sizce Street yapmak için kilo önemlimidir?

iSma

Üye
Tepki
9
yeni başladığım için street style teknik bilgim yok denecek kadar az .öğrenmek isteğim konu şu .hareketleri yapmak için tekerleklerin illa inik olmasımı lazım?lazımsa kiloyla orantısı nasıl olmalı..
birde boy 1.75 , kilom 78 , yaşımda 21 sizce street için geçmi kaldım :(

Scudo

Sahinoz

Forum Demirbaşı
Tepki
161
İsim
Ahmet Sahinoz
Ben sahilde birini görmüştüm sanırım 35 yaşındaydı ve hafif göbekliydi, ve çok ilginç hareketler yapıyordu yani bu işin çok obez olmadığın sürece kiloyla yaşla sınırlandırması yok, çalışan ve biraz da yeteneği olan temel hareketleri yapabiliyor. Bir hareketin daha iyi yapılması ve extreme hareketlerin yapılması için tabi ki biraz fiziksel güç ve yetenek gerekiyor.

Wheelie, stoppie, 180, bunny, rock wall gibi hareketleri bol çalışan iyi sayılacak derecede yapar çok zor değiller..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
tekerleklerin inik olmasıyla hiç bi alakası yok,hareket yaparken havayı normal ölçüde tutmalısın.

batuhany

Aktif Üye
Tepki
45
Güzel konu olmuş. :D boy 1.73+ , kilo 76-77 sorun olurmu ? :D

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
boyum 1.85 kilom 80kg izmirde en iyiyim yaşımda 17:D laztiklere ben 50psi hava basıyodum ama abubacada yüksek yerlerde jant yinede vuruyo lastiklerin hava basıncı en az 40-45 civarı olucak yoksa sürekli patlar tabi yeni başlıyosan:D

• Beğen
Tepkiler: tektekerali

iSma

Üye
Tepki
9
@batuhany

arkadasım galiba senin okuma ve anlama kabiliyetinde sorun olsa gerek istersen yazdıgım yazıyı bir daha okursan sevinirim..

batuhany

Aktif Üye
Tepki
45
@iSma
Arkadaşım güldürme beni, ben kendimden bahsediyorum, galiba senin "okuma ve anlama kabiliyetinde" sorun var.

iSma

Üye
Tepki
9
@ujur

:D baba dün siftahı attım :D bunny hop denemesinde arka lastiğim iptal oldu..

valla hocam yeniyim ve acemiyim başlangıca göre biraz deneyim kazandım ama henüz bir hareketi tam olarak yapmış değilim..hava basıncını en kısa zamanda benzincide kontrol ederim.peki ön tekerleğe bir işlem yapmalımıyım hava basıncı arka tekerlek gibi mi olmalı?

iSma

Üye
Tepki
9
@batuhany

edebiyata girmek gibi olucak ama :D senin yazdığın yazının öznesi yok verilerinde benimkine yakın oldugu için üstüme alındım kusura bakma...

batuhany

Aktif Üye
Tepki
45
@iSma
Önemli değil sen kusura bakma öznesiz cümle kurdum. :)

koraymalkoc

Forum Bağımlısı
Tepki
371
ön lastik streette çok önemli deil.Arka lastik ve cantın sağlam olsun yeter :)

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Merhaba...

Ben şu an 82 veya 83 kgyim tam bilmiyorum :)
bıyumda 180cm ama açıkcası ne kiloyla nede boyla alakası var bu işin:)
Sadece sorun şu benim mesela 83 kg olsam bile yağ oranım baya düşük ve kas kütlem fazla bu yüzden hareketlerde zorlanmıyorum fakat bisikletim için aynı şeyi söyleyemicem :)
Öncelikle jantların çok sağlam olmalı ;) yeri geldiğinde 1 metrelik yükseklikten düz zemine atlaman gerektiğinde jantlarının neden çok sağlam olması gerektiğini anlıyosun:)
Lastiklere gelince mümkün olduğunda(kadrona sığdığı ölçüde) büyük lastik kullanmanı tavsiye ederim ben... Sonuçta snake bite olmaması için lastiğinin janta değmemesi lazım en zor koşulda bile.. Bunu iyi ayarlaman lazım havayı bunu göz önünde bulundurarak basarsan sorun yaşamazsın;)..

hareketlere gelince çok çalışarak yapılamacak hareket yok bence..
yaş konusunda da geç kalmışl sayılmazsın bende 19 yaşımı bitirken bisikleti yoğun olarak kullanmaya başladım 20 yaşıma girdiğimde de streete heveslenip öğrenmeye çalıştım bişeyler.. Şimdilik kendime yeticek kadar bişeyler yapabiliyorum ama sonuçta dediğim gibi kendini geliştirmen (özellikle denge konusunda) çok önemli..

Hareketleri öğrenmek için ryan leech'in "Mastering the Art of Trials" diye bir videosu var eğer bulabilirsen mutlak izlemeni öneririm... Ordaki hareketler seviye seviye anlatılmış ve çok faydalı.. Ordan hareketleri öğrenip sonra yeni arkadaşlar edinip onları izleyerek onlardan tavsiyeler alarak kendini çok daha hızlı geliştirebilirsin.. Birde ilk olarak bence denge çalış.. ayaklarını yere koymadan gidonu hafif kırıp ileri geri çok küçük hareketlerle olduğun yerde durmaya çalış ya da ince bir kaldırım taşı gibi bir yerden (yaklaşık eni 15-20 cm olan) bisikletinle dengeli bir şekilde gitmeye çalış .. Bu hareketler dengeni geliştirmen açısından bence çok önemli..

Bu tür hareketleri öğrendikçe keyif almaya başlicaksın ve isteğin artıcak..
Birde pes etmemen lazım bazı hareketler için günlerce haftalarca çalışman gerekebilir.. Sabırlı olursan meyvesini daha çabuk alırsın...

Hadi şimdiden kolay gelsin:)

cannn3715

Forum Demirbaşı
Tepki
192
Bisiklet
Cube
:Dhelal be işte budur karşılıklı saygı.

• Beğen
Tepkiler: iSma

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Sahinoz

aslında wheeelie ve stoppie de bol çalışılacak ne var anlamadım bunny e 2-3 günde yapabilirsin yükseklik derecelendirilebilir ama çok çalışmak ne alaka anlamadım 180 e gelince biraz zaman alır ama rock walk cidden zor ...

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
şimdi wheelie sirk hareketi 4-5 aydır yapmıyorum bile manual yaptığım için manuali çok iyi geliştirdim. hareketler herkes için kolay zor diye bişey yok ben rock walk ı çok kolay yapıyorum mesela pedal kick ilk denememde yaptım yaklaşık 6 aydır yapıyorum arkadaşlara göstermeme rağman izmirde daha pedal kicki düzgünce ard arda yapabilen yok. hareketler bünyeye göre değişir 180ide çok çalışmadan yaptım. normalde çalışa çalışa hareketler gelişir ben hala 180 çalışıyorum hızlı giderken yapmaya çalışıyorum ama genelde sırt üstü yere yatıyorum:D çalışırsanız hareketler gelişir.

Sahinoz

Forum Demirbaşı
Tepki
161
İsim
Ahmet Sahinoz
@qweasdzxc

Her hareket çalışarak yapılır ve sürekli de gelişir demek istediğim bu, ama bunny'yi de çalışarak yapabilecek seviyede olanlar var sonuçta hiçbirimiz anamızın karnından bunny yaparak çıkmadık..

Ve herkese göre hareketlerin zorluğu değişir, ben 180'i 5-6 saat çalışarak yaptım bir gün içerisinde, ama wheelie daha zor geliyor örneğin.. Bunny de benim bu bisikletle yapabilmem mümkün değil az birşey yapılıyor ancak. Ama bunny yapmak kavramı çok genel bi kavram, ne kadar kontrollüsün, ne kadar yükseğe zıplıyorsun hepsi gelişecek şeyler. Veya stoppie'nin gelişmiş hali front wheel hop'a doğru gider. Yani bi hareketi yaptım tamam diye birşey yok, öğrenmek hayat boyu devam eder..

• Beğen
Tepkiler: Alican

artofriding

Daimi Üye
Tepki
261
Jeff Lenosky oldukça iri bir adam ve dünyanın en iyi sokak sürenlerinden biri.
Ne kadar göbekli olursa olsun birşeyi kolayca öğrenip yapıyor çünkü adamın YETENEĞİ var.
Yetenek olmadan yapılacak hareketler bir yere kadar.Yetenekten kastım da denge, çeviklik ve kontrollü güç kullanabilmek.

• Beğen
Tepkiler: d.berkay

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Sahinoz

sen 180 i 19 kg(bi ara imzanda yazıyodu) bike ile 5-6 saat çalışmakla yaptın ha :7: :7: :7: :7: bravo .....

video gönderebilirmisin şahin ...

Sahinoz

Forum Demirbaşı
Tepki
161
İsim
Ahmet Sahinoz
Yapmadıysam neyim, sahilde buluşmada bol bol yapıyordum hatta millet de tip tip bakıp soruyordu abi sen bunda zorlanmıyor musun diye. Kimseye kanıtlama derdinde olmadığım için video işine sıcak bakmıyorum, ama hayatta çok çok zorunda kalmadığım zamanlar hariç asla yalan söylemem bunu da bil. Geçen sefer msn'den sert çıkışında nasıl sustuysan istersem bunda da susturabilirim ama gerek yok bu tür şeylere..

İmzamda yazan bisiklet 19.5 kilodur ve Bianchi Diamond'dur. 180 ve az yükseklikte bunny yapabiliyorum, daha fazlası olmuyor çünkü arkada yumuşak bi amortisör var memocan da yapamadı verdiğim kimse de yapamadı. Ama 180 yapmak sadece ön tarafla ilgili olduğu için sadece senin dengene bakar. Bu arada anlamışsındır 180'den kastım ön üzerinde 180, bunny tarzındaki değil, rock wall'da kullanılan şekliyle.

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
sizin bu 180 dediğiniz sadece arkayı 180 derece çevirmemi yoksa iki tekeride yerden kesip ikisinde aynı anda çevirip geri geri gitmemi. arkayı 180 atıp sonrada önü 180 atmanın ismi rock walk. eğer rock walka 180 diyorsanız yanlış biliyorsunuz. eğer 180 yapıyorsan 19kglik çift amortisörlü bir bisikletle bunu yapmak gerçekten zor yapabiliyorsan tebrikler videosuda varsa beklerim. eğer o hareketin ismi rock walk değilse ve onun isminden eminim bi yerden aşağı atlarken düz zeminde yapılanın aynısı yapılır sadece aşağı atlanır. ve ilk ön sonrada da arkayı çevirmenin ismi düzde de olsa aşağı atlarkende olsa rock walk dur.

• Beğen
Tepkiler: tektekerali