02 15.34.13.jpg
Arkadaslar yaklasik 10 dk once arkadas ile okul cikisi eve gelirken azicik dikkatsizlik ve sov yapma derdinden oturu 10 km ile giderken pat diye yan dustum. Bisikletin gidonunu arkadas tuttu onun...
3-1468594337431-m30jxc42k218-960-540.jpg
Merhabalar, yine güzel mi güzel bir Bike Radar konusu yakaladım ve bunu hemen foruma kazandırmaya karar verdim :) Konu, çok eğlenceli ve hepimize hitap ediyor. Ben, konuyu okurken ve konunun...