sizce sorun nerde?

boreas

Forum Demirbaşı
Tepki
159
öncelikle merhaba
sorunun tam olarak nerde olduğunu anlayamadım. hızlandığım zaman arka tekerlek yada arka göbek taraflarından vırrr diye bir ses geliyor bir sürtünme sesi gibi fakat jant ayarı yapık saatin yelkovanı gibi kusursuz dönüyor. fren pabuçlarına sürtünme falan yok. tekerlek aynı şekilde muazzam dönüyor. bisikletten inip tekerleği çeviyorum ama ses gelmiyor. üzerinde iken bu ses seleyi titretiyor. -rrrr- sarsıyor çalışan bir motor gibi.
arka göbekte boşluk dağınıklık falan da yok.
arka göbek Formula 32 delik.

Scudo

nuriaktürk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.394
fatman lar düz yolda hızlandıgın zaman o sesi çıkarıyor olabilirmi diğer her sey normal se

• Beğen
Tepkiler: boreas

boreas

Forum Demirbaşı
Tepki
159
yok ilk aldığımda yoktu öle bir ses 1 ay önce yani. hemde asfalt yolda birhayli hız yaptım. ama son 1haftadır ses geliyor... ayrıca ön tekerden değil arka tekerden geliyor ses...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Daha önce başıma gelen ihtimallerden bir demet sunuyorum belki birinden biri sizin de başınıza gelmiş olabilir;
+ Esneyen arka jantın pabuçlara temas etmesi
+ Fren teli, vites teli vs. gibi çok göze batmayan bir parçanın lastik / janta sürtmesi
+ Arka milin kırık olması, arka göbek mandalının bir arada tuttuğu iki parçanın ben üzerine binince esneyerek ayrılması ve bunun sonucunda lastiğin kadroya sürtmesi. ( Bu konuda çok ciddiyim, arka milimi kırmışım ancak haberim yoktu [eski dandik bisikletimde] bisikletin üzerinde ben yokken tekerleği çeviriyorum hiç bir şey yok. Ancak üzerine binince kırık mil yüzünden tüm yük QR miline biniyormuş ve bu yüzden de ekseninden kayan tekerlek alakasız bir yerlere sürtüyormuş. Bunun anlamam tam bir günümü almıştı. Göbeği sökeyim bakım yapayım diye arka tekerleği söktüm, kırık milin bir parçası elimde kaldı :). Hey gidi cahillik günleri heey :D)

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
Ben de ekleyeyim:
Öncelikle biraz tekerleğinden ve bisikletinden bahsetseydin. (Lastik, jant, göbek nedir vs..)
Bir de bu zırıltının frekansı hızlandıkça artıyor mu? veya hangi koşullarda oluyor vs. gibi detaylar önemli olabilirdi..

-Ben de oluyor melela, gevşek matara kafesi (ince borulu) lastiklerin titreşimini yansıtıyor. Bazen bir ince titreşim sesidir gidiyor.(Aylardır 2 vidayı sıkacam, hep unutuyorum. Gidip şimdi sıkayım bari:))
-Jant düzgün örülse bile teller biraz gevşekse tıkırtı şeklinde ses gelebilir.
- Jantta reflektörler varsa ve de gevşemişse zırıltı yapabiliyor. Bence sök at gitsin..Ama yine de sen bilirsin.. (Mesuliyet sana ait:)

• Beğen

Lancer

Daimi Üye
Tepki
79
benimde şöyle bir tecrübem oldu;
örneğin lastikleriniz dişli tip toprak lastiği ise, asfalt yolda hızlandıkça bu dişler kadroya yansıyan bir titreşim yaratıyor. nispeten gevşek duran parçalar varsa kadro üzerinde; mesela benim kaliperlerdeki balatalar aşka (rezonansa) gelip zırıldamaya başlıyor :D şuna dikkat ettim; lastik basıncının bu titreşim üzerinde etkisi var.
bu ihtimalide göz önünde bulundurun derim ;)

• Beğen

boreas

Forum Demirbaşı
Tepki
159
bütün söylediğiniz ihtimalleri değerlendirdim fakat hala sürtünme sesi nereden geliyor bulamadım. kırık birşey yok çatlak yok gevşek yok...
sanıyorum arka göbekte bir sorun var olabilirmi ama bisiklet ters çevirilmiş ve elle çevirdiğimde pedalları bu sassıcı vırıltı duyulmuyor.

nuriaktürk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.394
birde arka tekeri bir degiştir bakalım aynı ses yine gelecekmi

• Beğen

boreas

Forum Demirbaşı
Tepki
159
suluk kafesi ve herhangi bir aksesuar yok.

nuriaktürk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.394
ok mesajımı düzenledim zaten tekrar bisikletinin resmine baktıkdan sonra. dediğim gibi baska bir tekerlek takarak dene bakalım